Гайд покупця

Антиподарунки: що не варто дарувати партнеру

12 Хв

Розповідаємо, які подарунки та чому можуть стати невдалими вибором для твого партнера.

У передчутті свят починаєш думати про подарунки важливим людям і згадувати, які сюрпризи вже ставалися у твоєму житті. Наприклад, колись хлопець подарував мені дуже гарну червону квітку в горщику — вона називалась Антуріум. Шкода, що юнак занадто повірив у моє вміння поводитися з рослинами, бо за тиждень вазона не стало. Мені довелося ще кілька місяців це приховувати від партнера — не хотілося його засмучувати.

Ця історія наштовхнула мене на роздуми. Тож ми в M Journal ґрунтовно дослідили тему невдалих подарунків, промоніторили Google, форуми, опитали колег, покопирсалися у власних спогадах і склали для тебе подарунковий антигайд. Розберімося, що краще не дарувати людям, щоб уникнути факапів.

Банальні подарунки

Спершу визначимося, що таке поганий подарунок або, по-іншому, невдалий. Це річ, яка не потрібна адресату, не подобається йому, не була серед його списку бажань та не викликала в нього позитивних емоцій. Якщо сказати грубо — непотріб.

Ще один нюанс, який може зробити подарунок невдалим, — його невідповідність: як недоречність для конкретної події або людини, так і те, що подарунок може бути набагато менш або більш цінним, ніж потрібно. Про цей факт писав ще антрополог Марсель Мосс у 18 столітті у трактаті «Дарунок». Там він розповідав, що саме потреба відповідати гідним подарунком на подарунок (взаємність) робить дарування унікальним явищем.

Тепер розберемося на прикладах, які подарунки можуть бути невдалими. Почнемо зі стереотипних. 

Читай також: «Чому ми любимо подарунки»

Книга — не завжди найкращий подарунок

Ймовірно думка, що книга — універсальний презент, з’явилась у часи, коли тільки зародилося масове друкарство і саме книги були основним джерелом знань, інформації і розваг. В епоху, коли не було гаджетів, рілсів у Тікток та корейських дорам, прогресивні люди розважалися, читаючи масштабну літературу.

Тож ймовірно тоді книга дійсно була найкращим подарунком, бо була і для едукації, і для розваг. Та зараз ми маємо безліч інших джерел інформації, вільний доступ як до електронних книг, так і паперових версій.

«Небезпека» дарувати книгу може бути в тому, що:

  • людині не подобається цей автор/ стиль / жанр / сюжет тощо;
  • людина вже читала цю книжку;
  • людина не любить читати.

Може трапитися і більш непередбачувана історія як, наприклад, із нашою головною редакторкою Наталкою.

Коли я навчалася ще на першому курсі та в однієї з моїх одногрупниць був день народження, ми колективно вирішили привітати її, тож почали думати, що можна їй подарувати. Тісно ніхто не з нею не спілкувався, але ми знали, що вона спокійна, досить тиха й любить читати — у неї в гуртожитку була велика полиця з класними книгами. Тож вибір був очевидним.

Неочевидною виявилась реакція іменинниці: її до сліз обурив наш подарунок. Як виявилося, вона чекала щось «дуже жіноче» — косметику чи парфуми, а не набір класних цікавих книжок у твердих обкладинках. Вона не хотіла, щоб її сприймали як відмінницю, єдине хобі якої — книжки. Вийшло незручно, а ту істерику, за яку вона так і не перепросила, я пам’ятаю і досі.

Наталка Шамало, головна редакторка M Journal

Подарунки для хобі чи роботи

Обирати цей варіант — ходити по тонкому льоду, адже тут можна або потрапити у яблучко, або дуже невдало дати маху. Наприклад, якщо людина дуже добре розуміється на косметиці, взагалі не радимо дарувати їй креми, маски чи інші засоби, особливо якщо обираєш їх за наявністю знижки. Це не тільки не потішить людину, але й розчарує. Людину, яка має в чомусь експертизу, важко вразити чимось по «її темі», якщо тільки ти не розбираєшся в цьому ще краще.

Кілька років тому ми з подругою збиралися в подорож на Шрі-Ланку. Ми не тримали це в секреті, тож коли в колективі на роботі прийшов час Таємного Санти, хтось подарував мені дешевий санскрін із мас-маркету. При тому, що я добре розбираюся в косметиці й перед поїздкою звісно що закупилася всім необхідним і якісним доглядом!

Наталка Шамало, головна редакторка M Journal

До речі, як обрати якісний засіб, що буде добре захищати твою шкіру від ультрафіолетових променів, ми розповідали в статті: «Як вибрати сонцезахисний крем для обличчя».

Також потрібно бути обережним, якщо даруєш людині подарунок, пов’язаний із її професією, адже робота й так займає велику частину життя, тож людина може засмутитись від думки, ніби в твоїх очах у неї немає жодних  інтересів, окрім роботи.

Як вийти із ситуації: спробуй обрати дотичні до хобі або стилю життя людини штуки. Наприклад, якщо людина любить вишукане вино, здивувати її пляшкою буде ой як складно. Але можна підійти з іншого боку й подарувати, наприклад, набір келихів, красиву тарілку для подачі закусок або навіть прилад, щоб готувати фондю!

Читай також: «Що подарувати вайнловеру»

Чи можна дарувати гроші

Існує повір’я, що не можна дарувати круглу суму, бо тоді вона не буде приносити щастя. Краще дарувати, приміром, не 100, а 101 гривню.

Люди по-різному сприймають гроші в подарунок: хтось може образитися, наче ти не хотів морочити голову і вигадувати індивідуальний презент для людини. Тому краще завчасно дізнайся ставлення отримувача до такого виду подарунка. Можливо, вона взагалі має банку, де збирає на якусь важливу для себе ціль, тож донат туди буде для неї найліпшим подарунком.

Якщо все-таки вирішуєш дарувати гроші, радимо подбати про приємне доповнення до такого презенту — наприклад, вино та солодощі.

До банальних подарунків відносять і гендерно-стереотипні презенти. Розберімося, що не варто дарувати жінкам та чоловікам із практичної точки зору.

Що не варто дарувати дівчині

Парфуми та косметика

Це дуже індивідуальні речі, які людина обирає для себе самостійно. Тож дарувати таке можна лише в тому разі, якщо ти 100 % знаєш, чим користується дівчина й що вона хоче.

Якщо хочеш подарувати догляд, але зберегти ефект сюрпризу, попроси дівчину написати для тебе список варіантів і обери щось із запропонованого.

Спідня білизна

Звучить дуже романтично, рівно до того моменту, як виявляється, що розмір не підходить, а білизну не можна ні обміняти, ні повернути. Тож якщо все-таки хочеш зупинитися на цьому варіанті, краще подаруй сертифікат на білизну або попередь дівчину про свій вибір подарунка, попроси її самостійно зняти мірки та замов комплект, який буде їй точно до смаку.

Історія не моя, але подруги: на 14 лютого колишній замовив їй білизну індивідуального пошиття, але з матеріалу, який їй не подобався, і в кольорах, які вона не любить. Згодом виявилося, що тоді він замовив у майстрині два однакові комплекти: один подарував подрузі, а другий — своїй коханці.

Ліля Вітюк, редакторка M Journal

Одяг і взуття

Знову-таки, це дуже індивідуальні речі. Вони можуть не підійти за розміром, фасоном, тканиною, стилем і просто роками припадати пилом у шафі.

Посуд і кухонне приладдя

Такий подарунок може образити жінку, адже це можна сприйняти як натяк на патріархальні гендерні стереотипи. Крім цього, це не персональний подарунок, а предмети для загального використання сім’єю.

Посуд і приладдя може бути класним подарунком, якщо:

  • тебе про це просили;
  • це красиві речі з класним дизайном, що добре пасуватимуть стилю та інтер’єру отримувачки. Наприклад, від якісного стильного бренду. 

Це ж саме стосується побутової техніки — фенів, плойок, стайлерів тощо. І зважай: якщо дівчина хоче Dyson, це не означає, що вона хоче фен. Вона хоче саме Dyson.

Що не варто дарувати хлопцю

Найбанальнішими подарунками чоловікам вважають шкарпетки, листівки, спідню білизну, бритви та піну для гоління. І, як показують дослідження, таким презентам чоловіки не раді.

Ці варіанти занадто рутинні та нецікаві, адже це щоденні потреби, які людина може забезпечити собі самостійно. Звісно, це мило — турбуватися, щоб у коханої людини були класні нові шкарпетки та раптово не закінчувалася пінка для гоління, проте такі маленькі дарунки варто залишити на будні дні, а для особливих дат обирати щось цікавіше, спираючись на інтереси чоловіка. Наприклад, якісний довговічний тример або Lego для дорослих.

Читай також: «6 ідей подарунків для чоловіка на День закоханих»

Попри тенденцію на гендерну нейтральність, багатьом людям дійсно можуть подобатися або не подобатися певні подарунки залежно від їх статі. Тому обов’язково зважай на смаки та погляди людини, якій готуєш презент.

Мені подарували якусь штуку, а до неї — повітряні кульки. Я цього не зрозумів, бо це якась дівчача історія.

Владислав Місіюк, Digital Marketing Lead MAUDAU

Занадто креативні подарунки

Джуліан Гіві, експерт із маркетингу та психолог, який вивчає тему подарунків, дослідив, що люди часто дарують те, що задовольняє їхні власні бажання (бути унікальним, отримати суспільне схвалення або заради приколу), а не одержувачів.

Дарувальники, як правило, зосереджуються на моменті, коли стрічки та бант знімаються. Одержувачі більше значення надають довгостроковій корисності подарунка, тож їм більше подобається отримувати те, чого вони хочуть.

Тому «вау»-ефект не завжди свідчить про успішність обраного подарунка.

Тварини

У своїх статтях про догляд за домашніми улюбленцями ми завжди наголошуємо: тварина — це не забавка, а велика відповідальність за живу істоту. Тому дарувати хвостика ми радимо лише в тому випадку, якщо це подарунок для твоєї дитини й ти готовий узяти на себе турботу про улюбленця. Або якщо ти проговорив із людиною і конкретно знаєш, яку саме вона хоче тваринку і що саме зараз вона до неї готова.

Мені подарували кота з лишаєм. Я б не сказала що це крінж, бо кота я хотіла, але я впевнена, що тваринку варто обирати людині, яка буде з нею жити. Взагалі дарувати тварин, якщо це не супер близька людина, для мене крінж.

Катерина Піхота, бренд-менеджерка MAUDAU

Але все одно радимо не ризикувати. Краще дочекайся, поки людина самостійно приютить тваринку, і подаруй їй необхідні штуки: іграшки, аксесуари, гіпоалергенні ласощі. Петперенти таке люблять.

Мені подарували вагітну хом’ячиху, яка невдовзі народила потомство і з’їла його частину в мене на очах. Довелося передарувати її найближчому зоомагазину…

Вікторія Заграй, дизайнерка MAUDAU

Екстремальні подарунки

Класний спосіб обирати вдалі подарунки — дарувати не речі, а емоції. Наприклад, квитки кудись. Науковці підтверджують, що люди отримують набагато більше задоволення від вражень, аніж від матеріальних благ, тим паче коли людина має почекати, щоб насолодитися чимось. 

Проте обирати події також варто відповідно до уподобань людини. Якщо вона не прихильниця екстриму, то занадто гострі враження можуть лише засмутити або налякати.

Колеги на минулій роботі подарували мені сертифікат на стрибок із парашутом. Досі думаю, чи був це натяк… Так чи інакше, він згорів, тобто його термін придатності вичерпався. Просто я з тих людей, які не ризикують життям або кінцівками заради емоцій.

Валерія Задачіна, SMM Lead MAUDAU

Подарунки і прикмети

Існує безліч забобонів щодо того, що не можна дарувати людям. Як більшість прикмет і народних «правил», мало хто знає, звідки вони виникли та чому стали актуальними. Існують цілі списки речей, що не можна дарувати на день народження, на весілля, на Новий рік, у діловій сфері, на побаченнях і так далі. Вони є не тільки в українському інфопросторі, але і в традиціях багатьох інших країн. Розповідаємо про найпопулярніші.

Читай також: «Дракони, забобони й Новий рік»

Що не можна дарувати:

  • Ніж або ножиці, бо вони можуть «розрізати» гарні стосунки між тобою та одержувачем. Сюди також відносять предмети з гострими кутами й колючі рослини.
  • Годинник, бо він буде «забирати» в людини молодість та здоров’я. Партнерам не можна дарувати годинник одне одному, бо це може стати причиною розлучення. Вірять, що стосунки закінчаться, коли стрілка годинника замре.
  • Хатні тапочки білого кольору — вірять, що це може призвести до смерті людини.
  • Квіти жовтого кольору — бо це до розлуки.
  • Хустинку — бо це до сліз.
  • Мило, бо це може змити стосунки.
  • Не можна дарувати пусті гаманці, сумки та валізи, адже це може накликати бідність. Але якщо покласти туди якісь додаткові подарунки або хоча б символічні кошти — можна.
  • Взуття, адже так одержувач може піти від тебе. Прямо як у пісні Ненсі Сінатри, де вона співає: «Ці черевики створені для прогулянок, це я в них і роблю. А одного разу я в них через тебе переступлю».
@julienashawaty

Replying to @user7984293088149 😹😹

♬ These Boots Are Made for Walkin’ – Nancy Sinatra

Гендерних стереотипних подарунків забобони й заборони теж стосуються. У мережі пишуть, що категорично не можна дарувати жінкам: 

  • перли — бо вони уособлюють сльози, 
  • гребінці, бо їх використовували відьми, щоб наводити порчі, 
  • дзеркала, бо так у дівчини можуть вкрасти красу,
  • засоби особистої гігієни — бо це може накликати хворобу. Також останнє отримувачка може сприйняти як неприємний натяк.

Є думка, що не можна дарувати чоловікам шкарпетки, бо це може стати причиною сварки, після чого він у цих же шкарпетках і піде з дому.

У мережі пишуть, що нейтралізувати негативний вплив перелічених вище подарунків можна, якщо одержувач ніби «купить» їх у тебе — наприклад, за одну гривню чи копійку.

Ми не перевіряли на собі всі ці забобони — тож не можемо ні спростувати, ні підтвердити. Зате розкажемо, як обирати класні подарунки.

Як дарувати вдалі подарунки

Будь-який із подарунків, які ми перелічили, може бути як тотально провальним, так і вдалим. Усе залежить від людини, якій він адресується, а точніше — від її вподобань, побажань та інтересів.

Після всього сказано виникає логічне питання — то як все-таки обрати подарунок, який порадує людину, а не змусить її відчувати розчарування, нерозуміння чи, навіть, як зараз кажуть, крінж.

Універсального списку подарунків, який підійде всім та кожному — не існує. Проте є порада, яка працюватиме у 100 % випадків.

Секрет класного подарунка — в увазі, яку ти приділяєш людині, поки його обираєш. Коли ти слухаєш, що подобається людині, звертаєш увагу на те, про що вона говорить із бажанням і інтересом.

Щоби процес вибору подарунків не був стресовим, ми наполегливо рекомендуємо привчати себе і своїх друзів до культури вішлістів. Це списки бажань, у яких ти складаєш список штук, які можуть тебе потішити.

Якось мені подарували настільний фонтан. Він світився, у ньому всередині крутилась кулька, яка розбризкувала воду по всьому столі. Коли вона висихала, її було неможливо відтерти. Це був треш. А я взагалі хотіла наручний годинник…

Інна Калашнікова, бренд-менеджерка MAUDAU

Ще одна важлива порада: слідкуй, щоби подарунки не повторювалися. Спробуй непомітно уточнити в людини, чи немає в неї ще штуки, яку ти хочеш подарувати та що їй уже дарували раніше.

Бонус: як реагувати на погані подарунки

  1. Подякуй — у будь-якому разі людина витратила час та кошти на це.
  2. Не влаштовуй скандал чи щось на кшталт цього, адже це свідчить про те, що для тебе цінні стосунки з людиною.
  3. Якщо людина поцікавиться, чи подобається тобі її подарунок, дай чесну, але не грубу відповідь. Краще робити це тет-а-тет, щоб не змусити людину відчувати сором привселюдно. Подякуй за приділений час та увагу й запропонуй на майбутнє обмінюватися вішлістами. Ініціювати цю розмову першим — не варто.
  4. Наступного разу напередодні свят запропонуй друзям обмінятися списками бажань, щоб уникнути незручних моментів.

Звісно, це не вичерпний список потенційно невдалих подарунків. Проте наша мета — донести думку, що будь-який подарунок може бути вдалим, якщо саме його хотіла отримати людина. Тому будь уважним і турботливим до бажань близьких людей.

Вищезгаданий антрополог Мосс писав, що чим більш значущий і особистий подарунок, тим більше поваги та шани до себе відчуває людина. По-справжньому продуманий подарунок не має ймовірності опинитися на смітнику. Тож бажаємо тобі завжди дарувати та отримувати лише цінні та вдалі подарунки!


Лови момент: зараз на MAUDAU знижки до -40% на важливі штуки, щоб класно відсвяткувати День святого Валентина. Шукай на нашій святковій сторінці подарунки для нього, для неї, а ще смаколики для романтичної вечері та вино, солодощі і декор для відповідного настрою. Акція діє по 15.02.2024 включно.

До речі, всі товари у цій статті — акційні. Тож якщо щось припало до душі, скоріше замовляй і будь готовим до свята любові.

170 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Камамбер може зникнути 

3 Хв
Розповідаємо, що сталося та як насолодитися сиром, поки ще є така можливість
Гайд покупця

Що купити до Великодня

5 Хв
Розповідаємо, про що важливо не забути під час підготовки до свята
Гайд покупця

Що таке бади

6 Хв
Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Як пакувати подарунки, щоб не зійти з розуму