Свідомі тренди

Ефективніше, ніж тайм-менеджмент

6 Хв

Розповідаємо, чому треба керувати не часом, а своїм мозком.

Якщо ти коли-небудь пробував тайм-менеджмент і в тебе це не спрацювало, цьому є причина — і вона не в тобі. Переказуємо найцікавіше зі статті Real Simple про те, як встигати більше.

Примітка: поки я працювала над цим текстом, то спробувала виконати всі поради — вимкнути сповіщення, месенджери, музику й розбити роботу над статтею на маленькі блоки, між якими робила кількахвилинні паузи. Робота дійсно пішла швидше й легше. Тому ревізор, тобто автор, рекомендує!

Чому тайм-менеджмент не працює

Час — це невизначена, автономна конструкція, а тому за своєю сутністю некерована. Він необхідний і важливий, але не повинен бути єдиною річчю, до якої ти прив’язуєш свою продуктивність, пояснює Мора Томас, експерт із продуктивності та авторка книги «Управління увагою: Як досягти успіху та підвищити продуктивність — кожного дня».

Коли більшість людей замислюються про управління часом, перший інстинкт — домовитися із собою. Наприклад, «я закінчу звіт о 10:30 і почну відповідати на електронні листи». Проблема в тому, що найлегше скасувати угоду із самим собою, адже ніхто тебе не зупинить.

Томас рекомендує використовувати календар лише для речей, які мають «сильний зв’язок із часом»: зустрічі з іншими людьми, події, дедлайни проєктів. Інші завдання, які не мають дедлайну та за які ти не несеш відповідальності перед кимось іншим, мають слабкий зв’язок із часом. Звичайно, можна запланувати роботу над чимось на 15:00, але якщо ти не контролюєш свою увагу протягом цього відрізку часу, це не має сенсу.

Набагато надійніше покладатися на себе, а точніше — на свою увагу і здатність концентруватися.

Що означає керувати своєю увагою

Управління увагою — це про те, щоб навчитися розуміти, де знаходяться твої думки і перемикнути свій мозок у стан, найбільш релевантний для «тут і зараз». Це явище не повністю відокремлене від тайм-менеджменту — вони взаємопов’язані.

Читай також: «5 міфів про тайм-менеджмент»

Керування увагою це про те, щоб замість зосереджуватися на спробах «приборкати» час, сконцентруватися на своїй увазі. Тобто це методика про відновлення контролю над своїми думками. Це цілком реально, хоча спершу і складно.

Щоб навчитися керувати увагою, потрібно зрозуміти, як вона працює. Є чотири головні стани мозку (насправді їх набагато більше), на які ми можемо розділити нашу мозкову активність, а управління увагою — це здатність розпізнати, у якому зі станів ти перебуваєш та свідомо перемикнутися в той, який найкраще допоможе тобі в конкретний момент:

  • реактивний,
  • зосереджений і уважний,
  • мрійливий або блудний розум
  • потік.

Реактивний

У цьому стані люди найчастіше перебувають протягом дня. Це коли ти можеш намагатися зосередитися, але все одно залишаєшся у владі чинників, що відволікають: сповіщення у Slack, телефонні дзвінки, бажання прочитати цікаву статтю чи перекусити тощо.

Це про роботу в режимі багатозадачності, а насправді про перемикання між завданнями протягом дня. Наприклад, ти можеш почати проєкт із наміром довести його до кінця, але безліч зовнішніх чинників і внутрішні спокуси тримають тебе в реактивному розсіяному стані.

Зосереджений та уважний

Сфокусований і уважний — це стан, у якому ти активно концентруєшся: докладаєш зусиль, щоб зосередити увагу на одному завданні або присвячуєш певну кількість часу для поступового виконання кількох. Наприклад, знаходиш час, щоб відправити кілька електронних листів, що давно відкладав.

У такому стані ти піклуєшся, щоб тебе не турбували та активно виштовхуєш думки «не по темі», намагаючись підтримувати концентрацію протягом тривалого часу.

Це найкращий стан, щоби бути продуктивним та працювати ефективно. У цьому стані мозок працює в режимі «зануреної роботи».

Мрійливість або блудний розум

У такому стані ми не зосереджуємо увагу на чомусь конкретному, але активно протистоїмо факторам, що відволікають: ти дозволяєш розуму блукати й навмисно кажеш «ні» бажанню дістати телефон, відправити смс, увімкнути телевізор або поставити подкаст.

Найчастіше це «проміжні» моменти, коли ти чекаєш на автобус, стоїш у черзі за замовленням у кав’ярні або йдеш через парковку до машини.

Може здатися, що заповнити ці проміжки активністю або відволіканням уваги нешкідливо, навіть розумно і продуктивно. Часто так і є. Але важливо дотримуватися балансу.

Цей стан мрійливості важливий, адже саме в такі моменти до нас приходять цікаві ідеї, осяяння, творчість виходить із надр мозку. Це відбувається лише в такому стані, а не тоді, коли ти ставиш своєму мозку задачу бути креативним тут і зараз.

Потік

Це психологічний стан, у якому твій мозок працює інакше, ніж у будь-якому з трьох попередніх. Цю концепцію вперше описав угорський психолог Міхал Чіксентміхаї. Вона передбачає легку «втрату» себе в завданні.

«Коли ти в потоці, це означає, що частина мозку, яка розпізнає себе в часі та просторі («я голодний», «мені холодно», «це нудно/цікаво», «чи сподобався комусь мій пост в Instagram»), зникає, — пояснює Томас. — Ти повністю занурюєшся в справу і вона тебе повністю поглинає». Ідеальне ментальне місце для продуктивності.

Проте є нюанс: ти не можеш наказати собі увійти в потік. Хоча тобі може пощастити потрапити в нього, коли ти довго перебуваєш у зосередженому та уважному стані.

Як керувати своєю увагою

Перший крок, щоб опанувати управління увагою — усвідомити, де знаходиться твій розум тут і зараз. Другий — розпізнати, який стан мозку ідеальний для виконання конкретного завдання. Третій — скористатися допоміжними інструментами, описаними нижче.

Контролюй довкілля

Створи сигнали, які повідомлятимуть людям навколо, що ти намагаєшся зосередитися. Це може бути надягання навушників чи зачинення дверей в офіс або кабінет. Проте яким не був сигнал, не забувай проговорити словами через рот, що тобі потрібен спокій.

@dariadovhan

Як я вчуся керувати своїм фокусом та увагою. Частина 2✨ #зосередженість #саморозвиток #увага #роботанадсобою #самовдосконалення

♬ оригінальний звук – dariadovhan

Закрий соціальні мережі, месенджери або перейти в офлайн чи режим «не турбувати». Це допоможе не відволікатися на раптові повідомлення. Сховай свій телефон і «все, що дзижчить, дзвонить, вібрує або іншим чином привертає твою увагу». Увімкни режим «Не турбувати», вимкни звук, поклади екраном донизу, а ще краще — якомога далі від очей. Дослідження показують, що сама присутність телефону відволікає, навіть якщо він вимкнений і лежить екраном донизу.

Якщо тобі подобається фоновий шум, будь обережним із цим. Може здаватися, що подкаст, повтори серіалу «Офіс» або фонк допомагають зосередитися, але може бути навпаки.

Розбивай завдання та визначай зупинки

Якщо маєш одне велике завдання, розбий його на досяжні частини, завершення яких буде «зупинками». Зосередься на одній із повною увагою і концентрацією, поки вона не буде виконана.

Інша тактика — встанови таймер і обери задачу, над якою будеш працювати в цей проміжок часу. До слова, цей метод допомагає виконувати справи, коли дуже «неможеться», у тому числі в тривожних станах. Про це ми розповідали в статті, як пов’язані депресія і прибирання.

Змінюй старі звички

Соціальні мережі сприяють тому, що ми концентруємо увагу на чомусь короткостроково, постійно перемикаємося між завданнями та маємо спокусу регулярно очищувати сповіщення і слухати щось на фоні. Усе це заважає довго залишатися зосередженим на чомусь одному. Тому ми звикаємо відволікатися.

Якщо використовувати методи, описані в пунктах вище і впроваджувати в життя такі звички як читання, це допомагає тренувати увагу. Так ти розвиваєш здатність залишатися зосередженим довше.

Увага — це протиотрута від відволікання. Замість того, щоб дозволяти зовнішнім факторам красти твою увагу, визнай, що ти можеш боротися з ними. Може здаватися, що встояти перед ними неможливо, але це — ілюзія. Головне мати мету й поступовими кроками змінювати свою рутину.

Бажаємо успіхів на цьому шляху!

169 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Як наздогнати щастя