Свідомі тренди

Як гриби стали трендом

13 Хв

З’ясовуємо, чи дійсно гриби настільки круті, як про них говорять, та в чому їхня суперсила.

У супермаркеті ми шукаємо гриби в овочевому відділі або десь у цьому периметрі. І тут починаються перші грибні суперечності. Адже наука мікологія вивчає їх як окреме царство: тобто це не рослини, не тварини, а зовсім інший організм. Який не стане овочем, навіть опинившись на одній полиці з огірком.

Та не будь надто суворим із тими, хто не знає цього, адже раніше гриби дійсно вважали рослинами. Втім, коли питання було вивчено ретельніше, учені побачили наявність тваринних ознак: наприклад, хітин у стінках — те, із чого складається панцир раків, захисна оболонка павуків тощо.

@rrebecca666

3D artist Luke Penry imagines mushrooms#artwork #art #painting #mushroom

♬ 原创音乐 – Rebecca 瑞

Наразі вчені дослідили замало видів (за різними оцінками, не більше 10–30 %), що створило навколо грибів ауру містицизму. Грибників зараз взагалі можна прирівняти до шукачів скарбів: для того, щоб уполювати смачні лисички, треба мати ледь не сакральні знання, що передаються від батьків до дітей. Й обмежитися загугленою теорією не вийде: тут потрібна практика.

Тож як виникла мода на гриби та як вони стали улюбленцями всього світу — з’ясовуємо в статті.

Смачно, корисно й на часі: їстівні гриби

Дисклеймер: гриби можуть бути отруйними, тож їх потрібно їсти й купувати лише в перевірених місцях; не рекомендуємо самостійно збирати гриби, якщо немає належних знань.

Ми вже писали, що гриби будуть топовою позицією меню у 2024 році. Не дивно, що актуальність цього продукту вже кілька років тримається на піку. Адже шефи надихаються універсальністю грибів, їх розмаїттям та неперевершеними смаковими якостями. Як результат — усе більше нових рецептур та подекуди чудернацьких застосувань.

Що таке смак умамі

Тема грибів тісно асоціюється з п’ятим смаком, що прийшов до нас із японської культури — умамі. Поруч зі вже знайомими солодким, солоним, гірким і кислим з’явився ще один відтінок, характерний для їжі з високим вмістом білка. Спільні риси простежуються в м’ясі, рибі, морепродуктах і… грибах. І все це завдяки амінокислотам розчинного типу та їхнім аніонам — наприклад, глутамату.

Наші рецептори не можуть виділити умамі, як щось окреме, проте наявність згаданих вище речовин працює як підсилювач смаку. Згадай свій перший сет суші, класно приготований стейк чи креветковий коктейль: коли від смакових відчуттів перехоплює дух — настільки, що немає слів.

Так само немає конкретних фраз, які б описали гаму відчуттів умамі. Проте дослівний переклад із японської лаконічно передає суть — «приємний смак».

Що таке комбуча

Комбучею вже нікого не здивуєш: «бабусин» грибок, що мирно собі квасився в банці на підвіконні, перекочував у стильні жерстянки, і наче народився заново. Напій лишився так само корисним і збагатився новими смаками. А ось естетика його вживання переросла в новий гастрокульт, що переплюнув навіть лате в паперовій скляночці.

Гриби дійсно зробили потужну конкуренцію звичним напоям. На хвилі демонізації кофеїну чаговий чай та капучино з рейші позиціонуються як здорова альтернатива з купою позитивних ефектів. Але справжній бум 2023 — грибні коктейлі.

@andys_content

Can you tell I love a cocktail? I even worked it into a mushroom powder ugc video 🍄 the car cart is ine of my favourite pieces in my house #cocktails #cocktailrecipe #cocktailhour #drinksidea #drinkscabinet #barcart #aesthetichomedecor #drinkstrolley #barcartdecor #ugccreator #ugcexamples

♬ NEEDED ME CHAMOS REMIX – travisgeorge__

Взагалі барне меню пропонує грибні мікси вже з десяток років, але це було щось таке нішове і специфічне. Та саме зараз, разом зі зростаючим інтересом до азійської культури, ми відкриваємо для себе їх знову: міцні інф’юзи (не барною мовою — настоянки) на лисичках, білих грибах, печерицях, сироп із шиїтаке, сушені гриби як окремий інгредієнт коктейлів. У декорі напоїв фантазії бартендера теж є, де проявитися: головне враховувати, що деякі грибочки доволі ароматні, тож вони мають добре вписуватися в загальну органолептику.

Корисні властивості грибів

Низька калорійність та високий процент білка і клітковини роблять цей продукт незамінним у сучасному харчуванні. Унаслідок цього гриби можуть стати крутою альтернативою м’ясу, якщо ти від нього відмовився. Є навіть виробники, що спеціалізуються на харчових замінниках, створених із міцелію.

Читайте також: «Що їдять вегетаріанці та вегани»

Ті гриби, які отримали досить ультрафіолету природним чи штучним шляхом, містять потрібні людині різновиди вітаміну D. І він навіть зберігається в сушених грибах до пів року.

Вживання грибів допомагає зменшити рівень холестерину в стінках судин. Це відбувається завдяки лецитину. Тож якщо останнім часом частенько грішив фаст-фудом чи кондитеркою, маєш нагоду передивитися своє меню, аби зробити його здоровішим.

Про гриби для здоров’я: що корисно, а що ні

Азійська медицина давно практикує лікування грибами. Тож у цій сфері давно був доволі сталий попит на лікарські засоби та БАДи з грибів.

Калій, фосфор, селен, мідь, фолієва кислота — це лише частина природної «аптечки», що міститься в грибах. Маючи такий склад, вони стають антиоксидантами, підвищують імунітет та дають надію побороти рак. Щодо останнього ведуться дослідження, які вивчають цей процес: яку роль у ньому відіграють полісахариди, та що ще чинить протипухлинну дію.

До спірних питань відносять користь грибів на психоемоційному рівні. Дійсно, є дослідження щодо лікування депресії псилоцибіном, а про мікродозинг у Кремнієвій долині не говорив, мабуть, тільки лінивий. Проте самі ж фахівці з ментального здоров’я наголошують, що психоактивний вплив грибів потребує більше доказової бази та має неабиякий список протипоказань.

Про цю умовно темну сторону грибів добре висловився відомий міколог Пол Стаметс: «Деякі гриби можуть вас нагодувати, деякі можуть зцілити, деякі можуть убити, а деякі можуть відправити вас у духовну подорож».

Ми ж зосередимося на вже вивчених аспектах і розкажемо про корисні властивості деяких знайомих нам видів грибів:

  • Кордицепс. Ні, він не захопить твої мізки, як у серіалі HBO «The Last of Us» — ти ж не комаха. Проте гриб може зробити людину більш витривалою та підвищити м’язову силу. Кейс китайських атлетів з Олімпійських ігор 1992 року — чудове тому підтвердження. Також було проведене дослідження з літніми людьми, які після 12 тижнів прийому кордицепсу краще впоралися з фізичним навантаженням.
  • Їжовик гребінчастий (левова грива). Коли краса та користь зустрілися: це про левову гриву — такий естетичний зовні й наповнений цінними речовинами аж по вінця. Проведені експерименти показали, що вживання капсул із міцелієм людьми з хворобою Альцгеймера покращило їхні когнітивні функції, зокрема пам’ять.
  • Чага. Одна з дій гриба — захист печінки. Вивчаючи це на тваринах, учені помітили зменшення впливу тетрабутилгідропероксиду — речовини, яка руйнує орган. Також чага має антиоксидантну дію, чим зменшує внутрішні окислювальні процеси. Та чи буде гриб так само добре працювати в цьому напрямку на людях — наразі невідомо.
  • Рейші. Його ще називають «грибом безсмертя». У Китаї гриб додають до курсів хімієтерапія, аби імунітет пацієнтів скоріше відновлювався, бо існує думка, що він позитивно впливає на створення нових імунних клітин та лімфоцитів. Дослідження не дали чітких результатів щодо рейші як самостійного засобу для боротьби з раком. Проте як допоміжна терапія — цілком виправдано, на думку вчених.
  • Шиїтаке. Ще один підсилювач імунітету. Аби підтвердити на практиці корисний вплив, науковці зібрали піддослідну групу, що вживала шиїтаке по 5–10 грамів щоденно. Через місяць їхню кров перевірили на зміни в імунних клітинах. І результат показав, що природні клітини-кілери стали працювати краще. Зокрема покращився стан кишкової мікрофлори.
@southernspore

Cordyceps growing off human blood and skin #cordyceps #lastofus #mushroomgrowing #educational

♬ original sound – Southernspore

Протипоказання до грибів

Як би не було все райдужно з грибами, та є категорії людей, кому краще відмовитися від вживання їх у їжу чи з лікувальною метою:

  • діти, літні люди, вагітні та годуючі жінки — через наявність хітину продукт є важкозасвоюваним;
  • люди з хворобами ШКТ та ті, хто мають харчову алергію.

Ще раз наголошуємо, що є багато отруйних видів грибів, які легко сплутати з їстівними. Також навіть дозволені до споживання, але неправильно зібрані чи приготовані, можуть нести небезпеку отруєння. Не ризикуй своїм здоров’ям — стався до грибів відповідально.

Як гриби підкорили косметичну індустрію

Насправді цей продукт як складова косметики не є чимось інноваційним: в Азії грибний догляд був популярний із давніх-давен. Ферментовані гриби широко використовують і зараз у формулах корейських засобів, які відомі своїми вау-ефектами.

У 2005 році лікар Ендрю Вейл у співпраці з брендом Origins розробив лосьйон зі сніжного гриба, який швидко став бестселером і досі не втратив своєї популярності. Ця подія була своєрідним фурором, що підживив інтерес до грибної косметики, і такі продукти почали з’являтися все частіше.

У б’юті-сфері здебільшого використовують 7 різновидів грибів. Деякі з них ти вже знаєш:

  • Траметес різнобарвний. Ефекти: антиоксидантна дія, освітлення.

Друга назва — індичий хвіст. Допомагає захистити шкіру від агресивного зовнішнього впливу. Незамінний для тих, хто робить ставку на лікування та підтримання здоров’я, а не маскування недоліків мейком.

  • Копрінус. Ефекти: зменшення сухості, усунення запалень, уповільнення процесів старіння.

Нейтралізуючи окислювальні процеси, цей гриб чудово усуває негативні наслідки дії забрудненого міського середовища. Надає шкірі загальний захист, зокрема дбає про чутливий тип.

  • Рейші. Ефекти: зволоження, вироблення колагену, боротьба з гіперпігментацією.

Інгредієнт підтримує здоровий стан шкірного бар’єру. Стимулює відновлення колагенових волокон, завдяки чому шкіра тримає пружність. Антиоксиданти працюють на тривале збереження молодого вигляду обличчя, а підсилене утворення меланіну допоможе знебарвити пігментні плямки.

  • Шиїтаке. Ефекти: протизапальна та антиоксидантна дія, лікування гіперпігментації.

Гриб не дає колагену та еластину швидко розпадатися. Ще він чудово працює проти почервонінь. А наявність коєвої кислоти є чудовою зброєю проти пігментованих ділянок шкіри.

  • Тремелла. Ефекти: зволоження, загоєння ран, відновлення захисного бар’єру.

Суперсила тремелли — здатність утримувати вологу всередині шкіри. Це можливо за рахунок полісахаридів у складі, і справляється із цим завданням гриб навіть краще за гіалуронову кислоту.

  • Чага. Ефекти: антиоксидантний вплив, протизапальна дія, освітлення пігментації.

Гриб можна застосовувати місцево — він допоможе зменшити запалення. Екстракт чаги стимулює вироблення меланіну, що дозволить висвітлити пігментні плями в найбільш щадний спосіб.

  • Кордицепс. Ефекти: усунення запалень, гіперпігментації, посилене утворення колагену та еластину, догляд за сухою шкірою, фотозахисний вплив.

Славетний кордицепс — справжній універсал. Чемпіон за кількістю корисних ефектів чудово зарекомендував себе в лікуванні псоріазу та екземи. Зняття запального процесу та заспокоєння шкіри, що лущиться, при таких станах стає справжнім порятунком. А деякі дослідження показали, що гриб ще і є своєрідним санскріном легкої дії.

@gggcosmeticsofficial

Kem dưỡng phục hồi với chiết xuất nấm lành tính, texture mỏng phù hợp với mọi loại da nha #ggg #gggcosmetics #skincare #oilyskin #boosterchaga #gggchaga #gggmushroomcream

♬ 오리지널 사운드 – 브라더빈 – 브라더빈

Читайте також: Як обрати сонцезахисний крем для обличчя.

Гриби в косметиці найчастіше використовують у ферментованій формі чи як екстракти. Зробити такі штуки вдома теоретично можливо, та технологічно такий процес навряд збереже всі потрібні речовини.

Є рецепти масок для обличчя, де поєднують подрібнений гриб зі сметаною чи медом, та користь цього, на наш погляд, доволі сумнівна. Особливо, якщо досконально не знаєш склад куплених продуктів і не впевнений у наявності сторонніх домішок. Ба більше, це може порушити природний баланс шкіри, спровокувати запалення чи алергію. Тож не радимо експериментувати, а радше віддай перевагу професійним засобам.

Грибний дизайн: у чому секрет

Останні роки інтерес до грибної тематики стрімко зріс. З 2020 аналітики Pinterest почали помічати, що запити типу «грибний декор» чи «mushroom bedroom» стають усе популярнішими. А сьогодні за хештегом #mushroomdecor у Тік-Тоці отримаєш стільки контенту, що розширення візуального досвіду й натхнення на створення крутих штук не забариться.

Свасті Сарни, гендиректор з аналізу даних у Pinterest, вважає, що саме тяга покоління Z до створення не просто затишної, а захопливої розважальної атмосфери навколо себе стала причиною чергового буму на грибочки. Така собі відсилка на «Долину папороті» в масштабі власного житла.

@_m.a.d.s.__

Mushroom stool secured & i am obsessed!! ✔️🍄🪴#mushroomstool #worldmarketfinds #mushroomdecor #plantroomdecor

♬ Mushroom – Secondsun

Інші ж експерти схиляються до думки, що нинішня епоха за своїм духом перегукується з ностальгічним вайбом хіпі, коли грибний дизайн був скрізь. Тим часом ми зібрали кілька ідей, де сьогодні можна влучно інтегрувати грибну тему.

Інтер’єр та декор

Якщо раніше можна було частіше зустріти строкаті штуки з мухоморами (пледики, подушки, світильники), то зараз у дизайні переважає колірна натуральність. Гриби в цій тематиці можна використати як джерело для підбору палітри: світлі бежеві, насичені коричневі та землисті відтінки стають чудовою базою для впровадження будь-якого декору.

Можна прикрасити кімнату меблями чи аксесуарами в стриманих тонах, але зробити акцент саме на формі — так простір буде виглядати без наліту олдскулу. Втім ніхто не забороняє бавитися з темою ретро та яскравими хаотичними рішеннями — це теж може бути цікаво.

Креативне мистецтво

Тут не зайве згадати американську художницю-теслярку Аннелісс Гормлі. Замість класичного садочку-гідропоніки вона почала вирощувати вдома гриби, захоплюючись тим, як із невеличкої коробки вони перетворюються на справжню колонію. І це надихнуло її на створення справжніх шедеврів із дерева, рослин, грибів та епоксидної смоли.

Одяг і мода

Фірмові принти та грибні мотиви круто показали себе у творах модних дизайнерів ще у 2021. А кутюр-колекція Айріс Ван Херпен була створена після перегляду документалки Netflix про гриби, після якої дизайнерка знайшла потрібне натхнення. Втім грибний одяг — це не тільки про зовнішню естетику. Це про сучасний, екологічний спосіб життя.

Якщо Стелла Маккартні використала у своєму показі «грибну шкіру», зроблену з міцелію, то українські дизайнери презентували аксесуари з міко-матеріалу — міксу підземної кореневої системи гриба та стебел конопель. Такі рішення класні тим, що пропагують використання екоматеріалів та стають на захист тварин.

Флористика

Поєднати непоєднуване і зробити це максимально гарно — саме так можна описати букети з грибами. Їх можна якісно інтегрувати в композиції із сухими та живими квітами. Якщо не подобається запах, заміни натуральний гриб на штучний. Ясмін Мей у своєму інстаграмі показала, що такі оригінальні поєднання можуть бути супергармонійними.

Прикраси

Для ювелірних виробів грибні аксесуари — доволі нішевий продукт. Та в цьому й полягає його перевага — він робить тебе унікальним. Навіть елітний будинок Swarovski не пройшов повз тренд і випустив неймовірне кільце у вигляді гливи. А дизайнери Бернард Джеймс, Памела Лав, Софія Ро та інші порадували повноцінними колекціями виробів із золота і срібла.

Крафтові майстерні теж приділили увагу грибам: якщо добре пошукати, можна знайти чимало виробів з епоксидної смоли, біжутерію та ювелірку ручної роботи. Зазвичай такі прикраси чудово передають специфічний настрій ретро, тож можуть стати частиною класного образу на тематичну вечірку в стилі «дітей квітів».

Сучасний культ грибів можна приймати чи ні, та факт лишається незмінним — вони цікаві, і ще довго не дадуть спокою людству, адже ми тільки ступили на шлях їх вивчення. У харчуванні та б’юті індустрії можна знайти різновиди грибів на будь-який смак, але вживати й застосовувати потрібно з певними обмеженнями. Щодо використання з лікувальною метою обов’язково варто порадитися з лікарем, аби не спровокувати напад алергії чи інші тяжкі стани.

А от лікування естетикою ніхто не скасовував: наповнюй свій простір класними грибними штуками, які можна вполювати в магазині. Чи рушай на пошуки грибів у Карпати — це може стати неймовірною пригодою. Головне, збирати в дозволених місцях разом із досвідченим грибником і дотримуватися правил безпеки.

33 записи

Про автора
Пройшла трансформацію з копі => в райтера: виявляється, якщо писати про цікаве – робота приносить задоволення. Вірю, що хороші тексти можуть змінювати. З MAUDAU заглиблююся в теми людських взаємин, смачної їжі, усвідомленого лайфстайлу. Маю корисливі мотиви, коли пишу про складне: трохи економлю на психологові. Кажуть, вмію жартувати, та це неточно.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Усе про корисні властивості алое