Свідомі тренди

Як турбуватися про себе без дієт та обмежень

7 Хв

Розповідаємо, як подбати про своє здоров’я, використовуючи лише приємні методи.

Бувають періоди, коли виникає бажання почати життя із чистого аркуша: з понеділка, з 1 січня (#НовийрікНовежиття), з першого дня весни, поки не почалося літо й так далі. Однак на одній енергії «свіжого старту» далеко не заїдеш.

Раніше ми розповідали, що ключ до успіху в будь-якій справі — у постійності. Сьогодні розберемося, що допоможе бути постійним у чомусь та які справи сприяють позитивним змінам у житті. Переказуємо найцікавіше зі статті Well+Good.

Ідеї, як турбуватися про себе дбайливо

Твій добробут — це, по суті, нескінченний проєкт «зроби сам». Ніби рослина, яка потребує постійного догляду та уваги. Щоб розвиватися, рости та досягати цілей, потрібно ставитися до себе з турботою. Це працює набагато краще, аніж суворі обмеження і нереалістичні цілі. 

Досягнути прогресу допоможуть корисні звички. Їх потрібно вводити в життя свідомо та поступово. Щоб хороша звичка вкорінилась у твоїй рутині, вона повинна приносити тобі задоволення. У цьому, зрештою, секрет постійності: якщо тобі подобається щось робити або результат, який ти від цього отримуєш — ти будеш до цього повертатися.

Далі ділимося 10 ідеями корисних звичок від американських експертів зі здоров’я, які допоможуть турбуватися про себе.

Відмовся від дієт

У багатьох із нас є помилкове уявлення, що дієта і схуднення — важливі для здорового способу життя. Дослідження показують, що багато дієт дійсно спершу призводять до втрати ваги, а інколи навіть знижують ризик серцевих захворювань, але ці позитивні ефекти, як правило, зникають через 12 місяців.

Натомість на довше з нами залишаються негативні наслідки — наприклад, порушення режиму харчування і стосунків із їжею. 

Обмеження — це не те, що робить людей здоровими. Здоров’я багатокомпонентне й охоплює безліч інших факторів, окрім калорій, вуглеводів чи кілограмів. Якщо хочеш змінити свій раціон — роби це поступово, щоб не викликати у свого організму стрес, постійне відчуття голоду й роздратування.

@tamaratomaaaa

#українськийтікток

♬ Originalton – yourfavaudiogirl

Встанови здорові межі

Здорові обмеження можуть допомогти уникнути перевиснаження, а також берегти свій ресурс та години в добі на відпочинок і інші справи, які заряджають тебе енергією і позитивним настроєм.

Дієтолог Естер Тамбе радить навчитися говорити «НІ» тому, що не приносить тобі користі. Це стосується їжі, соціальної взаємодії, перепрацювань надмірних занять спортом — будь-чого. Експертка каже, що якщо дотримуватися балансу між роботою та особистим життям, це допоможе не вигорати й менше нервувати.

Читай також: «Палай, та не вигоряй: як впоратися із втомою»

Даліна Сото, лікарка та дієтологиня, підтверджує цю думку й радить, до прикладу, обмежити свій екранний час у соціальних мережах. «Я навіть готова платити за один із тих додатків, які допомагають керувати часом», — зізналась експертка.

Обирай екологічно чисті та стійкі продукти

Не існує універсального визначення, що таке стійка (sustainable) їжа. Дієтологиня Роксана Ехсані вважає, що це продукти, виготовлені так, щоб:

  • підтримувати місцеву громаду, 
  • мінімізувати вплив на довкілля,
  • сприяти рівновазі в екосистемі. 

Наприклад, це можуть бути сезонні продукти від місцевих маленьких господарств, які не перевиснажують землю і своїх працівників: овочі, фрукти, молочні продукти, мед, морепродукти тощо — залежно від регіону.

«Коли я їм екологічно чисті та стійкі продукти це не лише покращує моє здоров’я, але й допомагає мені відчувати більше задоволення від того, що я їм», — каже Есхані.

Веди щоденник

«Щоденник — чудовий спосіб зменшити стрес, тримати життя у фокусі та покращити своє психічне самопочуття, — розповідає філософиня Менді Тайлер. — Наприклад, я використовую його для постановки цілей і відстежую свій щоденний прогрес у їх досягненні. Крім того, я вважаю, що корисно вести щоденник подяки. Це допомагає зберігати позитивний погляд на майбутнє».

Про що можна писати в щоденнику:

  • Що сталося сьогодні з тобою, за що ти вдячний?
  • Які емоції ти сьогодні відчував? Чому вони виникли? Як ти на них реагував?
  • Про що ти мрієш? Які маєш цілі? Чи є в тебе ідеї, як досягнути того, чого ти хочеш?
  • Що цікаве або незвичне з тобою сталося? Що принесло тобі новий досвід?

Медитація, уважність і відпочинок

Ці практики допомагають почуватися більш спокійно та боротися з почуттям тривоги й вигоранням. Завдяки таким практикам нервова система почуває себе в безпеці, тому, що звільняється від постійних роздумів і переживань. Такі практики усвідомленості допомагають впорядковувати думки.

Також для заспокоєння корисні дихальні вправи та практики, у тому числі й медитативні, такі як пранаяма.

Якщо хочеш спробувати ці методи, на перших етапах тобі можуть стати у пригоді спеціалізовані додатки та відео на YouTube з медитаціями й позитивними афірмаціями.

Приємний рух

Ми не скажемо нічого нового, коли порадимо займатися спортом. Проте він може бути різним: вимогливим, виснажливими та ненависним, а може бути приємним. Тож радимо звернути увагу саме на другий варіант.

Важливо зосереджуватися не на тому, скільки калорій ти спалюєш під час заняття чи наскільки виростають твої м’язи, а концентруватися на задоволенні від процесу. 

Фізична активність допомагає не лише тримати тіло в тонусі, але і сприяє тому, що в мозку синтезуються гормони радості та задоволення. Це допомагає знизити стрес, підвищити витривалість. Також фізична втома допомагає краще засинати.

Важливо, щоб тобі подобався спорт, яким ти займаєшся, бо тоді ти будеш робити це регулярно. Твій мозок не шукатиме причин пропустити тренування, а навіть навпаки, заохочуватиме тебе його відвідати.

Тому обирай саме те, до чого лежить твоя душа: пробіжки, танці, акробатика, скелелазіння, плавання, йога й так далі. Варіантів — безліч.

@art.cats.poledance

#пілонкиїв#stretchingkyiv#студіятанцю #тренування

♬ hot people use this sound – 🎧 raven !

Плануй раціон

Різноманітність харчування важлива для гармонійної роботи мікробіому кишківника. Від того, як функціонує цей орган, залежить загальний стан імунітету та самопочуття людини. Окрім того, коли травна система в порядку, від їжі отримуєш набагато більше задоволення.

Щоб урізноманітнити раціон, варто влаштувати мозковий штурм та залучити до нього всіх членів сім’ї. Збирай ідеї страв, які можна готувати, а також регулярно намагайся ввести в харчування сім’ї щось нове: новий овоч, приправу, білок тощо.

Це, до речі, допоможе складати чіткий план продуктів для походу в магазин і заощадити на покупках їжі.

Досліджуй нові кухні

Ця порада випливає з попередньої, адже нова кухня означає різноманіття в харчуванні. Тобто так ти можеш знайти методи вживати більше овочів, фруктів, клітковини, складних вуглеводів тощо. Можливо саме нова для тебе  кухня допоможе тобі полюбити раніше ненависні продукти.

Ще одна позитивна риса в тому, що готувати нові страви цікавіше, аніж ті, які тобі вже давно відомі й знайомі. Тож це може стати ключем до того, щоб полюбити готувати вдома. А коли готуєш страви власноруч, можеш контролювати якість інгредієнтів та кількість корисних речовин, які отримуєш від цієї страви.

Окрім того, що ця звичка смачна, вона ще й цікава. Коли ти вивчаєш нову кухню, дізнаєшся багато нового про культуру цієї країни чи народу, її історію, особливості, спілкуєшся із цікавими людьми, відвідуєш нові місця та отримуєш багато дофаміну, адже мозок активно виробляє його, коли ми пізнаємо щось нове.

Вирощуй рослини

У цій справі є безліч переваг: по-перше, овочі, трави та ягоди, які ти вирощуєш своїми руками, смакують у рази краще, аніж покупні, адже ти докладаєш зусилля та увагу, щоб рослина росла, почувала себе добре і плодоносила. Тож пожинати плоди своїх старань — у прямому сенсі, до речі! — дуже смачно.

По-друге, це екологічні, натуральні та сталі продукти — про це ми вже говорили вище. По-третє, це — цікаве медитативне хобі, яке ще й допомагає заощаджувати частину бюджету. Суцільні переваги!

Читай також: «Що посадити у квітні на балконі та на грядці»

Читання

Заміни скролінг стрічки новин перед сном на читання. Незалежно від того, чи відмовишся ти від звички щовечора сидіти перед екраном, чи лише звільниш від цього кілька днів на тиждень, щоденно читати хоча б декілька сторінок — рішення, що позитивно вплине на твій загальний стан. «Читання не лише покращує сон, але й позитивно впливає на нервову систему», — зазначає дієтологиня Кортні Пелітера.


Це лише декілька ідей та звичок, які можна зробити регулярною частиною своєї рутини, щоб зробити її більш турботливою до себе. Крім цього свій добробут можна покращити безліччю інших методів: наприклад, займатися волонтерством, знайти нові хобі або друзів. 

Зрештою, важливо фокусуватися на тому, що робить твоє життя кращим. Тож пробуй різні варіанти й залишай те, що підходить саме тобі.

163 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв
Розбираємося, що таке пермакультура і кому це підійде
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Свідомі тренди

Чому ми постійно запитуємо «чому?»

5 Хв
Розбираємося, як працює людська допитливість. Діти мають неймовірно допитливий розум. Вони постійно запитують: «Чому?». Вони досліджують нові речі просто тому, що хочуть…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Досліди себе як науковець