Свідомі тренди

Скандинавський стиль: ідеї декору для оселі

13 Хв

Розкриваємо секрети інтер’єру в скандинавському стилі та як маленькі деталі перетворюють наші квартири на затишні оселі.

Дім — це місце, де ми проводимо величезну частину життя, тому важливо, щоб там було зручно та приємно знаходитися. Якщо вдома ти переважно відпочиваєш, атмосфера повинна сприяти розслабленню. Якщо і працюєш, то справа ще серйозніша: варто зонувати простір, відділяти місця для релаксу та роботи. 

Те, наскільки затишно вдома, набагато важливіше, ніж може здаватися. Коли тебе постійно дратують якісь штуки, це підсилює фоновий стрес та відбирає частину твого емоційного ресурсу, який організм витрачає на те, щоб долати роздратування та виконувати щоденні задачі. 

Студія в стилі сканді

Подразниками можуть бути деталі, які здаються неважливими: старі фіранки, різнобіжні рушники й тарілки, візуальний шум. Так називають явище, коли речей у кімнаті багато і вони негармонійно поєднуються між собою, тож навіть після прибирання є враження, що панує безлад. 

Створити потрібну естетичну атмосферу можна за допомогою невеликих деталей. Це як спеції в страві: можна замінити лише одну приправу, щоб кардинально змінити смак. 

Разом дізнаємося про різні стилі декорування домашнього простору та про те, як за допомогою простих лайфгаків і декількох покупок перетворити житло в стилі «хай так» на комфортне та привабливе помешкання. 

Починаємо серію статей про декор оселі саме зі скандинавського дизайну, адже він сильно полюбився всьому світу, у тому числі українцям. Його можна описати словосполученнями приваблива простота, максимальна практичність та стримана елегантність. 

Що таке скандинавський дизайн

Культури, напрямки та стилі у всьому (не тільки в інтер’єрі) формуються на основі того, як живуть люди в певній місцевості. Це залежить від клімату, природи, густоти населення, менталітету, історичних, географічних та багатьох інших причин.

Скандинавський дизайн зародився в країнах Північної Європи: Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія та Ісландія. Раніше оселі там декорували орієнтуючись на тренди французької, італійської та англійської моди, тобто використовували рококо, бароко та класицизм. 

Початок змінам поклав король Швеції Густав ІІІ — саме він став ініціатором створення унікального стилю регіону, що повинен був відобразити скандинавський спосіб життя. У цих країнах досить холодно, мало сонячних днів, не прийнято бурхливо виражати емоції, хизуватися досягненнями та достатком. Люди там стримані, спокійні, цінують природу, гармонію, простір та домашній затишок. 

Тому цей стиль робить акцент на простоту форм, функціональність, мінімалізм. Для нього характерно, що речі повинні бути високоякісними і зручними у використанні. Скандинавський стиль — це виграшне поєднання практичності й естетичної привабливості.  

Він почав набирати світову популярність у середині 20 століття. В Україні його прихильники з’явилися приблизно 15 років тому. Тоді люди прагнули чистоти та ковтка свіжого повітря після епохи пістрявих «люксових» євроремонтів та показної розкоші. 

Напрямки та концепції скандинавського стилю 

Головна ідея скандинавського стилю в гармонії та рівновазі. 

У ньому відсутня погоня за трендами. Дизайни створюють такими, що лишатимуться актуальними протягом багатьох років. Жителі північного регіону надають перевагу якісним меблям та речам, що можна передавати в спадок, а не штукам, яким досить швидко доведеться шукати заміну. 

Ще одна визначальна риса сканді — простота й мінімалістичний підхід. У ньому використовують чисті лінії, прості форми та невелику кількість декоративних елементів, проте достатню, щоб створити затишок удома. 

Існує ще декілька важливих течій у скандинавському стилі, які потрібно виділити:

  • Хюґе — данської «hygge» перекладається як «почуття затишку, комфортне спілкування, відчуття добробуту та задоволеності». Це концепція, у якій пріоритетом є спокій, гармонійність у повсякденному житті. 
  • Лаґом перекладається як «рівновага», «помірний», «оптимальний», «відповідний». Це слово досить точно описує лайфстайл середньостатистичних шведів та деталі, які ці люди вони цінують у своєму житті, у тому числі в оздобленні осель.
  • Янтеловен — вираз, що пояснює характерні риси багатьох скандинавів (колективізм та скромність), їх особливий склад розуму, менталітет. Він також прослідковується в дизайні помешкань. 

Ключові елементи скандинавського стилю в інтер’єрі

Білі стіни, дерев’яні меблі, сірі дивани — усе це дійсно яскраві представники сканді, але, як то кажуть, лише верхівка айсберга. Далі — цікавіше. 

Сучасний скандинавський стиль почав формуватись після закінчення Другої світової війни. Із часом він адаптувався до нових тенденцій. Зараз у ньому поєднуються природа та модерн, міське та сільське, мінімалістичне та еклектичне. 

Сканді вважається одним із найвпізнаваніших і популярних у світі дизайну. Він підходить для оформлення як малогабаритних, так і просторих квартир та з легкістю завойовує нових прихильників. Розповідаємо, чим він відрізняється від інших.

  • пастельні, природні кольори;
  • натуральні матеріали (дерево, камінь, бавовна, шерсть);
  • вільний простір;
  • простота форм та лаконічність геометричних ліній;
  • багато світла (і денного, і вечірнього);
  • комфорт і затишок;
  • гармонія та рівновага, поміркованість.

Основні риси скандинавського стилю інтер’єру

Кольори

Значну роль відіграє кольорова гама. Домінують природні, нейтральні, базові, пастельні відтінки. Наприклад, білий, бежевий, приглушені тони зеленого, жовтого, блакитного, червоного. Мають місце й темні кольори (чорний, сірий, коричневий) та яскраві акценти, проте це зовсім не про неон чи кольори штибу «вирви око». 

Наприклад, на тлі суцільно білого інтер’єру кухонний гарнітур приглушеного зеленого відтінку буде яскравою, проте дуже органічною «плямою». Такі комбінації допомагають підкреслити певні елементи або створити контраст.

Не варто боятися яскравих кольорів — без них інтер’єр буде нудним та банальним. Якщо складно вигадати вдале поєднання кольорів, варто звернутися до місцевої природи та подивитися, які відтінки вона в собі поєднує. Такі ж рішення будуть вдалими й у дизайні. 

Освітлення

Багато світла — одна із головних рис скандинавського стилю. У північноєвропейському регіоні вікна роблять великими, уникають масивних штор, а оздоблення кімнат виконують у світлих кольорах — це візуально розширює простір, робить його більшим. 

Лайфгак: якщо приміщення маленьке, стіни та стелю варто робити світлими, а підлогу — темною. Завдяки контрасту це візуально збільшить приміщення. 

Освітлення зонують на основне, декоративне та функціональне. Поєднання різних видів у одній кімнаті не заважає, адже їх не вмикають водночас. Важливу роль для створення затишку відіграє вечірнє освітлення: це можуть бути торшери, настільні лампи, бра, а також свічки та LED-стрічки.

Декор

Хоча скандинавський стиль лаконічний, від мінімалізму він суттєво відрізняється. Для сканді притаманні чисті поверхні та відкриті простори з одночасним використанням декору. У стилі домінують прозорість, легкість, простота форм, світло, тому зверни увагу на відповідні декоративні елементи, наприклад скляні лаконічні вази, свічники, фото в рамках. 

Для декорування простору також використовують пістрявий текстиль із натуральних тканин: подушки, скатертини та пледи в смужку, з клітиною або квітковим візерунком.

Не забудь про зелень. Природність — одна з головних рис цього стилю, тому інтер’єр не буде довершеним без естетичних глиняних або керамічних горщиків із живими рослинами. 

Функціональність та якість 

У скандинавському стилі форма завжди пояснюється функцією. Кожна деталь має своє призначення, ніщо не займає місце просто так. У сканді дуже цінується простір, тому його використання повинне бути максимально ефективним і раціональним. 

Екологічність та природність

Скандинавський стиль відрізняється бажанням зберегти зв’язок із природою. Форми та фактури часто натхнені саме нею — листям, гіллям, камінням тощо.

Як правило, у сканді використовуються натуральні матеріали — дерево, льон, шкіра, мармур. Це допомагає створити особливий затишок, надає приміщенню природної елегантності та відчуття тепла. Модерн приніс у цей стиль комбінування зі склом та металом, проте зі збереженням концепції простоти й лаконічності. До речі, дизайнери радять міксувати різні фактури, щоб уникнути «пласкості» в такому інтер’єрі.

Ба більше: скандинавський стиль привертає увагу до питань екології та сталого розвитку. Це відображається в застосуванні екологічно чистих матеріалів і повторному використанні речей. Серед «нордичної» молоді популярно купувати вінтажні речі, меблі, декор, антикваріат для оздоблення свого дому. Окрім того, що це заощадливо, таким чином можна знайти щось дійсно унікальне та стильне. 

Такий підхід характеризує лайфстайл місцевих жителів: вони пропагують сортування сміття та екологічне споживання. 

Читайте також: Як почати сортувати сміття

Як створити скандинавський інтер’єр вдома самостійно

Де черпати натхнення та референси скандинавського стилю в інтер’єрі? Щоб формувати візуальний смак потрібно тренувати надивленість. Зараз для цього доступно багато можливостей — можна переглядати тематичні відео на YouTube або у Tiktok, слідкувати за блогами та інфлюєнсерами. Ось декілька естетичних блогів у Instagram, присвячених скандинавському стилю:

Ділимося ще кількома відео з корисними ідеями та порадами, як оформити дім у скандинавському стилі. Вони англомовні, тому гарна нагода попрактикувати свої навики, або можна скористатися вбудованими субтитрами YouTube:

Також підібрала класні книжки про скандинавський стиль у дизайні інтер’єру. У них можна знайти гарні поради, ідеї, натхнення і рекомендації для тих, хто зацікавлений у дослідженні цього стилю.

  • «Маленька книга хюґе. Як добре жити по-данськи» Мік Вікінг;
  • «Скандинавський стиль вдома: Покрокове керівництво по кімнатах» Аллана Торпа;
  • «Скандинавський дім: інтер’єри, натхненні світлом» Нікі Брантмарк;
  • «Скандинавське життя» Магнуса Енглунда та Крістіни Шмідт;
  • «Скандинавський модерн: будинки, які доводять, що менше — це більше» Магнуса Енглунда та Крістіни Шмідт;
  • «Північні принади: Скандинавські будинки, інтер’єри та дизайн» Емма Фексеус; 
  • «Scandi Rustic: Створення затишної та щасливої оселі» Ребекка Лавсон, Ріна Саймон.

Скандинавський стиль також полюбився і багатьом персонажам популярних фільмів і серіалів (та їх режисерам і декораторам). Те, як виглядають типові скандинавські інтер’єри наочно демонструють у скандинавських серіалах та фільмах. Радимо подивитися:

  • «Rita» (Ріта) — комедійний серіал про вчительку датської середньої школи;
  • датський політичний серіал «Borgen» (Борген);
  • «Norsemen» (Вікінги) — норвезький комедійний серіал про вікінгів;
  • «Скам» — норвезький серіал про життя старшокласників;
  • «Міст» — скандинавський кримінальний серіал;
  • шведський фільм «Столітній чоловік, який виліз у вікно і зник»;
  • «Вбивство священного оленя» — психологічний трилер режисера Йоргоса Лантімоса. 
  • «Форс-мажор» — шведський фільм про стосунки сім’ї під час канікул на гірськолижному курорті;
  • «Впустити правильного» — шведський романтичний фільм жахів;
  • «Полювання» — данська драматична стрічка про наслідки неправдивого звинувачення.

Скандинавський стиль вдома: покроковий гайд

Покроково розповідаємо, як задекорувати оселю в скандинавському стилі.

  1. Оціни поточну ситуацію.

Які кольори та стилі домінують у квартирі зараз? Які саме кімнати хочеться змінити? До наскільки радикальних змін та ремонту маєш готовність? Варто скласти план дій, список покупок та підібрати приклади ідей, які хочеться втілити. 

Складаючи дизайн-план для дому потрібно орієнтуватися на свої звички, потреби та стиль життя. Скандинавський стиль, у першу чергу про комфорт, тому саме це має бути пріоритетом. Не варто сліпо копіювати ідеї з інтернету або блогів. 

  1. Очищення. 

Другий крок — позбутися зайвого. Скандинавський стиль — про раціональність та функціональність. Тому якщо хочеться застосувати саме цей напрямок, час попрощатися із накопиченим роками непотребом, різними штуками «а може колись згодиться» та змінити підхід до споживання — купувати лише те, що дійсно необхідно й чого дійсно хочеться, а імпульсивним покупкам казати «ні». 

  1. Ремонтні роботи.

Якщо плани на ремонт глобальні, почати варто із поверхонь стін, підлоги та стелі. У скандинавському стилі домінують монохромні стіни природних відтінків, без візерунків, малюнків та пістрявих декорацій, найкраще — білі. Візуально вони роблять кімнати більшими та світлішими. 

Для покриття підлоги варто обирати дерево — ламінаті або паркеті натуральних відтінків, для ванної та кухні — однотонну плитку (проте якщо хочеться заміксувати скандинавський стиль ще із чимось, можна обирати й декоровану). Підлога може бути як світлою, так і темною.

Намагайся дотримуватися однієї кольорової гамми. Сформуй палітру кольорів, які хочеш мати у квартирі, та спробуй міксувати їх у всіх кімнатах, але по-різному. Наприклад, білий, сірий та жовтий. Нехай у вітальні будуть жовті крісла, у спальні — плед та подушки, а у ванній — підставки для мила та зубних щіток.

  1. Меблі та фурнітура.

Скандинавський стиль — про природні матеріали та високу якість. Як правило, люди, що проживають у північноєвропейських країнах, інвестують у якісні та дорогі речі, які служитимуть їм довгі роки.

Під час вибору меблів орієнтуйся на прості форми — прямокутні столи, ліжка, тумби на прямих ніжках, шафи або етажерки з гладкими полицями, без різблення. З матеріалів, знову-таки, надай перевагу дереву або металу. У скандинавський інтер’єр також добре вписуються грубі плетені крісла та кошики з ротанга або лози. 

Дивани та крісла мають бути однотонними, з приємною на дотик оббивкою та, щонайважливіше, зручними. В інтер’єр добре впишуться вінтажні меблі. 

  1. Декоративні штуки.

Якщо сил та ресурсу на глобальний ремонт немає, можна пропустити третій та четвертий кроки й переходити одразу сюди. Декор створює характер та настрій приміщень, тому до його вибору варто підійти відповідально. 

Скандинавський дизайн відрізняється відсутністю зайвих предметів, чистотою та стриманістю. Простір повинен бути вільним, заповненим повітрям та світлом, проте задекорований доречними та затишними речами. 

Головний декор у скандинавському стилі:

Ліжко варто прикрасити м’яким пледом та декоративними подушками. Зверни увагу на стильний текстиль природних відтінків та з натуральних матеріалів:

Стіна над ліжком — чудове місце для кількох фото, картини, а також вечірнього освітлення — настінного бра або торшеру. 

Приладдя на кухню варто обирати зі скла, дерева, металу, кераміки. На всіх поверхнях у домі варто розміщувати мінімум речей — лише необхідні предмети. Наприклад, скляний чайник, однотонний посуд, дерев’яний інвентар.   

Із чим у скандинавському декорі не вдасться перебільшити, то це із природними елементами. Потрібно якомога більше рослин у горщиках, бажано — великих.  Скандинави не уявляють своїх помешкань без них. 

Окрім вазонів, частиною свого інтер’єру можна зробити лози, каміння, вироби з дерева та ротангу. Як декорацію можна використати панно із гілок, у тому числі зроблене власними руками. 

  1. Усьому своє місце.

Щоб зберігати дім затишним і охайним варто зменшити кількість речей, позбувшись зайвого, а всім потрібним штукам знайти свої місця. 

Потрібно завчасно подбати про достатню кількість місця для зберігання речей — шафи, полиці, пуфи з нішами для зберігання. Це допоможе уникнути можливих ситуацій, коли речі накопичуються на поверхнях. Якщо все має своє місце, підтримувати порядок у рази простіше. 

Мінімалістичність скандинавського стилю пояснюється відсутністю візуального шуму. Щоби позбутися його варто придбати однакові лаконічні бокси, пляшки та місткості для зберігання, чохли для одягу, що зберігають речі в гарному стані та заощаджують місце в шафах, та інші штуки для організації простору. 

Наостанок 

Сканді підійде людям, які люблять природу та потребують багато простору. Такий інтер’єр сподобається тим, хто не має звички зберігати вдома зайвий мотлох, хто любить чистоту, порядок та обирає одну дорогу якісну річ на противагу кільком дешевшим. Підтримувати чистоту в таких умовах досить просто, адже не потрібно протирати мільйон дрібниць від пилу, а під меблями на ніжках дуже зручно пилососити та мити підлогу. 

Як правило, серед прихильників скандинавського стилю багато творчих осіб — адже білі стіни ніби як біле полотно. Це ще одна перевага сканді: текстиль та декоративні елементи можна досить легко замінити, таким чином внести новий подих в інтер’єр, не витрачаючи багато коштів та сил. 

Відтворити оселю в скандинавському стилі може кожен. До того ж у залежності від об’ємів ремонту, це можна зробити досить бюджетно: витрати на декор не будуть боляче бити по кишені, а змінювати його можна щосезонно. Щось можна знайти на барахолці, щось — вдома в бабусі, а деякі меблі можна перетягнути новою тканиною або просто накрити красивими пледами. 

Головне — мати бажання щось змінювати та додати трішки креативу. 

169 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

ТОП 5 книг про організацію простору вдома та на роботі