ДобіркиКраса і здоров'я

Як обрати сонцезахисний крем для обличчя

15 Хв

Зібрали поради та добірку засобів, які допоможуть уберегти шкіру від передчасного старіння, опіків та раку. 

Сонцезахисний засіб — мастхев для будь-якої людини, стверджують дерматологи, косметологи й онкологи. Ці рекомендації не безпідставні: сонячні промені не тільки дарують тепло і світло, але можуть нести загрозу красі та здоров’ю. Розберімося, як обрати ідеальний крем для захисту шкіри обличчя влітку.

Які бувають сонцезахисні засоби

Завдання всієї косметики із SPF — створювати на шкірі захисний шар від шкідливого сонячного випромінювання. Різниця є лише в текстурах, типах фільтрів, рівні сонцезахисту, додаткових складових чи пакуванні. Спробуємо розібратися, що означають ці дивні абревіатури та як правильно читати етикетку на санскріні.

Сонце випромінює два типи ультрафіолетових променів: UVA та UVB. Ще є третій — UVC, але ці промені до поверхні Землі не доходять. А от перші два можуть проникати в шкіру людини та завдати їй шкоди. Різниця в глибині проникнення, зазначає лікарка-дерматовенеролог Вікторія Миронюк:

UVA пошкоджують ДНК (генетичний матеріал) епітеліальних клітин та чинять негативний вплив на шкіру вже за кілька хвилин під час перебування на сонці. Вони не створюють опіки, проте сприяють фотостарінню шкіри й можуть провокувати розвиток раку. Скло не захищає шкіру від їх впливу.

UVB промені мають меншу енергію, але проникають у шкіру глибше. Якщо довго перебувати під променями без захисту, то вплив швидше з’являються зморшки. Саме ці промені відповідають за засмагу та опіки. Вони також провокують виникнення новоутворень на шкірі та ракових клітин. 

Разом ці промені мають сильний канцерогенний ефект, тобто є причиною онкологічних захворювань. Експерти вважають, що станом на сьогодні причина 90% раку шкіри — надмірне шкідливе сонячне опромінення, а 4 із 5 випадків можна запобігти завдяки простій профілактиці.

Як сонячна радіація впливає на шкіру

Тож під час вибору продукту потрібно слідкувати, чи є на упаковці відмітка про захист від обох типів променів UVA та UVB. Як це зазвичай позначають на етикетці:

  • на засобах з Азії — це PA+++;
  • на американських — broad spectrum;
  • на європейських — знак UVA.

SPF (sun protection factor) — це коефіцієнт захисту від сонця. Тобто міра того, скільки UVB-променів може відфільтрувати сонцезахисний крем.

Який рівень SPF потрібен обличчю: використання SPF 15 та більше допоможе захистити шкіру від щоденного впливу сонця. Однак дерматологи рекомендують використовувати SPF не менш ніж 30, оскільки він блокує приблизно 97% UV-променів (SPF 15 може блокувати лише 93%). Крем із SPF 50 захищає шкіру на 98%, тобто технічно він кращий, ніж 30, але різниця не настільки принципова, наскільки може здаватися. З SPF 100 історія ідентична — це переважно маркетингова фішка, аніж дієва відмінність в ефекті. 

Чи можна користуватися високим рівнем захисту кожен день? Так, а в сонячну погоду — необхідно.

За складом сонцезахисні креми поділяються на засоби із фізичними та хімічними фільтрами. Фізичних два: це оксид цинку й діоксид титану. Вони створюють захисний шар на шкірі, яким відбивають сонячні промені. Санскрін на фізичних фільтрах може вибілювати шкіру, бо має щільну текстуру — лягає, немов шпаклівка.

Хімічних фільтрів велика кількість, вони легше відчуваються під час носіння та мають приємний фініш (часто матовий, м’який). Санскріни на хімічних фільтрах вбираються в шкіру, тому їх важче механічно стерти з обличчя. Такі фільтри поглинають ультрафіолетові промені.

Серед хімічних фільтрів є «спірні» складники, використання яких може викликати подразнення шкіри:

  • параамінобензойна кислота — PABA;
  • Ethylhexyl Dimethyl Para-Aminobenzoic Acid;
  • бензофенон-3 — Benzophenone-3, Oxybenzone;
  • бензофенон-4 — Benzophenone-4,
  • бутилметоксидибензоилметан — Butyl Methoxydiben;
  • октокрилен — Octocrylene;
  • широко розповсюджений avobenzone.

Їх вважають застарілими нестабільними хімічними фільтрами, які мають високий потенціал до подразнення та можуть мати неприємні наслідки для здоров’я. Варто перевірити свою шкіру на індивідуальну чутливість до цих компонентів перед використанням: наприклад, нанести невелику кількість на внутрішню частину ліктя. Там шкіра дуже ніжна, тому алергічна реакція якщо проявиться, то швидко. 

Для чутливої шкіри та схильної до висипань радять використовувати креми на основі фізичних фільтрів, оскільки вони не проникають у шкіру. Також цинк (один із них) позитивно впливає на загоєння акне та вугрів. Можна звернути увагу на засоби із сучасними стабільними хімічними фільтрами, що мають гіпоалергенні формули. 

Наприклад, такій шкірі добре підходить антивіковий сонцезахисний засіб La Roche-Posay Anthelios Age Correct з SPF 50. Він протестований під дерматологічним та офтальмологічним контролем, гіпоалергенний і некомедогенний — не забиває пори й не провокує нові висипання.

Water resistant на етикетці означає, що засіб водостійкий і навіть за певної вологості (спітнінні) буде діяти 40-80 хвилин. Проте після купання, або особливо активного фізичного навантаження, варто поновити засіб на шкірі. 

Last, but not least: на кожному засобі є термін його придатності — цифра та літера «М». Після його закінчення ефективність дії сонцезахисту знижується, тому засіб більше не може оберігати шкіру так, як це заявлено виробником. Також він може зіпсуватися через окиснення і бактерії. Протерміновану косметику краще викинути. 

Як обрати санскрін для обличчя

Як підібрати ідеальний сонцезахисний крем для свого типу шкіри

Найкращий санскрін для обличчя той, що підібрали відповідно до стану та типу шкіри. 

Наприклад, вважається, що найбільш вразливими до сонячного випромінювання є люди зі світлою шкірою, волоссям та очима, з ластовинням. Це пов’язано із тим, що у їхньому епідермісі міститься невелика кількість пігменту меланіну, який захищає людське тіло від агресивних сонячних променів. Таким людям потрібно користуватися санскрінами в будь-яку погоду та обирати засоби із рівнем захисту від 30. 

Проте це не означає, що люди із темними відтінками шкіри або сильною засмагою можуть нехтувати використанням сонцезахисту — у жодному разі. Але така шкіра дійсно трохи менш болісно переживає вплив сонця. 

Важливо підібрати для себе засіб, який буде максимально комфортно відчуватися на шкірі — не буде скачуватися чи злізати, залишати неприємний помітний білий відтінок, не буде робити шкіру занадто блискучою і жирною, бо виглядає це не дуже добре. А ще — на таке покриття може налипати бруд. Також потрібно протестувати, як крем поєднується із макіяжем (якщо ти його носиш), адже на практиці засоби можуть погано лягати один на одного.

Уникай сонцезахисних кремів із вітаміном А (зазвичай його називають ретинілпальмітатом). Вважається, що він підвищує частоту виникнення пухлин шкіри.

Як підібрати санскрін за типом шкіри

Жирна шкіра, суха, нормальна або чутлива та схильна до висипань потребують різного догляду. Як правило, креми на фізичних фільтрах краще підходять сухому типу, а на хімічних — жирному. 

Існує декілька форм сонцезахисних засобів, що відрізняються текстурами і складом: 

Крем. Найбільш популярний варіант з SPF, забезпечує високий рівень захисту від UV-випромінювання. Має густу консистенцію, зазвичай містить олію та інші компоненти, що сприяють зволоженню. Найчастіше підходить для нормальної та сухої шкіри, проте може пасувати й жирній та комбінованій — усе залежить від призначення.  

Зверни увагу на:

Гель. Підходить для дуже жирної шкіри, оскільки містить більше води, ніж олії. Він легкий і зручний, має приємний нелипкий фініш. Зазвичай у склад додають алое вера та інші компоненти, що заспокоюють шкіру та дають їй додаткове зволоження. Проте може бути складно знайти такий засіб із високим SPF. Чим більший рівень сонцезахисту, тим більш в’язка консистенція гелю.

Зверни увагу на:

Лосьйон. Має «середню» текстуру між кремом і гелем та швидко вбирається. Він ідеально підходить для нормальної та сухої шкіри. Лосьйон з SPF містить компоненти, які допомагають зберегти вологу в шкірі.

Зверни увагу на:

Спрей. Підходить людям, які не люблять наносити креми. Особливо це стосується людей із дуже жирною проблемною шкірою. Проте спрей з SPF не дає повноцінного захисту, адже не формує щільного захисного шару. Його можна використовувати для поновлення поверх санскріну, але обов’язково комбінувати із більш стійким засобом.

Зверни увагу на: 

Крем із тінтом. Це засіб, який комбінує в собі захист від UV-випромінювання та має властивості легкого тонального крему, тобто певний відтінок. До складу такого крему можу входити додаткові компоненти: антиоксиданти, вітаміни, зволожуючі й живильні інгредієнти.

Зверни увагу на: 

Як підібрати зручний формат санскріну 

Засоби з SPF також можуть відрізнятися за пакуванням: це можуть бути креми із дозаторами, у тюбиках, стіки або спреї. Останні, як ми вже з’ясували, не здатні створити щільний захисний шар на шкірі. Пакування засобу, на відміну від складу та консистенції, не впливає на його якість або ефективність. Це більше про зручність і комфорт у користуванні.

Креми легко наносити й розподіляти, проте це потрібно робити руками, що не завжди зручно поза домом. Засоби в стіках комфортні, щоб опрацювати важкодоступні ділянки, наприклад, вуха. Також вони ідеальні для подорожей, адже не з меншою ймовірністю розіллються в рюкзаку чи валізі. Стіками зручно оновлювати санскрін під час прогулянок. Із мінусів — якщо потрібно нанести засіб поверх макіяжу, він може забруднитися залишками косметики та бактеріями. 

Дерматологи вважають найзручнішим форматом пакування саме з дозатором, бо так крем менше контактує з повітрям і довше зберігає свої захисні здібності.

Як правильно користуватися сонцезахисними засобами

Сонце світить навіть тоді, коли не гріє. У прогнозах погоди можна відслідковувати UV-індекс, який характеризує потужність променів. Якщо показник вже досягнув позначки 1-3, то без захисту вдасться лиш уникнути опіків, та вберегтися від фотостаріння не вдасться – необхідно наносити санскрін. 

Якщо ти маєш здорову, пружну шкіру, без захворювань та не схильну до висипань, користуватися кремом із SPF потрібно тоді, коли рівень випромінювання дорівнює двом або вищий цього показника — у сонячні дні, коли проводиш час на вулиці або біля вікна. Якщо шкіра схильна до пігментації, куперозу, потрібно користуватися сонцезахисним кремом упродовж цілого року, вважає дерматологиня Анастасія Мельник.

Важливо! Сонцезахисний крем потрібен, щоб захистити відкриті частини тіла від шкідливого випромінювання, а не подовжити час перебування на сонці.

Користуватися кремом із SPF можна хоч кожен день. Важливо підібрати якісний засіб, що підійде твоїй шкірі, та не забувати змивати його наприкінці дня.

Санскрін має бути фінальним кроком у догляді. Наносити його можна на суху шкіру, тому обов’язково почекай 10 хвилин після нанесення інших засобів догляду. Деякі дерматологи не радять наносити поверх сонцезахисного крему косметику, але це не дуже зручно. Тому почекай ще 10-15 хвилин після того, як використала санскрін, а  вже потім — можна наносити декоративну косметику. Його варто застосовувати після того, як попередні засоби увібралися в шкіру. Покроковість має бути наступною: 

  • очищення; 
  • тонік;
  • сироватка;
  • крем;
  • сонцезахист;
  • макіяж.

Якщо і крем, і санскрін — це занадто щільний мікс для твоєї шкіри, то крем із SPF можна використовувати поверх сироватки або на чисту шкіру. Головне, щоб це було комфортне відчуття — засіб не має «скочуватися» з обличчя або повзти вниз.

На шкіру із сонцезахисним засобом тональний крем потрібно наносити обережними рухами руками або спонжем, щоб не розтерти створену захисну плівку. Потрібно зачекати, доки санскрін убереться в шкіру й тільки після цього продовжувати макіяж.

Кожні дві години перебування на сонці захист потрібно поновлювати. Особливо після купання або активної діяльності, що викликає спітніння. Ідеально для цього підійде формат спрею. 

Засіб потрібно наносити на всі відкриті ділянки шкіри: обличчя (зону навколо очей теж), шию, вуха, зону декольте, плечі, руки тощо. 

Скільки сонцезахисного крему потрібно наносити: рекомендована для надійного захисту кількість крему — 1/3 чайної ложки (1,5 мл) на обличчя. Якщо нанести менше, показник захисту буде нижчим від того, що зазначений на упаковці. Деякі лікарі радять спершу відміряти потрібну кількість за допомогою шприца, аби зрозуміти, скільки засобу потрібно видавлювати із тюбика. 

До речі, саме  через це тональні засоби із SPF не є повноцінним захистом, адже ми наносимо його тонким розтушованим шаром. Щоб він насправді міг захистити шкіру, потрібно нанести близько 3 мл — це виглядатиме ніби маска. Таких засобів може бути достатньо для життя в місті, або коли не довго та не часто буваєш на сонці. Для відпочинку на природі, довгих прогулянок  та подорожей краще обрати крем, гель або лосьйон із високим рівнем SPF. 

Важливий нюанс: сонцезахисти не сумуються — працює той, чия позначка вища.

Як змивати засіб із SPF: щоб змити санскрін на хімічних або комбінованих фільтрах достатньо вмитися чистою водою із застосуванням гідрофільної олії та гелю для вмивання. Дослідники Chemist Confession провели тест, який підтвердив, що цей метод чудово очищує шкіру від таких засобів. Б’юті-експертка Христина Обломова зазначає, що гірше зі шкіри змиваються щільні, жирні або відтінкові санкскріни — для них вона використовує бальзам на масляній основі.

Якщо не змивати сонцезахисний крем, він буде закупорювати пори, викликати подразнення та висипання. 

Як обрати SPF

Чим відрізняються дитячі та дорослі засоби від сонця

Сонцезахист потрібно використовувати з дитячого віку, але краще малюків на активне сонце не виносити. Санскріни для дітей і дорослих мають різницю в складі та факторі захисту від ультрафіолетового випромінювання (UVB). Дитячий крем має м’якшу формулу, без агресивних хімічних речовин, що можуть викликати алергію або подразнення на ніжній шкірі. Наприклад, у них не має міститися оксибензон.

Також санскріни для дітей зазвичай мають вищий рівень фактора захисту від ультрафіолету, оскільки дитяча шкіра більш чутлива до сонячного світла й потребує сильнішого захисту. Тобто в засобах для дітей рівень захисту не може бути нижчим SPF 30. 

Батькам радимо звернути увагу на такі засоби:

Не кремом єдиним: як ще захиститися від сонця

Окуляри. Як і шкіра, очі також чутливі до ультрафіолетового випромінювання. Сонцезахисні окуляри — не тільки корисна річ для здоров’я, але і стильний аксесуар, що доповнює образ. Проте під час їх вибору керуватися потрібно, у першу чергу, не візуальною складовою, а якістю. Лінзи мають блокувати від 99 до 100 відсотків випромінювання UVA і UVB та мати поляризаційний ефект. Якщо використовувати неякісні окуляри, вони створюватимуть лише додаткову небезпеку отримати опік сітківки ока.

Капелюхи, кепки, панами, косинки, як і окуляри, роблять будь-який образ стильнішим, а ще допомагають захистити голову від перегрівання. Якщо знаєш, що доведеться певний час провести на відкритому сонці, необхідно підібрати цупкий капелюх, бажано із широкими полями — це убереже не тільки голову, але і шкіру обличчя, шию, вуха, інколи навіть плечі.

Парасолька або тент. Якщо плануєш проводити час на пляжі чи на природі на активному сонці, потурбуйся про місце із тінню, куди можна швидко сховатися, щоб охолонути. Хоча б під дерево із широкою кроною.

Відповідний одяг. Засмага — це красиво, проте підставляти шкіру під вплив сонця потрібно дозовано, обережно та в правильний час. В інші періоди варто ховати відкриті ділянки шкіри під легкою тканиною, що дихає — обирати сорочки з довгими рукавами чи лонгсліви, вільні брюки або сарафани.

Захисні плівки для вікон. Шибки поглинають більшу частину випромінювання нижче 320 нм, проте значна кількість UVA-променів може проходити через скло. Це стосується водіїв та людей, які багато часу проводять під сонцем біля вікон чи вітрин у сонячні дні. 

Як підібрати захист від сонця

Що робити, якщо згорів на сонці: перша допомога при сонячному опіку

  1. Охолоди уражену ділянку. Можна використати холодний компрес або прийняти прохолодний душ (ванну), щоб знизити температуру шкіри, полегшити біль і запалення.
  2. Уникай зневоднення. Сонячні опіки можуть його спричинити, тому пий багато води, уникай алкоголю та кофеїну.
  3. Використовуй заспокійливий, нежирний лосьйон або крем. Це може бути гель алое вера чи зволожувальний лосьйон із такими інгредієнтами, як ромашка, лаванда, календула. Вони допоможуть заспокоїти та зволожити обгорілу шкіру. Може допомогти засіб із вмістом пантенолу — він сприяє загоєнню.
  4. За потреби випий знеболювальне. Сонячні опіки можуть бути особливо болючими, а ще викликати високу температуру. У таких випадках можуть знадобитися безрецептурні ліки, наприклад, ібупрофен.
  5. До повного загоєння шкіри (як правило, один-два тижні) потрібно уникати перебування на сонці, адже уражена ділянка більш чутлива до дії ультрафіолету. Якщо виходити на вулицю все одно потрібно, варто одягати одяг, що захищає пошкоджену шкіру та використовувати крем із високим рівнем SPF.

Чи насправді всім потрібен сонцезахисний крем 

Інколи люди кажуть: «Наші предки не користувалися санскрінами і все в них було добре!». Частка правди в цьому є. Але є і нюанс: тоді планету захищали від агресивного сонячного випромінення досить товсті озонові шари. Озоновий шар знаходиться у верхніх шарах атмосфери (стратосфері) та складається з озону, особливої форми кисню. Він, ніби купол, захищає Землю від згубної дії певної частини сонячної радіації, чим зберігає життя на планеті.

Зараз ці шари також є, але внаслідок діяльності людей, big-бізнесу та потужної індустріалізації, вони активно потоншуються, а місцями можуть виникати діри. Озонова діра — це локальне падіння концентрації озону в стратосфері на 10-40 %. Вони часто виникають як наслідки запусків космічних кораблів та польотів реактивних літаків.

Сучасні реалії лише прискорюють процес потоншення озонового шару: запуски ракет, реактивної військової авіації, бум на використання генераторів через блекаути — це далеко не повний перелік чинників, що роблять планету більш вразливою до сонячної радіації.

Ми не можемо уникати перебування на сонці, проте, щоб надовше зберегти своє здоров’я, красу й молодість, необхідно не забувати про крем із SPF — доступний та перевірений метод боротьби із палючим шкідливим опроміненням. 

163 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Добірки

Добірка класних великодніх товарів

8 Хв
Зібрали список потрібних штук до важливого свята. За даними КМІС Різдво Христове та Великдень займають перші місця за популярністю серед українських важливих…
Добірки

Добірка мультфільмів про машинки

6 Хв
Зібрали цікаві мультфільми про машинки українською, які точно сподобаються малюкам. Мультики — це не тільки розвага для малечі, але й інструмент для…
Добірки

Які бувають корейські маски для обличчя

6 Хв
Розбираємося, як підбирати корейські маски, орієнтуючись на потреби шкіри, та які вони взагалі бувають. За тегом #KoreanSkincare у TikTok можна знайти тисячі…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Краса і здоров'я

Маски для обличчя в домашніх умовах: як знайти рішення для будь-якої проблеми зі шкірою