Гайд покупця

Що посадити у квітні на балконі та на грядці

9 Хв

Розповідаємо, що садити у квітні 2024, щоб мати гарний урожай.

Початок 2024 року в Україні був напрочуд теплим та багатим на температурні рекорди. Метеорологічна весна в Україні настала ще наприкінці січня. Земля прогрілася. Можна починати працювати на городі та в саду, і не тільки, якщо живеш у селі чи маєш дачу.

У Європі з кожним роком усе популярнішим стає міське фермерство. Люди саджають помідорчики, огірочки та зелень прямо в себе на балконах, на дахах будинків або в спеціально відведених місцях у міському просторі. Тож, розберімось, що можна посадити у квітні і в селі, і на дачі, і в місті.

Що купити для роботи в саду та на городі

Зібрали для тебе список найнеобхідніших речей для городника та садівника.

  • Рукавички — латексні, зі спецзахистом від порізів, з нітриловим покриттям.
  • Насіння овочів, квітів, зелені. Обирай сертифікованих продавців, щоб не принести на свій город шкідників та хвороби.
  • Мінеральні добрива. Під час їх вибору орієнтуйся на культури, які будеш вирощувати, та рекомендації щодо їх підживлення.
  • Засоби для захисту рослин та дерев від шкідників.
  • Лійку для поливання городу.
  • Садовий степлер для підв’язування рослин.
  • Одяг для роботи в саду та кепку або капелюх із широкими полями для захисту від сонця, маску для захисту під час роботи із хімічними засобами.
  • Садовий пульверизатор (оприскувач) для обробки рослин і дерев.
  • Касети для розсади або пластикові скляночки ємністю 200 мл.
  • Дощомір. Це прилад, подібний до лійки. Показує, скільки дощу випало. Завдяки ньому будеш знати, чи треба підливати сад та грядки.

«Просунутим» рослинникам стануть у пригоді садова лопата, граблі, сапи, мотики, секатор, серп або коса, аератор для розпушування ґрунту на маленьких ділянках та ручна саджалка, у яку поміщають розсаду і «вистрілюють» нею в землю.

Які овочі можна садити у квітні

Щоб стати досвідченим городником чи садівником, потрібно опанувати багато тонкощів. Наприклад, правила сівозміни та як правильно розмістити грядки. Проте якщо ти робиш тільки перші кроки в цій справі, зберігай перелік порад, які допоможуть тобі на старті кар’єри.

Огірки

Огірки полюбляють розпушений, щедро удобрений та прогрітий до температури 18–20°С ґрунт. Надто кисла земля їм не подобається. Простими словами кислотність ґрунту — це скільки в ньому водневих іонів. Чим менше — тим кислотність більша. Це впливає на урожайність.

Щоби без лабораторних досліджень визначити кислотність ґрунту, можна придбати в спеціальні тест-смужки або лакмусові папірці. Щоб знизити кислотність ґрунту, його можна перемішати з вапном.

У квітні ще є висока ймовірність заморозків, тому обери для огірків сонячну ділянку на східному або південному схилі — це може врятувати рослини від заморозків.

Огірки люблять воду та підживлення. Перші добрива вносять, коли рослина вже має 2–3 листочки, а потім їх підгодовують раз у 10–15 днів. Якщо листя пожовтіло, то добрив недостатньо. Варто додати огіркам міді, калію або магнію.

Якщо в тебе небагато місця для вирощування огірків, або хочеш, щоб їх було легше збирати — обирай вертикальне вирощування. Їх бадилля потрібно буде підв’язувати до опори.

Морква

Морква може довго проростати. Перших сходів у вигляді дуже дрібної зелені варто чекати за 2–3 тижні. Досвідчені городники радять кілька разів промити насіння перед посівом. Це має прискорити проростання.

Найкраще її сіяти в другій половині квітня. Сіяти варто густо, а коли зійде перша зелень — прорвати, залишивши між морквинками 5 см. Оптимальна відстань між рядками — 20 см.

Морква добре росте в розпушених ґрунтах. Їй потрібні гарне освітлення і помірний полив. Щоб морква була хрумкою, солодкою та соковитою, її потрібно добре поливати та підживлювати азотом, калієм, бором та фосфором.

Помідори

Дуже теплолюбні рослини. Не варто їх висаджувати у відкритий ґрунт на початку квітня, краще почекати до 20 квітня, коли земля вже, як правило, достатньо прогріта. Оптимальна температура, щоб висаджувати розсаду помідорів — +15–18°С градусів. Якщо маєш сумніви щодо температури, її можна виміряти на глибині 10 см. Щоби підігріти землю перед висаджуванням помідорів, її можна накрити чорною плівкою.

@gamzinanatala

#теплиці #теплиці #помідори #овощи #дніпропетроськаобласть

♬ оригинальный звук – Гамзіна Наталя 🇺🇦

Саджай помідори в похмурий день або ранкові чи вечірні години. Розсада томатів не любить інтенсивного сонця, а ще — їй треба час, щоб впоратися зі стресом після пересаджування.

Помідори дуже вибагливі. Їм доведеться приділяти багато часу, щоб мати гарний урожай: підживлювати, підв’язувати та захищати від шкідників.

Перший раз помідори підживлюють через 10 днів після посадки, а далі — через 2 тижні. Їм потрібен рівномірний полив, без надмірної вологи, бо вона може спровокувати грибкові захворювання.

Секрет гарного врожаю помідорів ще й у правильному виборі сорту. Якщо маєш багато землі, можеш експериментувати із видами розсади, а от якщо збираєшся вирощувати їх на балконі, то обирай балконні сорти помідорів. Наприклад, Баторія F1, Піко F1, Венера, Ола Полька, Баджая, Граніт 1. Вони адаптовані до умов росту на балконі чи на підвіконні.

Читай також: «Город на підвіконні: добірка корисних штук для розсади»

Перець

Найкраще висаджувати розсаду в кінця квітня. Земля має бути прогрітою, стабільна нічна температура — триматися кілька днів не нижче +10°С градусів. Саджанці висаджують на відстані 30–40 см один від одного.

Адаптуй розсаду перцю до висадки у відкритий ґрунт. Для цього її кілька днів виставляй на свіже повітря в сонячному місці. Приблизно через 2 тижні після висадки розсади перцю на «постійне місце проживання», підживи його мінеральними добривами.

Щоб отримати гарний врожай солодкого перцю, вирощуй його на сонячній грядці, яка добре захищена від вітрів. Для гострого перцю підійдуть грядки в тіні.

Редис

Швидкість його росту тебе порадує. Редис однаково добре росте й у відкритому ґрунті, і на балконі, і на підвіконні.

Секрет швидкого та гарного врожаю редису, посадженого у квітні, — сонячне місце. Сій його в мілкі канавки, на відстані 2–3 см один від одного, у добре розпушену, прогріту, зволожену та підживлену землю.

Якщо погода та умови навколишнього середовища сприятимуть, то вже за 1–2 тижні побачиш перші паростки. Регулярно їх підживлюй та підливай, і в травні-червні скуштуєш урожай.

Щоб редиска була хрумкою та соковитою, її підживлюють суперфосфатами та калієм. Поливати редис можна настоями із лопухів, кульбаби, кропиви. Рослини потрібно залити їх водою та залишити в сухому темному місці на 7–10 днів, а потім поливати розсаду.

Зелень

У відкритий ґрунт у квітні можна посіяти, наприклад, кріп — і першу зелень уже матимеш на початку літа. Це невибаглива рослина, яка може спокійно рости навіть на «чужих грядках».

Зелень можна вирощувати й на підвіконні, і на балконі, якщо вони добре освітлені.

Особливого догляду не потребують кріп, петрушка, шпинат, салат, базилік. Усе, що їм потрібно буде для росту, — тепло, багато світла та зволоження. У похмурі дні їх варто освітлювати фітолампами.

Що сіяти на розсаду у квітні

У багатьох городників розсада у квітні вже росте, бо її починають сіяти ще в лютому, але у квітні ще теж можна. Для вирощування розсади використовують спеціальні контейнери або пластикові склянки.

Томати

Розсаду сіють від початку до середини квітня. За 6–8 тижнів вона буде готова до відкритого ґрунту. Це дуже теплолюбна рослина, тому обери для її розсади вікна із південного боку, але не допускай спеки.

Перець

Розсаду перцю варто сіяти на початку квітня. Тоді вона буде готовою до висадки у відкритий ґрунт у кінці травня, на початку червня. Перед висіванням розсади насіння можна проростити, намочивши його, та залишивши на добу в теплому місці.

Капуста

Розсаду капусти ранніх сортів зазвичай сіють на початку березня, пізніх сортів, а також пекінської та цвітної — у квітні. Сіють розсаду капусти в легкий, поживний та добре розпушений ґрунт. Самотужки підготувати його складно, тому краще придбати вже готовий разом із касетами для вирощування розсади.
Насіння капусти висаджують у розрахунку 1 насінина на 1 квадратний см поверхні. Ґрунт повинен бути добре зволоженим. Щоб створити ефект парника, касети можна накрити харчовою плівкою. Приблизно через тиждень з’являться перші паростки. Тоді

температуру можна знизити до менше, ніж +20 градусів і час від часу влаштовувати розсаді легке провітрювання.

Для розсади капусти можна використовувати спеціальні торф’яні таблетки. Вони мають збалансований склад поживних речовин та бережуть коріння від пошкодження під час пересадки.

Які квіти можна садити у квітні

Другий місяць весни чудово підходить для посадки більшості квітів.

Однорічні квіти
Матіола, настурція, ромашка, петунія, нагідки, чорнобривці, вербена, ромашка, льон, айстри — їх можна сіяти у квітні як у горщики, так і у відкритий ґрунт. Він має бути прогрітим, очищеним від бур’янів та підживленим мінеральними добривами.

Багаторічні квіти
Нарциси, тюльпани, лілії, півонії, соняшники, гладіолуси, флокси, іриси, жоржини. Ці квіти зазвичай садять восени, але у квітні вони теж добре приживаються у квітнику. Зверни увагу на стан бульб, з яких будеш вирощувати квіти. Якщо якісь не пережили зиму й мають ушкодження, гниль на поверхні, їх краще викинути. Глибина лунки для посадки таких квітів — близько 15 см, відстань між квітами — не менше 50–60 см.

Кожна квітка має свої особливості, тому при виборі місця для її посадки орієнтуйся на поради, вказані на пакуванні. Наприклад, яскраві, пахучі лілії люблять сонячні місця, але ідеально, якщо половина їх стебла, яка йде від кореня, була в тіні.

Які дерева та кущі можна садити у квітні

Квітень чудово підходить для висаджування кущів. Саджанці отримають необхідну вологу, а температура повітря не провокуватиме прискореного росту — це допоможе кореням стати міцними. Тож саджай у квітні малину, ожину, аґрус, смородину та порічки. А щоб сад за кілька років потопав у приємних ароматах, знайди місце для жасмину та бузку. Також, на початку квітня можна висадити магнолію, форзицію, рододендрон та сакуру.

@any.aa_a

Уже скоро все буде рожеве, в сакурах🌸 #сакура #ужгород #uzhhorod

♬ som original – gii

Весною садять дерева, які бояться заморозків і чутливі до коливання температур, наприклад персики, сливи, черешні та абрикоси. Також можна саджати волоські горіхи.

Посівний календар на квітень 2024

Сприятливі дні для роботи на городі та в саду — 1, 2, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 21–23, 25–30 квітня, несприятливі — 3, 4, 7–9, 24.

Дні, щоб садити:

  • картоплю — 1, 2, 25–30 квітня
  • батат — 1, 2, 5, 6, 10–13, 19, 20, 25–27, 29, 30 квітня
  • моркву, буряк, пастернак — 1, 2, 25–30 квітня
  • редис, редьку, ріпу — 1, 2, 14, 15, 21–23, 25 квітня
  • селеру, петрушку — 1, 2 21–23, 25–30 квітня
  • салати, цикорій — 10, 11, 14, 15, 21–23 квітня
  • шпинат — 1, 2, 3, 6, 10, 11, 29, 30 квітня
  • руколу, крес, листову гірчицю — 25 квітня
  • щавель — 1, 2, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 21–23, 29, 30 квітня
  • кріп, петрушку, кінзу — 10, 11, 14, 15, 21–23 квітня
  • базилік, розмарин, материнку — 14, 15, 19–23 квітня
  • лікарські трави — 14, 15, 19–23 квітня
  • томати — 1, 2, 10, 11, 14, 15, 21–23, 29, 30 квітня
  • перець, баклажани — 10–15, 25 квітня
  • огірки — 1, 2, 10–15, 25, 29–30 квітня
  • броколі, цвітна капуста — 14, 15, 21–23 квітня
  • рання капуста — 21–23 квітня
  • середня та пізня капуста — 10, 11, 14, 15, 21–23 квітня
  • цибулю ріпчасту — 1, 2, 21–23, 25, 28–20 квітня
  • зелену цибулю — 5, 6, 10, 11, 14, 15, 21–23 квітня
  • часник — 1, 2, 21–23, 25–30 квітня

Чому варто вирощувати овочі та зелень самостійно

Причин декілька. По-перше, овочі, вирощені самотужки, смакують у рази краще, аніж куплені. Приємно додавати до салату зелень із власного підвіконня або схрумати прямо на грядці вирощений своїми руками огірок.

По-друге, це гарний спосіб боротися зі стресом. Психіатриня Сью Стюарт-Сміт навіть написала про це цілу книгу, яка називається «Садотерапія. Як позбутися бур’янів у голові».

Ще один плюс — можливість заощадити на купівлі овочів, фруктів та зелені. Город та сад, звісно, потребують інвестицій, але найчастіше вони окупаються.

Крім усього переліченого, зрештою це цікаве та приємне хобі. Бажаємо успіхів у кар’єрі садівника!

4 записи

Про автора
Журналістка, копірайтерка. Скільки себе пам'ятаю – пишу та читаю. Улюблені теми – агро, освіта, діти та психологія. Із задоволенням розповідаю світу про людей та речі, які варті уваги.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Що купити до Великодня

5 Хв
Розповідаємо, про що важливо не забути під час підготовки до свята
Гайд покупця

Що таке бади

6 Хв
Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки
Гайд покупця

Важливі процедури, щоб захистити собаку від паразитів

5 Хв
Розповідаємо, як не дати песику стати жертвою кліщів, бліх та глистів. Паразити — небезпечні вороги домашніх улюбленців, адже вони викликають у пухнастиків…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Коли сіяти овочі на розсаду у 2024 році