Свідомі тренди

Екозвичка: як купувати етично

6 Хв

Розповідаємо, що таке етичний шопінг та як бути етичним покупцем.

За дослідженням Statista дії одного середньостатистичного американця сприяють викиду близько 14 тонн парникових газів щорічно. Ці гази блокують сонячні промені в атмосфері Землі і спричиняють глобальне потепління, негативні наслідки якого відчутні вже сьогодні.

Тобто одна людина може бути причиною такої кількості негативних наслідків. Відповідно, так само одна людина може суттєво покращити ситуацію. Саме тому корисно і для тебе, і для планети вбудовувати у свою рутину корисні звички, та робити щоденні процеси, такі як похід за покупками, більш свідомими, етичними та дружніми до екології.

Етичний шопінг — це покупки з мінімальною шкодою для навколишнього середовища та з максимальною користю для людей, каже Діана Бірд, донька засновника журналу The Big Issue про етичну бізнес-модель. Базові засади етики як науки заклав ще Арістотель, давньогрецький науковець та філософ. Якщо коротко, етика це про «правильну» поведінку, яка відповідає моральним принципам свідомості та порядку.

Сьогодні розбираємося, як зробити свій шопінг більш дружнім до планети, природи та людства.

Як купувати етично

Важливий нюанс: часто вважають, що «етичний» та «екологічний» — це різні терміни, що позначають одне й те ж саме. Обидва терміни дійсно означають певну перевагу для навколишнього середовища, проте «етичний» не обмежується лише цим визначенням.

«Етичний» означає позитивний вплив не лише на природу, а й на економіку та суспільство. Крім того, це про максимальну перевагу для навколишнього середовища, а «екологічний» — про зменшення негативного впливу.

Підтримуй етичні бренди

Досліджуй бренди, продукцію яких ти обираєш, і їхній внесок до добробуту суспільства та навколишнього середовища. Наприклад реставраційний мистецький проєкт Armchairity не лише пропагує продовження життя речей, а й виконує благодійну функцію, надсилаючи відсоток заробітку від продажів у фонд допомоги самотнім літнім людям Starenki.

Етичні бренди не лише намагаються зробити своє виробництво більш дружнім до природи й мінімізувати відходи, але й турбується про своїх співробітників, гідні умови та оплату праці для них тощо.

Про те, які бренди етичні та як їх розпізнати ми розповідали раніше в статті «Що таке етичний бренд».

Вибирай якість, а не кількість

Купуй речі, які прослужать довго. Намагайся уникати товарів, які майже одразу відправляться на смітник. Також низька якість товарів може негативно відображатися на здоров’ї: наприклад, дешевий харчовий пластик може бути токсичним.

З тих же міркувань уникай швидкої моди — коли тренди змінюються дуже швидко, втрачають актуальність і відправляються на смітник або непотребом лежать на антресолі.

Читай також: «Екозвичка: що робити з непотрібним одягом»

Купуй фреш товари в місцевих виробників

Купуй молоко, фрукти, овочі тощо на місцевих ярмарках. Таким чином ти підтримуєш маленьких локальних виробників, інвестуєш у розвиток свого району/регіону, а також зменшуєш екологічний слід, пов’язаний із транспортуванням товарів на далекі відстані. Наприклад, у Києві регулярно проходять сільськогосподарські ярмарки, де ти можеш купити свіженькі продукти.

Перевіряй сертифікації

Шукай сертифікати на кшталт Fair Trade, B Corp, GOTS (Global Organic Textile Standard) та інші, що підтверджують етичність і екологічність товарів. Купуючи косметику, можеш обирати бренди з ліцензією PETA. Бренди із цією ліцензією такі як e.l.f., NYX, Inglot та інші, виступають за захист прав тварин та протидіють жорстокому тестуванню косметики на тваринах.

Додатки для етичного шопінгу

Такі додатки — чудова можливість організувати список покупок та перевірити екологічність окремих брендів:

  • Good On You — додаток оцінює етичні та екологічні стандарти близько 3000 брендів. Цей додаток рекомендувала акторка Емма Вотсон, а також видавництва New York Times та The Guardian. Додаток актуальний як в Україні, так і за кордоном.
  • OLIO — додаток для обміну їжею та іншими речима з людьми поблизу. Це допоможе не лише зменшити кількість відходів, а і знайти «друзів за обміном».
  • Think Dirty — розроблений у Канаді додаток, який допоможе дослідити інгредієнти твоїх косметичних засобів на токсичність. Для цього просто потрібно сканувати штрихкод або ввести назву продукту чи виробника.
  • Refill — додаток, який покаже на мапі місця, де можна набрати води у свою пляшку або поїсти з мінімальною шкодою для довкілля.
  • Крама — мультифункціональний простір для створення списків покупок та перевірки брендів на етичність та співпрацю з країною-агресором. Маст хев для свідомих покупців.

Як купувати екологічно

Якщо етичний шопінг зосереджений на справедливому ставленні до всіх, хто причетний до шопінгу (виробників, природи, працівників виробництв, споживачів тощо), то екологічний шопінг найбільше турбується про стан довкілля.

Обирай екологічно чисті продукти

Шукай товари з відповідними сертифікатами, такими як USDA Organic, Fair Trade, Energy Star, або EcoCert. Вони гарантують, що продукція виготовлена з дотриманням екологічних стандартів. Серед українських сертифікатів зверни увагу на маркування «Зелена зірка». Ця сертифікація надається не лише продуктам, а й магазинам, готелям, косметичним виробам тощо.

Відмовся від одноразової тари

Використовуй багаторазові шопери та бери свою тару для продуктів: це не лише суттєво сприятиме очищенню довкілля, але й дозволить заощадити. До перевірених продавців ти можеш ходити з власними пляшками для молока або контейнерами для м’яса.

За результатами опитування 53 % людей досі використовують поліетиленові пакети через забудькуватість та незручність. Тому радимо носити із собою шопер або рюкзак у разі несподіваного візиту до магазину. Тим паче, що носити продукти в рюкзаку набагато легше для спини, аніж у пакетах.

Ходити за покупками зі списком

Список покупок має кілька переваг. По-перше, ти можеш підготувати все необхідне для шопінгу заздалегідь: шопер, рюкзак, власну тару. По-друге, це втримає тебе від покупки зайвих товарів, які зрештою пролежать у холодильнику й ти не встигнеш їх з’їсти.

Читай також: «Куди тікають гроші, коли багато працюєш»

Уникай одноразових пластикових виробів

Пластикові тарілки, пляшки, соломинки — серйозна небезпека для довкілля. Це було головною причиною пропозиції Єврокомісії заборонити використання пластикових приборів та коктейльних соломинок.

В Україні також намагаються впроваджувати альтернативи. Наприклад, в Одеській області роблять посуд із подрібненого очерету. Проте можна робити простіше: купувати напої в скляних пляшках та використовувати багаторазові мішки для фруктів і овочів. Якщо ж мова йде про каву, то краще випити її в закладі з глиняної або керамічної чашки, аніж брати із собою в стаканчик, навіть якщо на ньому написано «еко».

Почни сортувати сміття

Чим більше ти контролюєш відходи, які потрапляють до тебе, тим менше ти приносиш речей додому, які доведеться викинути. Крім того, сортування сміття це мінімальний внесок, який може зробити кожен для збереження довкілля. При сортуванні сміття 90 % відходів йдуть не на звалище, а на перероблення.

Купуй великими упаковками

Таким чином ти не лише отримаєш більше товару й менше упаковки, а й заощадиш. У середньому 10 % ціни на товар складає упаковка. До того ж ти можеш заощаджувати час на шопінг.


Етичний та екологічний шопінг — це можливість подбати про своє довкілля, планету, здоров’я та фінанси. Океан складається з крапель, а майбутнє — з маленьких корисних звичок, які кожен із нас вбудовує у своє життя вже сьогодні.

Бажаємо вдалого та класного шопінгу!

Авторка M Journal Олександра Тимошенко
2 записи

Про автора
Копірайтерка, викладачка і любителька мов. Та сама ненудна вчителька англійської, яка, якщо треба, пояснить Present Simple і німецькою, і китайською. Досліджую світ довкола себе і розповідаю про найцікавіше у своїх текстах.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Свідомі тренди

Що таке свідоме медіаспоживання

8 Хв
Розбираємося, що так якісний контент і чи важливо вміти його обирати
Свідомі тренди

Як робити гуртові закупи

3 Хв
Розповідаємо, що таке гуртові закупи, чим вони корисні та як їх робити правильно
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Як покупки та шопінг-терапія впливають на мозок