Тренер L&D команди MAUDAU Дмитро Грищук розповідає про вправи та лайфгаки, що допоможуть твоєму мозку працювати ефективніше.
У цій статті:
Щовівторка та щоп’ятниці в загальному чаті MAUDAU виходять пости від L&D (Learning & Development) команди, у яких ми доводимо, що навчання може бути цікавим, драйвовим і навіть веселим. У цих дописах ми знайомимо працівників з інструментами та методами, які допомагають легше впоратися з викликами не лише в роботі, а й поза нею.
L&D команда MAUDAU — це команда новаторів і експериментаторів. Наша задача — забезпечувати безперервний та ефективний процес навчання та розвитку кожного співробітника компанії. Для цього ми використовуємо проактивний, персоналізований підхід до навчання.
Тому крім традиційних підходів та методів, ми постійно шукаємо нові інструменти, які можуть класно впливати на розвиток працівників MAUDAU. Не всі із цих практик обов’язково стають частиною наших навчальних програм або тренінгів, але ми пропонуємо їх, щоб кожен працівник міг підібрати саме той інструмент саморозвитку, який буде працювати конкретно для нього.
Наприклад, один із них — нейрохакінг. У цій статті розповідаємо про нього та ділимось лайфгаками, які можна використовувати під час навчання та для опанування нових скілів.
Як використовувати нейрохакінг
Уяви, що твій мозок — це комп’ютер. Є способи його «оновлення» або «налаштування», щоб він працював краще. Спеціальні вправи, правильне харчування, медитація, програми для покращення пам’яті, концентрації, творчих здібностей — це не повний перелік способів таких оновлень. Процес використання різних методик, технік і технологій для поліпшення роботи мозку називається нейрохакінгом.
Щоб застосувати його до себе не потрібно спеціальної підготовки або попередніх тренувань. Лови список рекомендацій і порад, які можна використати прямо зараз.
Діли інформацію на шматки
Щоб краще запам’ятовувати інформацію, діли її на маленькі частини. Наша робоча пам’ять може утримувати лише 3–4 думки одночасно. Тому, якщо ти намагаєшся засвоїти багато інформації, розділи її на невеликі групи. Наприклад, щоб запам’ятати телефонний номер, можна ділити його на кілька частин.
Концентруйся — розслабляйся
Коли зосереджуєшся на чомусь, твій мозок активно працює над цією темою, проте ти не бачиш, як вона пов’язана з іншими речами. Це як освітлити маленьку частину темної кімнати ліхтариком. Після того, як ти перестанеш концентруватися і розслабишся, твій мозок починає «блукати» і з’єднує цю тему з іншими знаннями самостійно. Коли ти повертаєшся до теми згодом, то розумієш, як вона вписується в загальну картину твоїх знань.
Читай також: «Ефективніше, ніж тайм-менеджмент»
@fenjaklindworth Sun and meditation this morning 🙏🏻 #cottagecore #aesthetic #calming #fyp #tinyhouse #meditation
♬ original sound – NOFEELINGS. – NOFEELINGS.
Шар за шаром
Мозку не подобаються монотонність та одноманітність. Щоб навчання було ефективним, роби його різноманітним, але не перескакуй із теми на тему. Наприклад, спочатку читай, потім розв’язуй задачі, обговорюй тему з друзями чи колегами, а після цього малюй або роби практичні вправи. Тобто зміна активності має відбуватись у межах одного предмету.
Альфа-стан мозку
Альфа-стан мозку — це коли ми відчуваємо радість, як діти, які сміються, коли щось кажуть не так. Якщо ти навчаєшся в поганому настрої або під час стресу, ии гірше запам’ятовуєш інформацію. Тобто, якщо почуваєшся погано чи схвильовано, краще відкласти заняття, адже результату від нього не отримаєш.
Це ж стосується і людини, у якої ти навчаєшся: похмурий викладач, який монотонно бубнить щось собі під ніс — одна з причин, чому можна вийти з лекції не запам’ятавши нічого.
Одна нова навичка за раз
Щоб добре навчитися чомусь, краще зосередитися на одній навичці за раз. Як у спорті, де спортсмени тренують один рух до автоматизму, перш ніж переходити до іншого. Це дає змогу мозку робити це майже без зусиль, звільняючи місце для нових навичок.
Наприклад, студенти, які намагаються одночасно вивчити граматику іноземної мови та прокачати свої розмовні скіли, часто не можуть швидко говорити, бо їхній мозок переповнений правилами, через що імпровізувати складно.
Вправи для мозку
Щоб краще засвоїти попередні рекомендації та ввести їх у свою рутину, ділимося трьома вправами для покращення когнітивної гнучкості. Когнітивні функції мозку — це здатність розуміти, пізнавати, вивчати, усвідомлювати, сприймати та обробляти інформацію.
Перемикання
Постав перед собою два або більше завдань, які потрібно виконати.
Перемикайся між ними через встановлені проміжки часу або після досягнення певних майлстоунів — проміжкових контрольних точок, у довговтривалій роботі над чимось. Наприклад, працюй над першим завданням протягом 20 хвилин, потім перейди до другого завдання на 10 хвилин, після чого повертайся до першого.
Це вправа допомагає розвивати здатність швидко переключатися між різними задачами та змінювати свою увагу.
Рішення протиріч
Обери два суперечливі твердження або підходи до певної проблеми. Спробуй знайти між ними компроміс або з’ясувати, чи є можливість об’єднати ці два підходи в єдине рішення. Ця вправа допомагає розвивати здатність бачити різні підходи та способи вирішення конфліктних ситуацій.
Пошук асоціацій
Обери будь-який об’єкт або поняття. Спробуй знайти якомога більше асоціацій, які пов’язані із цим ним. Наприклад, які характеристики, властивості, асоціації або ситуації спадають на думку, коли ти думаєш про м’яч? Це завдання допоможе розвивати асоціативне мислення та виробляти нові зв’язки між ідеями.
Отже, мозок, як і будь-яку іншу частину тіла, можна тренувати, щоб робити його сильнішим та тримати в тонусі. Про це, до речі, ми розповідали в статті «Спортзал для розуму». Якщо виконувати ці вправи регулярно, невдовзі почнеш помічати за собою прогрес: деякі задачі будуть здаватися простішими, часу на них буде йти менше.
Якщо спробуєш на собі поради із нашої статті — обов’язково поділися в коментарях враженнями та особистим досвідом.
Нагадаємо, раніше Chief People Officer MAUDAU Наталі Олійник поділилася лайфгаками щодо планування, яке дійсно працює.