Розповідаємо про один із найяскравіших світових фестивалів, який уже майже століття проводять у Франції.
Щороку наприкінці лютого та на початку березня в місті Ментона проводять велике яскраве свято Fête du Citron, присвячене жовтим кислим цитрусовим. Ментона — найзахідніший курорт Лазурового берега Франції. Це невелике місто на узбережжі Середземного моря, що знаходиться на стику культур та кордонів Франції та Італії.
@travelandleisuremag We love to see lemons getting the attention they deserve 🥹📍 Fête du Citron, or Lemon Festival, in Menton, France 🍋🎥 @nomadicfare #travelvlog #feteducitron #lemonfestival #southoffrance #frenchriviera #ForYouPizza
♬ Neon Bass – Tangelene Bolton
У 2024 році фестиваль лимонів пройде з 17 лютого до 3 березня 2024 року. Він триватиме 15 днів. Окрім головних карнавальних подій, усе місто тематично прикрашають, а ще проводять безліч дегустацій, майстер-класів, концертів та екскурсій, які можуть припасти туристам до душі.
Щоби побачити денні карнавальні паради корсо з величезними рухомими фігурами із цитрусів та нічні паради з музикою і феєрверками потрібно заздалегідь подбати про квитки.
Вони коштують від 16 до 29 євро (приблизно 660–1200 грн за поточним курсом) для дорослих за подію, для дітей — 8–12 євро (327–490 грн). Проте, судячи із сайту фестивалю, цього року їх уже розібрали.
@gowherewhen The most unique fruit festival in the world! Visit La Fête Du Citron on the French Riviera in 2024 🍋🍊 GoWhereWhen.com has many more quirky and incredible events for you to add to your calendar next year – why not check out our website for inspiration? Go: Menton Lemon Festival Where: Menton, France When: 17th Feb – 3rd March #makingtraveleventful #fyp #travel #travelinspo #culture #traveling #events #lemon #lemonfestival #menton #frenchriviera #cotedazur #citron #feteducitron #citrus #france #explore #2024 #gowherewhen
♬ Murder On The Dancefloor – Sophie Ellis-Bextor
Підготували цікаву вікторину про Fête du Citron. Обов’язково дочитай до кінця — перевір свої знання та інтуїцію.
Фестиваль лимонів: що там цікавого
Чому з’явилося це свято?
- Щоби приваблювати та розважати туристів
- Щоб не пропадав урожай лимонів
- Щоби підвищити вартість французьких лимонів на міжнародному ринку
Відповідь
Уперше про карнавал на Лазуровому березі заговорили власники дорогих готелів у 1895 році. Так вони хотіли розважати відпочивальників, яких було досить багато, адже вже в той час Ментона була популярним курортом для заможних людей. Так зародилася ідея.



З якого року Фестиваль лимонів став офіційним святом?
- 1929
- 1934
- 1940
Відповідь
У 1929 році на території одного з готелів уперше провели велику виставку квітів на цитрусових — і це мало великий успіх. До того фестиваль проходив без фруктової тематики. Міська влада вирішила підтримати ініціативу, тож з 1934 року Фестиваль лимонів офіційно став подією місцевого значення.
Міністерство культури у 2019 році включило Фестиваль лимонів до переліку нематеріальної культурної спадщини Франції.
Скільки разів за історію фестиваль не проводили?
- Жодного
- Чотири рази
- Дев’ять разів
Відповідь
Фестиваль скасовували дев’ять разів: під час Другої світової війни (з 1940 року до 1946 року), 1991 року через війну в Іраку і 2021 року через пандемію коронавірусу.



Цитрусів на фестивалі використовують дуже багато. Як думаєш, скільки?
- 100 тисяч
- Близько 12–14 тонн
- 3 мільйони
Відповідь
Французьке видання Solosophie пише, що зазвичай це близько 14 тон лимонів та апельсинів, проте деякі інші видання пишуть і про 12 тон. Ймовірно, це залежить від року й типу фігур, які створюють для карнавалу.
Як думаєш, скільки людей відвідують фестиваль щороку?
- 50 тисяч
- 200 тисяч
- 500 тисяч
Відповідь
Станом на 2024 рік організатори фестивалю кажуть, що зустрічають близько 200 000 гостей.
Як думаєш, на фестивалі використовують лише французькі лимони?
- Так
- Ні
Відповідь
Ні! Багато (а то й більшість) з них мають іспанське походження.
Причина в тому, що ментонський лимон із його товстою, яскраво-жовтою, ароматною шкіркою та солодшим ніж в інших лимонів соком дуже цінується серед іменитих кухарів. У 2015 році ентузіасти навіть добилися того, що Брюссель зарезервував для ментонського лимона «захищене географічне зазначення (PGI)» — особливий знак якості та унікальності.



З якими персонажами пов’язують появу лимонів у Ментоні?
- Адам і Єва
- Мойсей
- Каїн та Авель
Відповідь
Існує легенда, що лимони в Ментосі висадила Єва. Після того, як їх з Адамом вигнали з райського саду, вони довго блукали, а потім побачили побережжя, що нагадало їм дім. Там Єва і висадила золотий фрукт, який захопила із собою із саду. На цьому місці пізніше і виросло місто.
Читай також про те, як за допомогою апельсина перевірити, чи тебе люблять.
Щороку фестиваль має нову тему. Наприклад, у 2014 році це був роман Жюля Верна «20 000 ллє під водою», а у 2023 — рок і опера. Як думаєш, що буде темою 2024 року?
- Барбі
- Опера та танці
- Олімпійські ігри
Відповідь
Цьогоріч тематика фестивалю — Олімпіада в Ментосі. Так виглядають скульптури для прийдешнього карнавалу:
@blueholidaysmenton ♬ if i had – pqori & Shiloh Dynasty
Як думаєш, фестиваль на яку із цих тем не проводили?
- Знаки Зодіаку
- Весілля лимонів
- Лимонне Таро
Відповідь
У 1967 році темою карнавалу були знаки Зодіаку, а в 1983 — «Весілля золотих лимонів». Тож побачити аркани таро у виконанні ароматних цитрусових сподіваємося в майбутньому.
До речі, читай також наш гайд про те, як обрати алкоголь за допомогою розкладу таро.
Як звуть бренд-персонажа фестивалю?
- Анрі
- Джон
- Поль
Відповідь
Під час фестивалю на вулицях можна натрапити на величезний лимон на ніжках. Його звуть Джон Лимон. Його вигадали у 2012 році після 79-го Фестивалю лимонів. Зараз він навіть мав власну колекцію NFT, яку у 2023 році створив вуличний художник Фабен.
Він має зачіску, схожу на Елвіса Преслі. До слова, в аеропорту сусідньої Ніцци є навіть велика скульптура Джона Лимона, а ще там можна придбати лимонні сувеніри.
Що роблять із лимонами після свята?
- Викидають
- Влаштовують бійку фруктами
- Продають місцевим і туристам
Відповідь
На сайті menton riviera merveilles зазначають, що використані лимони перепродають, щоби продовжити їм життя, а зіпсовані — компостують.
Раніше їх нанизували на дріт, але кілька років тому для створення декору та статуй почали використовувати спеціальні гумки, щоб не псувати фрукти.



Цікаво, що ось так виглядало закриття тогорічного фестивалю — світлове шоу від 200 дронів.



Нагадаємо, раніше ми розповідали про фестиваль Ла Томатіна — масштабне свято в Іспанії, де люди влаштовують величезну масову бійку помідорами.