ДобіркиЖиттєві лайфхакиКорисні поради

Добірка чат-ботів психологічної допомоги

6 Хв

Розповідаємо, до яких застосунків звернутися, коли потребуєш підтримки.

Технології стрімко розвиваються. Програми на основі штучного інтелекту стають повсякденністю: з їх допомогою можна писати будь-які тексти, у два кліки прибирати зайвих людей із фото, створювати картинки і відео за вигаданим сюжетом. Можна навіть попросити ШІ уявити себе експертом-дієтологом та попросити його скласти для тебе меню на тиждень.

Технологічний прогрес не оминув сферу психології. Перший чат-бот психолог створив Джозеф Вайзенбаум ще в 1966 році. Його назвали ELIZA на честь Елізи Дулітл із п’єси Джорджа Бернарда Шоу «Пігмаліон». Це програмне забезпечення імітувало психотерапевта.

Його інтелект обмежений: ELIZA просто переформульовує фрази пацієнтів у запитання. Проте вона виявилася переконливою. Сценарій цього чат-бота «Лікар» успішно імітує відомого психолога Карла Роджерса. Це працює приблизно так:

Пацієнт: Я нещасна.
ELIZA: Чи можете ви пояснити, що зробило вас нещасною?

З того часу технології зробили великий стрибок у розвитку. Розповідаємо про додатки та чат-боти, які допоможуть, коли потрібна швидка психологічна допомога.

Чат-бот психолог: 5 варіантів кишенькових «терапевтів»

Дисклеймер: якщо протягом тривалого часу почуваєшся сумно, втомлено чи беземоційно, маєш тривожні чи нав’язливі думки або інші симптоми, які заважають тобі жити своє життя добре, обов’язково звернись до лікаря. Деякі психологічні проблеми можуть свідчити про серйозні хвороби, такі як депресія, або навіть розлади в роботі певних органів, наприклад, щитоподібної залози.

Друг

Це український чат-бот у телеграмі, який може оперативно надати психологічну допомогу в стресовій ситуації. Його розробили на основі сучасних протоколів і науково доведених досліджень. Розробники кажуть, «Друг» стане в пригоді, якщо стресова ситуація відбулася нещодавно, а можливості поспілкуватися із фахівцем немає.

Чат-бот «Друг» ставить запитання, підтримує, пропонує вправи на заспокоєння і пояснює, як впоратися із ситуацією. За потреби він може переадресувати тебе на платформу «Розкажи мені», де можна проконсультуватися зі спеціалістом-людиною.

Faino Bot Psy

Бот розроблений для боротьби зі стресом професійними психологами, які працюють у кризових ситуаціях багато років. Він розмовляє п’ятьма мовами. Розробники запевняють, що спілкування з ботом повністю анонімне.

Бот просить оцінити рівень стресу за шкалою. Якщо він високий, Faino пропонує декілька вправ для відновлення опори, а потім — для зниження стресу, аж поки не відчуєте себе в нормі. Середня тривалість виконання — 3–5 хв.

На сайті є дисклеймер, що бот не замінює «живого» спілкування з фахівцями й не працює з причинами психологічних проблем. Його завдання — допомогти «тут і зараз».

Wysa

Додаток пропонує чат-бота-терапевта, безліч вправ для покращення психічного здоров’я та навіть можливість спілкуватися за допомогою голосових повідомлень. Розмови з Wysa — конфіденційні. Не обов’язково вказувати про себе жодну інформацію, окрім діапазону віку (від 13 до 17 або 18 і більше). Для спілкування варто вигадати псевдонім.

Додаток пропонує тести, поради, вправи, а також зберігає історію спілкування, щоб можна було відстежувати прогрес. Він має безплатну версію та кілька варіантів підписки, за якими доступно більше вправ.

На відміну від попередніх ботів, цей не підтримує українську мову, тому спілкуватися доведеться англійською.

Elomia

Це чат-бот на основі штучного інтелекту, що може вислухати, підтримати та дати поради. В описі застосунку розробники зазначають: бот не може встановлювати діагнози або призначати лікування, але може дати тобі інструменти для самодопомоги, коли ти їх потребуєш.

Elomia може допомогти з такими темами як вигорання на роботі, тривожність, депресія, проблеми зі сном, низька самооцінка, самотність, проблеми в стосунках.

Додаток дає три безплатні дні для використання, а далі просить оформити підписку (місячну або річну).

Цілодобовий онлайн-чат психологічної підтримки від ГО Марш Жінок

Цей чат не на основі ШІ, проте він безплатний, анонімний та цілодобовий. Писати психологам можна з будь-яких питань, що викликають стрес. Чат безплатний та доступний для представників усіх гендерів.

Читайте також: «5 програм із ШІ для класних фото та ілюстрацій»

Переваги та недоліки чат-ботів психологів

Журналістка Кетрін Чадфід у статті для Body+Soul розповідає, що зараз у світі в середньому на кожні 100 000 людей приходиться всього 13 працівників сфери психологічного здоров’я. Цього мало, щоб надати кожному кваліфіковану допомогу.

«Терапія чатботами може бути недосконалою, та можливо це краще, ніж нічого? — розмірковує Тобі Волш, головний науковий співробітник Інституту штучного інтелекту UNSW і автор книги “Машини, які поводяться погано”. — Чатботи можуть певною мірою заполонити прогалину для людей, які не мають доступу до терапії чи не можуть собі її дозволити».

Серед переваг таких технологій Волш називає те, що деяким людям простіше бути щирими з машиною, аніж із живою людиною, адже так вони не відчувають осуду.

Психолог Рейчел Томлінсон зазначає, що бот може добре працювати як проміжна стратегія: «Це може бути корисно для людей, які потребують непомітної підтримки. Наприклад тих, хто страждає від домашнього насильства або в культурах, де терапія не пропагується». Тож у таких ситуаціях відсутність людського контакту — позитив.

Проте це має й іншу сторону медалі: користувачі не мають 100% упевненості, що ніхто не отримає доступ до їхньої відвертості (наприклад, роботодавці).

«Боти не мають таких же правил конфіденційності та етичних принципів, як люди-терапевти, — каже Волш. — Все, що бот дізнається під час взаємодії з вами, може залишитися в його пам’яті».

Недолік бота як терапевта в тому, що машини не можуть розмірковувати про свій власний досвід, як це робить терапевт, каже Волш. Його колега Томлінсон зазначає, що для позитивного результату терапії більше значення має не її метод, а сам процес спілкування. Проте можливо колись машини наздоженуть людей у розумінні емоцій.

Доктор Грант Блашкі, лікар загальної практики, провідний клінічний консультант Beyond Blue і співредактор Artificial Intelligence: For Better or Worse, звертає увагу й на те, що ШІ як психолог ще не пройшов достатню кількість перевірок, тобто таку, яку проходять нові ліки чи процедури перед тим, як стануть загальнодоступними. Тому на нього не можна повністю покладатися в боротьбі з психологічними розладами. Для встановлення діагнозів і призначення лікування однозначно потрібна лише кваліфікована людина-спеціаліст.

Наостанок

Завдяки чат-ботам та штучному інтелекту психологічна допомога стає більш доступною. Зручно завжди мати при собі в кишені того, хто підтримає в кризовий момент та коли хочеться закритися від усього світу.

Проте варто пам’ятати: це нові технології, які ще не пройшли достатню кількість тестувань. На них не можна покладатися, як на єдине джерело допомоги в боротьбі із серйозними психологічними розладами. Вони — чудове доповнення та цілодобовий помічник, проте в ідеалі комбінувати терапію з реальним спеціалістом та порадами від робота.

Бажаємо здоров’я — фізичного й ментального!

176 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Цікаві ідеїКорисні поради

Радіо S.T.A.L.K.E.R.2: 10 українських виконавців, яких ви не очікували почути у саундтреку

5 Хв
Розповідаю про музику українських виконавців, яку на різних локаціях гри Сталкер 2 можна почути по радіо.
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиСаморозвиток

Топ 5 книг про ментальне здоров’я