ДобіркиДімСад

Город на підвіконні: добірка корисних штук для розсади

8 Хв

Розповідаємо, як виростити розсаду вдома та уникнути поширених помилок під час цього.

Молоді рослини, які вирощуються спеціально для подальшої висадки в ґрунт або теплицю, називають розсадою. Може виникнути цілком слушне питання: навіщо взагалі потрібна розсада, адже насіння можна одразу сіяти.

Велике насіння (гарбуз, бобові тощо) авжеж можна сіяти прямо в ґрунт. А от дрібнонасіннєві рослини краще спочатку підростити до стану саджанців. Тоді шкідники та непередбачувані заморозки з меншою ймовірністю зіпсують рослинку. Та і врожай з’явиться швидше. Крім того, культури з тривалим періодом вегетації, наприклад томати, можна вирощувати лише розсадою в холодних умовах.

Загалом же використання розсади дає можливість зібрати врожай на 1–2 місяці раніше.

@vasilyevn

Найкращий період сіяти на розсаду це березень місяць!! #розсада #сіяти #насіння #город #садгороду #україна

♬ оригінальний звук – Василівна вирощує

Як виростити розсаду вдома

Щоб розсада почувалася добре, не була кволою та мала достатньо простору, треба подбати про правильну місткість для вирощування. Для домашніх умов підійдуть:

  • стаканчики, горщики чи вазони мають бути з якісного пластику, з дренажним отвором на дні для виведення зайвої вологи;
  • касети та лотки для розсади, адже рослина в таких «стаканчиках» розвиває міцне коріння і не переростає стеблом, добре витримує пересадку та в таких компактних капсулах можна вирощувати більшу кількість саджанців;
@fermer.ka

Чому касетна розсада є такою дорогою, звісно ж на думку покупців? #розсада #розсадатоматів #розсадаперцю #розсадапомідор #розсада2023 #розсадаукраіна #розсадаукраїна #розсаданапідвіконні #розсадаопт #розсадаовочів #розсадаогірків #розсадавтеплиці #вирощуваннярозсади #розсадник #розсадникрослинукраїна #теплиціукраїни #тепличнийкомплекс #фермерське #теплиці #розсадаперця #агро #жінкатепличника #жінкафермера #мельникагро #розсаданапродаж #продажрослин #продажрослинхмельницький #продажрослинукраїна #продажрозсади

♬ оригінальний звук – fermerK🅰️rina
  • рукава найбюджетніші, проте не надто екологічні — це двошарова плівка, яку розрізають на різні частини відповідної довжини, щоб створити повноцінні стаканчики (з одного рулону можна зробити від чотирьох тисяч до п’яти тисяч одноразових стаканчиків), які забезпечують правильний теплообмін та з них простіше висаджувати рослини у відкритий ґрунт, оскільки рукава не мають дна;
  • міні-теплички добре витримують кліматичні перепади, гарно вентилюються, пропускають достатньо світла для росту рослин;
  • одноразові мішечки нагадують чайні пакетики та найкраще підходять для вирощування розсади квітів і овочів, добре пропускають повітря та воду, економлять місце (можна розташувати навіть на підвіконні), гарантують безпечне переселення розсади на город;
@svitlana_talana

Мішечки для розсади! Дуже виручили нас цього року🤗#сільськежиття #садогород #дача #дачасадогород #лавандовеполе #нетиповий_дачник #баклажан #розсада #garden

♬ оригинальный звук – Svitlana
  • торф’яні горщики — роблять із пресованого торфу, у таких горщиках оптимальний водно-повітряний режим, тож розсада в них розвивається швидше й найбільш природним способом;
  • торф’яні таблетки можна використовувати як субстрат для вирощування рослин і не потрібно купувати додатковий ґрунт — перед використанням таблетку треба розмочити, бо в них уже містяться поживні речовини й розсаду не потрібно підгодовувати додатковим харчуванням.

Важливо: незалежно від місткості, головне правильно поливати розсаду. Адже замала та завелика кількість води однаково шкодить. Дотримуйся золотої середини.

Читай також: «Добірка цікавих штук для зберігання речей»

Також варто організувати правильне освітлення. Після висадки про це подбає сонечко, але доти користуйся фітолампами для підсвічування:

  • класичний цоколь E27 можна використовувати зі звичайним світильником;
  • лінійні фітолампи підходять, якщо місткості з розсадою стоять рядами.

Колір обирай синій — він проникає в ґрунт, допомагає швидше прорости насінню, сприяє розвитку кореневої системи та нарощенню зеленої маси. Червоне світло краще використовувати пізніше, бо воно активізує фотосинтез, позитивно впливає на процеси цвітіння та плодоношення.

Також одразу озбройся ще двома девайсами:

  • обприскувачем для поливу та для обробки від шкідників — для невеликого обсягу розсади підійдуть невеликі ручні обприскувачі, а якщо розсади багато або вона вже пересаджена у відкритий ґрунт, підійдуть наплічні (ранцеві) обприскувачі.
  • пікірувальним набором — для тієї розсади, що зростає в ящиках, набір складається з посадкового конуса з мірною шкалою, вилки-лопатки для витягування рослин із землі.
@tanya_devitskaya

#рекомендації#рекомендаціїукраїна#вирощування#вирощуванняовочів#розсада

♬ оригинальный звук – Танюшка Девицкая

Як вибрати правильний ґрунт для розсади

Земелька має бути:

  • збагачена поживними речовинами;
  • вологомістка — така, що вбирає та утримує достатній обсяг вологи;
  • з оптимальним рівнем кислотності 6,5–7,0 pH;
  • без мікробів збудників хвороб, насіння рослин-бур’янів, грибних спор.

Також можна (та варто) додавати до ґрунту органічні компоненти:

  • земляний дерн;
  • землю з городу;
  • компост з опалого листя;
  • органічний перегній;
  • низовий торф;
  • природний мох сфагнум;
  • соняшникове лушпиння;
  • розтерту в порошок шкаралупу яєць;
  • деревну золу.

Читай також: «Що таке ресайклінг і чому це важливо»

Чого не має містити ґрунт для розсади: глини та компонентів, що активно розкладаються — свіжий гній, листя, що не перегнило, заварка від чаю тощо.

Посівний календар 2024

Для того, аби розсада різних видів добре прижилася, була здоровою та не загинула від екстремальних погодних умов, знавці аграрної справи радять користуватися посівним календарем. На кожний рік є свій календар зі сприятливим та не сприятливими днями.

@tania_7908

Посівний сезон 2024 відкрито🌱 #квіти🌺🌸🏵️ #посів#хобіщоприноситьзадоволення#весна#рек#рекомендаціїукраїна🇺🇦 #люблюквіти#рек

♬ оригинальный звук – Маринка. Малинка. PVL

Згідно з посівним календарем 2024 року огірки, капусту, редис, шпинат, цибулю на зелень у лютому варто садити у 1–3, 16–18 числах. Також цього місяця вже можна висаджувати ягоди та зелень — суницю, полуницю, фізаліс, кавун, малину та ожину). А ще це час для квітів і трав’янистих рослин — віола, цикорій, хризантема, лаванда, майорець, петунія, примула, люпин, бальзамін.

У березні для картоплі, цибулі на зберігання, капусти, моркви, буряка, редису, шпинату, салату, кропу, петрушки сприятливі числа 1–3, 8–10, 15–17, 22–24.

Якщо плануєш висаджувати у квітні томати, перець, баклажани, огірки, кабачки, гарбузи, диню, капусту, моркву, буряк, редис, шпинат, салат, кріп, петрушку, роби це у 1–7, 10–14, 17–21, 24–28 числах.

А в травні 1–4, 7–11, 14–18, 21–25, 28–31 числа підійдуть для висадки томатів, перцю, баклажанів, огірків, кабачків, гарбузів, дині, капусти, моркви, буряка, редису, шпинату, салату, кропу, петрушки.

До речі, висадка томатів вартує твоє особливої уваги, адже ця культура дуже примхлива. Ранні томати в степових регіонах (Південь, Схід України) варто сіяти в кінці лютого, пізні 10−20 квітня, 5−20 квітня та 5−15 квітня. На поліссі 5−20 березня, у лісостепу — 1−15 березня. Середньостиглі томати на поліссі та в лісостепу ліпше висаджувати 1−10 квітня, а в степових регіонах — з 15 березня до 5 квітня.

@vikstarostenko

#томаты#томатывтеплице#рекомендации#розсада#помідори#вирощуванняовочів#вирощуванняпомідорів#популярне#рослини

♬ оригінальний звук – viktoriia

Посівний календар штука корисна, проте він не є істиною в останній інстанції. Ти можеш просто зазирнути в рекомендації, які виробник насіння вказує на пачках. Зазвичай там міститься вся необхідна інформація про оптимальні терміни посіву для конкретного сорту, глибини загортання та інші важливі нюанси.

Читай також: «Встигнути все: міфи про тайм-менеджмент»

Загальні поради щодо висадження розсади:

  • враховуй також місячний посівний календар;
  • звертай увагу на прогноз погоди — не варто сіяти в холодну та сиру погоду;
  • зважай на особливості твого регіону та клімату — обирай сорти, які адаптовані до місцевого клімату й мають високу врожайність;
  • підготуй ґрунт до посіву — він має бути пухким, добре дренованим, з нейтральною кислотністю;
  • у місці посадки організуй достатнє освітлення, тепло і вологість;
  • проріджуй посадки та підгортай розсаду;
  • подбай про захист рослини від хвороб і шкідників, вчасно видаляй бур’яни;
  • використовуй органічне добриво та застосовуй сидерати — вони поліпшують структура ґрунту, збагачують його азотом.
@natisush

Відповідь користувачу @lena.elena26 #розсада #розсаданапідвіконні #помідори #перець #баклажани #квіти #рек #українськийтікток

♬ Paradise – TELL YOUR STORY music by Ikson™

Як доглядати за розсадою після висадки

Коли рослина вже в ґрунті, дотримуйся цих 5 простих правил:

  1. Захисти рослину від негативних погодних факторів (спека, раптові заморозки, дощі), скориставшись спеціальними покривами або укриттям.
  2. Регулярно поливай, відповідно до потреб кожної культури. Універсальної поради про те, скільки разів на день треба поливати розсаду, адже кожна рослина потребує власної кількості води.
  3. Підживлюй добривами. Про органічні ми вже писали вище, а от серед неорганічних зверни увагу на чистий річковий пісок, агроперліт, вермикуліт — натуральний розпушувач ґрунту, керамзит, подрібнений пінопласт.
  4. Оброблюй ґрунт: це про видалення бур’янів, мульчування, розпушування і підгортання.
  5. Допомагай рослині правильно рости. Це ще називається формуванням та досягається шляхом прищіпки, пасинкування та підв’язування.

Чим захистити розсаду від шкідників

Інсектициди захищають розсаду від тлі, кліщів та інших комах. Проте вони можуть бути шкідливим для людини, адже це хімічні речовини з агресивним складом.

Якщо ти хочеш виростити на 100 % органічні овочі та здорові квіти, можна спробувати легкі, проте не менше ефективні методи захисту розсади.

  1. Звичайна гаряча вода (близько 80 градусів) допоможе позбутися борошнистої роси, плямистостей, звільнити рослини від попелиці, кліщів та багатьох інших садових шкідників.
  2. Марганцівка використовується для обробки насіння, бульби та цибулини та не допускає поширення так званої чорної ніжки.
  3. Деревний попіл допомагає позбавить від хрестоцвітих блішок і попелиць;
  4. Сечовина є хорошим концентрованим азотним добривом, а також захищає рослини від парші.
  5. Гашене вапно підійде для нейтралізації кислих ґрунтів, як джерело кальцію для рослин та як захист від слимаків.
  6. Яєчна шкаралупа допоможе позбавитися капустянки.

Вирощування та висадка розсади — це ностальгія на тему фермерства та садівництва. Адже наші бабусі та дідусі зрощували таким чином цілі городи з приголомшливо смачними томатами, які аж пахли сонцем, хрумкими огірками та кавунами, солодкими, як мед.

Цей процес цікавий, проте легким та медитативним його назвати важко. Але якщо дотримуватися всіх порад із цього матеріалу, то вже цього літа ти зможеш здивувати себе та близьких овочами, фруктами та квітами на 100 % органічного походження, вирощених із власної розсади. Головне запастися терпінням та корисними штуками з нашої добірки, і все буде як треба.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Гайд покупцяДімПобут

Все про Ecoflow, що ж це таке, як вибрати та користуватися

6 Хв
Розповідаємо, що таке Ecoflow, як його вибрати та як користуватися цією штукою
Гайд покупцяДімСад

Як почати саджати рослини, якщо живеш у квартирі

6 Хв
Розповідаємо, що знадобиться для посадки кімнатних рослин
Гайд покупцяДімПобут

Що зробити, щоб вдома не бувало безладу

4 Хв
Розповідаємо, які поради допоможуть підтримувати чистоту і майже не прибирати
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Як піклуватися про себе у 2024 році