Свідомі тренди

Топ 5 книг про ментальне здоров’я

10 Хв

Зібрали підбірку книг про те, як підтримати себе в кризовий час та дбати про своє психологічне здоров’я.

Коли довкола вирують стрес, напруга, кризові ситуації та невизначеність, важко тримати себе в ресурсному стані. Іноді здається, що дах дійсно от-от поїде і не знаєш, що далі робити та звідки брати сили взагалі.  

Підібрали книги, щоб навчитися піклуватися про власне ментальне здоров’я, повернути гармонію та спокій в життя, відновити сили та продовжити рухатися вперед навіть тоді, коли довкола вирує буря. 

Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я

Бути Окей, Дарка Озерна

Дарка Озерна

Час читання: 18 годин.
Заряджає на 60%.
Кількість сторінок: 256.
Видавництво: Yakaboo Publishing. 
Рік: 2020.

Ця книжка допоможе вилізти з ями депресії, вигорання, посттравматичного стресового та тривожного розладу. Авторка пише про те, що це окей — не завжди бути окей. Але не нормально нічого із цим не робити. Адже від психічного здоров’я залежить наш фізичний стан, здатність про себе подбати, можливість бути успішними у своїй професії та задоволеним життям загалом. 

Дарка позиціює свою книгу як певну систему орієнтирів, де ще й можна знайти базову інформацію про психічне здоров’я із посиланнями на медичні протоколи. Що ще класного в цій книзі: орієнтація на український контекст. Тут вона розповідає, як українці ставляться до ментальних проблем, які в нас є стереотипи щодо цього та до яких наслідків це може призвести. 

Книга має 11 розділів: 

  1. «Допомога при психічних розладах», 
  2. «Фізичні основи “духовної сфери”», 
  3. «Чому розлади стаються і як їм запобігти»,
  4. «Депресивний розлад», 
  5. «Сезонне афективне порушення»,
  6. «Предменструальне дисфоричне порушення»,
  7. «Тривожний розлад»,
  8. «Посттравматичний стресовий розлад»,
  9. «Вигорання»,
  10. «Порушення адаптації»,
  11. «Їжа чи алкоголь. Статус “усе складно”».

З огляду на війну в країні дуже корисним та практичним, на нашу думку, є розділ «Посттравматичний стресовий розлад» та «Тривожний розлад». Тут чимало порад, які зараз актуальні та потрібні для більшості українців та українок. Авторка пояснює, як жити з ПТСР, чому, якщо нічого із цим не робити, то можна потрапити в яму депресії. А ще – про традиційні психотерапевтичні практики та чому вони не завжди працюють у випадку з ПТСР. 

Дарка Озерна – медична журналістка, біологиня і популяризаторка здорового способу життя. Пише колонки для «ВВС Україна», «Український тиждень», «Повага» та «Ногибоги», веде програми про здоров’я і науку на Радіо «Культура».

Що говорить про книжку Оксана Мороз, авторка книжок «Нація овочів?» та «Боротьба за правду»:

Це проста книжка про складне й болюче – психологічне здоров’я людини та нації. Це книжка про корені багатьох проблем. Індивідуальних та суспільних. Це книжка про українські реалії, написана для українців із використанням передових світових досліджень. Простою мовою, як уміє тільки Дарка. Тут немає магічних пігулок, які дадуть результат тут і зараз. Натомість є прикладні поради. Не знаю, чи багато людей ними скористаються. На жаль. «Бути окей» – це впевнений крок до формування нової культури психологічного здоров’я українців. А там і до відновлення інформаційного імунітету недалеко!

Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією

Стіни в моїй голові, Володимир Станчишин

Володимир Станчишин

Час читання: 13 годин.
Заряджає на 70%.
Кількість сторінок: 176.
Видавництво: Віхола. 
Рік: 2020.

Книга невеличка, тому читається легко та швидко. Автор розповідає нам про тривожність, депресії, соціальні фобії, різні психічні розлади, які впливають на звичний спосіб життя людини в соціумі. Він дуже доступно та м’яко пояснює, як із цим усім впоратися, зрозуміти потреби власної психіки (адже так, у неї теж є потреби) та запобігати складним наслідкам задавнених психологічних проблем.

Як каже сам автор, ця книга не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти — жити з ними можливо. 

У книзі 7 розділів: 

  1. «Усі ми тривожні. Поняття тривоги»,
  2. «Тікати чи не тікати. Панічний розлад»,
  3. «Просто зроби це. Соціальна фобія»,
  4. «Я все контролюю.  Обсесивно-компульсивний розлад»,
  5. «Стрибок у минуле. Посттравматичний стресовий розлад»,
  6. «Просто бути поруч. Депресія»,
  7. «Про психотерапію».

Особисто нам найбільше припали до смаку розділи «Просто зроби це. Соціальна фобія» та «Стрибок у минуле. Посттравматичний стресовий розлад». Тут автор пояснює, чому насправді  тривожитися за багато речей немає сенсу. Адже з тривогою просто треба жити, а не намагатися від неї втекти. Також тут зібрані деякі поради про те, як вгамувати тривожні думки й пропрацювати травми минулого, які не дають змогу щасливо та гармонійно жити зараз. 

Володимир Станчишин навчався психології у Львівському національному університеті імені Івана Франка та Українському інституті когнітивно-поведінкової терапії. Практична історія знайомства з психологією почалася в Спільноті «Лярш-Ковчег», де Володимир працював із людьми з розумовою неповносправністю. Перша робота психологом була в Центрі Емаус при Українському католицькому університеті, де він супроводжував батьків, що мають дітей з особливими потребами. Пізніше Володимир очолював Центр психічного здоров’я у Львові в Шпиталі імені Митрополита Шептицького, який своїм завданням ставив допомогу хлопцям, що повертаються із зони бойових дій.

Що говорить про книжку Yakaboo: 

Великий плюс цієї книжки в тому, що там є детальна інструкція кому потрібна психотерапія, перелік усіх практичних аспектів (ціна, сеанси, тривалість), а також поради як вибрати саме «свого» психотерапевта. 

Зберігайте спокій. 23 техніки життя без стресу

Зберігайте спокій, Нік Трентон

Нік Трентон

Час читання: 16 годин.
Заряджає на 80%.
Кількість сторінок: 192.
Видавництво: КСД. 
Рік: 2022.

Якщо маєш нав’язливі думки й тебе щодня переслідують тривожні стани, але ще не готовий звернутися до спеціаліста, то можна почати з цієї книги. Автор докладно розповідає про психологічні розлади та їхній фізичний прояв: пришвидшене серцебиття, пітніння рук, тремтіння в колінах. Нік Трентон загалом у цій книзі ніби досліджує феномен тривожності: як вона впливає на життя людини та як її попередити.  

Крім докладного пояснення причин тривоги, серед яких є і генетика, і виховання і життєвий досвід, автор також пропонує вправи на пропрацювання цих неприємних ментальних моментів. 

У книзі 6 розділів: 

  1. «Копирсання в собі зовсім не стосується копирсання в собі», 
  2. «Про формулу боротьби зі стресом і не лише про це»,
  3. «Розпоряджайтеся часом і власними ресурсами», 
  4. «Як миттєво відчути дзен», 
  5. «Перелаштуйте ментальні шаблони», 
  6. «Нові настанови й регулювання емоцій». 

Книга захоплює з першого розділу «Копирсання в собі зовсім не стосується копирсання в собі». Нік просто пояснює теорія, яка стає своєрідним вступом до психотерапії. Також у цьому розділі він розповідає про психічні розлади, щоб читачі, далекі від розуміння теорії, змогли зробити свої перші кроки в її пізнанні. А якщо бажаєш одразу звернутися до практики, то це до розділу «Про формулу боротьби зі стресом і не лише про це». Він містить вправи й завдання, з яких можна скомпонувати діючу схему для самостійної роботи зі своїми страхами та тривогами. Як стверджує автор, «все, що вам потрібно запам’ятати, — це чотири техніки: уникати, змінювати, приймати та адаптуватись». А як ці техніки використовувати — є безліч порад та вправ у книзі. Нік розбиває їх на маленькі кроки, з яких розпочати самостійну роботу набагато легше і простіше. 

Нік Трентон має ступінь магістра поведінкової психології. Він любить говорити, що став професійним експертом в одному зі своїх улюблених захоплень: спостерігати за людьми. Свої книги він пише для того, аби полегшити життя не лишень своїх пацієнтів, але й людей з усіх куточків землі.

Що говорить про книжку Amazon:

Це книга, яка чудово розуміє, через що ви пройшли, у яку виснажливу ситуацію ви потрапили, і радить, як вам вибратися із цієї пастки тривоги та стресу. 

Дар. 14 уроків, які врятують ваше життя

Дар, Едіт Еґер

Едіт Єва Еґер

Час читання: 18 годин.
Заряджає на 90%.
Кількість сторінок: 216.
Видавництво: #книголав. 
Рік: 2021.

Як зазначили видавці в анотації, Едіт Еґер написала книгу на прохання читачів її бестселера «Вибір». І це видання вона позиціює як практичний посібник про турботу над своїм ментальним здоров’ям. Основний меседж авторки: ти дізнаєшся, як жити повноцінно й не застрягати у в’язниці власного розуму. Книга ця зовсім і не книга наче. Це як 14 паперових сеансів від видатної психотерапевтки, де вона пояснює: 

  • як сприймати свої емоції, 
  • як позбутися комплексу жертви, 
  • як зцілитися від дитячих травм, 
  • як пережити втрати та горе, 
  • як виходити з конфліктних ситуацій чи не потрапляти в них,
  • як прийняти й полюбити себе,
  • як позбутися відчуття вини, 
  • як навчитися контролювати свої страхи та впоратися з тривожністю. 

Взагалі, книга вийшла як допоміжний гайд у час пандемії коронавірусу. Але й зараз вона не втрачає своєї актуальності. Бо життя підкинуло нам випробування не менш критичні, ніж епоха ковіду. 

Книга містить 14 розділів: 

  1. «Що далі?»,
  2. «В Аушвіці не було прозаку», 
  3. «Усі інші стосунки завершаться»,
  4. «Одна дупа, два стільці», 
  5. «Ніхто не відштовхує вас, окрім вас самих», 
  6. «Те, чого не сталося»,
  7. «Не потрібно нічого доводити», 
  8. «Чи хотіли б ви одружитися із собою?»,
  9. «Ви рухаєтеся вперед чи по колу?»,
  10. «Нацист всередині вас», 
  11. «Якщо я виживу сьогодні, завтра я буду вільна»,
  12. «Без люті не буває прощення», 
  13. «Дар нашого часу»,
  14. «Дар їжі».

Виокремити якийсь один розділ важко. Книгу ліпше читати цілісно, адже в цих 14 розділах-етапах і є її цінність. Їх потрібно пройти послідовно та без поспіху. Загалом, робота вражає тим, що написана вона на реальних подіях, які відбулися з авторкою. Коли читаєш це, здається, що переживши подібний досвід, неможливо взагалі жити далі. Хіба можна радіти життю, коли твою матір стратили, а ти ледь не все життя була в концтаборах? Але авторка каже: так, життя триває, а з ним і радість від цього життя. Кожна проблема чи негаразд має вирішення. Авторка радить, як підтримати своє ментальне здоров’я під час кризових подій, як адаптуватися до життя в складних ситуаціях та не боятися залишитися наодинці. А ще із цікавого: у книзі є фірмові рецепти улюблених страв Едіт Єва Еґер.

Едіт Єва Еґер – видатна психотерапевтка, що вціліла під час Голокосту, авторка світового бестселера «Вибір». Едіт Еґер народилась у єврейській родині в Угорщині. В 16 років вона була успішною балериною та гімнасткою. У цей час Едіт потрапила в концтабір, де загинули її батьки, а їй із сестрою вдалося вціліти. За кілька років після звільнення вона разом із чоловіком емігрувала до США. Освіту психолога здобула, коли їй було за 40, а ліцензію на практику отримала у 50 років. Одним із її наставників на початку кар’єри був Віктор Франкл, засновник логотерапії та теж вцілілий із Аушвіца. Вона досі приймає пацієнтів та виступає з лекціями по всьому світі.

Що говорить про книжку Divoche. Media:

У кожному розділі докторка Еґер ділиться історіями з власного життя та історіями своїх пацієнтів, а в кінці пропонує ключі до звільнення від проблеми. Це установки, вправи або питання, які допоможуть знайти шлях із наших ментальних в’язниць до свободи й радіти життю.

Подорож вглиб себе

Подорож вглиб себе, Янґ Пуебло

Янґ Пуебло

Час читання: 19 годин.
Заряджає на 100%.
Кількість сторінок: 240.
Видавництво: Наш Формат. 
Рік: 2023.

Остання книга в нашій добірці — наша безумовна фаворитка. Автор вміло поєднує психологію, філософію, поезію, мотиваційні тексти та поради щодо саморозвитку. Завдяки цьому його робота не просто допомагає пофіксити ментальні проблеми, а загалом дає змогу подивитися на своє життя наче зі сторони. 

У цьому невеличкому виданні описано чимало ментальних проблем, а більшість з них — віршами. Так-так, поезією. Бо це збірка віршів, цитат і прози, яка досліджує рух від самолюбства до безумовної любові, силу відпускання та мудрість, яка приходить, коли ми дійсно намагаємося пізнати себе. Це нагадування, що зцілення, трансформація та свобода можливі. 

Розділів у книзі-збірці 5:

  1. «відстань»,
  2. «єдність»,
  3. «інтерлюдія»,
  4. «любов до себе», 
  5. «розуміння».

Читається на одному подиху. Подиху, який нарешті дає змогу дихати на повні груди, без тягаря страхів та тривог. Як зазначає автор, збірка адресована кожному, хто шукає звільнення від болю, незалежно від методу, яким людина послуговується, аби загоїти власні рани. Паралельно цю книгу можна позиціювати як гайд з особистісної трансформації. Про те, як вирости особистісно, як позбутися внутрішніх зажимів та непропрацьованих травм. Як взагалі перевернути своє життя з ніг на голову, але так, щоби після цього воно стало більш комфортним. Достатньо впустити в себе кілька рядків книги, аби зміни почали розкриватися всередині новими усвідомленнями. І загалом, поезії цієї книги підтримують віру в перемогу світла й дають можливість перепочинку посеред бурхливого, руйнівного потоку трагедій і болю. 

Дієго Перес — відомий у соцмережах під псевдонімом Янґ Пуебло. Він — медитатор, письменник і оратор. Перша книга Янґа «Подорож вглиб себе» швидко стала бестселером на Amazon.

Що говорить про книжку The Guardian:

Це збірка прекрасних рядків і віршів на теми любові до себе, прийняття та сміливості в нашій екзистенціальній подорожі всередину. Це не книга, яку ви б читали сторінку за сторінкою. Скоріше ви можете просто перегорнути випадкову сторінку та прочитати кілька слів, які справлять потужний вплив. 

Зараз кожен із нас ледь не щодня переживає чимало травматичних та стресових подій. Адаптація до воєнних реалій неабияк зношує нашу нервову систему, змушує її щодня працювати на повну. Звісно, це не може не залишити наслідки для нашої нервової системи та ментального здоров’я. Сподіваємося, що ця підбірка допоможе втримати психологічну рівновагу, коли світ довкола хитається, як шалений. Користуйся порадами з підібраних нами книг, тримайся, бережи свою менталку та не забувай обирати себе попри все.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Прокрастинація vs самодисципліна