Свідомі тренди

Як сплять люди в різних країнах

5 Хв

Розповідаємо, що роблять люди в інших країнах, щоб покращити сон.

Сон — важлива частина здоров’я та добробуту. Однак не завжди легко швидко засинати та прокидатися бадьорим й енергійним. Інколи це залежить від зовнішніх факторів, інколи від нас самих.

Існує безліч причин, чому нам важко дотримуватися рекомендованої Центром з контролю та профілактики захворювань норми сну в сім і більше годин на добу: від стресу на роботі, у школі та сім’ї, пізніх нічних перекусів до побічних ефектів ліків. Також багатьом людям знайомо, лежачи в ліжку, обмірковувати плани на наступний день або ситуації, що сталися в минулому. 

Переказуємо найцікавіше зі статті VeryWellMind про те, як люди в різних країнах намагаються покращити свій сон.

Як покращити сон

Японія: Інемурі

Японія — одна з країн, де люди сплять найменше за ніч. Тому багато компаній заохочують своїх співробітників спати в робочий час, щоби підвищити продуктивність, зосередженість і працездатність. Тож люди Японії часто дрімають у громадських місцях — на паркових лавках, у громадському транспорті, в офісах, на вулиці, у поїзді, на сходах, нарадах чи навіть під час обіду.

Це явище називається інемурі. Його можна перекласти як «бути присутнім під час сну». У японській культурі сон на роботі схвалюють, оскільки це свідчить про те, що людина старанно працює і ставить продуктивність на перше місце.

Читай також: «Як купують японці»

Користь інемурі підтверджують американське дослідження і метааналіз 2021 року. Науковці оцінили позитивний вплив короткого денного сну на когнітивні функції. Вони проаналізували пильність, виконавчу функцію та пам’ять у дорослих людей працездатного віку до й після денного сну та порівняли з показниками тих, хто не спав.

Результати показали, що людей, які поспали вдень, у другій половині дня значно покращилась загальна когнітивна продуктивність у другій половині дня. Особливо це стосувалося пильності. Автори дослідження дійшли висновку, що денний сон дійсно підвищує ефективність роботи.

@ohkheibi

You can see this in everyday scenario and is very common when you are commuting the train. Even myself tried sleeping a couple of times and still feeling safe while sleeping inside the train though but of course, don’t let your guard down off 😅😂 #gaijininjapan #gaijinlife #lifeinjapan #trending #phtiktok #expatlife

♬ Funny Song – Funny Song Studio & Sounds Reel

Іспанія: сієста

У перекладі з іспанської сієста означає «сон». Це перерва посеред робочого дня, щоби піти додому й насолодитися обідом із сім’єю, а потім коротким сном.

Багато людей відчувають післяобідній енергетичний занепад. Особливо важко залишатися бадьорим, якщо ти не виспався напередодні ввечері. Однак 10-хвилинний сон може допомогти пережити другу половину дня і дещо компенсувати години сну, яких ми потребуємо.

Oxfords Academic провели дослідження, щоб визначити переваги короткотривалого й довгого сну після ночі недосипання. Вони запросили учасників, які вночі поспали 4,7 години, та розділили їх на групи: одна не спала вдень, інша спала 10 хвилин, третя — 30 хвилин. Після цього в респондентів вимірювали показники пильності та когнітивної активності.

Результати не показали жодних змін у тих, хто не спав, і виявили погіршення показників у тих, хто спав 30 хвилин. Однак у тих, хто подрімав 10 хвилин, спостерігалося значне покращення пильності та когнітивних показників, що тривало протягом години. Тож через це припускають, що короткий сон краще довгого, адже тоді ти не встигаєш провалитися в глибшу фазу, легше прокидаєшся і не відчуваєш сонливості опісля.

Скандинавія: роздільний сон

Інколи міцному сну може заважати людина, з якою ми ділимо ліжко — якщо уві сні вона крутиться, штовхається або перетягує ковдру на себе. Через це в скандинавських країнах, таких як Норвегія, Данія та Швеція, пари, які сплять в одному ліжку, мають індивідуальні ковдри. Більше про це ми розповідали в окремій статті про скандинавський стиль сну.

Спільна ковдра може бути причиною того, що комусь постійно надто жарко або холодно. Оскільки тіло надзвичайно чутливе до впливу температур, коли ми спимо, навіть незначна зміна може суттєво вплинути на якість відпочинку. Тому використання окремих ковдр може зробити сон у спільному ліжку якіснішим.

@sareishh

One of the things I learned on my trip to Copenhagen 😮‍💨 they use two twin duvets insted of 1 king size… never sharing a duvet again 😁😁😁 #scandinavianstyle #scandinavianinterior #bedroomtips

♬ Stompin At The Savoy – Benny Goodman

Фінляндія: сауна перед сном

Цю оздоровчу практику використовують не тільки фіни, але й багато людей в усьому світі. Сауна розслабляє і допомагає легше заснути.

Дослідження 2019 року, що вивчало результати Глобального опитування про сауну, показало, що 83,5 % учасників мали кращий сон після її відвідування.

У дослідженні пояснюють, що сауна може відігравати позитивну роль у психічному здоров’ї. Наприклад, під час сауни в організмі виділяються ендорфіни, які допомагають зменшити біль і стрес. Часте відвідування сауни дозволяє людині практикувати усвідомленість, відволікатися від напруженого графіка, знімати стрес і соціально взаємодіяти з іншими людьми. Усе це сприяє покращенню якості сну.

Під час відвідування сауни ти пітнієш, щоб контролювати температуру тіла й запобігти перегріванню. Тому важливо пити достатню кількість води після відвідування сауни — щоб запобігти зневодненню.

Читай також: «Феншуй сну»

Франція: спати голяка

Франція — одна з країн, де найбільше сплять, і приблизно 28% її мешканців діляться, що лягають спати голими. Деяким чутливим людям піжами можуть бути незручними під час сну. Інші можуть відчувати, що сон голяка підвищує їхню самооцінку, оскільки допомагає почуватися комфортніше у власній шкірі.

Наразі існує мало досліджень щодо того, чи допомагає сон голяка покращити сон. Температура тіла знижується під час сну й підвищується, коли ми не спимо. Цей цикл регулюється добовим ритмом організму. Ти можеш швидше заснути, якщо температура твого тіла знижується швидше. Тому, якщо ти схильний прокидатися від перегріву в одязі, сон голяка може охолодити тебе й допомогти спати довше й міцніше.

Погана якість сну має довгострокові наслідки для фізичного та психічного здоров’я. Тому для здорового лайфстайлу важливо достатньо і добре спати. Якщо маєш проблеми зі сном, спробуй ці стратегії. Також поговори з лікарем, якщо в тебе регулярно виникають проблеми із засинанням або якщо відчуваєш незвичну втому навіть після рекомендованої кількості годин сну.

169 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Свідомі тренди

Як розв’язувати проблеми з допомогою гумової качки

5 Хв
Розповідаємо, як мемна іграшка може допомогти знайти вихід із глухого кута
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Як піклуватися про себе у 2024 році