Свідомі тренди

Домашня черепашка: як вибрати та доглядати за улюбленцем

10 Хв

Зібрали все, що потрібно знати людині, яка хоче стати власником черепахи.

У серпні в Україні вийшов у прокат новий фільм про пригоди культових черепах Мікаленджело, Донателло, Рафаеля, Леонардо та їхнього пацюка-учителя Сплінтера «Підлітки-мутанти Черепашки Ніндзя: Погром мутантів». Пророкуємо, що після перегляду цієї стрічки розпочнеться чергова хвиля популярності цих тваринок у ролі домашніх улюбленців.

Читайте також: Домашній щур: як вибрати і як доглядати за улюбленцем

Черепаха — це цікава та унікальна рептилія, яка має безліч особливостей. Здається, що вона невибаглива в догляді, а на турботу про неї не потрібно витрачати багато часу. Та як це часто буває, насправді не все так просто.

Перед тим, як купити черепаху…

Важливо пам’ятати, що домашній улюбленець — це не іграшка. Це повноцінна жива істота, якій потрібен час, увага, любов і турбота.

Хочемо звернути увагу, що коли батьки заводять будь-яку домашню тваринку «для дітей», вони мають чітко усвідомлювати: діти не здатні повноцінно самостійно піклуватися про нового члена сім’ї. Тобто дорослі мають розуміти, що більша частина обов’язків лежатиме на їхніх плечах.

Водночас турбота про улюбленця — чудовий спосіб привчати дитину до відповідальності, дисципліни, розуміння та поваги до особистих кордонів (так, особистих кордонів тварини).

Тому якщо ти ретельно зважив усі «за» та «проти», і готовий прийняти в сім’ю ще одного члена й належно про нього турбуватися, гайда розбиратися, як створити насправді хороші та комфортні умови для домашньої черепахи.

Що треба знати тим, хто хоче купити черепаху

Домашні черепахи, у середньому, можуть жити приблизно 50 років. Але до такого поважного віку доживають лише ті, кому пощастило із відповідальними господарями. На відміну від більшості інших тварин такий домашній улюбленець не може показати, що почувається недобре: це не сильно відображається на його поведінці, він не може зробити «сумний» погляд або поскавчати. Якщо черепашка хворіє, то робить це мовчки й повільно слабшає. Тож уся відповідальність за здоров’я рептилії — на уважності господаря.

Черепахи потребують особливого догляду та умов. Вони можуть жити в неволі, але лише якщо власник подбав про те, щоб створити для неї максимально комфортний та безпечний простір. Про нього розповімо нижче.

Якщо не дотримуватися умов утримання черепахи, це може призвести до хвороб та навіть скорочення тривалості життя.

Черепаха — ідеальний улюбленець для людей, які не мають можливості приділяти тварині багато уваги. Ці рептилії не відчувають нудьги, тому тобі не потрібно її розважати як кота чи собаку. Також на них майже ніколи не виникає алергії.

Це не тварина для активних людей, але вона буде ідеальним компаньйоном для тих, хто любить спостерігати за природою та живими істотами.

Чим можуть хворіти черепахи

Це чутливі тварини. Перепади температур можуть бути для них небезпечними. У них дуже повільний метаболізм, як і всі процеси в тілі. Вони погано піддаються лікуванню, а хвороби в них протікають довго й повільно. Черепахи можуть страждати на рахіт, ниркову недостатність, проблеми з очима.

Якщо черепаха все-таки має проблеми зі здоров’ям, не варто звертатися до ветеринара. Потрібно шукати вузькоспрямованого спеціаліста, який працює з рептиліями — герпетолога.

Як вибрати черепаху

У світі існує понад 230 видів черепах, але якщо говорити про домашніх улюбленців, варто обирати серед найпоширеніших в Україні видів для утримання вдома. Це червоновуха черепаха або середньоазійська. Вони відрізняються тим, що перша живе у воді, а друга — сухопутна. Ще один поширений у нашій країні різновид — це болотна черепаха, але продавати їх незаконно, а якщо зустрінеш таку рептилію в дикій природі, краще дай їй спокій.

@veterinary.doc

Европейська болотна черепаха та ії повернення додому🙏💕🐢

♬ оригінальний звук – Олексій

Середньоазійська черепаха занесена до Червоної книги України. Тому найкраще не купувати її в зоомагазині, а забрати в людей, які віддають її в добрі руки.

Як правильно доглядати за черепахою

Усі ці нюанси потрібно дослідити до того, як купувати черепаху. Тварину додому потрібно приносити у вже готові відповідні умови.

Як і чим годувати черепаху

Годувати червоновуху черепаху можна нежирною річковою рибою (до 3 %) з нутрощами та кістками, равликами (крім диких водних), кормовими комахами, хробаками, жабами, рослинністю, якісним кормом. У жодному разі не можна давати їй мотиль, м’ясо, сосиски, «людську» їжу, морепродукти (мідії, кальмари), варену, смажену, жирну їжу.

Інколи червоновуху черепаху можна годувати печінкою (телячою, курячою, баранячою) або курячим серцем без плівочки. Їй варто час від часу змінювати раціон, адже рептилія може звикати до конкретного продукту, а потім «перебирати харчами». Годувати одним і тим же зручно, але це робить харчування тварини незбалансованим.

Сухопутну середньоазійську черепаху потрібно годувати різноманітними травами (кульбаба, молода кропива, подорожник, конюшина, бодяк, снить (яглиця), сіно). Трави потрібно збирати якомога далі від дороги, а перед годуванням промити їх водою. На зиму їх варто засушувати. Овочі та фрукти давати не можна, адже травна система черепах розрахована тільки на трави. Дуже рідко можна пригостити улюбленця руколою або тертою морквою. Не можна годувати тварину «людською їжею», а також капустою і іншими продуктами, що містять багато фосфору, адже він вимиває кальцій з організму.

Дорослу черепаху потрібно годувати 2–3 рази на тиждень. Для них нормально голодувати 1–2 тижні, тому такий улюбленець може бути зручним для людини, яка часто подорожує або їздить у відрядження (якщо автоматизувати всі інші процеси догляду за нею).

Також під час життя в неволі рептилії потребують спеціальних кальцієвих та вітамінних підкормок у порошку.

Який акваріум потрібен черепасі

Червоновухій черепасі потрібен великий акваріум об’ємом орієнтовно 150 л на одну жительку. Червоновуха черепаха, в умовах правильного догляду, виростає до 30 см у діаметрі панцира. Краще одразу брати великий акваріум, а не чекати, поки тварина виросте. У ньому необхідно підтримувати постійний температурний режим води на рівні 24–25 градусів.

В акваріумі обов’язково потрібно облаштувати острівець (сушу, берег), а над ним встановити дві лампи:

  • спеціальну ультрафіолетову для рептилій 10 % UVB,
  • лампу для підтримання температури на березі в діапазоні 31–33 градусів (підійде лампочка розжарювання).

Наливати води в такий акваріум потрібно стільки, щоб черепаха могла в ній перевернутися. Коли черепаха пірнає з острова, вона не повинна битися панциром об дно.

Ось приклад правильно облаштованого акваріума для червоновушки:

@yaryna.artt

#акваріум #акваріумістика #рибки #черепаха #черепахаахаха #хобі #догляд #топ #рекомендаці #тіктокукраїна #тікток #україна🇺🇦 #тіктокукраїнською💛💙

♬ Cake – Soft boy

Для середньоазійської черепахи також потрібен акваріум (тераріум). Він має бути просторим. Його можна зробити самостійно з ОСБ або ДСП та наповнити правильним ґрунтом (мінімум 10 см), адже цей різновид черепах любить ритися в землі. Підійде супісок, суміш піску та землі, мікс кокосового субстракту, піску та землі, ракушняк, для зони годування — велика галька чи зріз дерева. Ґрунт має бути чистим, безпечним і нетоксичним, якщо раптом черепаха вирішить ним поласувати.

Важливо, що черепахам потрібен прямокутний акваріум, аби один куток можна було зробити теплим (з лампами), а протилежний — прохолодним (у тіні). У такий спосіб тварина зможе регулювати температуру свого тіла.

Також обов’язково потрібні спеціальна УФ лампа для рептилій від 10 % UVB і лампа розжарювання для дотримання температурного режиму в тераріумі.

Зверни увагу! Ультрафіолетові лампи для рептилій — це не ті ж ультрафіолетові лампи, які використовують для приміщень або інших цілей. Наявність спеціалізованого приладу впливає на те, як засвоюється вітамін Д організмом черепахи, адже з їжі вона його отримати не може.

Обидві лампи в акваріумі повинні працювати 12 годин на добу, щоб імітувати сонячний світловий день. Їх можна вмикати вручну, а можна придбати спеціальний автоматизований таймер.

Яка вода потрібна для черепахи

Вода в акваріумі для червоновухої черепахи повинна бути чистою, прісною. Для акваріума потрібно придбати спеціальний обігрівач. Воду можна набирати з крана, але перед тим, як заливати її черепасі, рідина має відстоятися 2–3 години.

Черепаха — неакуратна тварина, тому вода буде швидко забруднюватися. Міняти воду не можна одразу всю. Потрібно встановити потужний фільтр, замінювати 20–30 % обсягу води та очищати дно. Без фільтра воду доведеться повністю міняти щотижня (а це понад 100 л). Якщо не підтримувати чистоту, то прибирати «оселю» рептилії доведеться часто, бо кімнату заполонить сморід. Також у бруді можуть розвиватися бактерії.

Не буде зайвою невелика неглибока місткість із водою в тераріумі і для сухопутної черепахи, щоб вона могла пити та купатися.

Чи потрібно мити черепаху

Сухопутну черепаху потрібно купати щотижня, щоб зволожувати її. Тварину потрібно посадити в тазик чи іншу місткість із теплою водою з-під крана (30–35°С). Рівень води має бути по шию черепасі, аби вона не потонула. Після ванних процедур рептилію потрібно насухо витерти та повернути в тераріум.

Мити черепаху потрібно чистою водою без мила та інших засобів. І в жодному разі не можна натирати панцир ніякими оліями.

Після контакту із черепахою ретельно мий руки, адже вона може переносити гельмінтів або сальмонелу.

Як господарю комунікувати та проводити час із черепахою

Черепаха — це екзотична тераріумна тварина для спостереження. З нею не вийде гратися як із кішкою чи собакою, але вона не менш цікава, щоб спостерігати за нею, піклуватися та доглядати. Це неконтактні тварини, які досить байдуже ставляться до людей. Тварина може радіти людині (бути активною), лише тому, що асоціює її появу з прийомом їжі.

Черепаха відчуває стрес, коли її беруть у руки. Червоновуха черепаха узагалі може добряче боляче вкусити. Тому не варто забавлятися з нею, а тим більш залишати її наодинці з малими дітьми.

Тобто насолоджуватися часом із черепахою можна споглядаючи за нею, як за рибками в акваріумі.

У літній період спеки інколи середньоазійських та червоновухих черепах можна вигулювати. Це варто робити в дні, коли земля досить нагріта сонцем. Наприклад, коли температура повітря на сонці не менше 30 градусів, але не більш ніж 35, а в тіні — не нижче 20 градусів.

Потрібно обирати безпечне місце для прогулянки якомога далі від проїжджої частини, дітей, собак та інших тварин (особливо остерігайся птахів). Ідеально підійдуть галявини, на яких ростуть рослини, якими може харчуватися черепаха (сухопутна). Оптимальний час для прогулянки — пів години. На вулиці дайте черепасі самостійно обирати, де вона хоче бути — на сонці чи в тіні. У такий спосіб вона саморегулює температуру тіла. Слідкуй за тим, щоб рептилія не їла каміння, пісок або сміття. Ретельно стеж за тваринкою, адже вона може кудись швидко втекти або заритися в ґрунт.

Чому не можна випускати черепаху на підлогу

Черепах, що живуть у воді, не можна випускати «гуляти» на підлогу, адже їхні кінцівки не призначені для такого типу поверхні (килим, ламінат, плитка). Через такі «прогулянки» в них можуть деформуватися або травмуватися лапи, вирватися кігті. Через регулярне тривале перебування на підлозі (суші) без доступу до води, її шкіра пересохне й порушиться механізм линяння, можуть виникати тріщини, які сверблять та викликають у тварини дискомфорт. В особливо запущених ситуаціях тріщини можуть виникати на суглобах, через що може з’явитися потреба ампутувати лапи.

Також на підлозі безліч мікропротягів, які люди не відчувають, проте для черепахи вони можуть бути небезпечними через перепади температури. Це ж саме стосується сухопутних черепах. Це холоднокровні тварини, тобто теплота їхнього тіла залежить від зовнішніх умов, самі себе вони зігріти не можуть. Різкі перепади температур (понад 8 градусів) можуть стати причиною пневмонії в черепах.

Ще один важливий нюанс — на підлозі багато пилу, бруду, волосся, дрібного сміття. Це все може потрапити в черепаху або тріщини на її шкірі та стати причиною хвороби. Або ж черепаха може скуштувати на смак якусь дрібничку, яка непомітно завалялася на підлозі. У найгірших випадках це може призвести до летальних наслідків.

Ба більше, через необережність хтось може наступити на черепаху та серйозно її травмувати.

Черепахи — асоціальні тварини. Їх не варто знайомити з іншими домашніми улюбленцями, адже це буде стресом для них, а також може бути небезпечно. Також не варто селити в один акваріум двох і більше черепах — вони можуть конфліктувати між собою. Та й підселяти до червоновухих рептилій рибок, равликів чи інших водяних істот не дуже гарна ідея, адже ця історія закінчиться класично в традиціях природного харчового ланцюга.

Отже, перед тим, як заводити черепашку, потрібно ретельно зважити всі «за» та «проти». Якщо ти дійсно маєш бажання піклуватися про цю рептилію впродовж наступних 25–30, а то й більше, років, забезпечувати їй відповідні умови та турбувати про неї з усією відповідальністю, то маєш шанс отримати цікавого компаньйона. Краще не купувати їх, а забрати в людей, які шукають «добрі руки» для колишнього улюбленця. У дикій природі й червоновуха, і середньоазійська черепахи перебувають у значній небезпеці, тому уяви як класно подарувати їм шанс на щасливе життя.

169 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Як підібрати корм для собак: особлива дієта