ДобіркиВихованняДіти

Книжки для тата і про тата

12 Хв

Зібрали книжки до дня тата: про виховання дітей, художні твори та книги, які сподобаються чоловіку.

16 червня в Україні відзначатимуть День батька — щорічне свято на честь тат, яке з’явилося як відповідь на День матері. Раніше офіційного свята батька в Україні не існувало, хоча неформально тат вітали в третю неділю червня, а інколи — у третю неділю вересня.

Так було до 2019 року, коли президент України офіційно запровадив Дня батька. Відтоді це свято зафіксоване на третю неділю червня.

До слова, неофіційне свято, яке припадало на третю неділю вересня, також збереглося. Його називають Всенародним днем батька. Тож діти мають можливість вітати своїх татусів двічі на рік.

Як з’явився День батька

Це свято зародилося в Сполучених Штатах з ініціативи Сонори Додд. У 1910 році вона запропонувала після Дня матері вшановувати й батьків. Так Сонора хотіла віддячити своєму татові, який після смерті дружини, матері Сонори, самостійно виховував шістьох дітей, ставши для них і мамою, і татом.

Гідний вчинок цього чоловіка заслуговував на повагу та вдячність. Завдяки ініціативі Сонори спочатку День батька почали відзначати в її рідному місті Спокан, пізніше в штаті Вашингтон. У 1966 році за президентства Ліндона Джонсона це свято стало офіційним у всій Америці і його відзначають у третю неділю червня. Згодом інші країни, які підтримують сімейні цінності, почали відзначати цей день, вшановуючи татусів.

@_hristina18_

#рекомендації #рек #татусь #rekk #rekomendation

♬ original sound – 🥷🏻

Втім, у деяких країнах День батька припадає на інші дати. Наприклад, у Південній Кореї це спільне свято для матері й батька (8 травня), у Польщі святкують 23 червня, а в Португалії, Іспанії та Італії — 19 березня.

Напередодні Дня батька ділимося добіркою книжок про татусів і для них.

Книги для чоловіків про батьківство

Зібрали список літератури для чоловіків про виховання дітей та з відповідями на питання, з якими найчастіше зустрічаються татусі.

Читай також: «ТОП 5 книг про виховання дітей»

Тато в декреті

Артем Чапай
Видавництво
: Vivat
Рік: 2016

Хто написав: Артем Чапай — український письменник, журналіст, мандрівник та перекладач. Справжнє прізвище письменника — Водяний. Найбільш відомий завдяки романам «Дивні люди» та «The Ukraine». З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну служить у ЗСУ. Твори автора перекладені кількома іноземними мовами.

Сюжет: В Європі бути татом у декреті — звична справа, що не скажеш про українських татусів. Для українського суспільства поки що незвично, коли мама працює, а тато — доглядає за дитиною. Автор пише, що рівень задач та емоційне навантаження в декреті можуть бути навіть більшими за звичайну роботу в офісі. Тим більше, що бути батьком ніхто не вчить і все доводиться зрозуміти самому — гігієна малечі, вакцинація, режим сну, який завжди не збігається зі сном батьків. Автор із власного досвіду розповідає, що «сидіти вдома з малечею» — це не значить відпочивати.

Порада: шукай в електронному варіанті, бо друкованих обмаль.

Листи до сина

Василь Стус
Видавництво: Vivat
Рік: 2016

Хто написав: український поет і прозаїк, літературознавець, правозахисник, представник руху шістдесятників.

Сюжет: У листах автор пише до свого сина, шукаючи близькості, але водночас застерігає від помилок і небезпек, дає імпульс для зростання. Батьки незалежно від обставин мусять навчити своїх дітей жити в реальному світі. Стус радить синові бути чистим «за всяку ціну й передусім» та регулярно питати себе — що ти зробив, щоби бути кращим, чеснішим, розумнішим? І хоча доля не дала батькові й сину багато часу разом, але Дмитро, судячи з усього добре засвоїв уроки Стуса-старшого.

Спойлер: у 2009 році листи Василя Стуса до сина були видані на окремому диску, а тому можна прослухати книжку в аудіоформаті.

Під тінню Сатурна (Under Saturn’s Shadow)

Джеймс Голліс
Видавництво: Видавництво Ростислава Бурмаки
Рік: 2024

Хто написав: один із найвідоміших у світі юнгіанских психоаналітиків, який має приватну практику у Вашингтоні, округ Колумбія. Спеціалізується на психологічному розвитку та духовному пошуку. Автор дев’ятнадцяти книг і численних статей із психології на теми, пов’язані із самопізнанням, особистісним розвитком, архетипами, духовністю.

Сюжет: Вчений вважає, що чоловіків велика проблема те, що багато з них живуть важко працюючи та відчувають внутрішню заборону висловлювати свої емоції, почуття та переживання. Голліс пропонує ідею: життя можна зробити кращим, якщо відновити емоційний контакт із власним батьком.

«Кожен син має запитати себе: які травми були в мого батька? Чим пожертвував заради мене та інших? Про що він мріяв, на що сподівався? Чи втілив він свої мрії в життя? Що я хотів би спитати в нього про те, що означає бути чоловіком?» — пропонує автор.

Порада: читати, якщо є відчуття розгубленості, невпевненості у своїх діях, коли закрадаються думки про психотерапію.

Читай також: «Добірка чат-ботів психологічної допомоги»

Як бути класним татом. Історії та досвід відомих батьків

Влад Головін
Видавництво: Брайт Букс
Рік: 2019

Хто написав: Батько трьох дітей, економічний журналіст, ексредактор відділу часопису «Forbes Україна». У 2016 році створив власний проєкт «Батьківський клуб» з інформаційним сайтом для татусів і регулярними зустрічами для чоловіків.

Сюжет: Тут зібрані реальні історії відомих батьків: Отара Довженка, Андрія Федоріва, Олега Скрипки, Сергія Притули та багатьох інших. Автор на цих прикладах розповідає про виховання дітей із погляду тата. Чоловіки розповідають про взаємини зі своїми дітьми та батьками. Діляться досвідом, як виховують дітей, як прищеплюють їм правильні цінності, як на власному прикладі навчають працелюбності, стриманості, ввічливості та наполегливості. І чого вчаться від своїх дітей.

Спойлер: книжка розповідає не просто про те, як бути класним татом, а що бути татом — це класно.

Книга Бубаяк. Книжка для батька

Сергій Цвєтков
Видавництво: Брайт Букс
Рік: 2023

Хто написав: Виконавчий директор Міжнародного центру батьківства, заснованого 2003 року ініціативною групою татусів. Організація надихає чоловіків до активного батьківства та пропонує ресурси, щоб отримати потрібні для батька уміння і навички. З 2006 року центр активно популяризував святкування Дня батька в Україні та лобіював його занесення до календаря офіційних свят.

Сюжет: Головний герой цієї книжки — батько. Книжка покликана мотивувати та підзарядити, оновити сенси батьківства та стати дороговказом на шляху, яким іде батько. Автор дає практичні поради на підставі міжнародних і вітчизняних досліджень, поєднаних із двадцятирічним досвідом роботи Міжнародного центру батьківства в Україні. По суті, це путівник для чоловіка, який прагне бути класним татом для своїх дітей і шукає актуальні відповіді на одне важливе питання: «БУти БАтьком, ЯК?».

Спойлер: Бути батьком — важка праця. Автор розібрався в нюансах батьківства та зібрав важливий перелік практичних та теоретичних порад.

@nechaevaalexandra

кожному потрібен тато. Тато, а не слово #татоісин #папаисын

♬ оригинальный звук – Zoriana Olegowna

Що мій син має знати про світ

Фредерік Бакман
Видавництво
: Книголав
Рік: 2023

Хто написав: Шведський письменник, колумніст, блогер. Лауреат шведських літературних премій. У 2012 році, спираючись на історію з газети про літню людину, яка подала в суд на зоопарк, Бакман написав свій перший роман «Чоловік на ім’я Уве». Його книги перекладені 25 мовами світу.

Сюжет: Це смішна та зворушлива повість в есеях і нотатках, написана татом до його маленького сина, а можливо — і до самого себе. Це легка іронічна книжка про батьківство, страхи й помилки, кумедні ситуації та життєві переосмислення, а також — про любов. Саме вона часто стає опорою в неідеальному світі.

Автор ділиться своїми роздумами про батьківство, що виникли з появою немовляти: недоспані ночі, брудні підгузки, автокрісла, колискові, правила дитячого харчування і розвитку, а згодом — дорослішання та інші пригоди. Деякі із цих уроків стосуються його досвіду як батька, інші — про те, як пережити місяці чи навіть роки хронічного недосипу.

Спойлер: Це книга у форматі коротких записок на важливі теми, у яких батько розповідає сину про любов, у тому числі батьківську.

Яку книгу подарувати татові

Список цікавих та класно написаних книжок, які стануть гарним подарунком чоловіку, у тому числі — на День батька.

Читай також: «6 ідей подарунків для чоловіка на День закоханих»

Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього

Ювал Ной Харарі
Видавництво: КСД
Рік: 2019

Хто написав: Професор кафедри історії Єврейського університету в Єрусалимі.

Сюжет: Дослідження, яке руйнує усталені уявлення про земну історію від появи людини й зародження мови до наших днів. Книга змушує замислитися, що шлях розвитку наших предків міг би бути зовсім іншим. У книжці не буде нудної хронології та сухих дат, але разом з автором доведеться подумати над численними «Чому?».

Спойлер: «Раніше було краще», — ця думка прошита через усю книгу.

Бійцівський клуб

Чак Поланік
Видавництво: КСД
Рік: 2023

Хто написав: Чака Поланіка називають «шоковим письменником». Нащадок українського емігранта, він розпочав свою літературну кар’єру в досить зрілому віці, маючи багато чого сказати читачам. Твори письменника здобули нагороди Pacific Northwest Booksellers Association Award та Oregon Book Award, а також кілька разів номінувалися на Премію Брема Стокера.

Сюжет: Сюжет розгортається навколо безіменного оповідача, який страждає від безсоння та незадоволеності своїм життям. Одного разу він зустрічає харизматичного та загадкового Тайлера Дердена, який має радикальні погляди на споживацтво та сучасне суспільство. Він приводить героя в місце, що зветься бійцівським клубом, де перше правило — ніколи нікому не говорити про нього.

У клубі збираються ті, хто живе в рутинній буденності. Завдяки бійкам вони хочуть знову відчути себе живими. Чоловіки на краю божевілля, які хочуть здобути дику, первісну свободу.

Фільм відрізняється від книги, але й те, і те варте уваги. Є думка, що не читаючи книжки, не вдасться зрозуміти жарти Бреда Піта про правила бійцівського клубу з культової сцени в кіно.

Спойлер: Бій триватиме стільки, скільки потрібно.

Моє життя та робота

Генрі Форд
Видавництво: КМ-БУКС
Рік: 2022

Хто написав: Відомий американський промисловець, засновник «Форд Мотор Компані» та спонсор розробки конвеєрної технології масового виробництва.

Сюжет: Книга висвітлює розвиток і досягнення одного з найвідоміших американських підприємців і бізнесменів. Генрі Форд і «Форд Мотор Компані» асоціюються з американським індустріалізмом початку 20 століття. Інновації Форда для бізнесу та його безпосередній вплив на американську економіку незмірні. Його історія відображена в цій класичній американській біографії.

Порада: книга для тих, хто цікавиться цілями та цінностями успішних людей.

Щиголь

Донна Тартт
Видавництво: КСД
Рік: 2016

Хто написав: Сучасна американська письменниця та авторка романів «Таємна історія», «Маленький друг». У 2003 році Тартт отримала літературну премію WH Smith Literary Award за роман «Маленький друг» і Пулітцерівську премію за роман «Щиголь» у 2014 році.

Сюжет: Тео Декер — реальний хлопчик, який вижив. Друг називає його Поттером, але це звучить гірко іронічно. Єдине диво в житті хлопця, чия мати загинула в нього на очах, — це викрадена з галереї картина з яскравою пташкою: щиглем, назавжди прикутим до жердини.

На відміну від птаха, Тео не бачить сенсу вирватися з полону свого життя-катастрофи. Події, що вирують навколо нього, дивовижний і жорстокий світ — лише тло для історії його душі, зацикленої на жахливому моменті дитинства. Єдине, що здатне повернути його до розуміння абсолютної цінності життя, — це безсмертна краса тих небагатьох речей, які варто рятувати навіть із полум’я.

Спойлер: Тут про все — від мистецтва до залежності, від самотності до справжньої дружби, від підлості до гідності.

Чому нації занепадають? Походження влади, багатства й бідності

Джеймс Робінсон, Дарон Аджемоглу
Видавництво: Наш Формат
Рік: 2016

Хто написав: Економіст, професор Гарвардського університету Дарон Аджемоґлу й політолог, професор Чиказького університету Джеймс Робінсон.

Сюжет: У своїх дослідженнях автори базуються на історичних фактах, економічних показниках та аналізі політичних режимів у різних країнах світу. Вони визначають кілька правил, які сприяють розвитку потужної економіки та стимулюють просування у всіх сферах людської діяльності. Ігнорування цих правил призводить до деградації та поступового занепаду. Висновки вчених універсальні для всіх країн, незалежно від їх географічного положення, культурного або цивілізаційного минулого.

Спойлер: Теорія авторів, чому нації занепадають, викладена відразу в перших розділах, а далі — роздуми, повторення та багато цікавих історичних фактів про різні країни світу.

Чоловік на ім’я Уве

Фредрік Бакман
Видавництво: Книголав
Рік: 2018

Хто написав: Вищезгаданий популярний шведський журналіст, блогер Фредрік Бакман.

Сюжет: Смішна, іронічна, зворушлива та мудра історія про людей, які з різних причин відчувають себе непотрібними суспільству. Це оповідь про щоденну мужність жити та залишатися собою. Уве — добрий буркотун, якого доля неодноразово випробовувала. Після виходу на пенсію і втрати коханої дружини йому доводиться знову знаходити сенс життя. Але чи хоче він цього? Попри сумніви, на Уве ще чекає багато любові, дружби та пригод.

Спойлер: Від книжки захочеться переїхати до Скандинавії, де все стає справжнім.

Книги про тат для дітей

Тут книги про батьківську любов. Між татом та дитиною існує особливий зв’язок, не менш важливий ніж у мами та дитини. Історії розкривають сімейні цінності, показують правильну модель стосунків батьків та дітей. Варто почитати з малечею. Список від львівської книгарні Zuk Book.

  • «Татусева книга», Володимир Вакуленко-К.
  • «Татова борода», Антон Шапка
  • «Найкращий татусь», Геннадій Маламед, Наталія Стешенко
  • «Я люблю тебе, татку», Мелани Джойс
  • «Мамонт», Ольга Купріян
  • «Груффалятко», Джулія Дональдсон
  • «Супертато», Тімоті Напман, Джо Бергер
  • «Два тати Віолетти», Емілі Шазран

Зібрали цю добірку книжок до Дня тата і для тата з особливим трепетом та любов’ю. Від ролі батька в сім’ї залежить дуже багато: у доньки — самооцінка та любов до себе, у сина — ставлення до жінки та модель поведінки в майбутньому. Батько дає дитині стільки ж любові, скільки й мама, своїм прикладом закладає важливі цінності та орієнтири, слугує для малечі опорою, уособленням безпеки та надійності.

Деякі із цих книжок надихнуть змінити щось у житті, а деякі — насмішать, розрадять або просто дадуть ще один привід круто провести час із дитиною.

Бажаємо гарного читання, гарного Дня батька і проводити більше часу разом зі своїми батьками та дітьми!

Дар'я Шовгеня, авторка M Journal
27 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка, на порозі в SMM та майбутня психологиня. Люблю читати, писати та бути в курсі новин. Улюблені теми — ментальне здоров'я, дитяча психологія, саморозвиток, їжа, вино та подорожі. Встаю лише після третього дзвінка будильника, бо весь світ — театр.
статті
Схожі записи
Корисні порадиВихованняДіти

Дихальні вправи для дітей для заспокоєння

6 Хв
Розповідаємо, як знизити рівнь стресу у дітей та даємо дихальні вправи для дітей для заспокоєння
Гайд покупцяВихованняДіти

Що приготувати дитині в школу? 6 ідей, що покласти в ланч-бокс

2 Хв
Розповідаємо, який смачний та корисний перекус у школу можна приготувати для дитини
Гайд покупцяВагітність і материнствоДіти

Що не варто брати в пологовий

3 Хв
Розпитали досвідчених матусь, які штуки їм не знадобилися в пологовому будинку
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

×
ДобіркиКорисні порадиСаморозвиток

Книги про любов: добірка паперових ромкомів