Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв

Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута.

Одного разу бос однієї фірми приніс в офіс гумове каченя та наказав підлеглим звертатись по допомогу в розв’язанні проблем до нього. Він пояснив, що втомився постійно відповідати на запитання співробітників, тому призначив на цю роль іграшкового помічника.

Спершу працівники були дещо збентежені, проте із часом все-таки почали ставити питання качечці. Результат був приголомшливий: за допомогою іграшки робітники стали більш самостійними та ефективними.

Це не поодинока історія, у якій важливу роль відіграла така іграшка. У книзі «Прагматичний програміст» Ендрю Гант та Девід Томас описали знайомого айтівця, який був нерозлучний зі своєю гумовою жовтою качкою. Він постійно носив її із собою та завжди звертався до неї, коли в нього виникали помилки в коді.

Розберімося, як працює «метод каченяти» та чому він такий популярний серед айтівців та топменеджерів.

@ducksinthewindow

Comment if you’re a swiftie 💖❣️ #rubberducky #rubberduckstore #taylorswift #swiftie #1989taylorsversion #duck

♬ UPDATED album ranking – guy (taylor’s version)

Як працює метод каченяти

Коли ми щось робимо, із часом наше око «замилюється». Тому ми не можемо побачити своєї помилки — хіба коли система викидає нам сповіщення, наприклад, підкреслює червоним слово із хибодруком, пояснює психологиня Даша Буторіна. Проте коли ти починаєш пояснювати те, що зробив або взагалі будь-що, то активуєш більше когнітивних функцій мозку, ніж коли мовчки про це думаєш.

Метод каченяти запускає когнітивні здібності, але не тільки ті, які пов’язані з пам’яттю, а й ті, що спрямовані на увагу та розуміння

Психологиня Даша Буторіна

Тобто діалог із гумовою качкою допомагає, бо коли проговорити те, що тебе турбує, вголос, твоєму мозку простіше абстрагуватися від шляхів розв’язання питання, про які ти вже знаєш, і подивитися на ситуацію з іншого боку.

Повернемося до програміста із книги Ганта та Томаса. Качка не відповідала йому й не давала підказок, як вирішити ситуацію. Та коли він пояснював іграшці свій код рядок за рядком, у процесі починав бачити помилки та способи їх вирішення. Для цього йому не потрібно було витрачати час колег, адже від заміни живого слухача гумовим, ефективність спілкування, як виявилося, не знизилась.

Із цього випливає ще одна перевага методу каченяти — він допомагає заощаджувати час. Наприклад, босу, про якого ми згадували на початку статті, більше не доводилося витрачати години на вислуховування та розв’язання численних проблем співробітників, а його підлеглим більше не потрібно було ходити до керівника за розв’язанням кожного питання.

Таким чином, метод гумової качечки не тільки дозволяє швидко знаходити рішення, не покидаючи робоче місце, а й підвищує загальну продуктивність персоналу. Адже після того, як відірвешся від задачі, на відновлення концентрації після перерви може піти до 23 хвилин.

Щоб зробити метод качечки ще ефективнішим, варто встановлювати часовий ліміт — наприклад, 15 хвилин. Коли ми виділяємо певний час для виконання завдання, наш мозок ніби «розтягує» цю задачу на вибраний термін. Це спрацьовує не завжди, але в брейнштормінгу точно. Отже, якщо маємо лише 15 хвилин, щоб знайти рішення, це спонукає мозок працювати ефективніше, щоб вкластися в таймінг

Психологиня Ніна Кіях

Читай також: «Встигнути все: міфи про тайм-менеджмент»

Із чим ще може допомогти гумова качка

Ніна Кіях пропонує залучати качечку для тренування публічних виступів: «Уяви, що тобі треба виголосити промову. Коли репетируєш її вголос, наче розповідаючи уявному слухачеві, ти одразу відчуваєш, як це — виступати із цим матеріалом перед аудиторією.

Навіть якщо твій «слухач» — це просто іграшка, для твого мозку це майже те ж саме, як виступати перед реальними людьми. Так ти звикаєш до думки, що хтось тебе слухає, і це допомагає тобі краще підготуватися».

@ducks_in_space

When your friends got plastic surgeries #fypage #viral #pet #funny #rubberduck #pettoys

♬ The Spins X The Other Side x Kids – darcy stokes

Також вона радить використовувати цей метод для мозкового штурму. Замість того, щоби просто записувати ідеї, їх можна розказувати гумовій качечці: «Коли ти чуєш власні слова, одразу отримуєш можливість оцінити ці ідеї. Наче даєш собі внутрішній фідбек».

Проговорювати завдання та речі, які тебе турбують, корисно, бо таким чином ти перетворюєш думки в усвідомлені образи, пояснює експертка й додає, що замість качечки можна підставляти, наприклад, улюблену іграшку або навіть запрошувати до «діалогу» домашнього улюбленця.

Качка — це лише образ. Не вона допомагає тобі розв’язати питання — ти робиш це самостійно, завдяки своїм знанням та досвіду. Тільки для цього не потрібен справжній співрозмовник, а достатньо іграшки.

Чому краще порадитися з гумовою качкою, аніж із людиною

Коли ти проговорюєш проблему з людиною, вона може тебе перебивати, надавати свої теорії, тобто заважати самостійно знайти правильне рішення. Однак, коли ти описуєш ситуацію качці, це більш ефективно, адже ти самостійно знаходиш відповідь у власних словах та думках.

Розмова з качкою — це не про перекладання відповідальності, адже якщо я в здоровому глузді, то не чекаю, що качка дасть мені відповідь. Це такий формат розмови із собою

Психологиня Даша Буторіна

Крім того, оскільки качка мовчить, вона ніби «більш вперто» тебе не розуміє — і це спонукає пояснювати ще детальніше, докладати більше зусиль та глибше занурюватися в суть питання, продовжує експертка.

Вона каже, що це працює як із психотерапією, адже психолог не дає тобі конкретні рішення — ти сам до них приходиш під час сесій. «Ти говориш про щось і наче чуєш себе зі сторони, знаходиш новий ракурс, щоб розглянути проблему», — пояснює Даша Буторіна.

Якщо читаєш щось мовчки, то запам’ятаєш приблизно 50 % інформації, а якщо проговориш її — то 80 %. Це впливає на довготривалу пам’ять, адже ти одночасно задіюєш два органи чуття: мовлення і слух. Проговорювання допомагає розумінню інформації і її засвоєнню мозком. Тому цей метод використовують у навчанні, адже коли ти пояснюєш комусь щось, то й сам починаєш це розуміти глибше. Так само читання вголос може допомогти «почути» себе і зрозуміти, чи правильно побудовані твої речення, чи закінчена думка, чи несе вона той сенс, який ти закладав тощо.


Метод качки — багатофункціональний і ефективний спосіб стати більш автономним та самостійним. Він допоможе тобі навчитися шукати відповіді, нові ідеї та рішення не орієнтуючись на чужу думку. Це допоможе тобі працювати ефективніше, заощаджувати час та стати впевненішим у собі.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Свідомі тренди

Що таке афірмації та приклади позитивних афірмацій на кожен день

7 Хв
Розповідаємо, про те що таке афірмації та як вони працюють, розглянемо приклади позитивних афірмацій на кожен день і як правильно їх промовляти
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць