Свідомі тренди

Як рослини впливають на психічне здоров’я

6 Хв

Розповідаємо, як стосунки із природою допомагають покращити життя.

Турбуватися про психічне здоров’я можна не лише відвідуючи психолога чи психотерапевта. Учені довели, що хворі на COVID швидше одужували та долали стрес, якщо відвідували зелені зони, а перебування на природі — чудовий антистрес та відпочинок «для голови». Розберімося, як це працює.

Як рослини впливають на «менталку»

Теорія шведського викладача медичної інженерії Роджера Ульріха (SRT) стверджує, що природа зменшує стрес та сприяє відновленню нервової системи. Особливо ефективні в цьому красиві пейзажі, місця, де багато різноманітної зелені та води — вони дарують мозку ефект новизни та викликають задоволення, чим стимулюють виробляти різні гормони (дофамін, серотонін тощо).

Дослідження вчених із Великобританії свідчить, що це один із найкращих способів швидко вгамувати стрес. Щоби підтримувати своє психічне здоров’я, варто щонайменше дві години щотижня спілкування із природою. Чим більш різноманітна природа, серед якої ти відпочиваєш, тим краще.

Тримай кілька ідей, чим займатися на природі, щоб відновлювати своє ментальне здоров’я.

@ksushacircus

Карпати🥹 #гори #Буковина #Україна

♬ оригінальний звук – music🪐

«Лісове купання» або лісотерапія

Лісотерапія дуже популярна у Японії, адже там її вважають альтернативною медициною. Там її називають «Сінрін Йоку». У країні навіть є спеціальні відпочинкові бази, у яких практикують «купання в лісі». Це лісові прогулянки, ефективні для зниження стресу та тривожності, адже вони залучають усі органи відчуттів та вмикають активне вироблення гормонів щастя — ендорфінів.

Для «купання в лісі» не потрібно лізти у воду, бо мається на увазі лісова прогулянка. Найкраще для психічного здоров’я гуляти в змішаних лісах, у яких ростуть різноманітні породи дерев та рослини.

Турбота про природу

Деяким людям важко гуляти «без сенсу та мети». Якщо ти серед них, то можеш поєднати приємне із корисними — приєднайся до акції з прибирання лісу або влаштуй її, запросивши до доброї справи охочих друзів, колег чи членів сім’ї. Таким чином не тільки потурбуєшся про природу, а й перевіриш, чи дійсно спільне проведення часу на природі зміцнює соціальні зв’язки.

Заняття на природі

Зараз у Європі дуже популярні лісові дитячі садочки в наметах, де діти бавляться, відпочивають та пізнають світ природи в різну погоду. Не відстають у популярності і шкільні уроки на природі. Дослідження доводять, що така атмосфера навчання мінімізує стрес, знижує тривожність, розслабляє та спонукає до розвитку. Тож якщо ти проходиш якісь онлайн-курси, займаєшся йогою чи бойовими мистецтвами, вишиваєш чи проводиш майстер-класи з арттерапії, спробуй провести заняття на природі.

Пікнік

Чи не найприємніший спосіб зниження стресу та перебування на природі — пікнік. Придбай усе, що потрібно для пікніка з друзями або візьми килимок та цікаву книгу і відправляйся в парк на «побачення із собою». Саме із довгих прогулянок і пікніка варто починати свої стосунки із природою, які підтримуватимуть психічне здоров’я.

Читай також: «Екозвичка: як влаштувати пікнік без сміття»

@diana.maliutiak

романтизувати це життя❤️ #aesthetic #picnic #aestheticpicnic #пікнік #київ #вднг #кудипітикиїв #aestheticvideos #picnicphotoshoot #summervibes #ідеяпобачення #побачення

♬ оригінальний звук – любитель м’ятного чаю

Терапевтичне садівництво та городництво

Догляд за садом та грядками добре впливає на «менталку». Саме тому на балконах навіть у середмісті можна помітити невеликі городики із домашньою зеленню, помідорами та огірками. Облаштувати їх нескладно. Ми розповідали, що для цього потрібно.

А от сад на балконі в місті не організуєш. Натомість кілька соток саду можна орендувати в садових дачних кооперативах або дізнатися, чи не працює часом у твоєму місті програма міського садівництва та городництва.

Як кімнатні рослини допомагають почуватися краще

Якщо не маєш можливості часто бувати в парку чи лісі, а власний сад — поки мрія, є варіант оточити себе кімнатними рослинами. Вони не тільки очищують повітря та вбирають у себе токсини, але і знижують рівень стресу, як «зелені психологи».

Біофілія

Про біофільний дизайн ми розповідали в статті «Як зміняться наші оселі у 2024 році», адже це сучасний тренд у дизайні інтер’єру. Біофілія — це коли ти облаштовуєш помешкання за допомогою природних матеріалів, розсіяного динамічного освітлення, яке імітує сонячне мерехтіння на листі дерев, натуральних відтінків та великої кількості рослин. Тобто коли створюєш вдома, на роботі чи в інших місцях атмосферу природи.

@idlnasia

Interior design is crucial for boosting morales and productivity!🖤✨ Biophilic is an up and coming style that has been much more in demand! Let us know what else you’d like to see❤️ #interior #interiordesign #interiordecor #officedesign #biophilicdesign

♬ original sound – idlnasia – idlnasia

Першим біофілію описав відомий психоаналітик Еріх Фромм. Він писав, що вона, у першу чергу, про любов до всього живого та життя. Згодом цю теорію розвинули та впровадили в міській архітектурі та дизайні інтер’єрів.

Якщо хочеш облаштувати своє житло за правила біофілії, почни з аналізу помешкання, щоб визначити, де ставити рослини. Наприклад, одні люблять більше світла, інші — ростуть виключно в тіні.

Щоб не захаращувати підвіконня, придбай настінні дерев’яні полички, на яких розмістиш, наприклад, колекцію невеликих кактусів або сукулентів. Атмосфери тропіків додадуть великі фікуси та ліани, які плетуться по стінах і меблях. Придбай для них підвісні кашпо макраме.

Знайомся із рослинами поступово, щоб зрозуміти як правильно за кожною доглядати. Обирай для них горщики із натуральних матеріалів, наприклад, глини. Додай як декор каміння і зону води, наприклад, мініфонтан.

Якщо тобі радують око квіти, придбай азалію, кали, фуксію, гібіскус чи бальзамін. Для робочої зони чи вітальні підійдуть кротон, юкка чи монстера. Врахуй, що деякі рослини мають різкий запах, який може дратувати.

Які кімнатні рослини підійдуть початківцю

Для тих, хто ніколи раніше не мав кімнатних рослин, підійдуть ж невибагливі вазони. У першу чергу кактуси та сукуленти. Серед стійких кімнатних рослин також:

  • Сансевієрія або «тещин язик». Її вбити важко. Ця рослина може жити без підливання понад місяць. Їй підходить і щедро освітлене підвіконня, і затінений куточок. Сансевієрії все одно на сухе повітря і протяги. Турботливих хазяїв вона може порадувати квітами.
  • Традесканція. Вона має кілька видів забарвлення, переносить дуже освітлені приміщення, не боїться нерегулярного поливу. Якщо ж її підливати регулярно, то вона плестиметься так красиво, що перетворить стіни в красивий живий килим.
  • Фікус каучуконосий. Він має м’ясисте листя, яке зберігає вологу. Любить, щоб його очищали від пилу, який він вбирає із повітря. Та якщо ти цього не робитимеш, то не образиться — буде наполегливо розростатися поки не перетвориться в деревце.

Якщо голова втомилася — покопайся в землі, попрацюй у саду, прогуляйся лісом чи парком. Щоби природа ще більш цілющо впливала на ментальне здоров’я, з нею варто взаємодіяти. Можна не тільки спостерігати, а й аналізувати, торкатися, робити для неї щось корисне.

Якщо хочеш отримати подвійну дозу ендорфінів, відправляйся на кінну прогулянку або бери із собою на природу пса. Якщо собаки в тебе немає, зроби милосердну справу, і погуляй із твариною з притулку. Не забудь узяти із собою смаколики та іграшки для звірят.

У дні, коли безпосереднє спілкування з природою неможливе, можна переглядати фільми про найкрасивіші місця планети. Вони теж покращують настрій та знижують тривожність.

Бажаємо менше тривожитися і частіше насолоджуватися природою!

11 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка. Скільки себе пам'ятаю – пишу та читаю. Улюблені теми – агро, освіта, діти та психологія. Із задоволенням розповідаю світу про людей та речі, які варті уваги.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Свідомі тренди

Що таке свідоме медіаспоживання

8 Хв
Розбираємося, що так якісний контент і чи важливо вміти його обирати
Свідомі тренди

Як робити гуртові закупи

3 Хв
Розповідаємо, що таке гуртові закупи, чим вони корисні та як їх робити правильно
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Що таке пермакультура