Корисні порадиСаморозвиток

Куди тікають гроші, коли багато працюєш

7 Хв

Розібралися, на що ми витрачаємо гроші, коли, здається, майже ні на що не витрачаємо.

Уяви ситуацію: багато працюєш, майже немає вільного часу, щоб якісно провести його із сім’єю, дитиною, друзями чи витратити на позаробочі справи. Заробляєш певну суму грошей, але зовсім їх не відчуваєш, бо не можеш нічого відкласти та не бачиш куди витрачаєш. Спроби вести бюджет не тривають довше кількох днів, бо потім забуваєш про цей облік і знову скочуєшся в неконтрольовані витрати.

Якщо тобі це все знайомо, давай разом спробуємо розібратися, куди можуть непомітно зникати кошти, та як ставитися до них більш свідомо.

Куди тікають гроші

Зазвичай люди добре пам’ятають великі або помірні трати: лікування карієсу, купівлю шафи, побутовий ремонт, для якого доводилося викликати майстра. Інша справа — дрібні покупки. Найчастіше саме вони формують чорну діру в бюджеті. Ми зібрали 10 видів витрат, які найчастіше непомітно спустошують наші гаманці та пропонуємо ідеї, як на них заощадити.

@_stepashka_v_

inst:mother_holy_inquisition #книжковийтікток#літературнімеми #книжки#букток#art#on#rge#книги #литературныемемы#книжныйтикток#рекомендации#література#f#мистецтво#переписка#гроші#літературнийтікток#fyp#fyr

♬ Makeba – Jain

Кава to-go

Біжиш на роботу, гуляєш у парку чи сидиш на дитячому майданчику з малюком — такі рутинні процеси ніби за замовчуванням спонукають взяти собі каву, чай або какао із собою. Тим паче коли влітку айслате, еспресотонік та матча з апельсиновим соком і льодом так спокусливо приманюють прохолодою і свіжістю, а в холодні дні капучино зігріває руки та душу.

Пити каву стало настільки звичним ритуалом, що не завжди ми робимо це, коли хочемо. Інколи беремо за компанію, інколи — за звичкою. Наступного разу, коли захочеш замовити каву, запитай себе: «Чи дійсно я зараз цього хочу?». Якщо робиш це машинально або від нудьги, краще відмовся.

Читай також: «Екозвичка: як екологічно пити каву»

Маленькі пляшки з водою

Тих, кого оминула кавова залежність, усе одно не позбавлено бажання пити. Тим паче з приходом спеки зневоднення організму більш інтенсивне, тому постійно хочеться води. На щастя, знайти її можна будь-де: заходиш у найближчий магазин, на рецепцію в спортзалі, в аптеку, береш маленьку пляшку води, випиваєш, втамовуєш спрагу, викидаєш пляшку та йдеш далі займатися своїми справами.

Це зручний і швидкий спосіб закрити потребу в рідині, але є нюанс: по-перше, це влітає в копієчку, адже в середньому найдешевша пляшка води 0,5 л коштує від 10 гривень і більше. По-друге, ти використовуєш багато пластику, який потім далеко не завжди йде на переробку.

Читай також: «Як почати сортувати сміття»

Набагато вигідніше й екологічно купувати воду у великих пляшках або бутлях і носити із собою зручну портативну пляшку з водою. Якщо ж ти не любиш носити із собою пляшку, інший варіант — просити склянку в закладах. Тим паче, що багато українських кав’ярень, кафе та ресторанів пригощають гостей водою зі склянок безплатно.

Доставка їжі

Досить популярним став тренд, коли люди відмовляються готувати вдома й замість цього обирають доставку страв із закладів. З одного боку це заощаджує час, що безумовно зручно. Також є думка, що це допомагає заощадити кошти, адже ти замовляєш порцію, з’їдаєш її та більше немає потреби ні викидати недоїдені залишки, ні докупати продукти окремо — хіба що якісь снеки, напої тощо. Певною мірою так і є.

Проте якщо готувати вдома, то потрібно лише купити продукти, ціну та якість яких ти обираєш самостійно. У замовленій їжі потрібно сплатити собівартість страв, роботу кухаря, кур’єра, упаковку та багато інших нюансів. Тому готувати вдома дешевше.

Перекуси поза домом

Смаколик до кави, печивко, цукерка, жуйка, тортик із кав’ярні — усе це непомітно з’їдає гроші. Тим паче часто ці перекуси зайві, бо трапляються не від голоду, а від нудьги чи за компанію. Тут як з кавою: запитуй себе, чи дійсно ти хочеш саме цей смаколик і саме зараз. Якщо маєш однозначне «так», то смачного! Якщо ж вагаєшся — спробуй відмовитися.

Імпульсивний шопінг

Шопінг добре впливає на мозок людини та навіть допомагає боротися зі стресом. Проте все корисне, коли в міру.

Утриматися від імпульсивних покупок складно, особливо зараз, коли гортання сторінок онлайн-маркету — спосіб хоча б ненадовго відірватися від турбот та новин. Круто, коли знижки чи промокоди допомагають спонтанно та вигідно придбати потрібні або дуже бажані речі. Інша справа — скуповувати непотрібні дрібниці лише через емоційне «я так багато працюю, хіба не можу собі дозволити?».

Дитячі забаганки

На цьому пункті чутно зітхання людей, що мають дітей, онуків або значно молодших сіблінгів. Відмовляти малечі в покупці буває дуже складно, навіть коли це треба зробити.

Історія від авторки: мій син ходить зі своєю подружкою на розвивальні заняття. Одного разу після них діти попросили випити какао в кав’ярні. Ми сходили, випили, усе було добре. Проте той один раз переріс у традицію, яка повторювалась кожного разу після заняття, не зважаючи на те, хотіли діти какао чи ні.

Історія закінчилась тим, що довелось різними хитрощами припинити ту традицію, бо хоч мені й не шкода грошей на какао для дитини, але йому й самому воно набридло після третього разу, а просив він напій «на автоматі». Водночас фінанси спускались непомітно, але регулярно. Зараз у нас інша фішка — купуємо серію Bob Snail з іграшкою. Усе почалось з однієї чи двох фігурок, а потім ми перейшли до збирання колекції.

Підписка на додатки або сервіси

Річ у тім, що можна забути про якісь підписки чи застосунки, якими не користуєшся, але кошти за них усе одно регулярно списуються з картки. Тож перевір свої підписки на стрімінгові сервіси (Netflix, Spotify, Apple Music тощо), онлайн-журнали або газети, програми або мобільні додатки з платними підписками, хмарні сервіси (Google Drive, Dropbox тощо).

Комісії та збори

Непомітно певні суми можуть втрачатися на банківські послуги: комісію за зняття коштів, переказ із карти одного банку на інший, за обслуговування рахунків, за використання кредитного ліміту й так далі. До них можуть додаватися відсотки за використання кредитних коштів, якщо ти не повертаєш суму в пільговий період вчасно, штрафи за несвоєчасну оплату рахунків і так далі.

Комунальні послуги

Якщо забути вимкнути світло й піти з дому в справах один раз, це не змусить твій рахунок за електроенергію вирости у два рази. Та якщо робити це регулярно, ціна в платіжці може змінитися. Це стосується й інших комунальних послуг.

Якщо хочеш заощаджувати та використовувати ресурси ефективно, намагайся не запускати напівпорожні пралки та посудомийні машинки, користуйся енергозберігаючимми лампочками, не зловживай кондиціонерами без потреби. Так ти допоможеш і своєму гаманцю, і природі, й енергосистемі України, якій зараз важко.

Читай також: «Що купити на випадок відключень світла»

Подарунки

«Дозволь пригощу тебе сьогодні кавою», «Побачила це й подумала про тебе», «Цей маленький подарунок тобі», «Замовила собі та вирішила взяти тобі теж» — ці слова приємно й чути, і говорити. Подарунки — одна з мов любові, яка допомагає нам висловити почуття до іншої людини за допомогою приємних, турботливих та милих штук. Приємно чути, що людина подумала про тебе і принесла тобі щось приємне, хай навіть це цукерка чи листівка.

Якщо ти маєш звичку висловлювати свої почуття до людей подарунками, тим паче зверни увагу на цю статтю витрат: можливо, саме вона витягує з тебе неочікувано багато фінансів.

Як боротися з тим, що гроші тікають

По-перше, досліди, на що ти витрачаєш найбільше. Задача — повернути собі контроль над фінансами, розуміти, скільки їх є, на що їх потрібно витрачати та скільки витрат зараз по факту. Не варто картати себе за те, що не користуєшся грошима настільки ефективно, як можна було б. Краще похвали себе за те, що берешся за цю справу і стараєшся навести лад у фінансовій сфері.

По-друге, виділи спеціальні кошти в бюджеті, щоб витрачати їх на перелічені вище приємні дрібниці. Це можна зробити так: відняти від доходів заплановані обов’язкові витрати, суму, яку потрібно відкласти (наприклад, на фінансову подушку), а що залишиться дозволити собі витратити на штуки, що приносять радість.


Не варто демонізувати всі перелічені вище пункти та змушувати себе відмовитися від айслате, підписки на Netflix і незапланованої, але дуже гарної вази (ще й на знижці!). Якщо ці речі присутні у твоєму житті, значить вони закривають якусь потребу: у смачній їжі чи напоях, якісному контенті, спробах зробити життя більш комфортним, підняти собі настрій та отримати порцію дофаміну.

Якщо такі невеликі покупки підіймають настрій, дарують позитивні емоції, покращують життя і не шкодять здоров’ю, то немає потреби категорично від них відмовлятися. Головне дотримуватися балансу й дозволяти собі витрачати на такі забаганки комфортну суму, яка не буде витягувати гроші з інших важливих сфер — оплати житла, їжі, медичних послуг тощо. Вчись заощаджувати на важливих штуках, щоб залишалося більше часу і грошей на найважливіші.

Якщо тобі було цікаво дочитати аж сюди — значить у тебе є думки про те, що варто щось змінити у своїх стосунках із фінансами. Бажаємо успіху на цьому шляху!

Дар'я Шовгеня, авторка M Journal
33 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка, на порозі в SMM та майбутня психологиня. Люблю читати, писати та бути в курсі новин. Улюблені теми — ментальне здоров'я, дитяча психологія, саморозвиток, їжа, вино та подорожі. Встаю лише після третього дзвінка будильника, бо весь світ — театр.
статті
Схожі записи
СвятаКорисні поради

Що подарувати мамі на день народження

13 Хв
Зібрали цілу купу ідей, що подарувати мамі на день народження
СаморозвитокКорисні поради

Що таке інтервальне голодування та як його дотримуватися за схемами 16/8, 20/4, 13/11

9 Хв
Розповідаємо, що таке інтервальне голодування, як правильно дотримуватися режиму харчування, скільки можна скинути та чим корисне інтервальне голодування
СвятаКорисні поради

Що подарувати чоловіку на день народження

13 Хв
Зібрали ідеї подарунків для чоловіків від 20 до 60 років на будь-який смак, хобі та гаманець
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Фінансові помилки, які не варто робити в стосунках