Свідомі тренди

ТОП 5 книг про виховання дітей 

11 Хв

Добірка книг про тенденції та нові методики щодо виховання майбутнього покоління.

Виховання дітей — це не суперсила, а напрацьовані навички. На жаль, не існує спеціальної школи, у якій виховують молодих батьків та розповідають їм про те, як спілкуватися з власними дітьми. Але, на щастя, такі школи й не потрібні. 

Зібрали ТОП 5 книжок, які допоможуть розібратися в сучасних підходах, методах, прийомах у вихованні дітей на різному етапі — від немовлят до тінейджерів. 

Як не зіпсувати життя своїм дітям. Посібник із виховання без стресу та нарікань

Книга «Як не зіпсувати життя дітям»

Ліндсі Паверс

Час читання: 22 години.
Рівень порозуміння: 50% зі 100%.
Кількість сторінок: 252.
Видавництво: Vivat. 
Рік: 2022.

Книгу, що відкриває наш ТОП, написала засновниця всесвітньо відомого руху #NoShameParenting. Ліндсі Паверс намагається поступово розвінчати популярні міфи, що стосуються дитячого виховання ще з моменту вагітності. Авторка розповідає про те, як змалку дітям прищеплюють хибні моделі поведінки, хоча батьки можуть навіть не усвідомлювати цього. А все через чутки, які активно поширюють не дуже компетентні люди: що памперси викривляють дитячі ніжки, а годування грудьми в громадському місці неприпустиме. Потік міфів довкола дитячого виховання вже переростає в потужний водоспад, що перекриває шлях для гармонійного та здорового розвитку дитини. 

У своїй книзі Ліндсі пояснює, як не зважати на поради від друзів та батьків, будувати власну систему взаємодії з малими. Вона на особистому прикладі пояснює, як ми взагалі впливаємо на формування характеру дітей: наші погляди, ставлення до роботи, відносини в родині, шкідливі звички та інші реакції. 

У книзі 11 розділів: 

  1. «Випийте трохи вина! Чому порушувати більшість “правил” вагітності — нормально»; 
  2. «Кесарів розтин проти “природних” пологів: чому не варто влаштовувати змагання “Хто народить правильніше”»;
  3. «Білок — це білок: грудне вигодовування, дитяча суміш та чому насправді байдуже, що із цього вибрати»; 
  4. «Зробіть собі ласку: якщо дати дитині наплакатися і заснути, це не зруйнує її життя (але може врятувати ваше)»;
  5. «Не треба бути Мері Поппінс: чому з дітьми все буде гаразд, якщо вони ходитимуть до дитсадка (або не ходитимуть)»; 
  6. «Таймаут! Як привчати до дисципліни, не гублячи голови (або дитини)»; 
  7. «Прийміть технології: усе одного відгородити дітей від екранів майже нереально»; 
  8. «Технічно картопля фрі — овоч: як накрити на стіл і зробити вечері менш нервовими»; 
  9. «Руйнуємо міф “Отримати все!”: так не буває (тож припинімо казати це, гаразд?)»;
  10. «Кохайтеся: скільки насправді всі займаються сексом після народження дітей»; 
  11. «Норм не існує: прийміть ситуацію у вашій родині (навіть якщо ви її не обирали)».

Цікаві та однозначно корисні для молодих батьків четвертий, п’ятий та шостий розділи, бо вони дають базу, щоби сформувати здорову психіку в дитини з перших днів її життя. А ще — зберегти психіку батьків.

Адже, як зазначає авторка, виховання дітей — це не змагання. Годі намагатися досягти ефемерних результатів. Дослухайся до інтуїції та припини картати себе за божевільні, нав’язані коучами та «експертами з виховання» внутрішні конфлікти.  Основна ідея, яку намагається донести авторка цієї книги: якщо щасливі батьки, то й діти щасливі.

Ліндсі Паверс — журналістка, колишня головна редакторка журналу Yahoo! Parenting, мама двох дітей і засновниця руху #NoShameParenting. Вона писала статті для The New York Times, The Washington Post, New York magazine, Us Weekly, The Hollywood Reporter, Cosmopolitan, CBS Mornings, Good Morning America, Today, CNN тощо. 

Що пише про книгу Kirkus: 

Ґрунтовний, заснований на здоровому глузді довідник із виховання дітей. Зробіть для своїх дітей більше, роблячи набагато менше.

Управління гнівом. Як реагувати на дитячі істерики

Мадлен Дені

Час читання: 9 годин.
Рівень порозуміння: 60% зі 100%.
Кількість сторінок: 96.
Видавництво: Артбукс. 
Рік: 2020.

Дитяча психіка для багатьох батьків залишається темним, незвіданим лісом. Адже діти дуже експресивно реагують на багато речей, які дорослі сприймають цілком стримано. І така реакція, загалом, є нормальною. Адже дитина лише вчиться опановувати свої емоції та й загалом вчиться ці емоції розуміти, осмислює їх. Яскравою дитячою емоцією є гнів, який частенько спалахує в дітей неконтрольовано: через те, що не купили іграшку, не дали пограти довше в гру, відмовили в смачненькому тощо. 

Авторка книги не обіцяє, що допоможе припинити абсолютно всі дитячі істерики, гнів, крики та сльози. Але точно допоможе розібратися в причинах цих емоцій та порадить, як допомогти дитині навчитися керувати спалахами почуттів. Як зазначено в описі до книги, вона не просто вчить, як налагодити стосунки з дитиною чи впоратися з примхами, але також допомагає пересвідчитися: усе добре, у всіх так, я не один хвилююся, моя дитина теж переживає ці емоції. Це крутий гайд для батьків та всіх, хто взаємодіє з дітьми. 

Книга поділена на частини за віком дитини: 

  • Від 1 до 3-х років
  1. Спалахи гніву від розчарування;
  2. Спалахи гніву без безпорадності; 
  3. Ні, ні й ще раз ні! Період заперечення; 
  • Від 3-х до 6 років
  1. Агресивність;
  2. Перші бунти…і великі істерики; 
  3. Що викликає гнів;
  • Від 6 до 10 років 
  1. Спалах гніву в шкільному віці; 
  2. Нумо жити дружно; 
  3. За столом переговорів. 

Виокремити якийсь один із розділів важко, адже всі вони стануть порадними в певній ситуації. Звичайно, що краще обрати той, що тобі найактуальніший — навіщо читати про немовлят, якщо спілкуєшся переважно з підлітками. Але книга загалом дуже цікава.  Якщо знати про етапи емоційного розвитку дітей, усе стає простішим і зрозумілішим навіть відносно своєї внутрішньої дитини. Розділи книги структуровані таким чином, щоби батьки могли послідовно спостерігати за змінами відповідно до віку. Адже кожен дитячий вік дійсно унікальний.

Мадлен Дені — французька психологиня і педагогиня. Її методики виховання повністю перевернули традиційний підхід до навчання і виховання, адже Мадлен не поспішає лаяти дитину, а закликає для початку встановити, чому малюк вередує.

Що пише про книгу Anywell:

Це підручник усвідомленості та спокою, що допоможе переживати складні моменти й батькам, і малюкам. А також стане для дорослих інструкцією, як навчити дітей розуміти свої емоції та керувати ними.

Батьки 24/7. Як зберегти здоровий глузд

Книга «Батьки 24/7»

Марія Малихіна 

Час читання: 12 годин.
Рівень порозуміння: 70% зі 100%.
Кількість сторінок: 128.
Видавництво: Основа. 
Рік: 2021.

А ця книга про збереження психологічного здоров’я батьків, які старанно виховують власних дітей. Не секрет, що виховання малечі ще те випробування для психіки дорослих. Під час написання цієї книги авторка керувалася бажанням розказати про те, як батьківство впливає на дорослих людей. Адже навіть найвідповідальніші батьки не можуть підготуватися до тих змін у їхньому житті, що трапляються після народження малюка.

Тому ця книга приємне комбо. Авторка відповідає на багато запитань молодих батьків про те, як виховувати дітей. Тут і рекомендації як розуміти свої нові емоції, протистояти тиску суспільства в гонитві за примарною «ідеальністю» мам з інстаграму, як просити про допомогу, коли втомилися, і не відчувати провини. 

У книзі 4 частини: 

  1. «Історія батьківства»;
  2. «Навіщо дитині батьки»;
  3. «Емоції батьків»;
  4.  «Особливості батьківства».

Якщо потрібно обрати один, то це буде розділ «Особливості батьківства». Тут авторка описує психологію батьківства комплексно: що саме відбувається з дитиною та батьками в процесі виховання. Ти дізнаєшся, як виховувати першу дитину, що робити з тривогами малюка та чому вони плачуть. Також Марія розповідає про те, яку роль у вихованні малечі мають грати бабусі-дідусі та інше родичі. 

У книзі є додаткові плюшки: безплатний додаток — чек-лист «Робота зі стресом» (по QR-коду на обкладинці, дуже зручно); FAQ для молодих батьків та купа практичних рекомендацій.

Марія Малихіна — психологиня-практик, авторка бестселера «Дитина у світі емоцій». Вона дає відповіді на найактуальніші питання молодих батьків, зважаючи на висновки фахової психології, власні спостереження, розповіді та запити клієнтів на особистих консультаціях і семінарах. 

Що пише про книгу Yakaboo:

Дуже багато книг написано про те, як батьки впливають на дитину, як її правильно виховувати. Але практично немає книг про те, як батьківство відбивається на дорослих людях. Ця книга саме про це. Читайте, дослухайтеся до себе, спостерігайте за своєю дитиною і собою та перевіряйте все на особистому досвіді.

Розумію тебе! Як виховувати дітей без крайнощів

Книга «Розумію тебе»

Антоніна Оксанич у співавторстві з Наталією Бідою та Олександрою Сидорченко 

Час читання: 21 година.
Рівень порозуміння: 90% зі 100%.
Кількість сторінок: 224.
Видавництво: Yakaboo Publishing. 
Рік: 2021.

Це видання містить безліч порад та рекомендацій звичайно, але найбільше захоплює легкий флоу розповіді, гумор та чудовий ілюстративний матеріал, що супроводжує читача впродовж усієї книги. Авторки в стислій та доступній формі, без перевантаження зайвою термінологією, дуже людяно, просто та щиро розповідають про сучасні дослідження на тему психології дитини. Як зазначає власне тріада письменниць, під цією обкладинкою зібрано найважливіше для того, щоби батьківство було щасливим та радісним, а в країні розвивалася взаємоповага.

Ця книга стосується комплексно всього, із чим стикаються батьки під час виховання дітей: втоми, роздратування, почуття безпорадності та безвиході, апатії, безмежної радості та гордості за свою дитину чи ж абсолютного нерозуміння логіки власного малюка. Це точно не керівництво для виховання ідеальними ідеальних. Адже ідеальним, як відомо, місце в музеї. Це посібник для звичайних, часом дуже заклопотаних та задовбаних батьків, які хочуть, щоб їхня дитина зростала та формувалася як особистість у комфортних умовах, без психологічного тиску та застарілих догм. 

Книга має 5 розділів: 

  1. «Які є типи виховання»;
  2. «Як налагодити емоційний зв’язок із дитиною»; 
  3. «Як установлювати здорові межі»; 
  4. «Як заохотити дитину до самостійності»; 
  5. «Емоції батьків важливі».

Кожен із розділів важливий та заслуговує твоєї уваги. Книгу краще читати послідовно, бо вона закриває топ 5 важливих моментів у вихованні дитини, які не варто пропускати повз свою увагу. Вона допоможе батькам відкалібрувати свої почуття, навчитися висловлювати їх без шкоди для рідних і досягти близькості в стосунках із дітьми. Гайд, що вчить розуміти одне одного без криків та істерик, притлумлювати власне роздратування на дитину чи навпаки, і досягати гармонії у вихованні малечі.

До речі, «Розумію тебе! Як виховувати дітей без крайнощів» — це розширена й доповнена версія книжки, що увійшла до ТОП 30 найкращих родинних видань 2019 року за версією «БараБуки» (простір української дитячої книги) й отримала відзнаку «Вибір читачів».

Антоніна Оксанич — дитяча та сімейна психологиня, має практику з 2008 року. Є акредитованою гештальт-терапевткою, сертифікованою супервізоркою, членкинею Всеукраїнського співтовариства психологів, які практикують гештальт-підхід. Лекторка, ведуча психотерапевтичних груп. Психологиня волонтерського освітнього проєкту #НеБийДитину. Мама двох хлопців. Понад двадцять років займається йогою, цигун та іншими тілесними практиками.

Що пише про книгу Womo:

Хороша книга про батьківство та виховання. Чіткі, дієві правила. Багато інфографіки, малюнків, порад. Структуровано все чітко, зрозуміло. Розглядається те, як і чому важливо вміти приймати емоції дитини, навчати показувати їх. Розповість про межі та вседозволеність.

Стосунки в родині. Як стати усвідомленими батьками і сформувати сімейну культуру

Книга «Стосунки в родині»

Вікторія Боярина, Юлія Твєрітіна

Час читання: 28 годин.
Рівень порозуміння: на 100%.
Кількість сторінок: 352.
Видавництво: Yakaboo Publishing. 
Рік: 2022.

Книжка-лідерка нашого топу. Це одна з новинок українського книговидання, що присвячені темі виховання дітей. Як зазначили авторки, у своїй книжці вони спробували розкрити питання усвідомленого батьківства, підготовки до вагітності та пологів, а також стадій дорослішання дитини, її сексуального виховання і навчання фінансової грамотності, найновіших освітніх систем і виховання в добу високих технологій. Звісно, для кожної родини осмислення цих питань та етапів є цілком індивідуальною та унікальною процедурою (адже неможливо підігнати всіх під одну гребінку виховання). 

Проте рекомендації та думки із цієї книги точно зможуть стати фундаментом та універсальним керівництвом, що допоможе не загубитися на шляху виховання наступного покоління. 

У книзі є два основні розділи та декілька підрозділів: 

  1. «Усвідомлене батьківство»;
  • «В очікуванні дива»;
  • «Виховання дітей»;
  • «Навчання дітей»;
  1. «Розвиток сімейної культури»; 
  • «Створюємо сімейні традиції»;
  • «Бренд і символіка сім’ї»; 
  • «Благодійність згуртовує родину»; 
  • «Ми щасливі».

Справді рекомендуємо знайти трішки часу та ознайомитися із цієї книгою від першої до останньої сторінки. Адже вона містить купу корисного про відносини в сім’ї. Своїми життєвими уроками із читачами поділилася Вікторія Боярина та безліч експертів, а доповнили все це корисні посилання і практичні завдання. Загалом, ця книга входить до серії «Сім’я в пріоритеті», яка комплексно розглядає всі аспекти сімейних стосунків, етапи створення, розвитку родини й управління нею. 

Вікторія Боярина — засновниця фонду OpenMindFund, ініціаторка громадського проєкту «Сім’я в пріоритеті». Багатодітна мама, дружина, має семеро дітей та успішний досвід побудови міцної, щасливої родини. Для її створення Вікторія із чоловіком застосували управлінський підхід: узяли за основу модель організації, оскільки обоє чудово знають, як заснувати проєкт із нуля, розвивати його.

Що пише про книгу The Ukrainians:

Книжка про сімейні стосунки і виховання дітей: від планування вагітності та підготовки до пологів до того, як і що розповідати дітям про секс. Авторка, залучившись думкою експертів, порушує питання необхідності навчання фінансової грамотності, залучення до благодійності, формування спільних традицій та інших аспектів сімейного життя. 

Виховання дітей — це однозначно виклик для майбутніх батьків (і це стосується не лише тих, хто виховує первістка, а всіх батьків загалом). Бо відповідальний процес вимагає чималої кількості фізичних і психологічних ресурсів. Похибка чи недбалість у цьому випадку не минають безслідно. 

Ми сподіваємося, що наша добірка допоможе знайти відповіді на складні питання щодо батьківства, розрадить та порадить, втішить, замотивує та переконає: ідеальних батьків не існує. Адже ідеальність — досить суб’єктивна. Любов до дитини — найважливіше. 

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *