Гайд покупця

Як підібрати корм для собак: особлива дієта

10 Хв

Годуємо песика правильно: як розібратися в написах на пакуванні корму та правильно підібрати харчування для песика з алергією.

У першій частині нашого гайда з підбору корму для песиків поговорили про базу: як визначити, який корм підійде, як орієнтуватися в типах кормів, чому «натуралка» підходить не всім — докладніше читай у статті.

Друга частина присвячена тому, як розібратися в складі корму та підібрати харчування для хвостиків, які мають алергію. Перший крок — навчитися розбиратися в тому, що пишуть виробники на етикетках кормів.

Читай етикетку: вивчаємо склад корму

Чесні виробники, що дбають про свою репутацію, завжди дають вдосталь інформації щодо вмісту корму. Тож вчимося орієнтуватися в найважливіших показниках та швидко «сканувати» текст у пошуці найголовнішого.

Білки

Білок (він же протеїн) — є основою собачого меню, з якого тваринка отримує амінокислоти. З них будується якісна гормональна і ферментна системи, забезпечується транспортна й захисна функції організму, нарощуються м’язи. Дефіцит білка негативно впливає на всі системи, ослаблює собаку фізично, припиняє її розвиток і відновлення клітин.

Та яким би корисним не був тваринний білок, його надлишок провокує ниркові хвороби й алергії. Тому слід дотримуватися міри в споживанні. Розрахувати середню норму саме для твоєї собаки неважко: для дорослої тварини це 4.5 г на кожен кг ваги, а для цуценяти — 9 г на кг. Деякі фактори, як-от знижена активність після хвороби чи період лактації, вносять зміни до цих показників і потребують консультації фахівців.

Щодо рослинного білка побутує думка, що він користі собаці не несе, а використовують його виключно з метою здешевити продукт і забити шлунок. Беззернові раціони класу холістик певною мірою підтверджують це: там поєднують м’ясні компоненти з овочевими без використання злаків. Проте є спеціалізовані меню на рослинних компонентах і собаки, які чудово споживають такі продукти.

Джерела тваринного білка: курка, яловичина, лосось, кролик, буйвол, кенгуру тощо.

Жири

Колись демонізовані жири вже не лякають відповідальних власників. Адже ці елементи забезпечують якісний метаболізм, покращують відновлення на клітинному рівні, відповідають за красу й захисні функції шерсті та шкіри. Окрім цього, наявність ліпідів допомагає краще засвоюватися білкам.

У відсотковому співвідношенні нежирні корми — це продукт зі вмістом до 10 % жирів, помірно жирні — 10–15 %, жирні — 20 % і більше. Цуценятам, годуючим мамам, робочим собакам, маленьким породам рекомендована підвищена кількість ліпідного складу, адже перелічені тварини мають понаднормові потреби, активні фізично чи мають посилений метаболізм. Нежирного меню потребують схильні до зайвої ваги песики, кастровані та стерилізовані, малоактивні та ті, що мають хронічні захворювання. Якщо ж рахувати по вазі, то активна доросла собака має споживати 1–1.5 г жиру на 1 кг власної маси.

Дехто з власників віддає перевагу жирам рослинного походження (оливкова, гарбузова, соняшникова олії). У невеликих кількостях це допустимо й навіть дає користь у вигляді насичення організму поліненасиченими кислотами Омега-3 і Омега-6, вітамінами Е, A, фосфором, цинком.

Джерела тваринного жиру: свинячий, яловичий, баранячий, курячий, качиний, лососевий, оселедцевий.

Вуглеводи

Вважай, одна з найсуперечливіших тем щодо годування песиків. Тут у протистояння входить гіпотеза собаки-хижака, як еволюційний аргумент. І напротивагу їй останні дослідження, у яких було вивчено геном собак і вовків. Учені довели, що сучасні одомашнені тварини зазнали генетичних змін, які не тільки дозволяють легше перетравлювати вуглеводи, але й отримувати з них користь.

Тварина може обійтися і без вуглеводів, адже собаки здатні дещо синтезувати з амінокислот. Втім, коли вони отримують додатково ці речовини, то білки й жири направляються на інші потреби — загоєння ран, наприклад. Ось і секрет швидкої регенерації наших хвостиків. А ще вуглеводи підтримують мікрофлору кишківника, дають енергію та відчуття ситості.

Рослинне походження цієї групи речовин вносить певні обмеження по кількості споживання. Візьмемо за приклад раціони Acana та Orijen: формули розраховані в такий спосіб, аби вуглеводи покривали не більше 20–30 % добових потреб у енергії. У кормах не використовують продукти з високим глікемічним індексом на кшталт картоплі, злаків чи тапіоки. Обирай продукти, що не викликають різкий підйом цукру в крові, і вони збалансують мікроелементний склад і наситять тваринку клітковиною.

Джерела вуглеводів: овочі, фрукти, ягоди, трави та дещо з оброблених бобових (сочевиця, нут тощо).

Вітаміни та мінерали

Важливість цієї групи речовин очевидна. А якщо згадати, що наші пухнасті друзі не синтезують вітаміни, а отримують їх тільки з їжі — питання розмаїття раціону піднімається на новий рівень. Макро- та мікроелементи допомагають підтримувати стан зубів і кісток, регулюють рівень гемоглобіну та клітинно-іонний обмін, пожвавлюють нейронні процеси. І головне — дарують довге комфортне життя.

Тут усе як і з людьми: дефіцит — біда, профіцит — недобре. Ось чому ветеринари все частіше рекомендують перехід на промислові раціони: таке меню вже містить усі необхідні нутрієнти в чітко визначених нормах. А самостійні танці з бубном у приготуванні натуралки та окреме збагачення її вітамінамінно-мінеральними комплексами не завжди ефективні.

У список найнеобхідніших речовин для чотирилапих входять вітаміни A, E, C, PP, D, групи B, калій, кальцій, хром, фосфор, натрій, залізо, магній, фторид, йод, мідь, селен, цинк, марганець.

Джерела вітамінів і мінералів: яйця, м’ясо, субпродукти, овочі, фрукти, злакові, молочні продукти.

Примха чи необхідність: огляд особливих дієт

Окремо варто поговорити про особливі раціони, перехід на які зумовлений показниками здоров’я, зміною способу життя чи… бажанням власника.

Дієта для собак при алергії

При перетравленні певних продуктів не всі білкові структури трансформуються в амінокислоти. Специфічні білки надходять до кишківника в первинному вигляді, і саме їх імунітет сприймає як чужинців, запускаючи алергічну реакцію. Як наслідок, шкіра вихованця починає свербіти, з носа й очей тече, можуть з’явитися набряк носогорла, важке дихання, блювота, діарея. Такий стан потребує звернення до лікаря, який встановить, чи алергія це й на що саме — на білок чи синтетичні добавки в кормі. При потребі призначить ліки для полегшення симптомів і нейтралізації токсинів.

Найчастішою причиною алергії стає тривале годування їжею, яка не підходить тваринці. Тож першим кроком буде перехід на безглютенові чи інші продумані для алергіків раціони. Корми такої лінії харчування позбавлені найпоширеніших алергенів:

  • яловичини, курки, свинини;
  • молока й молочних продуктів;
  • яєць;
  • пшениці, вівсу;
  • сої.

Натомість у гіпоалергенних кормах застосовують ті сорти м’яса, які зазвичай не викликають алергію — індичка, ягня, кролик, лосось. У формулах немає продуктів із глютеном, пшеницю заміняють рисом. Корм містить багато овочів і трав, що допомагають налагодити систему травлення.

Якщо мова йде про натуральне харчування, то тут застосовують метод виключення. Поступово прибирають із меню продукти, що ймовірно призвели до алергії — приблизно 1 компонент на тиждень. Варто пам’ятати, що іноді реакція може бути й на умовно безпечну їжу, тож перегляд продуктів має бути напрочуд ретельним.

Сирий раціон для песиків

Сироїдіння як і серед людей, так і серед собак викликає чимало суперечок. Прихильники спираються на наближеність такого харчування до природного способу вживання їжі. У той час є немало досліджень, які підтверджують ризики і для пухнастого, і для його власника. Як-от експеримент викладача Утрехтського університету Пола Овергау, що дослідив заморожені сирі корми і знайшов у них паразитів, що передаються від тварини людині.

Сире харчування не обов’язково робити самому — є готові промислові раціони. Якщо впевнений у якості та умовах зберігання, можна віддати перевагу їм. Якщо ж налаштований самостійно обирати меню улюбленця, дотримуйся пропорцій: 70 % м’ясо, 10 % субпродукти, 10 % кістки, 10 % овочі та фрукти. М’ясо та субпродукти потрібно кілька днів виморозити за температури -18ºС. Як кістки обирати лише хрящі з курки чи свиняче вухо. Саму кістку можна давати лише сиру телячу (хрящові ребра чи хвіст), і забрати її, коли собака згризе м’ясо — порожні яловичі маслаки можуть травмувати зуби й щелепи.

У блозі «Gav-Gav» детально розповідають, як перевести тварину із сухого раціону на сирий, поступово збільшуючи частку останнього.

Вегетаріанське та веганське харчування

Ті, хто відмовився від м’яса, іноді замислюються, чи не перевести на такий раціон свою тварину. З одного боку це здається неприродним, адже бекграунд хижака нікуди не подівся, це по-перше. А по-друге, людина приймає свідоме рішення на відмову від певних продуктів, чого не може зробити тварина.Тобто не варто очікувати, що твій пес-веган проігнорує випадково знайдену на вулиці «заборонку».

Щодо користі такого харчування було проведено кілька досліджень. Наприклад, у 2015 році в Канаді та США науковці обстежили чотирилапих та опитали їхніх власників, які обрали шлях вегетаріанства для собаки. Участь брали тварини різного віку та з різним стажем у вег-раціоні. Результати показали, що в групах, де тварини були вегетаріанцями половину чи переважну більшість життя, 80–85 % піддослідних мали чудові показники здоров’я. Була і група, яка з народження не їла нічого, що суперечить дієті: 12 з 12 тварин були абсолютно здоровими.

Втім, ветеринари додали трохи дьогтю в цю ідилію: таке харчування підвищує лужність сечі та робить тварину вразливою до інфекцій сечовивідних шляхів. І треба додавати таурин і L-карнітин до їжі, якщо пес на натуралці: так ти подбаєш про його серцево-судинну систему, що також піддається ризику на виключно рослинних продуктах. В іншому спеціалісти дійшли висновку, що при збалансованості такого раціону він нічим не гірший за звичний. А дехто навіть стверджує, що вегетаріанство допомагає знизити ризики появи онкології.

Враховуючи новизну такого підходу, готових вегетаріанських кормів не так багато. Класний варіант — німецький бренд Green Petfood. Компанія пропонує дві лінійки: VeggieDog (на рослинному білкові) та InsectDog (на протеїнах комах). Раціони безглютенові, не містять алергенів типу сої чи пшениці, синтетичних ароматизаторів і барвників. Мають продуманий овочевий склад, трави, ягоди.

На натуральному годуванні використовують відварені бурий рис, толокно і протертий ячмінь у пропорції 3:2:1. До цього додають овочі, трави та олію. Якщо немає протипоказань і це вписується в умови дієти, можна доповнити страву яйцем. І не забудь проконсультуватися з ветеринаром щодо поживної цінності вибраного харчування, аби уникнути нестачі білка.

Перехід на нове харчування

Потужна травна система песика круто справляється з різною їжею — від сирого м’яса до екзотичних фруктів. Проте, коли вона заточена виключно під один тип харчування, то і ферментний склад шлункового соку буде відповідним. Враховуючи те, що сирий корм і вологий чи натуральний перетравлюються по-різному, при різкій зміні їжі можна отримати незасвоєння корисного та банальну діарею від їжі, що пройшла «транзитом». Тож треба дати час організму на подолання стресу та встановлення дружби з новими інгредієнтами.

Спеціалісти Royal Canin рекомендують 7-денну схему переходу:

  • 1–3 дні: 75 % попереднього раціону, 25 % нового.
  • 4–5 дні: використовуємо підхід 50/50 %;
  • 6–7 дні: лишаємо 25 % звичної їжі та додаємо 75 % нового корму.

Звісно, не варто підганяти вихованця, змушуючи за тиждень з апетитом жувати крокети, які він до того навіть бачити не хотів. Дай йому час, зазвичай перехід не триває більш ніж 2 тижнів. Купи кілька різних маленьких упаковок, які будеш пропонувати собаці — так зможете знайти те, що смакує йому найбільше.

Якщо треба перейти з натуралки на сухе годування можна додати кілька крокетів до основної порції, аби тварина оцінила консистенцію та смак. Потім можна розмочувати сухий корм водою, доки вона не звикне. Якщо й після цього хвостатий відмовляється від нової їжі, то в хід йдуть консерви, які поступово замінюють сухими гранулами.

Перехід на натуральний раціон зазвичай не такий проблемний, адже харчова привабливість його на високому рівні, якщо продукти відповідної якості. Тут залишається набратися терпіння та дотримуватися поступової моделі додавання нового.

Відповідальність при виборі харчування — це основа довголіття твого вірного друга. Не економ на продуктах, звертай увагу на смакові уподобання тваринки, враховуй її особливі потреби та консультуйся з профі в спірних питаннях. За турботу песик віддячить тобі радісним гавкотом, пухнастим антистрес-ефектом і годинами шаленого фітнесу на прогулянках (чи спільного релаксу на канапі). І не забувай про себе — готові раціони дають можливість істотно спростити побут, пов’язаний із твоїм улюбленцем, без шкоди для нього.

Насамкінець хочемо поділитися нашою турботливою ініціативою — «Підвішений корм». Кожен може долучитися й додати до свого замовлення певну кількість порцій харчів для тваринок, які постраждали на Херсонщині. Одна порція коштує 15 гривень. Усі зібрані кошти ми передамо до фонду Save Pets for Ukraine, а вони закуплять корм і відвезуть притулкам що опікуються постраждалими тваринками. 

33 записи

Про автора
Пройшла трансформацію з копі => в райтера: виявляється, якщо писати про цікаве – робота приносить задоволення. Вірю, що хороші тексти можуть змінювати. З MAUDAU заглиблююся в теми людських взаємин, смачної їжі, усвідомленого лайфстайлу. Маю корисливі мотиви, коли пишу про складне: трохи економлю на психологові. Кажуть, вмію жартувати, та це неточно.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Як правильно підібрати тональний крем для обличчя: покрокова інструкція

6 Хв
Розповідаємо, як обрати тональний крем під твій тон шкіри
Гайд покупця

Як правильно мити голову: помилки та поради щодо догляду

6 Хв
Розповідаємо, як мити голову кожен день, скільки разів на день, які існують правила та який обрати шампунь
Гайд покупця

Що приготувати дитині в школу? 6 ідей, що покласти в ланч-бокс

2 Хв
Розповідаємо, який смачний та корисний перекус у школу можна приготувати для дитини
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Як підібрати корм для собак