Гайд покупця

Що треба знати про органічну побутову хімію

7 Хв

Розповідаємо, що таке органічна хімія для дому та чому її варто використовувати.

Органічна побутова хімія – це мийні та пральні засоби, виготовлені із рослинних та мінеральних компонентів природного походження. Це можуть бути натуральні поверхнево активні речовини, наприклад, лаурилглюкозид чи коко-глюкозид із цукрів і кокосової олії, натуральні кислоти (лимонна, оцтова, молочна), сода, ефірні олії тощо. 

У органічній побутовій хімії немає синтетичних речовин, або ж їх вміст не перевищує 5%. Це сполуки, штучно створені хімічним синтезом – консерванти, ароматизатори, відбілювачі, розчинники тощо. Як правило, вони більш потужні та агресивні, аніж природні аналоги. 

Органічні засоби для прання та прибирання дому, як правило, виготовляють не світові промислові гіганти, а невеликі компанії та кооперативи, які дотримуються суворих стандартів, передбачених сертифікацією, та етичних правил – бережного ставлення до екології та здоров’я людей. Наразі в Україні органічна побутова хімія представлена переважно американськими, німецькими та французькими виробниками.

Розбираємося, у чому її переваги та недоліки органічних засобів чищення та прання. 

Переваги органічної побутової хімії

Виробники «органіки» для миття та прання наголошують, що відмова від синтетичних засобів – це турбота про екологію планети, власне здоров’я та здоров’я сім’ї. 

Безпечна для здоров’я

Дослідження кажуть, що діти, в сім’ях яких часто використовували побутову хімію з антибактеріальними засобами, частіше страждають від різних видів алергії. Не дивно, адже синтетичні засоби для миття та прання – агресивні побутові алергени

Тому засоби із натуральним складом можуть стати порятунком, якщо у твоїй сім’ї хтось має алергію, але не тільки, адже синтетичні засоби можуть подразнювати шкіру, очі та дихальну систему повністю здорових людей, а також тварин. 

Рекомендуємо спробувати ці засоби:

Турботлива до речей

Органічна побутова хімія, як правило, має досить м’який склад, тому підійде для делікатних тканин, поверхонь, речей, для ручного прання та, зокрема, прання дитячих речей. Зверни увагу на безфосфатні пральні порошки – їх часто обирають алергіки та мами малюків із чутливою шкірою. 

Бережна до екології

Органічна побутова хімія менше забруднює довкілля, ніж синтетична, адже це вона складається із біорозкладних сполук, які й так існують в природі та не потребують додаткових умов для утилізації чи розкладання. 

Також багато виробників намагаються запаковувати свій продукт в тару, яку можна повторно використати, переробити або яка може самостійно розкластися без шкоди природі. Деякі бренди навіть приймають тару від своїх засобів в обмін на знижки або інші бонуси. 

Запобігає резистентності (стійкості) до антибіотиків

У синтетичну побутову хімію виробники додають антибактеріальні засоби. Найчастіше – триклозан та триклокарбан. Ці елементи здатні вбивати мікроби на поверхнях та шкірі людини. З одного боку це добре, але з іншого – це викликає резистентність до антибіотиків. Вона розвивається завдяки мікробам, які вижили та адаптувалися. Через стійкість до антибіотиків на багатьох людей не діє лікування. 

Саме тому понад 200 лікарів та учених звернулися із офіційним проханням до виробників із закликом не додавати у побутову хімію антибактеріальні засоби.

Не забруднює повітря у приміщеннях

Синтетична побутова хімія для прибирання може залишати по собі у повітрі сполуки (ЛОС), які його забруднюють та можуть ускладнювати дихання. Ти можеш їх відчувати після ретельного миття підлоги та поверхонь. Прилади для вимірювання якості повітря часто показують, що повітря у офісах та житлових приміщеннях навіть брудніше, ніж на вулиці, через концентрацію таких речовин. 

Штучні ароматизатори можуть стати причиною алергічних реакцій та хвороб дихальних шляхів. Тому медики рекомендують не використовувати хімічні засоби з інтенсивними запахами. 

Натомість у складі органічної хімії можуть бути тільки природні ароматизатори. Виробники стверджують, що вони не забруднюють повітря та не провокують проблеми зі здоров’ям у людей та тварин.

Може покращувати настрій та знижувати стрес

Оскільки в органічній побутовій хімії є ароматизатори природного походження, можна підбирати засоби із запахами, які діють заспокійливо на нервову систему та покращують настрій. 

Ми уже писали про облаштування оселі за принципами біофілії – з великою кількістю рослин, дерев’яними меблями, спеціальним освітленням та декором із природних елементів. Вважається, що такий інтер’єр навіть в оселі посеред гамірного міста діє як антистрес. Тож йому точно пасуватиме органічна хімія для прибирання із ефірними оліями лаванди, цитрусів, ванілі, евкаліпту. 

Якщо ти проти запаху штучної «хімії» вдома, зверни увагу, наприклад, на такі засоби: 

Зверни увагу: «органіка» не завжди пахне приємно. Наприклад, у її складі часто є сода та оцет, тож вона матиме характерний для них аромат. 

Недоліки органічної побутової хімії

Щоб зробити вибір, що підходить тобі більше, потрібно зважити і плюси, і мінуси. 

Вартість

Органічна хімія дорожча, ніж синтетична. Саме ціна часто відлякує покупців. Сертифікація органічної продукції, ретельні перевірки виробництва щодо відповідності стандартам та дорога сировина роблять органічні засоби не такими доступними як синтетична побутова хімія від великих промислових підприємств.

Сертифікація засобів дорога, тому не кожне виробництво може її собі дозволити, але тільки вона підтверджує, що в засобах немає, наприклад, отрутохімікатів, штучних барвників та ароматизаторів.

Важливо: не завжди, якщо засоби не мають сертифікації, це свідчить про їх низьку якість. Якщо мова йде про маленьке виробництво, то сертифікації можуть бути непідйомними для його бюджету. Проте користуватися такими засобами більш ризиковано, адже немає гарантій їх безпеки та ефективності, окрім слова виробника.

Неефективна проти деяких забруднень

Побутова хімія із природних складників діє на поверхні та забруднення бережніше, ніж синтетична. Тому їй важко впоратися із дуже сильними забрудненнями та відмінною дезінфекцією у ванній кімнаті та медичних установах. Вона може неефективно працювати в жорсткій воді, бо не має у своєму складі хімічних складників, які б її пом’якшували.

Наприклад, бувають плями інтенсивного кольору, наприклад від ягід чи вина, з якими лагідним засобам не впоратися. Синтетичні пральні порошки діють агресивніше, їм легше відмивати жирні поверхні чи відпирати дуже забруднені речі. 

Читай також: «Як вивести плями від вина безпечними способами»

Має менший термін зберігання

Оскільки органічна побутова хімія не містить консервантів, термін її зберігання нетривалий. Тому купуй рівно стільки, скільки тобі знадобиться, наприклад, на 1–2 місяці. Візьми до уваги, що «органіку» ти будеш використовувати частіше та в більшій кількості, бо вона прибирає не так агресивно, як синтетика.

Доступність

Органічної побутової хімії не знайдеш у будь-якому магазині, особливо, якщо це село чи невелике містечко. Та навіть не всі супермаркети в мегаполісах її продають, бо на неї менший попит.

Якщо вирішиш спробувати, що ж таке органічні засоби для прибирання чи органічна косметика, яку не тестують на тваринах, шукай їх на MAUDAU. Тут широкий вибір, гарні ціни, часто бувають знижки та акції.

Може викликати алергію

В органічній побутовій хімії також можуть бути компоненти-алергени, наприклад, рослинні олії. Проте такі речовини, як правило, небезпечні лише для алергіків і навряд чи зможуть спровокувати подразнення в здорової людини. Тому важливо читати склад, якщо твої домашні мають особливі потреби. Ретельно вивчай склад побутової хімії на упаковці.

Як маркується органічна побутова хімія та косметика

Щоб купити справді органічну хімію та косметику, шукай на упаковці позначки, які підтверджують, що вона сертифікована та відповідає стандартам.

BIO
Це екологічне маркування визнають у всіх країнах Європейського Союзу. Використовуй його як універсальний орієнтир під час пошуку засобів, виготовлених із природних компонентів. Позначку BIO отримують товари та послуги, які відповідають високим екологічним стандартам – від видобутку сировини до виробництва, розподілу та утилізації. Позначку BIO використовують бренди, яким справді можна довіряти.

Demeter eV
Це найстаріша органічна асоціація німецьких фермерів, яка під час сертифікації не допускає в продуктах абсолютно ніяких пестицидів і гербіцидів. Вони сповідують філософію, яка передбачає турботу і про якість товарів, і про навколишнє середовище. Косметика, сертифікована за стандартом Demeter, мусить мати в складі обов’язкову кількість компонентів, які вирощені за біодинамічними принципами.

До речі, цю ж сертифікацію шукай на органічних та біодинамічних винах.

Vegan
Цю позначку використовують бренди органічної косметики, які хочуть відзначити, що продукція без компонентів тваринного походження.

Читай також: «Що таке етичний бренд»

NaTrue
Ця сертифікація означає, що в продукції відсутні мінеральні олії, синтетичні ароматизатори, продукти нафтоперероблення та інша синтетична хімія.

Naturland
Німецька асоціація органічного землеробства. За її стандартами в косметичних засобах може бути не більше 5 % консервантів, сировина — тільки рослинного або похідного від тваринного походження (молоко, мед), ніяких барвників та ароматизаторів.

Й органічна, і синтетична побутові хімії мають свої переваги та недоліки. Без синтетичної не обійтися, якщо йдеться про якісну дезінфекцію та виведення складних плям, а органіку варто спробувати, якщо стиль життя та особливості здоров’я вимагають використання засобів з інгредієнтів природного походження. Тож пробуй, тестуй і обирай те, що підходить тобі більше.

Бажаємо чистоти та здоров’я!

11 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка. Скільки себе пам'ятаю – пишу та читаю. Улюблені теми – агро, освіта, діти та психологія. Із задоволенням розповідаю світу про людей та речі, які варті уваги.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Бананове морозиво: 3 рецепти бананового морозива в домашніх умовах

3 Хв
Розповідаємо, як зробити бананове морозиво вдома та даємо три простих рецепти
Гайд покупця

Як зробити айс лате вдома: покроковий рецепт

3 Хв
Розповідаємо, чим корисна холодна кава з молоком, як зробити айс лате вдома та що для цього потрібно
Гайд покупця

7 порад як вибрати смачний кавун

6 Хв
Розповідаємо як вибрати кавун, про користь і шкоду для організму від кавуна та що таке кавун ягода чи фрукт
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Де вдома ховається бруд