Свідомі трендиВихованняДіти

Чим зайняти дитину на канікулах

9 Хв

Зібрали кілька ідей для літніх канікул, щоб якісно організувати дозвілля дитини, аби вона не нудьгувала та не сиділа весь день у гаджетах.

Навчальний рік позаду. Початку літніх канікул радіють учні та вчителі, але не батьки, що працюють. Постає задача із зірочкою: як і чим зайняти дитину влітку, щоби було цікаво, ефективно та з мінімальною кількістю проведених годин у телефоні. Не у всіх батьків є можливість влітку відправити дитину в табір чи в село до дідуся та бабусі. Тому доводиться вигадувати різноманітні заняття, аби розважити малюка вдома.

Читай також: «Що подарувати дитині на випуск з садочка»

Як відволікти дитину від телефона

З появою в кожному домі комп’ютера з безлімітним інтернетом та смартфонів у кожного члена сім’ї змінилося і ставлення до вільного часу. Маючи необмежений доступ до ігор та інтернету, діти можуть провести всі літні канікули за екранами й рідше просити відвести їх на атракціони чи поїхати кудись відпочити.

Бажання дитини сидіти в гаджетах — нормальне. Там вона спілкується з однолітками, знаходить цікавий для себе контент, дізнається щось нове. Не варто демонізувати цей процес та повністю забороняти його малечі.

Проте якщо дитина хоче «втикати в екран» тільки тому, що інших цікавих для неї аналогів немає — задача батьків придумати для дитини нові заняття та підтримати її в цьому, показати, що це класно. Не достатньо просто купити ролики та випустити у двір. Краще — піти разом, тримати за руки, найняти інструктора, уважно дивитися та допомагати.

Тож, якщо хочеться, щоб літо для дитини було різноманітним і корисним, варто подбати про те, як відірвати її від смартфона. Знайди варіанти, щоби проводити час разом після роботи, на вихідних або придумати, чим би дитина займалась самостійно.

Чим зайняти дитину на канікулах

Діти будь-якого віку обожнюють проводити час із батьками. Свідомі батьки знають, що якісно проведений час із малечею — це відкласти всі справи й погратися, вислухати, поговорити, допомогти й таке інше. Достатньо кілька хвилин, особливо, якщо дитина про це просить.

Від авторки: перевірено на практиці п’ять хвилин, приділених дитині, дорівнює відсутності істерик, подальшій самозайнятості малого та збереженню маминих нервових клітин.

Зібрали рекомендації, як організувати будні дитини на канікулах, щоб вона залишилась у тонусі та не розлінилась, а в мами був час на себе та свої справи.

Режим
Варто продовжувати режим дитини, який сформувався під час навчального року. Звісно, можна зранку дозволити поспати на годину довше, але не до обіду. Разом із дитиною пропишіть розпорядок дня, у якому будуть орієнтовний графік харчування на день, обов’язкові заняття, дозвілля та навчання. Обов’язково домовтеся про ранкову гімнастику та щоденні прогулянки на свіжому повітрі.

Щоденні задачі
Пропиши із дитиною обов’язкові буденні справи. Це привчить підтримувати чистоту, охайність, визначатиме важливість малечі та зону її відповідальності в сім’ї. Щоб дитині було цікавіше, створіть разом яскравий плакат, планер або трекер задач. Так дитина опанує базові поняття в плануванні. Це дуже корисна звичка на майбутнє.

Гаджети за графіком
Домовтесь, що вдома буде певний час для гри за комп’ютером чи в телефоні. Наприклад, одна година на добу, а дитина сама обирає коли та година почнеться. У цьому правилі важливо бути для дитини прикладом. Якщо забороняти гаджети і при цьому самій сидіти увесь час у телефоні — малеча не буде дотримуватись правила. Новий режим дня має діяти на всіх членів сім’ї.

Цілі
Круто, якщо малеча поставить для себе певну ціль, яку прагне досягнути за канікули. Це може бути покращення читання, навчитися ліпити з глини, прочитати 10 книжок за літо, опанувати гру на гітарі, поліпшити англійську або почати вивчати ще якусь мову тощо. Головне, щоб дитині було це цікаво.

Сплануйте спільний час
Продумайте разом активності на кожен день та проводьте більше часу разом. Канікули — час не тільки для дітей, а і для батьків. Тоді канікули будуть продуктивними, насиченими та точно корисними.

Чим зайнятися з дитиною на канікулах

Дібрали варіанти більше для дітей шкільного молодшого та середнього віку. Проте підліткам-старшокласникам теж буде корисно впорядкувати своє життя за правилами вище та знайти заняття на літо зі списку.

Що робити з дітьми на канікулах батькам

Наукові експерименти вдома
Придумуємо експеримент та шукаємо, як його втілити. Можна загуглити ідеї або придбати відповідні набори, щось на кшталт юного хіміка абощо. Наприклад, можна зробити вулкан із соди й оцту, Ньютонову рідину або кристали із солі. Такі розваги можна проводити лише під наглядом дорослих. Тим паче, що це буде цікаво і школярам, і батькам.

Таке дозвілля може пробудити у дитини більше цікавості та інтересу до науки та сприятиме розвитку логічного мислення.

@glebrepich

Неньютонівська рідина! #узнатьза60секунд #хімія #тіктокукраїна

♬ Among Us – Sembari +

Садівництво та догляд за рослинами
Запропонуй дитині посадити квіти, овочі або створити міні сад на балконі чи у власній кімнаті. У цьому процесі малечі не обійтися без допомоги, тому це точно буде сімейне дозвілля.

Можете створити сімейний проєкт із вирощування овочів на дачі або в горщику на підвіконні. Це може бути авокадо, мікрогрін, яким буде ще й смачно ласувати, плодоносні чи квітучі рослини. Обирай такі рослини, що ростуть швидко, щоб дитина бачила результати своєї роботи. Завдяки таким розвагам дитина вчиться відповідальності, екологічної свідомості та закріплює знання з ботаніки на практиці.

Читай також: «Ігри на природі: ідеї для активного пікніка»

Кулінарні експерименти
Заохочуй дитину приготувати улюблене печиво, піцу або пиріг. Навіть, якщо вона любить макарони із салатом — це теж варіант провести кулінарний вечір. Так малеча навчиться бази кулінарії, прокачає творчі здібності та відчує свою значущість, адже вся сім’я спробує страву. Також цікаво подосліджувати приготування страв за сімейними рецептами. Наприклад, зліпити такі вареники, які готувала в дитинстві бабуся.

Похід у музеї та наукові центри
Інтерактивні експозиції, пізнавальні екскурсії, майстер-класи — штуки, які обожнюють усі діти. Головне знайти те, що цікавить конкретно твого малюка. Відкривай місцеву афішу або вкладку «події» у Фейсбуці та обирайте з дитиною цікавий для неї захід. Так дитина закріпить свої знання, отримає нові в ігровій формі, дізнається нові факти, поставить питання екскурсовод, прокачає свій інтерес до історії та науки, а може навіть познайомиться з новими друзями.

Спортивні активності та ігри на свіжому повітрі
Найкраще прищеплювати любов до спорту через власний приклад. Це може бути будь-що: футбол, велосипедні прогулянки, квести на природі, теніс, бадмінтон, акробатика на пілоні, плавання або будь-що інше. Зробіть традицією щоденні прогулянки в парку, сімейну гру на місцевому стадіоні або участь у спортивних заходах. Так дитина зрозуміє, як спорт впливає на якість життя, отримає приклад здорового лайфстайлу та буде виплексувати свою енергію в екологічний спосіб.

Театральні вистави та сценки вдома
Це ідеальний варіант як для тих діток, що обожнюють бути в центрі уваги, так і для сором’язливих малюків, яким буває важко виступати перед іншими. Такі домашні вистави можуть стати безпечним простором для дитини, щоб навчитися висловлювати свою думку, розповідати історії, почуватися впевнено перед іншими людьми. Важливо: у жодному разі не варто робити це через примус. Якщо дитина проти, знайди аргументи, щоб вона спробувала хоча б раз, а якщо вже зовсім не сподобається, то можна відмовитися від цієї витівки.

Для домашнього спектаклю вигадай сценарій або знайди в інтернеті, змайструй костюми та декорації з того, що є вдома та вечорами проводь репетиції. На прем’єру запросіть тих, кого хотілося б бачити малюку — друзів, бабусь і дідусів, двоюрідних братів та сестер, хрещених тощо.

Завдяки такій розвазі дитина навчиться працювати в команді, опанує комунікативні навички та проявить акторські здібності.

Чим зайняти дитину на канікулах без участі батьків

Мається на увазі, що батькам не обов’язково бути залученими в процес, проте хтось дорослий все одно має бути поряд. Хоча б у сусідній кімнаті.

Освітні онлайн-курси та інтерактивні програми
Існує купа різноманітних онлайн ресурсів, які допомагають вивчати будь-що: від мови до акторської майстерності або покращення дикції. Дізнаємось вподобання дитини, пропонуємо навчитись чомусь новому, знаходимо потрібні курси — і дитина поєднує цікаве з корисними.

Пошукати щось для свого школяра можна на платформах Coursera, Khan Academy, Duolingo. Там є багато безплатних занять. Переваги такої справи — цілодобовий доступ до знань та навчання в зручний для дитини час.

Організація фотопроєктів та відеоблогів
Запропонуй дитині влаштувати фотовиставку або зняти власне кіно. Допоможи вигадати тему та прописати план дій. Наприклад, домовтесь підготувати фотовиставку або відеоблог «Як я проводжу літні канікули». З таким заняттям дитина дасть волю своїй творчій натурі та опанує нові уміння: шукати щось цікаве, відбирати найкращі кадри, можливо навіть обробляти фото чи монтувати відео (залежно від віку дитини).

Для зйомок підійде мобільний телефон. Як варіант, можна придбати для малюка уживаний цифровий фотоапарат — ними просто користуватися та коштують вони недорого.

Прокачка творчості
Запропонуй дитині зайнятися якось творчістю. Це може бути декупаж, картина за номерами, алмазна мозаїка, скрапбукінг та безліч ще штук, якими дитина може годинами займатись. Можна придбати потрібні штуки вже готовими наборами з докладними інструкціями.

Важливо, щоб дитині було цікаво та хотілося тим займатись. Так школяр буде розвивати дрібну моторику, концентруватися на одній справі та тренувати посидючість.

Куди відправити дитину влітку

Загалом, усі наведені вище варіанти можна реалізувати і поза домом, якщо знайти відповідні гуртки. Так дитина отримає нові знайомства та може завести нових друзів, буде більше часу проводити поза домом, а також це дасть трохи більше вільного часу батькам.

Гуртки та майстер-класи
Пошукай місцеві артстудії з відповідними майстер-класами або короткими курсами. Це може бути ліплення з глини, розпис на полотні, випалювання на фанері, миловаріння, вишивка хрестиком або гладдю, гравюра, об’ємні аплікації, оригамі тощо. Можеш також пошукати спортивні секції, танцювальні, музичні тощо.

Волонтерські проєкти для дітей
Обираємо серед безлічі фондів та громадських організацій напрямок, який подобається найбільше та влаштовуємо дитину туди допомагати на декілька годин у день. Це можуть бути літні табори волонтерів або участь у місцевих ініціативах, допомога в притулках для тварин, участь у благодійних акціях.

Це допомагає виховувати в дитини емпатію, розвивати соціальні навички. Проте добре не лише відправляти туди дитину, а й самостійно долучатися до допомоги та показувати свій гарний приклад дітям.

Літні табори
Крутий варіант, адже дитина декілька тижнів буде зайнята цілодобово. Там буде багато спілкування, нових емоцій, вражень, фізичної активності, знайомств, подій тощо. Зараз діє купа цікавих таборів із різними напрямками. Наприклад, «Артек-Буковель», «Цивілізація», англомовні табори «British Camp», «Big Fish», «West Camp» та інші.

Бажаємо класного та цікавого літа!

Дар'я Шовгеня, авторка M Journal
27 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка, на порозі в SMM та майбутня психологиня. Люблю читати, писати та бути в курсі новин. Улюблені теми — ментальне здоров'я, дитяча психологія, саморозвиток, їжа, вино та подорожі. Встаю лише після третього дзвінка будильника, бо весь світ — театр.
статті
Схожі записи
Свідомі трендиВихованняДіти

Дихальні вправи для дітей для заспокоєння

6 Хв
Розповідаємо, як знизити рівнь стресу у дітей та даємо дихальні вправи для дітей для заспокоєння
Гайд покупцяВихованняДіти

Що приготувати дитині в школу? 6 ідей, що покласти в ланч-бокс

2 Хв
Розповідаємо, який смачний та корисний перекус у школу можна приготувати для дитини
Свідомі трендиСаморозвиток

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі трендиЖиттєві лайфхаки

Як ігри роблять наші стосунки міцнішими