Свідомі тренди

Хороший і поганий стрес

4 Хв

Розбираємося, чому стрес — це не завжди погано.

Стрес — це реакція тіла та розуму на зовнішні виклики. Люди схильні сприймати його як негативне явище, яке потрібно звести до мінімуму за будь-яку ціну. Хоча насправді думка, що увесь стрес за своєю суттю поганий — помилкова. Залежно від конкретних факторів та типу твоєї реакції, він може бути шкідливим (дистрес) або корисним (еустрес). Переказуємо статтю NessLabs про різницю між ними.

Дистрес VS еустрес

Уяви: на роботі наближається важливий дедлайн. На жаль, хтось із колег помилився, і частину проєкту потрібно терміново повністю переробляти. Напруга зростає, ти відчуваєш, як вона охоплює розум і тіло, через що терпіння закінчується, а хвилювання стають усе сильнішими.

@potato.life_official

I am stressed 🫠 #stressed #stressedout #doingmybest #relatable

♬ original sound – Joey Kalico

У таких ситуаціях нерідко ми можемо нагримати на колегу або навпаки заклякнути, намагаючись впоратися з тягарем тривоги. Так працюють автоматичні негативні реакції, які виникають через складну взаємодію наших думок і емоцій.

«Поганий» стрес або дистрес має негативний вплив на продуктивність, творчі здібності та психічне здоров’я, часто призводить до прокрастинації. На противагу цьому, слово «еустрес» буквально означає «хороший стрес». До слова, цей термін ввів ендокринолог Ханс Сельє в 1975 році, щоб описати позитивну реакцію тіла на стрес.

Користь від стресу

Коли ти відчуваєш «хороший» стрес, то здається, що відкрилося друге дихання. Тобто він може бути джерелом мотивації та засобом підвищення продуктивності. У 1908 році психологи Роберт М. Йеркс і Джон Діллінгем Додсон вивели закон, який стверджує, що якщо спровокувати в людини психічне або фізіологічне збудження, її працездатність підвищиться. Проте це можливо лише якщо це збудження буде помірним. Перенапруження викликає дистрес.

Еустрес ми відчуваємо, коли тиск напруги та відповідальності помірний. Переживання, які призводять до еустресу, зазвичай ми сприймаємо як складні, але такі, що ми все ще здатні подолати. Тому це призводить до підвищеної концентрації та мотивації. 

Під впливом «хорошого» стресу людина може входити в «потік». Це стан, у якому ти повністю зосереджений на задачі та повністю «включений» в неї. У такі моменти ми настільки поглинені тим, що робимо, що втрачаємо відчуття часу й можемо без зусиль ігнорувати зовнішні фактори, щоб не відволікатися.

Більше про цей стан ми розповідали в статті про те, чому важливо керувати увагою, а не часом.

Позитивний досвід, який ти отримуєш від хорошого стресу, дозволяє накопичити докази, що ти здібний та можеш долати труднощі. Це підвищує твою самоефективність — думку про те, яку роль або кількість відповідальності тобі до снаги на себе взяти. Чим більша твоя самоефективність, тим більш амбітні цілі та задачі це спонукає тебе ставити собі.

Це також допомагає навчитися без зайвої паніки реагувати на складні ситуації. Завдяки цьому людина стає більш стійкою та емоційно гнучкою. Це допомагає виробити кращі навички подолання труднощів та підвищити впевненість у собі, навчитися сприймати стрес-фактори як цінні можливості для навчання.

Як отримати хороший стрес

Те, який стрес ми будемо відчувати, залежить від нашого сприйняття ситуації. Тому, оскільки справа у сприйнятті, потенційні джерела «хорошого» стресу відрізняються для різних людей.

Хоч не все можна переосмислити як позитивний досвід, ти можеш самостійно обирати подразники, що викликають у тебе продуктивний стрес, та навмисно вносити їх у своє життя. Це можуть бути:

  • Вивчення нової навички. Наполеглива робота, щоб навчитися чогось нового, створює достатню кількість викликів у процесі.
  • Нова робота. Цей процес поєднує використання навичок, які в тебе вже є, і вивчення нових, водночас зі швидким формуванням стосунків у новому колективі. Схожим чином впливає підвищення чи зміна команди, з якою працюєш.
  • Подорожі. Поїздка у нове місце з іншою культурою може викликати позитивний стрес. Хоч подорожі й можуть бути причиною серйозних хвилювань через ймовірне скасування рейсів, крадіжки, мовний бар’єр, багато людей сприймають ці виклики позитивно, адже на іншій шальці терезів — нові враження та безліч класних емоцій.
  • Новий етап у стосунках. Коли ви з партнером починаєте жити разом, одружуєтесь, заводите кота або наважуєтесь на дитину — це супроводжується рядом викликів. Проте вони не здаються такими страшними через те, що поряд надійна людина, а всі ці процеси дарують багато щастя.
  • Переїзд. Це буквальний вихід із зони комфорту, щоб почати новий етап життя. Цей процес може бути джерелом негативного стресу для багатьох людей, але так само може призвести до еустресу.
  • Змагання. Дух конкуренції, бажання отримати бажаний результат неабияк мотивують і викликають певні позитивні хвилювання. Це можуть бути спортивні змагання, конструктивні дебати, складні відеоігри тощо. 

Щоб знайти власні джерела еустресу, важливо експериментувати з позитивними стресорами та відстежувати, як вони впливають конкретно на тебе. Не ігноруй свої почуття, відчуття та емоції. Можеш навіть записувати у щоденник, який вплив на тебе мають різні подразники, щоб було простіше займатися самоаналізом.

Важливо запам’ятати, що не всякий стрес поганий, адже і він може бути здоровим джерелом мотивації. Тому не варто уникати подій, які вибивають тебе із зони комфорту — знайди ті подразники та фактори стресу, що будуть додавати тобі енергії та мотивації. А якщо ситуація змушує тебе хвилюватися надмірно, спробуй змінити своє ставлення до неї та її сприйняття. 

Читай також, як «підкачати» мозок та «облаштувати спортзал» для розуму.

164 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Заборони, забобони та Чистий четвер

8 Хв
Розповідаємо про ритуали на Чистий четвер та їх походження
Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв
Розбираємося, що таке пермакультура і кому це підійде
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Палай, та не вигоряй: як впоратися із втомою