Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв

Розповідаємо, як посадити рослини, щоб майже не доглядати за ними.

Рослини та дерева, як і люди, потребують гарних сусідів. Від цього залежить, наскільки комфортними будуть умови для розвитку живих організмів.

Наприклад, люди віддавна спостерігали, біля чого добре росте цибуля, а біля чого не варто сіяти моркву. Згодом наука почала досліджувати ці спостереження, щоб підтвердити їх або спростувати. На основі цих знань виникло таке поняття як пермакультура — особливий підхід до господарювання.

Розповідаємо, чому цей спосіб садівництва та городництва став трендовим і чи варто його практикувати.

Що треба знати про пермакультуру

Пермакультура розглядає не окремі рослини, а увесь садок чи город як нероздільну систему, що працює комплексно. Важливим є зв’язок рослин одна з одною, з кліматом, ґрунтом, флорою довкола. Цей метод називають «садівництвом для лінивих», адже якщо ти правильно спроєктуєш свою ділянку, то майже не витрачатимеш час на догляд за рослинами. Вони будуть самостійно підтримувати одна одну.

Пермакультура допомагає турбуватися про екологію. Її філософія в тому, щоб не жертвувати планетою заради швидких результатів, а берегти її для наступних поколінь. Принципи пермакультури базуються на тому, щоб вчитися в природи і не шкодити їй.

Переваги пермакультури

  • Економія часу. Цей підхід пропагує мінімум втручання в ріст та догляд за рослинами.
  • Турбота про екологію. Ти можеш пишатися тим, що бережеш планету та маєш екологічно чисте господарство.
  • Відновлення землі. Якщо на твоїй ділянці вона «втомлена» від пестицидів чи не дуже родюча, багаторічні рослини та мінімальна обробка допоможуть їй відновитися, наповнять поживними речовинами.
  • Органічна їжа. Ти будеш впевнений у якості вирощених овочів та фруктів.
  • Класне хобі. Спостереження за природою може стати чудовим відпочинком та можливістю сповільнитися.
@jacks_patch

Three Permaculture tips to improve your Garden this Summer 🌞 #fyp #permaculture #marketgarden #garden #plants #planttok #growyourownfood @Mitch

♬ original sound – jacks_patch

Як з’явилася пермакультура

Першим термін «пермакультура» згадав у своїй книзі Джозеф Рассел Сміт наприкінці 1920-х років. Він запропонував шукати гармонічні поєднання дерев та рослин у просторі. Зараз найвідоміші експерти цього напрямку — австрійський фермер Йозеф Гольцер, японський фермер і філософ Масанобу Фукуока та австралійський еколог Білл Моллісон, автор книги «Пермакультура: порадник для дизайнера».

Широку популярність пермакультура отримала аж у другій половині XX століття. Її поціновувачами виявилися фермери та агрономи, які не довіряли тодішнім методам землеробства. Вони були проти обробки рослин хімічними препаратами та обов’язкового орання землі.

Як садити рослини за правилами пермакультури

Щоб вести своє господарство за принципами пермакультури, потрібно знати особливості кожної рослини, яку плануєш вирощувати, чи які вже ростуть у тебе. Усі «жителі» ділянки впливають одне на одного. Тож як у стосунках людей, цей вплив може бути як позитивним, там і негативним.

Ось список базових рекомендацій:

  • Спостерігай за природою довкола, щоб знати, які рослини на твоїй території добре ростуть без підтримки, який у тебе склад і тип ґрунту, як падає сонячне світло, звідки можливі протяги тощо. В ідеалі на це потрібен рік, щоб зрозуміти, що відбувається під час усіх чотирьох сезонів. Час — це інвестиція, яка згодом окупиться.
  • Побудуй грядки та сад так, щоб рости й розвиватися рослинам допомагали сонячна енергія та дощова вода. Не зв’язуйся із рослинами, які потребують додаткового освітлення та щедрого додаткового поливу. Як правило, вони не є екологічно виправданими, бо потребують багато ресурсів.
  • Підбери рослини, які будуть підтримувати одна одну: захищати від шкідників, чесно «ділитися» поживними речовинами з ґрунту (про вдале сусідство читай нижче). Наприклад, біля дерева, від якого велика тінь, саджай рослини, які люблять затінки.
  • Роби ставку на рослинне різноманіття замість монокультур, багаторічні рослини та мінімальну обробку землі.
  • Саджай разом дерева, трави, рослини, кущі, квіти.
  • Використовуй ресурси на максимум: наприклад, з опалого листя роби перегній, щоби підживлювати інші рослини на ділянці.
  • Якщо потрібні добрива — обирай органічні, уникай пестицидів.
@dodjerel

#пермакультура #сад #життявселі #життязамістом #природа #ландшафтнийдизайн

♬ оригінальний звук – dodjerel

Якщо дотримуєшся принципів пермакультури, тобі не потрібно витрачати кошти на пестициди та особливі гаджети для роботи на землі. Проте потрібні будуть інші методи. 

Наприклад, якщо рослини страждають від шкідників, варто подумати, як приманити на свою ділянку птахів, які будуть ними харчуватися, проте не будуть нівечити рослини. Для цього можна облаштувати годівниці або висадити дерева, де ці птахи зможуть жити.

Чим більш різноманітна екосистема, тим краще вона сама себе балансує.

Які рослини не можна садити поруч

Розберімось, як поєднувати найпопулярніші дерева та рослини. Правильне сусідство потрібне, щоб отримати гарний врожай і щоб менше приділяти часу догляду за своїми насадженнями. До посадки дерев підходь особливо відповідально — адже вибираєш їм сусіда, якщо не на все життя, то на багато років точно.

Читай також: «Що посадити у квітні на балконі та на грядці»

Сусіди для яблуні

  • Не сади біля яблунь хвойні дерева, а особливо — ялицю, яка закислює ґрунт. Якщо на місці, де ти збираєшся посадити яблуні, раніше росли хвойні, то варто зачекати 3 роки, щоб земля встигла відновитися.
  • Яблуні та персику може не подобатися сусідство одне з одним. Вони можуть «тіснити» одне одного та заважати розвитку.
  • Погана ідея — садити поруч картоплю та яблуні. Картопля «витягує» із землі максимально багато поживних речовин, тож саджанцям яблуні може їх не вистачати, і ти помітиш, що вони погано розвиваються, а то і хворіють.
  • Небезпечно садити поруч горобину та яблуні. Першу часто вражає міль, яка звичайно ж не втратить нагоди напасти й на яблуні. Тож у цьому випадку велика ймовірність отримати червивий урожай.
  • Приємним сусідом для яблуні будуть груші, айва, клен.
  • Не сади близько біля яблунь і плодових дерев чорнобривці, тюльпани, крокуси.

Сусіди для груші

  • Не сади поруч із грушами барбарис, бо він дуже приваблює шкідників.
  • Груші можуть гарно рости поруч із дубом.
  • Груша добре розвивається поруч із горобиною, але персик буде з нею конкурувати, тож для нього обери інше місце.

Сусіди для сливи

  • Ці дерева можуть погано розвиватися, якщо дуже близько біля них посадиш грушу, яблуню чи чорну смородину.
  • Щоб вберегти сливи від нападів попелиці, посади поруч бузину, яка їх відлякує.

Сусіди для абрикоса

  • Це дерево не любить ніяких сусідів. Воно потребує багато сонця та простору. Ненавидить чагарники, але квіти можуть йому не заважати. Тож посій поруч з абрикосом невисокі квіти.

Сусіди для вишні

  • Це дерево терпеливе до інших, але абрикос може його знищити, забираючи із землі всі поживні речовини. Тож не сади ці дерева один біля одного.

Сусіди для томатів

  • Помідори добре ростуть поряд із перцем, полуницею, чебрецем, м’ятою, квасолею, петрушкою, редисом, кавунами. Не сади поруч цвітну капусту, броколі, горох, кольрабі, кріп, кукурудзу фенхель, мелісу, картоплю та огірки.

Сусіди для огірків

  • Огірки можуть потерпіти поруч перець та помідори, але їм точно не сподобається сусідство цибулі. Городники не радять їх садити поруч. Натомість часник, якщо його посадити на сусідній грядці, буде для огірків нормальним сусідом. Біля огірків не сади споріднені культури — кабачки, бо в них будуть проблеми із запиленням.
  • Посади поруч з огірками кукурудзу та капусту. Городники стверджують, що це дуже вдале поєднання, яке сприяє гарному врожаю.

Сусіди для цибулі та часник

  • Часник добре уживається поруч із більшістю рослин та ще й захищає їх від нападів шкідників.
  • Біля цибулі гарно росте буряк, редиска та шпинат.

Сусіди для троянд

Сусідів не люблять троянди. Тож якщо ти хочеш мати квітник з акцентом на ці квіти, правильно вибери, що посадити поруч.

  • Посади поруч із трояндами чебрець, деревій, маргаритки, садову герань, чорнобривці.
  • Не варто садити біля троянд жоржини та гладіолуси.
  • Добрі сусіди для троянд — цибулеві. Тож посади поруч із ними декоративну цибулю, і вона захищатиме їх від хвороб.
  • Троянди терпеливо ставляться і не конкурують за простір із такими низькими квітами як аніс, дзвіночки, м’ята, молочай, деревій, аліссум, живокіст. Твій розарій можуть занапастити квіти, які висаджуються бульбами, бо разом із ними часто до ґрунту потрапляють хвороби.

Отже, пермакультура — це свідомий sustainable тренд, який навряд чи підійде тим, хто хоче отримувати швидкі та гарантовані результати. Якщо ти хочеш вирощувати конкретні рослини та точно мати багато плодів, тобі більше підійдуть сучасні методи садівництва, коли за потреби можна використовувати ліки для своїх грядок, засоби для боротьби зі шкідниками та навіть в українському кліматі вирощувати екзотичні рослини.

Читай також: «Коли сіяти овочі на розсаду у 2024 році»

Пермакультурний підхід підійде тим, кому хочеться поринути в близький контакт із природою, її дослідження та вивчення. Щоб стати послідовником цього руху потрібен час, адже потрібно спостерігати за погодою, рослинами, комахами, їх взаємодією між собою на твоїй ділянці. Люди, які працюють за правилами пермакультури, це дослідники, які працюють на довготривалу перспективу.

І в першого, в і другого варіанту городництва є свої плюси та мінуси. Обирай той, котрий більше відповідає твоїм потребам і бажанням. Проте радимо не зупинятися у дослідженні нового, адже це допомагає розширювати свій кругозір і знаходити нові рішення, ідеї та кути погляду на різні ситуації. Бажаємо вдалого та класного шляху в садівництві!

4 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка. Скільки себе пам'ятаю – пишу та читаю. Улюблені теми – агро, освіта, діти та психологія. Із задоволенням розповідаю світу про людей та речі, які варті уваги.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Свідомі тренди

Чому ми постійно запитуємо «чому?»

5 Хв
Розбираємося, як працює людська допитливість. Діти мають неймовірно допитливий розум. Вони постійно запитують: «Чому?». Вони досліджують нові речі просто тому, що хочуть…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць