Свідомі тренди

Як купують японці

10 Хв

Розповідаємо про шопінг в Японії: що, як і де купують місцеві жителі, щоб їх покупки були максимально вигідними.

M Journal поспілкувався з Вікторією, яка рік прожила в Японії, про те, як  шопінг та рутина японців відрізняються від українських.

Де купують японці

Це залежить від того, де і як люди живуть. Переважно за продуктами ходять ті, які мають час і вміють готувати.

Їжа на виніс

В Японії багато залежить від того, чим ти займаєшся і де знаходишся в соціальній ієрархії. Наприклад, є категорія самотніх людей, які майже не закупаються їжею, а переважно їдять поза домом, бо так вигідніше. У них дуже дешева їжа аутсайд, тобто в закладах або на виніс. Наприклад, за 300 чи 500 єн (приблизно 77–127 грн) від можна зїсти ситний рамен.

Є люди, які дуже-дуже багато працюють, не люблять або не вміють готувати — вони купують багато готової їжі в convinence store або окремих магазинчиках, які спеціалізуються на таких стравах. Їжа, що там продається, досить різноманітна: і нагетси, і булки з м’ясом, й окремо запаковані відварені рис та рибка з овочами — тобто на будь-який смак.

До речі, увечері на такі страви з’являються додаткові знижки, тому це ще один варіант, як заощадити на їжі.

Цікавий факт: у Японії правилами етикету заборонено їсти на ходу.

Конбіні

Я згадала про convenience stores або скорочено «Konbini» — це маленькі магазинчики, які є всюди. Їх назва буквально означає «магазин біля дому» або «магазин щоденних покупок».

Вони цілодобові і їх усюди дуже багато. Там усе трішечки дорожче, ніж у великих супермаркетах, але, наприклад, якщо ти закупився на тиждень і раптово згадав, що забув про приправу, то можеш навіть серед ночі піти й купити її там.

Найпопулярніші мережі Konbini це 7-Eleven, Lawson, Family Mart, obento тощо. Наприклад, 7-Eleven має більш як 21 000 магазинів у Японії — це найбільша мережа мінімаркетів у країні. До речі, окрім їжі там можна придбати каву — її ціна від 140 до 290 єн (36–74 грн). Як правило, в інших місцях чашка кави коштує 300–500 єн (77–130 грн).

@uryo1113

Japan konbini must try 7 food!!! #japan #japantrip #tokyotrip

♬ summertime – cinnamons

А ще такі магазини дуже зручні, коли ти мандруєш, бо вони просто всюди. Ба більше: у більшості з них є безплатні туалети та банкомати. У Seven-Eleven всі банкомати приймають іноземні кредитні та дебетові картки.

Цікавий факт про японський етикет: коли людина заходить у магазин, персонал вітає її виразом «irasshaimase» («ласкаво просимо, будь ласка, заходьте»), а клієнтам не потрібно відповідати, хоча усміхнутися і кивнути головою буде гарним знаком ввічливості.

Супермаркети

Конбіні зазвичай використовують для маленьких щоденних покупок, а якщо потрібно закупитися на тривалий період часу, їдуть у великі супермаркети.

@bokksu

The pickachu curry 😭 #japan #japanesefood #jpanesesupermarket

♬ original sound – Bokksu

У Японії є багато мереж супермаркетів. Деякі з них популярні по всій країні, деякі — в окремих регіонах. Серед відомих великих мереж — Maruetsu, Izumiya, Seiyu, Daiei, Ito-Yokado, ÆON, Tobu Store, Inageya та багато інших. Є популярні супермаркети DDT — їх дуже багато, вони називаються Supa. Там є все. Ще можна зустріти деякі міжнародні мережі, наприклад американський Costco.

Читай також: «Як купують американці»

Більшість магазинів працюють щодня з 10:00 до 20:00 (деякі до 22:00). На свята вони теж, як правило, відчинені, хіба що окрім 1 січня, бо для японців Новий рік — дуже важливе свято. Вони намагаються проводити цей час зі своїми сім’ями.

«Стоєнові магазини»

Це типу як наше «Все по три», але там дійсно все по три. Є різні сітки: Кенду, Дайсо та інші. Там усе по 100 єн. Там майже немає продуктів, з їжі хіба що якісь снеки, але там є безліч потрібних штук: щітки, губки, серветки, іграшки, зошити, ручки, гачки й так далі. Ти можеш це купити у звичайному супермаркеті, але там це буде 150 або 200 єн, а тут 100 і нормальної якості. Це допомагає добре заощаджувати.

@japaneat

100 Yen stores in Japan are INSANE #japan #japanesefood #foodjapan #japanlife #fyp

♬ How`s Your Day – aAp Vision

Зазвичай стоєнові магазини великі та мають декілька поверхів. Ти можеш там довго ходити й купити купу всього потрібного й добре заощадити.

Don Quijote або Донкі

Донкі — це магазин, де є все. Ти можеш купити там велосипед, продукти, секс-іграшки, побутову техніку — буквально будь-що. Зазвичай це дуже-дуже великі магазини на декілька поверхів. Кожен поверх — певна група товарів. Є суперздоровенні магазини, є менші, локальні. Там недорого й можна вигідно закупитися потрібними штуками. У Донкі ходять за будь-чим — від хліба до робота-пилососа.

@annaytime

A MUST visit when in Tokyo – the MEGA Don Quijote (Donki for short) in Shibuya! #donquijote #tokyoshopping #japanlife #megadonquijote #donquijotejapan #japanthings #japantravel

♬ I Got It – thuy

А ще у Японії є великі ринки — там усе завжди суперсвіже. Найчастіше це рибні ринки, гуртові (оптові) або ранкові, де можна поспілкуватися з місцевими фермерами.

Онлайн-шопінг

У Японії менш розвинений онлайн-шопінг, ніж в Америці, але він усе одно дуже поширений, бо займає 5-те місце за величиною ринку у світі та випереджає Німеччину. Зараз японці все частіше купують онлайн, адже це зручно і швидко.

Кажуть, у Японії настільки популярний Amazon, що 5 із 10 найбільших міст із погляду прибутку для бренду знаходяться саме в цій країні. Його найбільші конкуренти — Yahoo! та Rakuten.

Найчастіше японці купують онлайн одяг, книги, музика, кіно, ігри та їжу. А у 2022 році трійка найпопулярніших категорій товарів, на які витрачали кошти японці, була трохи іншою: найбільше витрачали на модний одяг та аксесуари, побутову електроніку, телефони й аксесуари до них.

До речі, про одяг. У Японії дуже багато фаст-фешну, у тому числі той самий Uniqlo з дешевими цінами на трендовий одяг. Але разом із тим вони купують дуже багато вживаного одягу. У них є цілі райони з різними секонд-хендами: «простенький» секонд для всіх, «відібраний» із речами на вішачках, модний вінтаж і так далі. Ще в них багато магазинів продають перероблений одяг.

Як заощаджують японці

Зараз у Японії досі не дуже стабільна економічна ситуація через ковід. У 2022 році єна подешевшала до мінімуму за останні 20 років. Тому багато людей заощаджують і користуються вигідними пропозиціями від магазинів. Деякі люди, які «схиблені» на економії, постійно слідкують за акціями та знижками в різних маркетах.

Для примітки: станом на 13 грудня 1 гривня коштує 3,92 японської єни.

До речі, цікаво, що у Японії всі товари та послуги обкладаються державним податком на споживання в розмірі 8 відсотків. Тобто якщо ціна товару 100 єн, на касі з тебе візьмуть 108 єн. Проте є товари, звільнені від оподаткування, наприклад, поштові марки, подарункові картки, підручники тощо.

Туристи можуть не сплачувати цей податок, якщо купують товари в магазинах, позначених табличкою Japan Tax-Free Shop.

Читай також: «Що таке сотол, шьочю, чаранду та інші незвичайні міцні штуки»

Системи лояльності

У Японії багато систем лояльності. Наприклад, є Pointo kaado — картки для накопичування балів. Є stampo — акції, коли збираєш певну кількість штампиків і отримуєш знижку чи подарунок. У нас часто використовують таке в кав’ярнях, коли купуєш 10 чашок кави, а 11 буде безплатною.

У японців багато таких stamping-акцій і це стосується не тільки продуктів, а всього. Наприклад, я ходила там у публічну баню. За кожне відвідування ти отримуєш штампи й коли набираєш їх 10, то отримуєш у подарунок шампунь.

Погодинні акції

У японців багато знижок на певні продукти в певний час. Наприклад, у якомусь супермаркеті в п’ятницю з 12:00 по 15:00 можна купити броколі зі знижкою 50 %. І японці намагаються слідкувати, коли в якому магазині знижки.

Особливо багато таких акцій у великих супермаркетах. За товари на знижках, особливо якщо це щось класне типу риба, м’ясо, відбуваються цілі батли між покупцями.

Знижки

Коли вивчаєш японську мову, тебе додатково вчать читати їх флаєри. Зазвичай їх вкидають у поштову скриньку або вручають на вулиці. У них розписані умови, за якими ти можеш отримати щось зі знижкою. Це можуть бути стампи, Pointo kaado, обмежені в часі знижки, але не тільки.

Я зараз це вигадую для прикладу, але таке може бути насправді: якщо купиш два кілограми картоплі, то отримаєш один кілограм рису безплатно. У них багато таких акцій.

Здебільшого такі пропозиції дійсно вигідні. Умовно, якщо ти купуєш дві пачки картоплі й береш кілограм рису — це допоможе заощадити тобі багато грошей.

Найчастіше графік закупок диктують саме акції. Вони можуть бути кожного дня, тому в понеділок ти закупаєшся рисом, у вівторок м’ясом, у середу — броколі й так далі.

Какейбо (Kakeibo)

Це японське мистецтво заощаджувати. Слово «какейбо» можна перекласти «господарська книга», яка буквально призначена для управління домашніми фінансами. Суть підходу така: на початку місяця в книгу потрібно записати дохід, необхідні та визначити ціль, для якої потрібно заощаджувати. Потім щоденно потрібно фіксувати витрати, і підраховувати їх у кінці кожного тижня, а потім — місяця. Окрім витрат і доходів, у какейбо пишуть думки та спостереження, які виникають під час покупок та думок про заощадження.

Це мистецтво базується на кількох основних думках:

  • скільки грошей приходить у сім’ю,
  • скільки грошей витрачає сім’я,
  • скільки потрібно заощадити,
  • як покращити бюджет.
@mooch.app

Kakeibo budgeting method to get out of the debt cycle #budgetingtips #budgetingtiktok #budgetingforbeginners #personalfinance

♬ Amélie – Andrea Vanzo

Витрати поділяють на категорії: основні потреби (їжа, одяг, оренда), неосновні потреби (їжа на винос), культурні потреби (музей, книги) та неочікувані витрати (консультація лікаря). Цей поділ дещо нагадує сегментування задач у матриці Ейзенхауера, яку використовують у тайм-менеджменті.

Читай також: «Встигнути все: міфи про тайм-менеджмент»

Що купують японці

Стандартний продуктовий кошик у Японії виглядає приблизно так: у першу чергу — рис. Як в Україні хліб, так у них завжди повинен бути рис. Майже у всіх вдома є рисоварка.

Друге — це риба. Крім цього ще їдять місо-пасти, соєвий соус, тофу, овочі, хоча овочі і фрукти там дорогі. М’ясо — це вже більше для тих, у кого є гроші. Усі ці акції, про які я розповідала, переважно про м’ясо, овочі і фрукти. 

@its_gabbae

The looks I get lol 🙃🙃 #foreignerinjapan #groceryshoppinginjapan #fyp

♬ original sound – Gabby Wright

Овочі ще можна знайти за більш-менш нормальними цінами. Є різні місцеві коренеплоди типу редьки дайкон — вони доступні. Усе інше дорожче. Одне яблуко (одне, не кілограм!) може коштувати десь долар. Якщо тобі потрібно заощаджувати, то м’ясо — це десь раз на рік на свято.

Ціни на їжу в Японії відрізняються між регіонами, але переважно вони дещо вищі, ніж у Європі. Причина в тому, що це острівна країна, де досить важко вести сільське господарство, тож багато продуктів — імпортні. До речі, ще один метод заощаджувати в Японії — обирати вітчизняні товари, а не імпортні європейські чи американські.

Шопінг в Японії та етичність

Щодо екологічності та етичності шопінгу в Японії багато сказати не можу. У них налаштовано багато екоштук, але вони не стосуються шопінгу. Хоча я можу помилятися.

Японці досить екофрендлі. Наприклад, на вулицях немає звичайних урн і щоб викинути папірець або пляшку потрібно зайти в магазин і знайти потрібний контейнер для сортування. Зазвичай є бокси для «мергомі» moyasu gomi (сміття, яке горить), паперу і пляшок. Іноді ще є окремий під пластикові пляшки (PET bottles) чи cans баночки від пива та консерв.

Найбільше переробляють газети, журнали, картон, коробки, пластикові та скляні пляшки, металеві банки, пластикові контейнери, банки від консерв тощо.

Хоча водночас багато харчових продуктів постачають у полієтиленових або пластикових упаковках. Зараз виробники намагаються знизити цю тенденцію, але це відбувається поступово.


У японців багато магазинів у пішому доступі, тому вони переважно ходять за продуктами кожен день чи раз на декілька днів — щоб усе було свіже. І щоб встигнути на всі 30 млн акцій.

Японці цінують комфорт і сімейні традиції, люблять смачну їжу і яскраві враження. Як і люди в інших країнах вони мають свої турботи, побут і лайфгаки, як заощаджувати й досягати бажаного. Ними користуються люди різного віку й соціального статусу, щоб зберігати ресурси на дійсно важливі штуки.

Нагадаємо, раніше ми поспілкувалися з Дашею та Ілоною, які розповіли, чим особливий шопінг в Канаді.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Свідомі тренди

Що таке афірмації та приклади позитивних афірмацій на кожен день

7 Хв
Розповідаємо, про те що таке афірмації та як вони працюють, розглянемо приклади позитивних афірмацій на кожен день і як правильно їх промовляти
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Дракони, забобони й Новий рік