Корисні порадиСвята

Заборони, забобони та Чистий четвер

9 Хв

Розповідаємо, навіщо нам традиції прибирання, чому святкові ритуали важливі та як підготуватися до Чистого четверга.

Чистий або Великий четвер — один із найважливіших днів в останній тиждень перед Великоднем. У цей день розпочинають фінальну підготовку до свята — печуть паски, фарбують яйця.

Найбільше цей день асоціюється з великим прибиранням. Цієї традиції дотримувались цілі покоління наших предків, коли жінки вдома все чистили, мили, витрушували та вимітали. Також в обов’язки господинь входило простежити за чистотою та охайністю чоловіка, дітей, інших членів сім’ї, домашніх тварин, угіддя та, звісно, власною.

@your_kvitka

тепер це мій коупінг механізм і зона комфорту 🌝✨ #великдень #чистийчетвер

♬ i know you wanna kiss me – ian

У 2024 році Чистий четвер припадає на 2 травня. Розберімося детальніше, звідки походять прибиральні традиції цього дня та чи варто їх дотримуватися.

Як з’явилися ритуали чистоти на Чистий четвер

У християнстві традиція наводити чистоту пішла з розповіді про те, як Ісус Христос омив ноги апостолам під час Таємної вечері. Це означало їх звільнення від гріхів та готовність Ісуса служити іншим. Тобто ритуал очищення нагадує вірянам про важливість духовної чистоти та любові до ближнього.

Ритуали можуть формуватися історично, культурно або індивідуально, тобто коли людина самостійно обирає для себе з певною регулярністю виконувати конкретну повторювану дію. Вони формують певний ритм та порядок у житті, створюють структуру, яка допомагає підтримувати продуктивність та зосередженість.

Читай також: «Що купити до Великодня»

Психологиня Дебора Серані говорить, що ритуали зменшують прояви стресу та тривоги, допомагають відчувати більше щастя та радості. Коли ми робимо конкретні повторювані дії, то відчуваємо стабільність, спокій, контроль. Наприклад, ранкові та вечірні процедури догляду за собою допомагають створити відчуття комфорту навіть під час подорожі або «заземлитися» в емоційно складні періоди життя.

Святкові ритуали також вносять стабільність та прогнозованість у життя, оскільки вони відбуваються за певними правилами та мають певну регулярність. Вони допомагають створити особливу знайому атмосферу, яка може нагадувати про дитинство або інші позитивні часи в житті. Таким чином ритуали допомагають відчувати безпеку та комфорт.

Крім цього, навесні органічно настає пора наводити лад удома та на угіддях: міняти зимовий гардероб на літній, міняти колеса на авто, мити вікна, прибирати садок, висаджувати рослини. Тож цілком вірогідно, що для наших предків Чистий четвер та Великдень були таким собі дедлайном для виконання цих побутових справ.

Ймовірно, саме це причина, чому прибиральні ритуали на Чистий четвер міцно закріпилися серед українців, і не лише серед вірян.

Що робити в Чистий четвер

Етнологиня Анна Ніколєва та фольклористка Дар’я Анцибор у подкасті «Пороблено» розповіли, що існує вірування — мовляв, ті, хто в Чистий четвер не наведуть лад вдома, ризикують провести весь наступний рік у суперечках та непорозуміннях.

Тож за традиціями у Великий четвер треба виконати купу важливих справ. Тримай їх перелік:

Влаштуй велике прибирання
Якщо немає змоги виділити на це цілий день, роби, як наші предки: починай прибирати з понеділка, а до четверга закінчиш. Важливо встигнути:

Чек-лист генерального прибирання до Великодня

  • Помити вікна та радіатори
  • Випрати штори та ковдри
  • Протерти всі поверхні, а ще двері, стіни та стелі
  • Пропилотяжити килими та м’які меблі
  • Протерти весь декор, світильники
  • Вимити санвузол та ванну, почистити від вапняного нальоту та мила
  • Очистити від жиру мікрохвильовку та духовку
  • Зробити ревізію на кухні та у кладовці, викинути всі прострочені продукти
  • Розморозити та вимити холодильник
  • Розхламити шафу: викинути все, що давно лежить і не носиться
  • Віднести зимовий одяг до хімчистки, а потім забрати та сховати його до наступних холодів
  • Змінити постільну білизну
  • Розібрати та відсортувати дитячі іграшки
  • Почистити лежанку кота або собаки, акваріум, клітку, тераріум тощо
  • Поставити в усіх кімнатах дифузори та насолоджуватись чистотою.

Лайфгак: за натхненням для прибирання можна вирушити у сleantok — від поєднання слів cleaning (прибирання) та Tiktok. Ці ролики спонукають купити купу корисних мийних штук та вилизати житло до блиску. Спробуй, це реально працює.

Читай також: «Де вдома ховається бруд»

@kvitko_tati2

Минулорічне відео #цьогодня #лайфхакидлядому #лайфхаки #засобидляприбирання #естетичнийдім #порядоквдомі #cleaning

♬ оригінальний звук – Супермама про естетичний дім🏠

Наведи вдома затишок
У чистому та доглянутому приміщенні знаходитися приємно, а ще приємніше — коли воно красиве. Тим паче що ідей, як оздобити оселю до Великодня — безліч. Замовляй святкову атрибутику на свій смак: різнокольорові яйця, кошички, підставки, свічки, статуетки зайців, текстиль, інший декор. Не забудь про свіжі квіти — вони неабияк додають простору свіжості та відчуття гармонії.

Викупатись до сходу сонця
Вважається, що в цей день вода набуває особливих властивостей, які очищують та зміцнюють дух і тіло. Бажано зануритися в озеро, річку або іншу водойму, але підійде і звичайний душ, щоб набратися здоров’я на увесь рік уперед.

Банний день для всіх членів сім’ї
Також варто приділити максимум уваги догляду за собою: зроби улюблені маски для обличчя, пілінги, масаж сухою щіткою, педикюр тощо — тобто все, що стосується турботи про тіло, його доглянутості та чистоти. До слова, кажуть, якщо підстригти в Чистий четвер волосся — воно ростиме густим та шовковистим.

Не забудь залучити до великого купання дітей: чудова нагода влаштувати малюкам пінну ванну. Домашнім хвостикам також варто влаштувати миття, грумінг або б’юті-процедури — наприклад, почистити зуби, намастити лапи воском, вичесати шерсть і так далі.

@_simba.vn

#кіттіктокер #чистийчетвер #заснути #ранковийдвіж #сімба #тренд

♬ оригинальный звук – Cat Puma

Духовне очищення
У цей день важливо помити голову не лише ззовні, але і «зсередини». Сходи до психолога, проведи медитацію або помолись, якщо ти вірянин чи вірянка. Спробуй звільнитися від злих і гнітючих думок та почуттів, переживань, тривог.

Також це гарний час, щоб щиро поспілкуватися із собою і зрозуміти, що у твоєму житті є зайвим. Це можуть бути звички, уявлення, сценарії поведінки, стосунки, у яких ти почуваєшся некомфортно.

Читай також: «Як пов’язані прибирання та депресія»

Зроби добру справу
Оскільки біблійно в день Чистого четверга закладено ідею служіння людям та допомоги тим, кому це потрібно, у цей день не варто цим нехтувати. Тож час творити добро.

Варіантів безліч:

  • можеш зробити внесок на збір або декілька, чи відкрити власний збір на важливу мету,
  • здати кров,
  • поїхати в притулок для тварин,
  • нагодувати безпритульних тварин на вулиці,
  • піти плести сітки,
  • купити продуктів пенсіонеру в продуктовому магазині,
  • долучитися до будь-якої іншої благодійної ініціативи.

Люди потрібні людям, допомога не буває зайвою.

Влаштуй харчовий детокс
Спробуй у цей день влаштувати своєму травленню день «розвантаження», коли ти їси страви, на перетравлення яких організму не потрібно витрачати багато сил. Як варіант — їсти легкі пісні або вегетаріанські страви.

Читай також: «Як турбуватися про себе без дієт та обмежень»

До слова, про їжу. Існує цікавий обряд до Великодня, пов’язаний із сіллю, яку називають четверговою. Серед наших предків вона вважалась дуже сильним оберегом, каже етнографка Галина Олійник. Нею захищалися від вроків, проклять, її сипали під порогом, щоб у хату не проскочило лихо. Для цього кам’яну сіль варили у воді, доки вона не ставала білою та чистою, а потім її святили на Паску в храмі.

Що не можна робити в Чистий четвер

Якщо є список того, що потрібно робити, отже є і список заборонених справ. Тож заборонено:

Залишати безлад
Не можна лишати вдома сміття, розкидані речі, непомитий посуд, замочену, але не випрану білизну. Згідно з повір’ями, це може призвести до конфліктів. Варто ретельно очистити простір від усього зайвого та без жалю попрощатися із мотлохом, щоб звільнити місце для нового та кращого. А ще, якщо прибрати цього дня, можна відшукати те, що давно шукали. Якщо ж залишити будинок неприбраним — нічого хорошого від майбутнього року чекати не варто.

Перебери:

  • одяг,
  • прикраси,
  • аптечку,
  • книги,
  • іграшки,
  • запаси продуктів тривалого зберігання,
  • фотографії та документи на телефоні, комп’ютері та в хмарному сховищі,
  • листи на електронній пошті,
  • листи та квитанції у звичайній скриньці.

Читай також: «Екозвичка: що робити з непотрібним одягом»

Давати в борг
За народними повір’ями цього дня не можна давати нічого в борг, бо разом із цим віддається щастя і достаток. Натомість рекомендують тричі перерахувати всі гроші в будинку, щоб у сім’ї панував добробут та злагода.

Мати негативні думки
Не можна бажати людям зла, обговорювати плітки, брехати. Варто підтримувати чистоту і вдома, і в думках. Не можна вживати лайливі слова, скаржитися, нарікати. Якщо щось із цього для тебе складно, спробуй влаштувати для себе челендж: добу або більше без лайки або нарікань.

Щоби було простіше слідкувати за собою, одягни на руку резиночку й щоразу, коли «проколюєшся», несильно ляскай себе та переодягай резинку на іншу руку. Цей лайфгак може допомогти бути більш зосередженим на тимчасовій «аскезі».

Залишати негатив удома
Є вірування, що брудну воду після прибирання не можна виливати в межах будинку, оскільки вважається, що змита водою негативна енергія все одно залишиться в оселі й буде погано впливати на подальше життя родини. За традицією таку воду виливали на смітники або на перехрестя — бо, мовляв, там люди ногами рознесуть по світу це скупчення негативу.

Готувати смаколики в неохайному домі
Лише після прибирання можна починати готувати святкові великодні страви — паски, крашанки, м’ясні рулети тощо. Та куштувати їх у четвер суворо заборонено.

Цікавий факт: господині після того, як випікали великодній святковий хліб, засовували руки та ноги в теплу піч, щоб не боліли, могли довго ходити та працювати.


Святкові ритуали — потужна штука, що об’єднує не лише сім’ї, а й цілі народи. Вони створюють особливий контекст, що пов’язує різних людей і робить їх ближчими.

Чи дотримуватися забобонів та ритуалів — особистий вибір кожного. Проте якщо вони жодним чином не шкодять тобі, не заважають і не суперечать цінностям, то допоможуть додати особливої атмосфери святковому періоду та берегти культурну спадщину своєї сім’ї та народу в часи, коли це так важливо.

Поспішай: до 05.05 включно замовляй на MAUDAU важливі штукау чистоти зі знижками до -50%!

Нагадаємо, раніше ми розповідали про найпопулярніші забобони та як ритуали допомагають людям почуватися краще в статті «Забобони, заборони і п’ятниця 13».

Дар'я Шовгеня, авторка M Journal
42 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка, на порозі в SMM та майбутня психологиня. Люблю читати, писати та бути в курсі новин. Улюблені теми — ментальне здоров'я, дитяча психологія, саморозвиток, їжа, вино та подорожі. Встаю лише після третього дзвінка будильника, бо весь світ — театр.
статті
Схожі записи
Цікаві ідеїКорисні поради

Радіо S.T.A.L.K.E.R.2: 10 українських виконавців, яких ви не очікували почути у саундтреку

5 Хв
Розповідаю про музику українських виконавців, яку на різних локаціях гри Сталкер 2 можна почути по радіо.
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

×
Онлайн-барАлкогольні напоїЦікаві добірки

Що пити на Великдень