Гайд покупця

Коли сіяти овочі на розсаду у 2024 році

10 Хв

Розповідаємо, чи обов’язково сіяти розсаду у конкретні дні та як працює посівний календар. 

Вічно можна дивитися на три речі: вогонь, воду та город. Особливо, коли це весна і треба поратися з розсадою. Для когось це просто, але для новачків процес може видатися дещо марудним. 

Проте вирощувати розсаду нескладно і впоратися з цим може кожен. Детальніше писали в цьому матеріалі. А далі розкажемо детальніше саме про овочеву розсаду: сприятливі дні для посіву, чим підживлювати та підкормлювати.

Календар посіву насіння на розсаду

Так, спеціальні дні, у які варто сіяти той чи інший вид розсади дійсно існують. Дотримуватися їх варто. Проте у робочому календарі городника є ще кілька важливих змінних, на які варто зважати: 

  • якість сортового насіння,
  • рихлення ґрунту,
  • регулярний та помірний полив,
  • підкормка добривами,
  • сприятлива погода.

А от на фазу місяця у посівні дні можна не зважати: важливіше знати, коли й куди пересадити розсаду та в яких умовах вона буде рости.

@halka020

#топчик🔥 #насіння #висадка #висадкарослин #розсаданапідвіконні #овочі #сіюсіюпосіваю #насіннявисадка #жмттявселі #селодеревня #топтикток #овочінарозсаду #розсадатоматів #капуста #томати #перець #баклажан #розсадасвоїмируками #розсадасвоя

♬ nhạc nền – MUSIC DJ DANCE 88 – MUSIC DANCE DJ 88

Складають такий календар досвідчені фермери та аграрії, спираючись на природні фактори (зміна сезонів, сонячна активність, тривалість дня тощо). Але скласти його можна й самому, як це робили наші дідусі та бабусі. 

Лайфгак: садити та сіяти все, що росте над землею (вершки) ліпше у першій-другій чверті (фазі) Місяця, починаючи з Молодика і закінчуючи Повнею. Усе, що росте під землею, включаючи бульби, коренеплоди, цибулю та корінці, краще садити та сіяти в другій-третій чверті фазі Місяця, яка починається з Повні і до Молодика. 

Новий Місяць або Молодик є найбільш несприятливим часом для посіву. Тоді краще взагалі не сіяти та не садити нічого. 

Фактично, посівний календар працює так: він дає інтервал днів, у які треба висаджувати розсаду. Інтервал обирають, спираючись на середні показники тепла, опадів, прогрітості ґрунту у певний період.

@mustlased

Як сіяти перець на розсаду? #перець #розсада #овочі #город #овочівництво #вирощуванняперцю

♬ оригинальный звук – Rom

Показники можуть варіюватися, адже клімат змінюється. Та й кожна область України, наприклад, має власні кліматичні коливання: на півдні тепліше завжди стає раніше, ніж у північних районах, а на сході набагато менше опадів, ніж на заході. Тож природні фактори свого регіону теж варто враховувати та коригувати посівний календар. 

Адже він хоч і задає необхідний напрям, та не є істиною в останній інстанції. Ти можеш просто зазирнути в рекомендації, які виробник насіння вказує на пачках. Зазвичай там міститься вся необхідна інформація про оптимальні терміни посіву для конкретного сорту, глибини загортання та інші важливі нюанси.

Коли сіяти помідори на розсаду

  • У квітні: 1-7, 10-14, 17-21, 24-28. 
  • У травні: 1-4, 7-11, 14-18, 21-25, 28-31. 
  • У червні: 1-5, 8-12, 15-19, 22-26, 29-30.

Ці дати однаково сприятливі для посіву й баклажанів, перцю, капусти та огірків. 

Пікірувати томати слід через 21 день після посіву. Для цього полий розсаду водою. Помідори діставай ложкою або виделкою, якщо поруч немає спеціальних інструментів для пікірування. Не варто обривати коріння перед пікіруванням. Пікіруючи, вибирай найсильніші рослини.

@21sotka

Відповідь на коментар @cbema142 Як я висіваю насіння помідорів #томат #помідори #розсада #пікіровка #супер #красота

♬ Singing Birds Sound – Tmsoft’s White Noise Sleep Sounds

За два тижні після цієї процедури томати починають підживлювати. Для цього використовуй мінеральне добриво нітроамофоску, яке посилює рослини. Розведи десять літрів води з чотирма грамами добрива. Потім полий розсаду томатів цим розчином.

Для подальшого підживлення розсади рекомендуються: 

  • калієві добрива — калійна селітра, калімагнезія, монофосфат калію, сульфат калію, сірчанокислий калій; 
  • фосфорні добрива — амофос, подвійний суперфосфат, діамофос, метафосфат калію, простий суперфосфат тощо.

Пасинкувати помідори варто тільки у суху сонячну погоду. Види і терміни пасинкування розрізняються залежно від різних сортів та місця вирощування: 

  • проводити пасинкування в теплиці варто один раз в тиждень;
  • пасинкуючи високородні томати слід видаляти всі пасинки;
  • у відкритому ґрунті необхідно пасинкувати томати раз в 10 днів, залежно від погодних умов та швидкості росту кущів.

Глосарій:

  • Пасинкування — його метою є видалення пазушних, бічних пагонів, які перешкоджають плодоношенню. Пасинкування стимулює плодоношення овочевих культур.
@user1700505154081

Пасинкування томатів

♬ оригінальний звук – alex
  • Пікірування — простими словами означає відщипування у молодої рослини-сіянця кінчика головного кореня. Це зупиняє ріст рослини в довжину та спричиняє посилений ріст бічних коренів у родючому шарі ґрунту. Розсаду висаджують на постійне місце зростання після відщипування за допомогою кілочка (пікетки). Це робиться для того, аби урожай був здоровим.
@dianamaliarchyk

#розсада #пеларгонія #пікіровка

♬ orijinal ses – Media.Kulub🎶

Коли сіяти баклажани на розсаду

З баклажанами все просто: насіння необхідно прогріти перед посадкою. Для цього помісти його на 3–5 хвилин у теплу воду (40–50 °C) і закрий кришкою. Після цього залиш його на двадцять хвилин у 10% розчині перекису водню або марганцівки. Далі у горщики сій по три насінини. Коли з’являться сходи, прищипуй паростки, щоб залишити найміцніший і здоровіший. 

Баклажани потрібно поливати раз на тиждень. Пікірувати розсаду потрібно, коли на паростках з’явиться два справжніх листочки — приблизно через три-чотири тижні після сходів. Але деякі агрознавці радять обрати метод перевалки. Вона більш дбайлива, особливо для таких чутливих культур, як баклажан. 

Для цього потрібно припинити поливати сіянці приблизно за тиждень до пікіровки, щоб земля підсохла і добре відокремлювалася від стінок контейнера. Далі злегка натисни на дно контейнера з розсадою.Має з’явитися земляна грудка з розсадою. Пересади її в більшу місткість, посипавши підготовленим субстратом. Після цього полий землю водою зі стимулятором росту.

@eco_club_

Підготовка грунту для пікірування баклажанів🍆 . Попередньо грунт добре полили 💧а далі заповнюємо касети грунтом і ще раз добре поливаємо👌Продовження в наступному відео🫶#eco_club_ #розсада #🌱 #баклажан #підпискавідукраїнців🇺🇦💙💛 #рекомендації🇺🇦 #грунт

♬ původní zvuk – _Imdenis

Підгодувати розсаду треба за 2 тижні після цього. Можна використовувати спецзасоби, такі як стимулятор росту, щоб прискорити укорінення та полегшити рослинам процес адаптації.

З натуральних підкормок рекомендується зола — один із універсальних народних засобів для підгодівлі рослин. Вона підвищує стійкість розсади баклажанів до захворювань. 

Щоб підгодувати таку підкормку, розчини 1,5 склянки золи у п’яти літрах гарячої води. Потім дай розсаді настоятися десять-дванадцять годин.  

Коли сіяти перець на розсаду

Щоб пересадити розсаду перців у відкритий ґрунт, слід зачекати, поки ґрунт прогріється до +16 +17 °C, оскільки перець є теплолюбною рослиною та припиняє розвиватися, як тільки температура опускається нижче +14°C.

Перцю потрібен пухкий, родючий, нейтральний, слабкокислий (pH 6-6,5) або стерильний ґрунт. Далі підготуй насіння: якщо воно у спеціальному контейнері зі стимуляторами росту та добривами, то одразу можна висаджувати. Якщо ні: потрібно очистити насінину за допомогою розчину перманганату калію, а потім перекласти в розчин мінеральних добрив. Після цього можна перейти до пророщування.

@villageinua

#розсадаперцю #розсада #рассада #рассадаперца #рассадаперцев #розсадаперця #розсаданапідвіконні

♬ GEORGIAN DISCO (Live 23.11.23) – Nikos Band

Розсаду сіють у горщики або скляночки, діаметром 10 см і глибиною 10-12 см, пінцетом розкладаючи насіння на відстані 1,5–2 см від поверхні ґрунту. Після цього треба накрити посів склом або поліетиленовою плівкою. 

Слід поливати перші паростки розсади раз на 6-7 днів добре відстояною водою при температурі 20–22 °C. Не допускай застою води, оскільки це загрожує загниванню.

Пікірування проводять, коли саджанці мають по два-три справжніх листочки. Сіянці перцю можуть загинути, якщо пересадити його раніше або пізніше. Для цього треба полити розсаду в загальному контейнері, щоб легко відокремити саджанці. Потім заповни горщики для розсади землею, не доходячи до країв 1-2 см та знову полий. Далі обережно відокрем саджанці перцю, беручи їх разом із земляною грудкою, не висмикуючи. Помісти сіянець у горщик, не сильно заглиблюючи його, і злегка притисни земельку, але не трамбуй. Полий відстояною водою. 

Найкращими варіантами для підживлення перцю є сечовина та суперфосфат.

Коли сіяти розсаду капусти

З кінця лютого до кінця березня ранню білокачанну капусту садять на розсаду. Насіння потрібно посадити на глибину приблизно 1 см і на відстані приблизно 2-3 см одне від одного. Після сіяння засип тонким шаром субстрату та полий. 

Капуста потребує багато вологи, особливо протягом першого місяця після посадки. Але варто підтримувати баланс, адже багато води капусті не до вподоби. 

@viktor_agro0

#українськийтікток #агрономич_віктор #віктор_свідерський #хочуврек #тепличнийбізнес #аграріїукраїни #теплиці #вирощування #капуста #юніформ #теплиці #боржавське

♬ оригинальный звук – Агрономич Віктор

На ранніх етапах росту капусти для підживлення розсади обирай  добрива з високим вмістом азоту, а на більш пізній стадії росту — фосфорно-калійні. 

Пікірувати капусту потрібно у той час, коли з’являються перші сходи (молоденькі капустяні листочки). 

Коли сіяти кавуни на розсаду

Насіння кавуна сіють у відкритий ґрунт не раніше третьої декади травня, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 15-16°С. Насіння слід посівати на розсаду в кінці квітня або на початку травня, а сіянці слід висаджувати в ґрунт у кінці травня або на початку червня.

Сприятливі дні, щоб сіяти кавуни на розсаду: 

  • у квітні — 7-10, 13-15, 17-19, 24, 25, 29; 
  • у травні — 1, 2, 5-9, 15-17, 20-22, 24-26, 28, 29; 
  • у червні — 6-8, 12, 13, 18-20.

Перед тим, як сіяти кавуни на розсаду, поклади насіння у вологу тканину чи марлю до холодильника на 1-2 дні. Після обробки насіння у 1% розчині марганцівки (протягом 20-25 хвилин), виклади його на вату та залиш на 2 доби в теплому місці. Висаджуй у лунки завглибшки в 10 см з відстанню між лунками десь 40-50 см. До лунок засип перегній, далі — кинь по 2 насінини кавуна, присип землею та полий. Після посіву поливати кавуни варто 1-2 рази на тиждень, адже вони дуже люблять вологу.

@ivankorzhenko8778

#розсада #теплиця #кавун #вікторія #талісман

♬ оригінальний звук – Іван Корженко

Підживлювати слід компостом — суміш з бур’янів, кухонних відходів, що дозрівають у спеціальному місці 12 місяців. 

Пасинкувати кавуни треба тоді, коли вони почнуть збільшувати масу. Тоді можна починати видаляти нижні пагони. Нові пасинки слід регулярно зрізати. Лишати можна 5-6 зав’язей плодів (особливо на кущах маленьких сортів).  

Коли сіяти огірки на розсаду в теплицю

Через 3–4 тижні після посадки насіння, розсаду огірків висаджують у відкритий ґрунт або теплицю. Розсаду огірків у теплиці можна висаджувати після 20 квітня. А насіння на розсаду слід висівати з 20 по 30 березня.

Найкраще підійде касетний спосіб вирощування. Касета має бути середнього розміру, приблизно тридцять-сорок мілілітрів. Заповни її землею, потім зроби пальцями невеликі лунки. У кожне заглиблення поклади по одному насінню огірка. Присип землею та полий. Для створення парникового ефекту касети накрий плівкою та постав у тепле місце.

@gorodnispravu

#висаджуємоогірки#огірки#розсадаогірків#теплиці#плівка#парник#грунт#земля

♬ оригинальный звук – Городні справи🧑‍🌾🥒🍅🌷

Насіння огірка проростає дуже швидко, і за температури близько 25 градусів сходи з’являться вже на третій-четвертий день.

Починати підживлювати огірки можна вже тоді, коли з’являються суцвіття та плоди. Найкраще підійдуть підкормки на основі магнію та калію, а також курячий послід,  коров’ячий гній та мінеральні добрива. 

Розсаду потрібно обприскувати водяною сумішшю з борною кислотою під час активного дозрівання плодів.

Огірки можна пасинкувати лише після того, як пасинки досягли розміру від трьох до шести сантиметрів. Раніше — неефективно, пізніше — є загроза втрати врожаю, оскільки рослина витрачає більше енергії на ріст, ніж на вирощування огірків.

Зазвичай видаляють лише перші 3-4 вузли, щоб молоді рослини не виснажувало раннє плодоношення. Щоб не пошкодити ніжний пагін і квіти на ньому, роби це дуже обережно. Якщо пальцями не виходить, використовуй ножиці.


А щоб врожаю після висадки розсади було, як на небі зірочок, дотримуйся цих основних правил: 

  • висівай насіння на певну глибину — зазвичай, це вказується на пачках з насінням; 
  • сій рівномірно та не дуже густо; 
  • дотримуйся режиму поливу; 
  • користуйся посівним календарем;
  • не забувай про пікіровку та пасинкування.
178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Що таке бади

6 Хв
Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки
Гайд покупця

Важливі процедури, щоб захистити собаку від паразитів

5 Хв
Розповідаємо, як не дати песику стати жертвою кліщів, бліх та глистів. Паразити — небезпечні вороги домашніх улюбленців, адже вони викликають у пухнастиків…
Гайд покупця

Як обирати аналоги продуктів: борошно

5 Хв
Розповідаємо, чим замінити борошно та чи потрібно це робити. Хоч ми й не вживаємо його в чистому вигляді, не використовуємо як добавку…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Добірки

Добірка цікавих штук для зберігання речей