Свідомі тренди

Як подолати holiday blues

5 Хв

Розповідаємо, як впоратися з почуттям смутку в період свят.

Навіть той, хто любить свята, може відчувати смуток у цей насичений сезон. Оскільки на свята люди, як правило, дуже емоційні та намагаються встигнути все, це може стати причиною стресу і виснаження.

Переказуємо статтю Verywell Mind про те, як боротися зі «святковим блюзом».

Що таке святковий блюз

Свята зазвичай сприймаються як час щастя та радості. Але для деяких людей цей період може проходити в стані смутку, самотності, тривожності та навіть депресії. На заході це називається holiday blues.

Зазвичай цей стан розпочинається в грудні чи навіть листопаді — в очікуванні зимових свят. Або ж після них — коли все закінчилося і потрібно повертатися до несвяткової рутини.

@maudau.ua

Старий рік пішов, а робота ні 😂 #робота #першесічня #новийрік #жарт #maudau #онлайншопінг #доставка

♬ original sound – MAUDAU

Симптоми «святкового блюзу»

Головний симптом — почуття смутку. Воно може бути постійним, або «накочуватися» хвилями різної інтенсивності та тривалості, а періоди бадьорості можуть чергуватися з пригніченим самопочуттям.

Крім цього варто звернути увагу на:

  • зміну апетиту або ваги,
  • зміну режиму сну,
  • пригнічений або дратівливий настрій,
  • труднощі з концентрацією,
  • відчуття нікчемності або провини,
  • більше почуття втоми, ніж зазвичай,
  • почуття напруги, занепокоєння або тривоги,
  • втрату задоволення від того, що тобі раніше подобалося.

Чому людям сумно на свята

Є кілька причин, чому ми можемо відчувати «святковий блюз». Серед них:

  • Недосип. Якщо через напружений графік й не можеш якісно виспатися, це посилює стрес.
  • Переїдання і забагато алкоголю. На свята завжди є ризик перебрати як зі смаколиками, так і з п’янкими штуками. Це змушує відчувати тяжкість у тілі та провокує погане самопочуття. Це, своєю чергою, може посилити депресивні симптоми.
  • Стрес через фінанси. Витрати на подарунки та закупи до святкових вечірок можуть відчутно вдарити по кишені. Тож постійні фонові думки «Де взяти гроші» і «Як заощадити» додають тривожності в цей період.
  • Самотність. Якщо не маєш змоги провести свята з родиною чи друзями, то в сезон відпусток почуваєшся особливо самотньо.
  • Нереалістичні очікування. Медійний образ свят (з фільмів, кліпів, реклами) може створювати відчуття, що під час святкового сезону треба бути радісним та в доброму гуморі. Це створює певний тиск, через що стрес теж посилюється.
  • Незадоволення собою. Якщо заплановані цілі не вдалося виконати, це може псувати настрій і змушувати почуватися пригнічено.
@zafinaabebe

And the pimples on my face dont help either🥲 #postholidayblues #fyp #holidayblues #melb #help

♬ original sound – emma chamberlain quotes ♡

Читай також: «Як ставити цілі на Новий рік, щоб їх досягати»

Що робити, якщо сумно на свята

Розповідаємо про методи самодопомоги, що можуть полегшити твій стан і точно не нашкодять.

Пий алкоголь у помірних кількостях

Алкоголь — це депресант, тому він може тільки погіршити моральний стан, коли ти почуваєшся сумно і пригнічено. Краще насолоджуватися п’янким у класних компаніях, коли вам усім радісно і весело.

Якщо почуваєшся не ОК, зверни увагу на моктейлі — це красиві коктейлі, але без алкоголю. Ніхто навіть не запідозрить, що твій святковий дрінк alcohol free.

Спілкуйся з друзями та знайомими

Почуття смутку часто викликає бажання усамітнитися і «заховатися» від усіх. Проте це тільки погіршить ситуацію.

Якщо в цей період не можеш бути разом із сім’єю або друзями, спробуй знайти альтернативу: запроси до себе приятелів, колег або сусідів, запропонуй влаштувати невелике свято на роботі, долучись до волонтерів, які займаються важливими справами, сходи у якесь місце, де можна познайомитися і поспілкуватися із цікавими людьми — наприклад, у книжковий клуб чи на ковзанку.

Займайся спортом

Дотримуватися розпорядку дня і щодня займатися дуже складно, коли в тебе депресивний стан, але дослідження свідчать: регулярна помірна фізична активність допомагає боротися з тривогою і депресією.

Якщо дійти до спортзалу ну дуже важко морально, спробуй знайти легшу альтернативу — щоденні прогулянки. Наприклад, ходи пішки за продуктами в магазин, що знаходиться якомога далі від дому.

Навчись говорити «Ні»

Не бійся відмовляти людям, якщо вони просять тебе про допомогу, а в тебе немає сил, часу чи бажання на це. Так само не соромся відмовлятися від запрошень туди, де будеш почуватися некомфортно. Потурбуйся про себе та не бери на себе зобов’язань більше, аніж витримаєш.

Знайди час для себе

Не ігноруй свою потребу у відпочинку. Прослідкуй, щоб у тебе щодня був час виспатися, поїсти, а ще мінімум 15–20 хвилин на речі, що підіймають тобі настрій або заспокоюють тебе — наприклад читання, медитації, активні ігри з домашнім улюбленцем і так далі.

Реалістичні очікування

Будувати плани й на життя, і на свята, і на життя після свят — класна ідея, якщо робити їх досяжними та реалістичними. Оціни свої сили та ресурси й не очікуй того, чого не зможеш здійснити, а ще — того, що не залежить від тебе. Так ти вбережеш себе від розчарувань.

Звернись до лікаря

Якщо «святковий блюз» довго не вщухає після закінчення свят, твої симптоми можуть бути ознакою чогось іншого. Це може бути ознакою серйозного депресивного розладу, для лікування якого потрібна психотерапія, а подекуди — і ліки.

До слова, люди, що мають певні психологічні розлади, наприклад тривожний або депресивний, можуть бути ще більш схильні до «святкової депресії». За даними Національного альянсу з психічних захворювань (NAMI), 64 % людей із психічними захворюваннями підтверджують, що свята погіршують їхній стан.

Якщо відчуваєш, що твій стан протягом довгого часу тривожний, пригнічений, надмірно втомлений — не гай часу та обов’язково звертайся до сімейного лікаря або психотерапевта. Не займайся самолікуванням та не встановлюй собі діагнозів самостійно, адже це шкідливо для твого здоров’я.


У Новому році бажаємо тобі не забувати турбуватися про себе та свій моральний стан і почуватися класно якомога більшу кількість часу!

Ця стаття має інформаційний характер і не може бути аналогом чи альтернативою лікуванню. M Journal не несе відповідальності за діагнози, що можуть ставити собі читачі на основі текстів, опублікованих на сайті.

170 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Що таке скандинавський стиль сну