Свідомі тренди

Як пов’язані депресія і прибирання

5 Хв

Розповідаємо, як порядок вдома впливає на рівень стресу.

Люди схильні влаштовувати безлад у місці, де живуть. Проте якщо він дуже великий і триває довго, це може бути показником проблем із психічним здоров’ям — депресії, тривоги, вигорання та інших.

Окрім таких симптомів, як млявість, втрата інтересу до речей, що раніше приносили задоволення (ангедонія), глибокий смуток, є і інші тривожні дзвіночки, що свідчать про психоемоційні розлади. Наприклад, стоси брудного посуду в раковині, купа білизни, що вже висохла, але все ще висить на сушці, коробки, обгортки та пакети, розкидані по всій оселі.

Переказуємо текст The Real Simple про зв’язок ментального здоров’я і чистоти та про те, як навести порядок вдома, коли почуваєшся втомлено і пригнічено.

Як безлад впливає на людину

Проблеми з психічним здоров’ям, у тому числі депресія, впливають на рівень мотивації, енергії та інтересу. Тож закономірно, що пригнічений моральний стан може бути причиною безладу вдома.

Це підтверджують і наукові дослідження Університету Нью-Мексико (2016): якщо простір брудний і захламлений, це впливає на здатність людини почуватися в ньому добре.

@dearmodern

feeling overwhelmed by clutter? don’t worry! here’s an easy way to reclaim your life. #clutter #depression #fengshui #mariekondo #messyhome #tidyhome

♬ original sound – Mr Cliff Tan

Якщо ти борешся з ментальними проблемами, але все ще прагнеш підтримувати чистоту вдома, то ризикуєш опинитися в пастці замкненого кола.

«Високий рівень стресу заважає нам підтримувати порядок вдома. Також безлад може бути причиною стресу, — каже доктор філософії, клінічний психолог та викладач психіатрії в Гарвардській медичній школі Наталі Даттіло. — Нещодавні дослідження показали, що бардак у наших домівках пов’язаний із підвищеним рівнем кортизолу [гормону стресу]. Проте досі незрозуміло, що саме є першопричиною».

Даттіло вважає, що причина в поєднанні обох факторів: високий рівень стресу заважає нам підтримувати чистоту, а оскільки безлад сам по собі також може призвести до стресу, він його лише посилює.

Безлад може негативно впливати на усі сфери життя, вважає Шира Гілл, експерт з організації простору та автор книги «Мінімаліст». Наприклад, бардак може стати джерелом стресу, коли платіжні квитанції губляться й ти прострочуєш платежі, або коли купуєш дубль чогось, що вже маєш, бо не можеш знайти потрібну річ. Також хаос може відволікати від концентрації на інших пріоритетах.

Чому варто підтримувати порядок вдома, навіть коли тобі сумно

Експерти стверджують: охайний простір може покращити психічне здоров’я. Якщо людина живе в чистому організованому приміщенні, це допомагає відчувати спокій, контроль над життям, ясність, впевненість, що, як наслідок, підвищує продуктивність.

Незалежно від того, турбує тебе стан твого ментального здоров’я чи ні, організація простору потребує часу та уваги. Проте дійсно займатися цим у рази складніше, коли тобі заледве вдається піднятися з ліжка.

У людини в депресивному епізоді прибирання може вимагати надлюдських зусиль. Проте в такому стані навіть прибрати за собою тарілку і чашку важливо для психіки, адже прибирання вимагає рішень, регулювання емоцій, розставляння пріоритетів, терпіння.

Як прибрати вдома, коли немає сил

Сім порад, як навести порядок, коли взагалі «неможеться».

Розбивай кожну задачу на маленькі

Навіть якщо ти не борешся з тривогою або депресією, прибирання цілої кімнати або шафи — складне завдання. Зроби свої цілі маленькими та на 100 % досяжними: шухляда, книжкова полиця, чашки. Відмовся від думки «все або нічого».

Потоваришуй з таймером

Ще один лайфгак — встановити таймер і припинити прибирання, як тільки він спрацює.

@madisonconroy

shes a work in progress😀 #roomtour #cleaning #depressionroom #cleantok #foryou

♬ wanda – 𖤐 ✶

«Постав відлік часу на 15 хвилин і прибери одну зону. Коли успішно впораєшся з нею, то почнеш бачити в собі потенціал і отримаєш енергію, щоби продовжувати», — радить Джилл.

Спробуй новий метод прибирання

Знайди для себе новий спосіб легкого прибирання. Наприклад, метод «гірськолижного схилу», який вигадала терапевтка й дизайнерка інтер’єрів Аніта Йокота. Для цього вибери один кут та занурся в нього, потім перейди до кута на іншому боці кімнати.

Кожній речі своє місце

Коли ти в депресії, вигорів або відчуваєш тривогу, може бути складно чітко розібратися з усім безладом, з яким маєш справу. Тому важливо мати просту систему упорядкування дому. 

«Зверни увагу, які речі ти часто губиш, і знайди для кожної з них чітко визначене місце, — каже Гілл. — Наприклад, ключі можна повісити на маленький гачок біля дверей, а сонцезахисні окуляри можуть жити в сумочці, коли ти ними не користуєшся. Головне — вибрати одне інтуїтивно зрозуміле місце й завжди повертати туди річ після використання».

Уважний підхід

Організація простору — це чудова нагода потренуватися в уважності та концентрації. Виконуй одну задачу і приділяй тому, що робиш, максимум уваги, на яку вона заслуговує. Якщо підходити до справи таким чином, навіть найбуденніша стає трохи цікавою. А все, що збільшує наше задоволення від завдання, збільшує ймовірність того, що ми зробимо це ще раз.

Свідоме споживання 

Коли обираєш речі, які купити чи викинути,  став собі запитання, які допоможуть зосередитися на створенні комфортного простору:

  1. Чи відповідає ця річ моїм поточним цінностям та пріоритетам?
  2. Чи відповідає цей предмет моєму баченню ідеального дому?
  3. Чи може ця річ бути корисною/потрібною для іншої людини?
  4. Чи купив/-ла би я цю річ за повну вартість?
  5. Чи вплине відсутність цієї речі на моє повсякденне життя?
  6. Чи справді ця річ варта того місця, яке вона займає в моєму домі?
  7. Чи додає ця річ цінності моєму життю прямо зараз?

Читай також: «5 корисних порад, як купувати тільки важливі штуки»

Насолоджуйся успіхом

Коли тобі вдається впорядкувати шухляду, шафу для білизни чи раковину з посудом у стані, коли тобі складно робити будь-що, не забудь щиро похвалити себе за це досягнення. Адже в стані психологічної пригніченості це неабиякий подвиг.

Ба більше: окрім того, що тобі вдалося розчистити частину житла, ти порухався і на кілька хвилин відволікся від турбот.

«Коли ми дбаємо про свій дім, то посилаємо собі важливе повідомлення, що ми варті часу й зусиль, які на це витрачаємо, і що ми заслуговуємо на комфорт і хороше життя», — каже Даттіло. 

Нагадаємо, раніше ми розповідали про план прибирання, який допоможе підтримувати постійний порядок у домі.

Бажаємо порядку вдома, у думках та емоціях!

170 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *