Свідомі тренди

Як наздогнати щастя

5 Хв

Розповідаємо, що заважає нам почуватися більш щасливими.

Почнемо з того, що гедонізм це психологічно-філософська течія, у якій найціннішим благом вважають насолоду й задоволення. Люди-гедоністи намагаються брати від життя максимум: жити в комфортних умовах, їсти смачну їжу, спілкуватися з класними людьми, працювати на улюбленій роботі, приділяти час своїм хобі.

Що таке гедоністична бігова доріжка

Гедонічна бігова доріжка або гедонічна адаптація — це явище, яке заважає людям стати щасливішими, ніж вони вже є. Це схильність психіки швидко повертатися до відносно стабільного рівня щастя, навіть попри великі позитивні чи негативні зміни в житті.

«Люди часто відзначають, як швидко надзвичайне стає звичайним… Ми надзвичайно адаптивні створіння. Передбачуване стає фоновим, залишаючи увагу незайнятою. Тож краще мати справу з випадковим або неочікуваним», — писав у своєму романі Enduring Love («Стійке кохання») Ієн Мак’юен у 1997 році.

Наприклад, ти купуєш новий дорогий автомобіль і отримуєш від цього величезне задоволення. Насолоджуєшся поїздками, фотографуєш його, читаєш про нього, ділишся враженнями, навіть у заторах стояти вже не так дратує.

Проте минає час, поступово ти звикаєш до нового авто і воно вже не здається настільки класним. Це все ще річ, яка тобі подобається, але різниця в тому, що рівень насолоди знизився від захвату до звичного. 

@professorkapp

The hedonic treadmill is our tendency to revert back to baseline levels of happiness. #psychology #happiness #edutok

♬ original sound – Professor Kapp

Ти ніби наближаєшся до більшого щастя, але насправді залишаєшся на місці. Звідси й аналогія з біговою доріжкою. Швидкість може підвищуватися, але ти в тій же точці. Уперше цей термін ввели дослідники Філіп Брікман і Дональд Т. Кемпбелл в есе «Гедонічний релятивізм і планування доброго суспільства» (1971). 

Як стати щасливим

Коли рівень щастя повертається до стабільного, ти вирушаєш на пошуки нових способів отримати насолоду. Постійна погоня за короткочасним задоволенням може призвести до виснаження.

З іншого боку, із часом ми звикаємо як до хорошого, так і до поганого. Еволюція вигадала цей механізм, щоб допомогти людям вижити, тож боротися з ним досить складно. Проте є способи «зіскочити» із цієї бігової доріжки та підвищити свій постійний рівень щастя в житті.

Звички, що допомагають відчувати щастя

Усвідомити свої цілі та бажання

Якщо ти біжиш до цілі, яку не бачиш і не можеш визначити, ти ніколи її не досягнеш. Склади список цілей та звіряй свій прогрес із ними.

Сфокусуйся на своєму споживані

Йти в ногу з Джонсами — це шлях у нікуди. Якщо встановлювати свої цілі, орієнтуючись на те, що роблять інші люди, це приносить у життя купу додаткових витрат. Але найгірше, що так ти споживаєш речі, які тебе навіть не цікавлять.

Усвідомлені витрати — це не про відмову від крутих речей. Це означає, що ти обираєш лише ті речі чи послуги, які змінять твоє життя на краще. Зосередь свої ресурси на тому, що має значення для тебе, а решту — ігноруй.

Викупи свій час

Замість того, щоб купувати речі, інвестуй частину свого доходу в послуги, які заощаджують час. Обери те, що забирає в тебе багато часу й не приносить задоволення: готування їжі — на доставку, прибирання — на клінінг, похід у супермаркет — на замовлення з онлайн-маркету тощо. Кожну вільну хвилину ти купуєш для себе. Цей час можна витратити на хобі, час із сім’єю або навчання — тобто штуки, які приносять тобі радість і користь.

Інвестуй у здоров’я

Один із фундаментальних складників щастя — це здоров’я. Якщо хочеш, щоб твоє самопочуття було класним у довготривалій перспективі, не забувай піклуватися про своє тіло та психіку.

Усвідомлене задоволення

Навчись насолоджуватися моментами радості щодня. Сповільни темп, сконцентруй свої почуття та повністю оціни прості задоволення, які маєш. Наприклад, коли їси смачну їжу, насолоджуйся її смаком, ароматом, а не просто поглинай, переглядаючи шоу на ТБ чи Youtube.

@yara.paslavska

Хто теж не може поїсти без телефону? Давайте разом рухатись до усвідомленого харчування ✨💛 #корисно

♬ INFERNO – Sub Urban & Bella Poarch

Чергуй насолоди

Не варто відмовляти собі у всьому, що приносить тобі лише задоволення, а не користь. Просто роби це дозовано. Таким чином ти не будеш перенасичуватися швидким дофаміном та більше цінуватимеш насолоду, яку отримуєш.

Профілактика гедоністичної адаптації

У будь-якому разі цей механізм не зникне повністю, проте можна його трохи притупити. Для цього науковці радять користуватися моделлю запобігання адаптації Hedonic Adaptation Prevention (HAP). Вона полягає в тому, щоб зосередитися на факторах, що впливають на твій рівень щастя, і якими ти можеш керувати.

Базовий рівень щастя людини визначають кілька чинників: генетика (близько 30-50 %), зовнішні обставини та фактори, на які ми можемо впливати.

Наприклад, частково адаптація відбувається через повторення досвіду. Тому варто займатися різними видами діяльності, що приносять тобі задоволення. Наприклад, якщо ти отримуєш насолоду від проведення часу з коханою людиною, розбавляй його різними поїздками, цікавими активностями, спільним навчанням — будь-чим, що тобі подобається, і буде вносити елемент новизни в процес.

Ще одна дієва і важлива штука — практика вдячності. Таке мислення допомагає легше реагувати на стресові події, знаходити з них вихід та адаптуватися до складних умов. Вдячність допомагає від’єднатися від негативних емоцій та думок та сконцентруватися на позитивних. Це добре впливає на загальний рівень щастя людини.

Також намагайся частіше робити добрі справи та висловлювати подяку іншим та собі за досягнення і старання. Слушна думка — вести щоденник вдячності.

Також деякі науковці радять відмовитися від терміну «бігова доріжка» й замінити його на «течія». Адже коли ти пливеш за течією, ти маєш більше контролю над власним життям і можеш ефективніше ним керувати. Тобто береш на себе більше відповідальності за власне щастя.

Коли намагаєшся зіскочити із гедоністичної бігової доріжки, найскладніше боротися зі звичками, тиском із боку оточення і страхом втратити щось. Щоб не здатися, варто мати план своїх цілей і відстежувати прогрес — наскільки ти просунувся завдяки своїм діям. 

Також важливо не відмовлятися від задоволень: знижуй їх концентрацію в житті поступово, зберігай баланс між штуками для користі та для насолоди. Це допоможе не зірватися. Чим більш свідомим буде твій підхід до життя, тим простіше буде жити його у своє задоволення. 

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Як відпочинок у ліжку став трендом