Гайд покупця

Як прибрати вдома: метод «гірськолижного схилу»

3 Хв

Розповідаємо про цікавий метод, що допоможе навести лад вдома.

Коли ми перевантажені, відчуваємо стрес або сумуємо, наш дім втрачає свою охайність — бо мало кого турбують непомиті тарілки, коли здається, що життя навколо втрачає сенс. Проте нюанс у тому, що чим брудніше вдома, тим більше це може провокувати відчуття тривоги й виснаженості. І розірвати це коло буває дуже непросто.

Якщо ти відчуваєш, що коли справа доходить до прибирання, то застрягаєш на старті, зрушити з місця може допомогти техніка «гірськолижного схилу» (Ski Slope Method). Його описала американська психологиня та дизайнерка Аніта Йокота у своїй книзі «Домашня терапія».

Експертка розповіла, що коли відвідувала домівки своїх клієнтів, то помітила: безлад в оселях змушує людей почуватися «заблокованими в пастці». Тож їй потрібно було допомогти людям привести їх квартири та будинки в порядок, враховуючи, що її клієнти знесилені та пригнічені.

«Ці клієнти перебували під величезним тиском у своєму житті. Тому мені потрібно було полегшити їм життя, а не ускладнити, — ділиться терапевтка. — У той самий час я була молодою мамою, і кімнати моїх дітей були заповнені іграшками та безладом. Це зводило мене з розуму, але з усіма іншими справами, які я мала робити, наведення порядку було важким завданням. П’ятнадцятихвилинне щоденне прибирання нагадувало гру у «вбий крота», у якій було неможливо перемогти, а масштабне генеральне прибирання ніяк не вписувалося в мій щільний графік».

Тож щоб розв’язати цю задачу Аніта підійшла до наведення порядку з іншого боку й почала шукати метод, який спрацював би, у першу чергу, у неї самої. Варіант, який їй допоміг, психологиня назвала методом «гірськолижного схилу».

Як працює метод «гірськолижного схилу»

Ідея в тому, щоб уявити свою брудну кімнату як гірськолижний спуск. Якщо спробувати спуститися вниз по прямій, кут спуску виглядає дуже крутим, страшним і непереборним. Проте якщо перетнути схил, рухаючись з одного боку в інший, це зменшить кут і з’їзд із гори буде повільнішим, але спокійним, інколи навіть непомітним. Тож замість того, щоб дивитися на кімнату як на тунель, подивись на неї як на гірський спуск.

Читай також: «Екоприбирання: дешевше, безпечніше, чистіше»

@_traffic_lights_

My fav thing is skiing down the last slope, when the gondolas are already switched off, the most beautiful sunsets and no people! #vibes #viral #foryou #sunsets #🌄 #skiing

♬ original sound – After Midnight

Таким чином можна скоротити час прибирання наполовину, розбиваючи квартиру на кімнати, а кімнату — на секції, а не розглядати безлад як один величезний нероздільний об’єкт. 

Аніта пояснює, що мозок сприймає прибирання як ментальний марафон. Він може злякатися обсягу роботи, з яким йому доведеться боротися — і почне прокрастинувати. Тож когнітивний трюк, який полегшує сприйняття цієї «дистанції» і робить її не такою страшною, допомагає почати справу й довести її до кінця.

Також багато людей здаються через незнання, із чого почати. Цей метод допомагає почати із нескладної задачі, яку можна швидко закінчити, тобто прибрати одну зону.  Тоді мозок одразу бачить результат і йому простіше перейти до наступної секції. І так далі, поки не «спустишся» до кінця. 

Як прибрати вдома методом «гірськолижний схил»

Почни з одного кута кімнати — прибери його. Гарна думка стартувати із зони, що знаходиться ближче до стелі — наприклад, з верхніх полиць шафи.

Коли ця частина кімнати буде чистою, переходь у протилежний бік — ніби спускаєшся з гори діагональними зигзагами. Прибери цю ділянку й повернись на інший бік, ніби прокладаючи собі шлях «вниз» по кімнаті.

Читай також: «Екозвичка: що робити з непотрібним одягом»

Переходячи з кутка в куток замість того, щоб спускатися прямо вниз, ти тренуєш свій розум зосереджуватися на окремій ділянці без відчуття, що потрібно прибрати цілу кімнату. Так, прибираючи «шматками», ти все одно отримуєш цілу чисту кімнату в підсумку.

Також під час прибирання Йокота радить використовувати «Ящик для перетримки» (Holding Box). Туди потрібно складати речі, які викликають у тебе сумніви — викинути їх чи залишити. Дай собі 24-48 годин на те, що вирішити остаточно, потрібні тобі ці штуки чи вже ні. Це допоможе уникнути імпульсивних рішень і якісно очистити простір.

Нагадаємо, також нещодавно ми розповідали, як влаштувати в себе вдома дофаміновий дизайн. Цей стиль декору дому буде популярним у 2024 році.

170 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Гайд покупця

Камамбер може зникнути 

3 Хв
Розповідаємо, що сталося та як насолодитися сиром, поки ще є така можливість
Гайд покупця

Що купити до Великодня

5 Хв
Розповідаємо, про що важливо не забути під час підготовки до свята
Гайд покупця

Що таке бади

6 Хв
Розповідаємо, що потрібно знати про біологічно активні добавки
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Екозвичка: як правильно викидати скло