Розбираємося, як ігри впливають на людей.
У цій статті:
Ігри — те, із чим росла кожна людина. Найчастіше час ігор починається, коли людина має вільний час або намагається боротися з нудьгою. Тож цілком логічно, що перші ігри виникли з метою розважитися.
Ймовірно, в ігри грали ще доісторичні люди, проте цьому немає на 100 % підтверджених доказів. Найдавнішою грою у світі вважається «Королівська гра в Урі», яку винайшли ассирійці понад 5000 років тому. Для неї використовували глиняну дошку, фішки та маленькі пірамідки замість звичних для нас кубиків. Мета гри в тому, щоби першим провести всі свої фішки уздовж маршруту по дошці. До слова, пограти в найдавнішу гру у світі можна й сьогодні — у тому числі онлайн.
Проте ігри це не лише про розваги, а і про азарт, спортивний дух, мотивацію, стосунки та навіть психологію. Наприклад, у популярній книзі Еріка Берна «Ігри, у які грають люди» автор називає іграми сценарії поведінки людей у різних ситуаціях. В англійській мові ідіома the game people play описує поведінку, націлену на отримання певної вигоди. Основна ідея книги в тому, що нашу поведінку можна розглядати як ігри, у які ми граємо заради отримання визнання від решти «гравців» — людей із нашого оточення.
Розберімося детальніше, як ігри впливають на людей та стосунки між ними з погляду науки.
Як ігри впливають на людей
По-перше, науково досліджено, що ігри — один із найкращих способів відпочити та відволіктися від рутини. Плюс їм за допомогу в боротьбі зі стресом.
Читай також: «Як рослини впливають на психічне здоров’я»
Ігри сприяють розвитку дітей та допомагають їм здобути навички, що знадобляться в дорослому житті. Згадай ігри, які ти грав у дитинстві, та переконаєшся, що кожна з них навчила тебе чомусь корисному.
Наприклад, чекаючи своєї черги в класиках, діти вчаться контролювати свої емоції та бажання, а граючи в «супермаркет» — розвивати пам’ять та комунікаційні навички, вміння домовлятися, просити, відстоювати свої кордони.
Те, чого навчиться дитина, від виду гри. Наприклад, гра «Scrabble» допомагає покращити словниковий запас та знання правопису, а «Мафія» — контролювати емоції та «зчитувати» спроби інших гравців приховати правду.
Настільні ігри
Дослідження кажуть, що чим більше діти грають у настільні та карткові ігри, тим краще вони контролюють свої імпульси. Настілки вчать дітей дотримуватися правил і сидіти на місці протягом певного часу, що підвищує вміння концентруватися.
Рольові ігри
Вони дозволяють вивчати різні сценарії поведінки, ухвалювати рішення, бачити їхні наслідки. Це особливо корисно для школярів та студентів, але і в дорослому віці допомагає засвоїти нову інформацію краще, бо ти ніби «проживаєш» її.
Також такі заняття мають терапевтичний ефект — примірювання на себе ролей інколи використовують у психотерапії, тілесних практиках, розстановках.
Відеоігри
Вони сприяють розвитку оперативної пам’яті — тієї, що відповідає за безпосередню роботу над процесом — та когнітивних навичок: думати, уявляти, прораховувати, планувати подальші кроки тощо. Наприклад, Minecraft вчить розв’язувати проблеми та розробляти стратегії.
Відеоігри сприяють зокрема вмінню швидко вирішувати. Досвідчені гравці можуть робити вибір і діяти в чотири рази швидше, ніж більшість людей-»негеймерів».
Також є докази, що відеоігри можуть допомогти в розв’язанні психологічних проблем. За дослідженням Університету Окленда вони бувають ефективні при лікуванні депресії.
Ігри-симулятори дозволяють гравцям отримати практичний досвід у віртуальному середовищі. Наприклад, під час навчання пілотів використовують авіасимулятори.
Гейміфікація та навчання
Ігри також використовують у навчанні, адже вони роблять цей процес цікавим та інтерактивним. Ігровий підхід допомагає підвищити мотивацію вчитися. Навіть лінивим учням буде цікаво дізнаватися щось нове, якщо це потрібно, наприклад, для участі в крутому змаганні, виставі або конкурсі. Тим паче якщо на кону відчуття перемоги, класні призи або шанс уникнути семестрової контрольної.
Та і якщо без конкурсів — набагато цікавіше дізнаватися будь-яку інформацію, якщо її подають цікаво. Наприклад, як гурт МУР розповів історію Розстріляного Відродження в реп-мюзиклі.
Ігри використовують не лише в навчанні, а й у маркетингу. Це називається «гейміфікація» — коли в неігрових контекстах присутні ігровий дизайн або активність, що нагадує гру: накопичення балів, отримання нагород, проходження рівнів, вікторини тощо.
До речі, MAUDAU також використовує гейміфікацію — щоби будувати зі своїми гостями довгі та надійні стосунки. Про це розповідав у своїй статті лідер Retention-команди Сергій Дорошенко.
Як ігри впливають на стосунки
З тим, як ігри впливають на людей, розібралися. Далі спробуємо зрозуміти, як вони змінюють наші стосунки з людьми.
Вчать конфліктувати
Кажуть, після гри в «Монополію» можна втратити найближчих друзів або розійтися з партнером. Це, звісно, жарт, але не зовсім: видання Ellaslist склало рейтинг ігор, які найчастіше викликають сварки між людьми. У ньому популярна фінансова гра займає почесне друге місце. Обігнала її лише детективна забава Cluedo, у якій потрібно відгадати, хто ж із гравців убивця.
@valerykorolofficial Гра називається: «Як розісратися зі всіма за годину»😂 #українськийтікток #монополія #монополіяукраїна #настільнагра
♬ Athletic tune “heaven and hell” – Shinonome
Ігри можуть спричиняти конфлікти, особливо суперечки щодо правил чи ходу гри — бо в одній компанії грають Уно з «підкиданням» карт, а в іншій — без. Ці суперечки дають гравцям можливість вчитися розв’язувати проблеми конструктивно, розвивати терпіння та емпатію.
Вчать спілкуватися
Настільні ігри вимагають обміну інформацією та ідеями, тому гравці вчаться висловлювати свої думки ясно та слухати інших. Люди працюють разом для досягнення спільної мети — це допомагає розвивати навички командної роботи та взаємодопомоги.
Коли члени команди прагнуть досягнути мети спільними зусиллями вони несвідомо культивують мислення зростання, яке виходить за межі гри та проникає в інші сфери життя.
Дослідження показують, що граючи в інтелектуальні ігри, люди тренують концентрацію та увагу. Це допомагає покращити стосунки з довколишніми, адже ми стаємо більш уважними й до них.
Скріплюють стосунки
Ігри створюють позитивний досвід, що важливо для зміцнення емоційних зв’язків між гравцями. Спільні перемоги та навіть поразки допомагають почати глибше розуміти одне одного.
У спільній діяльності народжуються важливі спогади, що об’єднують людей. З іграми це ефективно щей тому, що вони викликають викид «гормонів щастя», у тому числі ендорфінів. Вони сприяють встановленню тісних стосунків між людьми.
Багато ігор вимагають від гравців довіряти один одному. Цей навик з ігрового процесу згодом переходить у побудову довірливих надійних стосунків у дружбі, коханні, роботі, навчанні тощо.
Ще один важливий момент, що для багатьох людей ігри — вагомий привід зустрічатися з друзями та привід знайомитися з новими людьми. Це особливо важливо для тих, хто почувається самотнім або кому важко знаходити друзів.
З іншого боку, якщо захоплюватися іграми надмірно, це може погано вплинути й на тебе, і на твої стосунки з людьми. За статистикою залежність чоловіка від відеоігор — одна з причин 15 % розлучень в Америці. Тому важливо в усьому знати міру та тримати баланс. Або знайти людину, яка любить ігри так само сильно, як і ти.
5 ігор на різні випадки життя
Довгі поїздки, раптові відключення світла, запрошення на свято в компанію малознайомих людей — це лише декілька ситуацій, у яких ігри стануть рятувальним колом від нудьги й некомфортної мовчанки.
Для таких випадків ми зібрали декілька ігор, щоб весело провести час із будь-якою компанією.
Уно
Бестселер уже понад 20 років. Уно належить до тих ігор, які зміцнюють стосунки, завдяки викиду дофаміну в процесі гри. Дофамін виробляється внаслідок досягнення мети та спонукає зіграти «ще один раунд».
Є безліч варіантів Уно — класична, Flip, з Гаррі Поттером, Делюкс, Майнкрафт і так далі. Радимо мати вдома хоча б одну на випадок термінової потреби в щось пограти.
Читай також: «Як професійно грати в настолки: Mattel шукає найкращого у світі гравця в UNO»
Набір The Purple Cow: 24 сімейні гри
Ця гра — ідеальний вибір для сім’ї, яка любить проводити разом час. Комплект можна використовувати як адвент-календар, щодня граючи в іншу гру. У комплекті знайдеш найрізноманітніші забавки:
- з кубиками (Фаркл, Яцзи);
- незмінну класику — хрестики-нулики, доміно тощо;
- активні ігри — мінібоулінг, правда або бажання, жаб’ячі перегони, волейбол повітряними кулями і т.д.);
- ностальгічні ігри — Marbles, Jackstones, Cootie catcher
- та багато інших.
Правда або дія
Підійде як і компанії давніх друзів, так і для знайомства з новими людьми. Її можна грати без жодного реквізиту, використовуючи свою фантазію та питання, що тебе цікавлять. Проте якщо не любиш ламати голову, можна придбати готовий набір, де всі питання і дії вже придумали замість тебе. У комплекті від JoyBand Purple cow — пляшка, щоб гравці по черзі її крутили, та 40 карток всередині. Пляшка зручна, щоби брати її із собою на пікнік, у подорож та деінде.
Досьє Детектива
Для справжніх поціновувачів таємниць та прихильників Шерлока Холмса є можливість приміряти на себе роль детектива. Гра підходить як для дорослих, так і для дітей. До комплекту входить усе необхідне для розплутування загадки: докази, фотографії та можливі підозрювані. Грати можна як самому, так і створити розслідувальне бюро з друзями або рідними.
Хапай вуса
Весела гра, яка безперечно сподобається дітлахам, хоча, якщо відверто, дорослі також будуть у захваті. Перед початком гри кожному гравцеві видається комплект вусів — потрібно запам’ятати їх форму й колір. Приклавши вуса до носа, треба уважно стежити за тим, які картки викладає ведучий.
Мета гравців — схопити картки з вусами в разі, якщо зображення відповідає їхнім вусам за формою або кольором. Картку бере собі перший, хто по ній ляснув, за умови, що вона правильна. Якщо гравець поквапився і картка, по якій він ляснув першим, не відповідає його вусам, то картку слід повернути на середину столу й додати до неї 2, раніше зароблені — це штраф. Перемагає той, у кого в кінці гри карток більше всіх.
Гра розвиває спритність та увагу, змушує не лише посміятися, а й загорітися азартом до перемоги. Грати можна також у командах, що зблизить між собою гравців.
Ігри — це не лише чудовий спосіб розважитися, а й можливість зміцнити стосунки з близькими або рідними, розвинути особисті якості та познайомитися з новими людьми. Ігри допомагають прокачувати мозок не лише в дитинстві, але й у дорослому віці. Тому не варто думати, що це лише для дітей.
Гратися та вчитися ніколи не пізно. Тож обирай, у що бавитися, пиши друзям і рідним та проводьте час разом весело і з користю.