Свідомі тренди

Екозвичка: куди здати ртутні термометри та зіпсовані ліки

4 Хв

Розповідаємо, як правильно позбутися фармацевтичних відходів.

У рубриці «Екозвичка» ділимося простими лайфгаками, що допоможуть тобі стати більш дружнім до довкілля.

Як утилізувати ліки

Важливо слідкувати за своєю домашньою аптечкою, адже лікувальні препарати, термін придатності яких збіг, можуть не просто не допомогти, але й нашкодити. Деякі ліки не стають отруйними одразу по закінченню терміну придатності, а лише втрачають частину своєї ефективності. Проте ми закликаємо не ставити експерименти над здоров’ям і користуватися ліками лише в рамках терміну їх придатності.

Тому раз на півроку перевіряй аптечку і без жалю позбувайся того, що більше не можна вживати. 

Чому не можна викидати ліки у смітник

Під впливом сонця, вологи, температури, бактерій та інших факторів активні речовини починають взаємодіяти між собою та довкіллям, тому з них виділяються токсичні сполуки. Вони отруюють повітря, землю, ґрунт.

Куди здати прострочені ліки

Звернись до організацій, що займаються сортуванням та переробкою сміття у твоєму місті. Перш ніж їхати здавати відходи, уточни, що саме приймає організація. Наприклад, сортувальна станція «Україна без сміття» приймає на спалення блістери від пігулок, але ліки та інші фарм-відходи — ні.

Працівники станції також діляться кількома корисними порадами:

 • Не варто купувати ліки за принципом «хай буде». Краще регулярно поповнювати запаси «свіжими» препаратами.
 • Деякі клініки можуть приймати протерміновані ліки на утилізацію. Поцікався, чи є такі у твоєму місті.
 • Не змивай ліки в каналізацію. Це ускладнює очищення води, яка знову повертається у водойми. Через це річки й озера містять парацетамол, ліки від діабету й епілепсії, кофеїн і нікотин і навіть наркотики.

Також якщо разом із водою чи їжею людина отримує навіть невеликі дози антибіотиків, то згодом організм перестає реагувати на ці препарати. Тобто вони не зможуть допомогти, коли знадобиться лікування.

Здати прострочені ліки в Києві можна в спеціальні контейнери від підприємства «Київкомунсервіс». Їх можна знайти за адресами:

 • вул. Івана Франка, 30;
 • б-р Лесі Українки, 28;
 • вул. Антоновича, 41;
 • вул. Мечникова, 8;
 • вул. Басейна, 7.

Як правильно викидати ліки, коли їх нікуди здати на утилізацію

Якщо таблетки та мікстури доведеться все-таки викинути в смітник, роби це з дотриманням рекомендацій:

 • подрібни пігулки в пил, гель розчини у воді та змішай із неїстівними відходами (земля, пісок тощо). Це не дасть речовинам потрапити в повітря та ґрунт;
 • щільно упакуй у пакет або якусь ємність та винести разом з іншим сміттям;
 • упаковку віддай на переробку організаціям, що приймають тару (пластик).

Читай також: «Екозвичка: як правильно викидати скло»

Як утилізувати ртутний термометр

Зараз в Україні заборонені градусники з ртуттю. Замість них пропонують безпечні аналоги — електричні термометри на батарейках або спиртові. Якщо вони розіб’ються, у людей не буде ризику отруїтися важким металом.

Утилізувати ртутні термометри можуть лише організації, що мають відповідну компетенцію, адже це предмети, що становлять серйозну небезпеку. Тож якщо маєш таку річ вдома, заміни її на безпечний аналог, а ртутний градусник передай відповідним спеціалістам.

Наприклад, у багатьох областях (Полтавській, Львівській, Хмельницькій тощо) працює Екобус — мікроавтобус, що регулярно їздить та приймає на переробку небезпечні відходи. А в Києві є близько 200 контейнерів для збору відпрацьованих батарейок, непошкоджених ртутних термометрів та енергозберігаючих ламп. Їх адреси можна знайти на карті.

Важливо: щоб здати цілий термометр, його потрібно загорнути в надійну упаковку, яка не дасть йому розбитися під час транспортування.

Що робити, коли розбився ртутний термометр

 • Відчини вікна, щоб мати доступ до свіжого повітря. Ртуть відразу починає випаровуватися та осідати на стінках органів дихання. Чим вища температура й чим більше сонячного світла, тим швидше це відбувається.
 • Обгороди місце «інциденту».
 • Візьми банку з водою та щільною кришкою. Збери туди всю ртуть та друзки скла. Оптимально це робити на зігнутий шматок паперу невеликим пензлем. Дуже маленькі краплинки підкочуй одну до одної, щоб вони злипалися в більші. У жодному разі не торкайся нічого відкритими ділянками шкіри чи одягом.
 • Потім помий хлоркою всі ділянки, де була розлита ртуть.
 • Звернись у ДСНС та передай їй банку із залишками термометра на утилізацію.

Сподіваємося, звичка правильно утилізувати ліки легко інтегрується у твоє життя. Нагадаємо, раніше ми розповідали, що робити з непотрібним одягом та куди здати речі на переробку.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Свідомі тренди

Що таке свідоме медіаспоживання

8 Хв
Розбираємося, що так якісний контент і чи важливо вміти його обирати
Свідомі тренди

Як робити гуртові закупи

3 Хв
Розповідаємо, що таке гуртові закупи, чим вони корисні та як їх робити правильно
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Екозвичка: як варити мило вдома