Свідомі трендиЖиттєві лайфхаки

Як відпочинок у ліжку став трендом

6 Хв

Розповідаємо про черговий wellness-тренд з Tiktok.

Уяви: вільний від справ день, якесь легке кіно чи книжка й ти вростаєш у матрац, стаючи одним цілим із ліжком. Впевнені, для когось це звучить як ідеальний вихідний. Тепер у такого часопроведення навіть є назва.

Bed rotting заполонив англомовний тікток. Українською це перекладається як «гниття в ліжку», хоча можна адаптувати по-різному — трухлявіти, розкладатися, порохнявіти. Проте суті процесу це не змінює.

Розбираємося, чому це популярно і чи допомагає це почуватися краще.

Що значить гнити в ліжку

Проводити багато часу в ліжку, займаючись різними справами — дрімаючи, гортаючи соцмережі, вкотре перечитуючи улюблений роман, запоєм переглядаючи «Супермаму», тренди Netflix чи якісь інші шоу, хрумкаючи чимось смачненьким і… і ще трохи дрімаючи. Це і є гниття в ліжку.

Це дуже розслаблена втеча від повсякденного життя, спосіб ліниво відпочити та порелаксувати. Гниття в ліжку може заспокоїти організм і допомогти зняти стрес та виснаження, особливо для людей, які багато працюють фізично або розумово на складних роботах.

Ця тенденція найбільш популярна серед покоління Z, адже саме його представники найбільше страждають на вигорання через виснаження на роботі, навчання, сімейні обов’язки чи соціальні зобов’язання.

Чому ми гниємо в ліжку

«Ми — покоління вигорілих істот», — пише у своїй статті про бетротінг американська журналістка Шейла Мамона. Цим і пояснюється популярність цього тренду. Адже затишне і звичне середовище ліжка створює відчуття безпеки, особливо під час стресових або перевантажених періодів, які відбуваються з нами досить часто. 

У сучасному суспільстві відчувається надмірна потреба бути корисним, підмітила психотерапевтка Василіса Левченко: «Чомусь люди вважають, що все має нести користь. Подивитись кіно — “корисне”. Книгу почитати — “корисну”. Час провести — “з користю”. Інколи щоб дозволити собі щось, люди мусять себе переконати, що це — для розвитку. Зараз навіть відпочинок продають як “частину процесу, що обумовлює ефективність”. Це видається мені підміною понять».

@ebbakloever

the amount of time i spent trying to get my phone to stick to the ceiling #bedroom #roomtour #reading #marieantoinette #rottinginbed #depressionroom #fypシ

♬ original sound – forsaken폴린 – forsaken폴린

«Гниття у ліжку» — це якраз історія про те, щоб дозволити собі просто відпочивати, не робити нічого корисного і не змушувати себе відчувати за це провину. Це час, коли ти можеш дозволити собі просто пасивно відпочивати.

Тим більш, що лежати в теплій постелі, дрімати, дивитися телевізор або клацати в телефоні подобається всім — хоча б інколи. Важливо лише, щоб цей процес був дозований, адже якщо твоє гниття «затягується», це може призвести до неприємних наслідків. 

Коли гниття в ліжку стає проблемою

Розкладання в ліжку може погіршити фізичний і моральний стан людей, що ведуть сидячий спосіб життя і мало рухаються. Тож якщо ти щоденно проводиш шість і більше годин сидячи, бетротінг — не для тебе (хіба що дуже рідко). Він може погіршити твою поставу, режим сну та погано вплинути на стан м’язів. 

На заміну гниттю в ліжку краще обери легкі тренування, зарядки, прогулянки на свіжому повітрі або активні розваги. 

Також уникати гниття в ліжку варто людям із тривожністю та депресією, адже цей процес не допоможе їм відпочити, а лише віддалить від рішення ситуації і змусить довше з нею боротися.

@dryftsleep

have you tried it? 🛌 #bedrotting #stressrelief #softliving #sleep

♬ Living in a Haze – Milky Chance

Також якщо ти занадто часто проводиш час у ліжку, витрачаючи його на пасивні активності, це може бути симптомом депресії або якогось іншого психологічного недугу, наприклад, розладу дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ). Якщо ти помічаєш за собою дуже сильне виснаження, небажання нічого робити, прагнення ізолюватися від світу — це привід звернутися до лікаря.

Закликаємо тебе турбуватися про своє фізичне та ментальне здоров’я. Не соромся звертатися до спеціаліста, коли відчуваєш будь-який дискомфорт.

Читай також: Добірка чатботів психологічної допомоги

Як гнити в ліжку з користю

Щоб такий відпочинок був для тебе корисним, варто дотримуватися кількох порад:

Знай міру

Найкраще виділяти на гниття один день на тиждень, два тижні чи місяць, залежно від того, наскільки насичений твій ритм життя. Якщо ти живеш розмірено, намагайся у вільний час більше рухатися. Якщо в будні дні ти постійно на ногах, день у ліжку може бути необхідністю.

Перевірена діяльність

У ліжку варто займатися лише тими справами, від яких ти точно отримаєш задоволення і ресурс: спати, читати, медитувати, писати щоденник, слухати музику. Не залишай місця справам і думкам, що тебе тривожать. Тобто якщо ти лежиш і картаєш себе за те, що ти лежиш — це не відпочинок.

Часові обмеження

Якщо не хочеш витрачати на гниття увесь день, користуйся таймером на телефоні. Тоді ти зможеш розслабитися, а дзвінок нагадає, коли пора займатися іншими справами. Адже за гортанням стрічки або дрімотою можна втратити лік часу.

Роби це поза ліжком 

Психологи та спеціалісти зі сну радять використовувати ліжко і спальню лише для сну та інтимної близькості. Якщо мозок людини асоціює ліжко винятково із цим, у нього не виникає проблем із засинанням вночі.

І навпаки, якщо в ліжку людина займається чим завгодно окрім сну, це може стати причиною його порушення. Тіло буде розгубленим і не розумітиме: це час спати чи «гнити». Тим більш, якщо перед сном дивитися в екран (телефону, ноутбука чи телевізора), його синє світло подразнює мозок і не дає його розслабитися, щоб заснути.

Тож щоб не нажити собі проблем зі сном краще знайти місце для «гниття» поза спальнею — наприклад, на дивані.

Як перестати гнити в ліжку

Говори із собою вголос

Блогерка lifeasraven радить озвучувати свої дії. Наприклад, повторювати собі вголос: «Через п’ять секунд я встану. П’ять, чотири, два, три, два, один…». Після цього ставити ноги на підлогу. Коли встаєш, також озвучувати кожен крок: «Мої ноги рухаються, мої ноги торкаються землі, я встаю, підходжу до вікна, відкриваю жалюзі». І так далі. Промовляючи речі вголос, ти виносиш дії за межі своєї голови, каже Рейвен.

Переодягнись

Переодягнися з піжами в зручний домашній одяг. Це допомагає мозку переключитися з розслабленого режиму в «робочий».

Фотосинтез

Рейвен рекомендує виходити на вулицю хоча б на п’ять хвилин щодня, щоб тіло могло отримати пряме сонячне світло: «Буквально кажи собі: “Я як рослина, світло дасть мені енергію, необхідну на цілий день”».

@lifeasraven

Replying to @ᴾᵘⁿᵏ ˢⁱˢᵗᵉʳ Bring your thoughts from your head into the physical space around you #stoprotting #bedrotting #doomscrolling

♬ original sound – Raven

Рухайся

Легка розтяжка або вправи допоможуть тримати м’язи в тонусі та допоможуть відчути легкість у тілі.

Знайди різницю між відпочинком і гниттям

Відпочинок — це фізіологічна потреба, яка допомагає організму відновитися, зцілитися та зарядитися енергією. Тому ми повинні відпочивати щодня. Гниття — це дещо інше, коли ти витрачаєш час і енергію на пасивні справи, свої guilty pleasure — речі, які не приносять тобі користі, але дають задоволення.

Реалістичні цілі

Став собі реалістичний план, щоб поступового поновити щоденну активність. Створи структурований розклад з конкретними часовими проміжками для робочих завдань, фізичних вправ і соціальної взаємодії — це допоможе створити здоровий розпорядок дня.

Читай також: «ТОП 5 книг про якісний відпочинок»

Наостанок

Варто дотримуватися балансу між відпочинком і активністю, щоби підтримувати здоровий спосіб життя. Тобто після того, як кілька годин потрухнявієш у ліжку, порухайся — прогуляйся, сходи на тренування чи потанцюй в навушниках перед дзеркалом.

Не варто картати себе за бажання полежати й ліниво відпочити. Гниття в ліжку — нешкідливе, коли дозоване. «Деяким із нас просто потрібно залишити трохи місця для гниття, перш ніж ми знову станемо продуктивними», — каже Рейвен.

А ми нагадаємо: головне, щоб твої вчинки та рішення були свідомими та виваженими. Не втрачай міру між гниттям, продуктивністю та відпочинком і не забувай піклуватися про себе.

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Свідомі трендиВихованняДіти

Дихальні вправи для дітей для заспокоєння

6 Хв
Розповідаємо, як знизити рівнь стресу у дітей та даємо дихальні вправи для дітей для заспокоєння
Свідомі трендиСаморозвиток

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Онлайн-барСвідомі трендиСвята

Українські вина до Дня незалежності

2 Хв
Разом із досвідченою сомельє пройдемо невеликий екскурс українськими винами напередодні свята
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі трендиЖиттєві лайфхаки

Хто такі дівчата-равлики