Розповідаємо лайфгаки, що допоможуть прищепити дитині любов до книг.
У цій статті:
Як правило, найбільше читати дітям доводиться під час навчання. Тому вони можуть асоціювати цей процес із роботою — чимось складним, обов’язковим і часто недобровільним — тому відкидати його як хобі.
2 квітня у світі відзначають Міжнародний день дитячої книги. До цієї дати ми вирішили розібратися, як допомогти дітям полюбити читання та зробити його однією зі своїх улюблених розваг. Розповідаємо про лайфгаки, що можуть спрацювати як із тодлерами, так і старшими хлопчиками та дівчатами.
Як зробити дитяче читання приємним
Для дітей будь-якого віку читання має бути цікавим і добровільним, інакше на хобі перетворити цю звичку не вдасться.
Дозволь дитині самій обирати книги
Не засмучуйся, якщо у вас різні смаки. Будь відкритим до книг, які твоя дитина хотіла б прочитати. Вони можуть бути нецікавими тобі, але все одно варто виявляти інтерес до того, що читає малеча.
Якщо дитина маленька, вона може хотіти читати ту саму книгу знову і знову. Це нормально. Дозволь їй це робити стільки, скільки потрібно. Із часом вона сама перейде до чогось іншого.
Пропонуй різні варіанти, але не наполягай на тому, що не цікавить дитину. Якщо в неї виникне любов до читання, то із часом її смак у книжках буде розвиватися, еволюціонувати та змінюватися — тоді можна буде розповідати їй про щось нове, таким чином розширювати її коло інтересів.
@amydavis444 Reading the same 2 pages for 30mins #readingwithatoddler #toddlersoftiktok #toddlermom #motherhoodunplugged #motherhood #relatable
♬ original sound – Amy Davis
Почни зі смішних книжок
Якщо в дитини читання буде асоціюватися із веселощами та сміхом, вона захоче продовжувати це робити. Тому спершу радимо пропонувати дітям кумедні історії.
Спробуй комікси
Багато картинок, мало тексту, цікавий сюжет — ідеальний варіант для дітей, які не палають любов’ю до читання. Пошукай примірники відповідно до віку та інтересів дитини. Комусь можуть сподобатися історії про супергероїв, комусь — японська манга, а підліткам може сподобатися науково-популярна література в коміксах, наприклад, про філософію.
10 порад, як привчити дитину читати
Спойлер: це не так складно, як може здаватися. Потрібно лише бути терплячим, послідовним та уважним. Ділимося найцікавішими порадами з Wiki How.
Почни із себе
Діти тягнуться до того, що цікаво їх батькам, тому якщо малеча бачить тебе набагато частіше за переглядом Reels, аніж за читанням книжки, вона буде копіювати твій вибір. Тому перше правило — почни читати частіше на очах у дітей.
Читай дитині з маленького віку
Почни знайомство із книгами якомога раніше. Спробуй читати малечі щоденно, зроби із цього постійну звичку. Це буде створювати в неї позитивну асоціацію з книгами, а ще допоможе легше засвоювати слова, розуміти їх і надалі використовувати.
Під час розвитку дитини, вона вчиться розуміти слова, говорити їх та читати поступово. Найчастіше це відбувається поетапно:
- До 18 місяців дитина починає розуміти деякі прості фрази, може розглядати книги та намагається гортати сторінки, імітує мову.
- Приблизно в 1 рік дитина вже може сказати одне або кілька слів.
- У 2 роки дитина, як правило може сказати приблизно 250–350 слів, а в 3 роки — 800–1000 слів.
- У період із 18 місяців до 3 років малеча із задоволенням слухає знайомі книги, повторює фрази з улюбленої книги, імітує розмову дорослих, може просити, щоб їй почитали.
- У період 3–5 років дитина впізнає знайомі літери, намагається їх написати, правильно тримає книгу й перегортає сторінки, починає розуміти римовані слова, починає вчитися з книжок, які їй читають та вчиться будувати речення.
Якщо для малюка з дитинства книги асоціюються із чимось цікавим, з позитивними емоціями, часом, проведеним із батьками, велика ймовірність, що цей інтерес буде рости разом із дитиною. Обирай яскраві різноманітні дитячі книги, щоб привертати увагу малюка барвистими малюнками.
Цікався, що читає дитина
Запитай її про зміст, цікаві факти з книги, персонажів, що саме їй подобається в цій історії. Можливо, є якісь моменти в тексті, які дитина не до кінця розуміє — запропонуй їх пояснити, щоб відчути історію краще. Став запитання на кшталт: «Що, як думаєш, буде далі?».
Влаштуй із друзями «книжковий клуб»
Так діти можуть дізнаватися про нові цікаві книжки, обговорювати сюжети, ділитися різними точками зору. Наявність групи, яка тебе підтримує, додає мотивації не закидати справу, що вас об’єднує.
Також можна запропонувати дітям розіграти сюжетну лінію. Це перетворить читання на повноцінну розвагу, яке буде причиною збиратися разом, щоб читати та грати.
Спокійне місце для читання
Не відволікай дитину, якщо вона зайнята читанням. Також допоможи їй позбутися зовнішніх подразників: вимкни телевізор чи радіо, сповіщення на телефоні.
Створи куточок для читання. Затишне, зручне місце у вашому домі можна перетворити на сімейну «зону для читання». Просто додайте ковдри, подушки, крісло-мішок і вікно чи лампу. Можна навіть вигадати щось на кшталт «книжкового форту» з 2 стільців і ковдри прямо у вітальні, де можна буде з головою поринути в книжку й зосередитися на читанні.
Не будь занадто наполегливим
Читання може втомлювати дитину, бути для неї серйозною та важкою справою, особливо в молодшому віці. Дай малюку стільки часу, скільки йому потрібно, щоби полюбити читати.
Читай також нашу статтю про те, чому треба керувати не часом, а увагою.
Тримай книги під рукою
Якщо книга завжди під рукою, діти, швидше за все, візьмуть її та почитають, навіть по кілька хвилин за раз. Тому радимо розкласти книги для дітей по всьому будинку, особливо біля місць, де вони найчастіше сидять чи відпочивають — у дитячій, вітальні, на кухні, на лоджії біля крісла. Рано чи пізно рука точно потягнеться до цікавої обкладинки.
@cartersullivan13 books make the best home decor 📚 #cozyhome #cozyhomedecor #booktok #booklover #bookshelf #bookcase #homelibrary #cozyhobbies #bookshelftour
♬ A Gentle Sunlight – James Quinn
Сімейна справа
Зроби читання щоденною сімейною рутиною. Виділіть час, навіть короткий, коли всі члени родини будуть читати разом, а потім ділитися думками та враженнями. Переказування сюжетів та уривків, до речі, позитивно впливає на розвиток пам’яті.
Читай також: «Спортзал для розуму: як підкачати мозок»
Заохочуй і хвали дитину
Не забувай давати своїй дитині визнання — похвалу, увагу, захоплення нею. Якщо читати більше було твоїм проханням, аніж бажанням дитини, запропонуй винагороду взамін на його виконання. Можна навіть скласти план читання, який дитина має виконати, щоб отримати якісь особливі винагороди від батьків за старання. Це додасть елемент гри, завдяки чому юний читач буде сприймати цю справу з більшою цікавістю.
Регулярність — запорука успіху
Встанови вдома норму читання та слідкуй, щоб її всі виконували. Пам’ятай: дитина вчиться доводити справи до кінця, бути дисциплінованою та сумлінною лише під наставництвом турботливих дорослих. Тому на цьому шляху твоя місія — підтримувати дитину та нагадувати, що її старання мають значення.
Не варто сварити дитину за те, що їй спершу може бути складно довго концентруватися. Цей навик потрібно напрацювати поступово. Також не сердся на дитину, якщо без твого нагадування вона не бере книгу до рук. Можливо проблема в тому, що запропоновані книжки їй не цікаві.
Сподіваємося, ці рекомендації стануть тобі в пригоді, щоб зробити читання для тебе та малюків спільним улюбленим хобі. Бажаємо класних книжок, яскравих вражень і цікавих обговорень.