Свідомі тренди

Як впоратися з новорічними обіцянками

9 Хв

У новій колонці коуч Юлія Домбровська розповідає, як ставити цілі на Новий рік, щоб їх все-таки виконувати.

Сьогодні розберемося, чи є сенс у тому, щоб складати для себе список амбітних цілей на найближче майбутнє. Щоби було простіше, оберемо приклад. Уявімо дівчину. Нехай її зватимуть Дана.

Так от, Дана — молода маркетологиня, поціновувачка Marvel, екоактивістка та творча особистість. Вона обожнює свою роботу, хоча і працює понаднормово, донатить та ненавидить русню. Уже вкотре Дана вирішила дочекатися понеділка, щоб купити абонемент у спортзал, обрати якісні курси, щоби прокачати англійську, зустрітися з колишніми колегами та розвантажити гардероб. Але ось грудень, і вона усвідомлює, що, можливо, варто відкласти всі ці плани до Нового року, аби втілити їх зі ще більшим масштабом та амбіціями. А тим часом — закрити всі проєктні дедлайни та нарешті піти на розслабляючий масаж, бо кожного вечора вона надто втомлена і для розваг, і для додаткових навчань. А от із Нового року — вона ТОЧНО візьметься здійснювати заплановане.

Знайома ситуація? У чому ж магія тих понеділків, а тим більше Нового року?

Для більшості людей саме кар’єрні досягнення — прямі показники успіху та досягнення цілей. Або зовнішність — адже, впевнена, у той чи інший період життя багато хто з нас мріяли про ідеальну фігуру, виконуючи виснажливі вправи з марафонів і дотримуючись жорстких дієт. Однак постановка цілей не обмежується лише цими сферами. Наприклад, мої приятелі дивуються, коли я кажу, що в стосунках із коханою людиною чи в сімейному дозвіллі також треба ставити цілі.

Спробуємо підійти до постановки цілей як до інструменту, який може покращити всі сфери нашого життя, надаючи їм більше значущості та напрямку — та встановимо рівноцінність між усіма сферами життя. Тому, користуючись нагодою, пропоную тобі з Нового року збалансувати сфери життя — та рівноцінно виділяти свій час, енергію та фінанси.

Магія Нового року

Хел Елрод, автор тієї самої книги про «магію ранків», вважає, що кожен ранок «магічний», а не лише Новий рік чи понеділки. Розберімося, чому ж ми схильні делегувати відповідальність за реалізацію власних обіцянок оновленому календарю.

Символічність переходу від старого до Нового року сприяє бажанню розпочати щось нове. Традиція обіцяти собі прожити наступний рік краще підсилює бажання до саморозвитку та досягнень. Саме тому люди бачать можливість перезавантаження, виправлення помилок і постановки нових цілей. Тим більше коли зі всіх шпарин в інстаграмі гудить інформація про необхідність ставити цілі саме зараз. Наша Дана не виняток — кожен день вона спостерігає за стрімким розвитком блогерів та знайомих, котрі пишуть цілі, підбивають підсумки року та постять новорічні фотосесії, а вона ще навіть ялинку вдома не прикрасила, тому надхненно намагається все встигнути.

Одна з причин — чому Дана переносила кожен рік деякі цілі в нові списки — ці цілі не мають до неї жодного відношення — це просто трюк нашої психіки, яка надихнулася інстаграмом. Не раз за собою спостерігаю: бачу, що знайома в інстаграмі виставила фото нової сумки Луі Вітон й підсвідомо вже теж ставлю собі таку ціль. Але потім себе запитую — а навіщо.

Звернемося до експертів. Американський бізнес-тренер Брайан Трейсі каже, що переважна більшість людей живуть без мети та цілей. Багато моїх знайомих, які є просунутими в загальнофілософських речах, спілкування з якими надихає і я розумію, що ці люди можуть бути мільйонерами — але це не так! Чому? Бо вони не знають, куди рухатися в житті, у них відсутні довготривалі цілі — і насправді це здається сумним, адже в людини така потужна кількість енергії, а дороговкази в житті відсутні.

Я почала слухати його інтерв’ю багато років тому і в одному з них розгледіла потужний інструмент — техніку десяти цілей. Я спробувала її на собі, результати мені сподобалися — тому впевнено раджу. Метод допомагає ставити цілі ефективніше. Трейсі рекомендує сфокусуватися на декількох областях життя та ставити в кожній із них по декілька цілей — загалом має бути 10:

  1. Придбай окремий блокнот для планування цілей. 
  2. Кожного ранку, після фізичних виписуй в цей нотатник цілі протягом одного місяця. 

Ключова особливість — кожного ранку ти маєш писати на новій сторінці, не перечитувати цілі й не переписувати — а писати з пам’яті.

Методика щоденного запису цілей на новому аркуші паперу без перечитування попередніх, допомагає зосередитися на поточних пріоритетах та підтримує динаміку особистого росту.

Щоденне формулювання цілей у такий спосіб дозволяє змінювати пріоритети відповідно до змін у житті. Це розвиває креативність та адаптивність — кожен новий аркуш стає можливістю ставити перед собою найбільш актуальні цілі. Таким чином ти зосереджуєш увагу на важливих для тебе цілях, а ті, що початково здавалися важливими — а пізніше виявилося, що вони насправді не твої та не важливі.

Брайан Трейсі стверджує, що почавши використовувати цю технологію — твоє життя зміниться — він її використовує в житті вже 30 років. Ця стратегія дозволяє балансувати розвиток у різних сферах — кар’єра, освіта, стосунки. Кожна група цілей має свою вагу і важливість, тому ти зможеш створити комплексний та збалансований план досягнень на рік чи навіть довше. 

Чим цілі відрізняються від мрій

Коли ми уявляємо ідеальну картинку нашого майбутнього через декілька років — це, переважно, мрії, тобто емоційне бажання певного стану. Вони можуть бути необмеженими, можуть вражати своєю красою, але вони не завжди конкретизовані або реалістичні. На відміну від цілей.

Зрозуміти чітку різницю між мріями та цілями допоможе система цілепокладання SMART. Отже, відповідно до неї критерії цілей такі:

  1. Специфічні (Specific): ціль повинна бути чіткою і конкретною, без двозначностей або загальних формулювань
  2. Вимірювані (Measurable): ціль повинна бути вимірюваною, щоб можна було об’єктивно визначити/виміряти, чи вона досягнута (фінанси, кілограми, калорії, години) Важливо — потрібно мати план із цифрами!
  3. Досяжні (Achievable): ціль повинна бути реалістичною та досяжною, враховуючи наявні ресурси й обставини
  4. Релевантні (Relevant): ціль повинна мати значення і бути відповідною твоїм цінностям та стратегічним напрямкам
  5. Часові (Time-bound): ціль повинна мати конкретний термін виконання (її можна викреслити)

Порада особисто від мене: Не бійся своїх цілей і вчись їх фільтрувати! Отже, на Новий рік загадуй мрію, але трансформуй її в цілі.

Трансформація мрії в ціль

Ймовірно, ти маєш уявлення ідеальної картинки твого життя. Мріючи, ти уявляєш що можеш обирати найкращі варіанти для тебе: яке життя тебе приваблює, яку роль у своєму житті ти хочеш зайняти, який соціальний статус хочеш мати, з ким спілкуватися, як проводити ідеальний робочий день, дозвілля і який стиль життя загалом вести.

Подумай, що із цих фантазій ти бажаєш отримати найбільше. Розглянь, які конкретні деталі або елементи, тебе приваблюють, які справді подобаються — які ти хочеш втілити в реальність.

Розберемося на прикладі Дани. Вона розуміє, що ціль — це те, що можна досягнути до певного терміну і викреслити. Ось кілька пунктів із її списку:

  • навчитися грати гольф (липень 2024);
  • схуднути на 10 кг (березень 2024);
  • підняти рівень англійської до С2 (квітень 2024).

Так у всіх сферах життя: тіло/здоров’я, стосунки/сім’я, кар’єра/реалізація, хобі/емоції, розвиток/навички (можеш додавати інші важливі для тебе області).

Як ставити цілі на Новий рік

Записуй глобальні довготривалі цілі в річний список. У кожній сфері життя визнач одну основоположну ціль та декілька другорядних. Далі розпиши всі цілі по місяцях. І коли починатимеш кожен новий місяць — будеш починати саме із цілі — яку трансформуватимеш у задачу. Навіть зранку, у прописуючи список задач на день — аналізуй, які сьогоднішні дії тебе наблизять до глобальної цілі — на що в тебе є ресурс саме сьогодні. 

Мій приклад — я не купила собі планер на 2023 рік — і зараз відчуваю, якби прописувала абсолютного кожного дня задачі на день — цей рік був би ще більш продуктивним, адже ще більше задач були б у фокусі моєї уваги. Тому задача номер один на для мене на наступний рік — купити планер! 

Гарна альтернатива — додаток Trello. Це візуальний інструмент, що дає змогу керувати різноманітними проєктами і процесами та відстежувати виконання завдань. Ну або найпростіше — нотатки в телефоні — усе одно це кращий варіант, ніж відсутність планування взагалі.

  • В першу чергу Дана проаналізує ціль через систему SMART.
  • Потім розподілить великі глобальні цілі на задачі.
  • Дана розгляне основну мету в кожній сфері життя. 
  • Потім сформулює їх на вимірювані, досяжні, чіткі та конкретні завдання, які будуть кроками до досягнення основних цілей

Ціль: мій рівень англійської С2 (квітень 2024):

  • визначити кількість годин для вивчення на тиждень;
  • створити графік, де визначено час на навчання різних аспектів мови (слухання, читання, письмо, спікінг);
  • вибрати підручники та онлайн-ресурси для вивчення англійської на рівні C2;
  • використовувати додатки для вивчення нових слів;
  • вступити в групи для розмовної практики або знайти партнерів для спілкування;
  • перевіряти свій прогрес за допомогою тестів та вправ.

На що треба також звернути увагу

Є таке правило: якщо ти в кімнаті серед усіх присутніх — найбільш успішний, значить ти вибрав неправильну кімнату — бо поряд мають бути люди, до результатів яких ти маєш прагнути. Тому завжди обирай те, що можна масштабувати. Те ж саме із цілями — якщо твої цілі надто «малі» для тебе й не надихають — то це не цілі — а просто задачі на завтра. Твої цілі — це твоя сила, які будуть надихати тебе, навіть якщо ти будеш не в ресурсі. Саме тому — вони мають бути масштабними та потужними, які точно виведуть тебе на новий рівень, та водночас — мають бути досяжними й реалістичними.

Ще одна причина, чому нам так і не вдається досягти деяких новорічних цілей — це надто енергозатратне прагнення для нашого мозку. В ньому є дуже важливі структури — неокортекс та лімбічна система. 

Неокортекс — рушійна сила, це частина головного мозку, відповідальна за високорозвинені когнітивні функції, такі як мовлення, мислення, прийняття рішень та планування. 

Лімбічна система може впливати на мотивацію і цілеспрямованість, оскільки вона реагує на емоції та винагороди. Часто вона утримує людей від ризикованих або новаторських дій, оскільки вона спрямована на збереження енергії та уникнення змін. 

Лімбічна система може створювати певні звички й установки, які утримують від виконання нових цілей, оскільки нове вимагає енергії, яку вона намагається заощадити. Зрозуміння цього може допомогти в подоланні опору до змін і сприяти більш успішному досягненню цілей. Тому, коли розумієш, що твоя чергова ціль не реалізована, проаналізуй — можливо твій мозок просто дає опір для економії енергії.

Моя порада — не плануй і не став цілі, коли ти в поганому настрою, або коли ти на нулі. Звісно, є така методика, як «морковка спереду, морковка позаду» — коли ми рухаємося ТУДИ, куди хочемо, або ЗВІДТИ, звідки хочемо втекти «від поганого життя»

Щоб усвідомлювати цінність постановки цілей (а бонусом і власних зусиль) — варто вести список усіх своїх досягнень. Намагайся і роби спроби! Не залишай свою ціль без уваги, якщо ти дійсно цього прагнеш. Не знецінюй себе та будь впевненим у її реалізації — тому рух до цілі завжди супроводжується діями.

Ми всі повинні відчувати два види болю: біль дисципліни та біль сумління. Різниця в тому, що дисципліна важить в унціях, тоді як сумління важить тонни.

Джим Рон

Досягнення цілей можливе через дотримання дисципліни та самоменеджменту. Цілі вимагають уваги — тому Дана, не чекаючи понеділка, вирішила купити планер на наступний рік, адже найкращий момент не понеділок чи навий рік, а найкращий момент — ЗАРАЗ. Тоді підсумки наступного року точно будуть виглядати веселішими, ніж у авторки цього відео:

@julsbondar

Все по плану 👍🏻 #планнарік #цілі2023

♬ На самоті – nadyadorofeeva

Раніше Юлія Домбровська розвінчала найпопулярніші міфи про тайм-менеджмент та розповіла, як все-таки опанувати управління часом. Більше про це читай у статті.

2 записи

Про автора
Практикуюча коуч, соціологиня, Ph.D соціології (in progress), студентка-психологиня, тренерка сексуальної освіти в ГО «Дівчата», кураторка студентських груп Академії коучингу WPG. З власного досвіду знаю, що встигати все — реально, втілювати мрії в життя — реально й отримувати від цього максимум задоволення — теж.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
MAUDAU People

Що читають топменеджери MAUDAU