Онлайн-бар

Вина Нового світу 

5 Хв

Сомельє та амбасадорка MAUDAU Марина Ревкова у своїй колонці на M Journal розповідає, що таке Новий світ та що треба знати про його вина.

Гадаю, що люди, які цілеспрямовано читають винні колонки, уже стовідсотково бачили або чули про такі поняття, як Новий та Старий світ. Навіть коли заходиш у винні магазини, натрапляєш на розділені полиці для цих категорій вин. Франція буде стояти десь поруч з Італією та Іспанією, а зіркова шістка з Аргентини, Чилі, США, Австралії, ПАР та Нової Зеландії буде собі вкупці окремо. Оця саме ця шістка і є Новий світ.

Читай також: «Як вибрати біле некисле вино»

Правда, у 2010 році французький комітет CNCCEF (Comité National des Conseillers du Commerce Extérieur de la France) ввів офіційне поняття Новий Новий світ, куди закинув ще й Китай, Індію та Бразилію. Але про це потім.

То ж що таке з тим Новим світом та із чого там роблять вино?

Що треба знати про вина Нового світу

Майже всі виноградні лози зіркова шістка отримала із Франції:

  • сорт винограду Мальбек, який є аргентинською візитівкою, приїхав із французького Каору;
  • чилійський Карменер — з регіону Бордо;
  • американський Зінфандель має хорватське коріння,
  • австралійський Шираз — це ронська Сіра з відомого GSM бленду (Grenache, Syrah, Mourvèdre).

Далі розберемось із кожною країною детальніше.

Вина США

Каліфорнія — це мініатюра всього винного світу. Тут можна знайти будь-який стиль і сорт винограду, який тільки захочеш.

98 % усього американського вина робить Каліфорнія, навіть попри те, що усі інші штати у невеликих обʼємах також займаються виноробством.

Це зараз так, а до 1976 року французи дивились на американців дуже зверхньо та зухвало. Як, власне, і на всіх інших нефранцузів. Це змінилося після того, як пан Стівен Спурʼє організував сліпу порівняльну дегустацію французьких вин та американських.

На ту дегустацію зібрали найкращі французькі носи країни — мішленівських сомельє, представників інституту INAO, провідних рестораторів та винних експертів. Жоден французький журналіст не хотів плямувати свою репутацію, бо й так було всім зрозуміло, що величне французьке вино ніяк не можна порівнювати з якимись американцями.

Як вже можна було здогадатися, і серед білих, і серед червоних перемогли американці. Багатьох дегустаторів позвільняли з посад через те, що ті не змогли відгадати французький нектар. Цей день увійшов у історію як Судний день Парижу. На основі цих подій навіть фільм зняли «Bottle shock».

Американськими винними зірками тоді були Шардоне від Chateau Montelena та Каберне Совіньйон від Stag’s Leap. Звісно, простому пересічному українському громадянину навряд чи вдасться винайти та викупити пляшку-другу, тому ось вам парочка доступних притомних американських Шардоне:

І парочка гарних Каберне Совіньйонів:

Вина Чилі

Бог зна як-то склалось, але це єдина країна у світі, окрім Кіпру, де не було філоксери, комахи-шкідника, що нищить виноград. Ця напасть поїла чимало світових виноградників і якою б хімією не травили ту хворобу, єдиним виходом із ситуації було викорчувати стару хвору рослину й посадити замість неї нову на сильніший рутсток (кореневу основу).

От у Чилі того робити не було необхідності. Тому основний вектор позиціювання виноробства тут — органіка. Тут ми можемо насолоджуватися виноградом із непривитих лоз. Тобто це вино, у створення якого людина втручалася мінімально. Воно повніше передає історію країни, особливості ґрунту та теруарів, аніж виноград з оброблених лоз.

Добірка чилійських пляшок не за всі гроші світу:

Вина Аргентини

Далі беремо лижі і йдемо через Анди до сусідньої Аргентини, якій із філоксерою не пощастило так, як Чилі. Тут царюють Мессі, Мальбек та Ніколас Катена, який відіграє ключову роль у становленні Аргентини як виноробної країни. Саме він влаштував «Судний день» по-аргентинськи та переміг французькі вина у 2001 році.

До слова, раніше аргентинський виноградник Альтура Максима у Коломе довгий час займав перше місце у світі за висотою розташування над рівнем моря, адже він знаходиться у горах на висоті 3111 м. Та зараз цей титул забрав тибетський виноградник у Кай На Сян, окрузі Кушуй у Лхасі, де виноград вирощують на висоті 3563,31 м.

Щоб не блукати горами й морями, рекомендую скуштувати декілька вин від ікони Катени:

Вина Південної Африки

Потихеньку перепливаємо Атлантику до південної Африки. Виноробству тут майже чотири століття і винна історія цієї країни набагато довша, аніж будь-якої іншої країни Нового світу.

Тут можна написати багато тексту, але сьогодні розкажу про ПАРівську візитівку — Пінотаж. Його створив Авраам Перольд у 1925 році, схрестивши капризний тонкошкірий Піно та гарячий сонцелюбний Сенсо (який тут мав назву Ермітаж). Проте результат цього поєднання не зовсім потішив дослідника. Один експерт, побачивши Пінотаж, радив «оте все» викорчувати та посадити буху (трава від похмілля). У ПАР навіть існує антипінотажний рух, де винарні цей сорт бойкотують.

Не дивлячись на це, дуже раджу скуштувати оці пляшки:

Вина Австралії

На черзі в нас Австралія, минула британська колонія, куди відправляли всіх порушників закону. Однією з перших ключових винних фігурою тут є Джеймс Басбі, який довго жив у Бордо, а на континент приїхав займатися політичними питаннями та наводити порядки.

Після життя в Бордо любов до вина вбудовується в ДНК. Навіть зайнятість політикою не позбавила Басбі цього захоплення, тому він висадив в Австралії та Новій Зеландії виноградні лози, у тому числі Шираз.

Зараз це австралійська винна візитівка, проте спершу він досить довго не приживався. В Австралії віддавали шану модним французьким Каберне, а Шираз вважали бурʼяном та пекли з нього виноградні пироги замість того, щоб робити вино. Проте завдяки кільком ентузіастам, які вірили в цей сорт, Шираз зміг розкрити увесь свій потенціал на австралійському материку. І, як бачимо, не втрачає позицій досі.

Пропоную скуштувати декілька Ширазів. Ще цікавіше буде, якщо порівняти їх з французьким братом Сіра:

Вина Нової Зеландії

Ну й недалеко від того всього є два маленькі острови, які всі добре знають. Я не буду жодного слова казати про Совіньйон Блан із голими чоловіками на етикетці, бо ви й без мене його знайдете. Нова Зеландія може й робить класні вина окрім Совіньйону, хоч і прираховувати її до Нового Світу виключно за цю заслугу.

Класні Піно Нуари, Шардоне та Рислінги чекають на тебе у добірці:

Смачних нових досвідів!

Сомельє Марина Ревкова, експертка та авторка M Journal
5 записи

Про автора
Привіт, мене звати Марина Ревкова, я сомельє. У світі вина вже майже 7 років, але за цей час вже встигла стати Кращим сомельє України та представляти нашу країну на всесвітніх конкурсах сомельє. Я працювала в найбільшому винному ресторані України, отримала диплом міжнародної асоціації сомельє та третій рівень міжнародної школи WSET. Зараз навчаюсь на фінальному курсі і невдовзі сподіваюсь стати пʼятою українкою, яка має цю кваліфікацію. Буду знайомити вас із світом вина, а також робити огляди і підбірки найкращих пляшок.
статті
Схожі записи
Онлайн-бар

Який ти коктейль Джеймса Бонда

2 Хв
Дізнайся, який ти коктейль із фільмів про Джеймса Бонда
Онлайн-бар

Що треба знати про мускат

4 Хв
Амбасадорка MAUDAU сомельє Марина Ревкова ділиться добіркою класних мускатів
Онлайн-бар

Чим відрізняються віскі за тисячу грн і тисячу доларів

7 Хв
Амбасадорка MAUDAU сомельє Марина Ревкова розповідає про те, як впливає ціна віскі на його смак
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

×
Онлайн-бар

Чорний оксамит: як приготувати коктейль вдома