Свідомі тренди

Чому весною людям хочеться любові

5 Хв

Розбираємося, як пов’язані температура на вулиці та бажання додати романтики у своє життя.

Раніше ми пояснювали, як впливає на організм зміна сезонів. Сьогодні розбираємося, чому весною хочеться закохатися і шукати стосунки.

Уся справа в гормонах

Рушійна сила, яка змушує людей виходити з дому та зони комфорту і вирушати на пошуки романтичних пригод із приходом тепла — це людська біологія. Навесні через зміну температури, тривалості світлового дня, появу свіжої зелені та багатьох інших чинників у організмі людей починають по-новому вироблятися гормони, нейромедіатори та інші елементи, що впливають на тіло й розум. Тобто любові хочеться саме через це.

Дофамін і ейфорія

Навесні ми частіше відчуваємо ейфорію, ніж у холодний період року, бо організм синтезує більше дофаміну — його називають «гормоном радості» або нейромедіатором «класного самопочуття». Це природна хімічна речовина, яку мозок використовує, щоб спонукати тебе чогось хотіти: смачної їжі, обіймів, сексу, займатися онлайн-шопінгом, гортати відео з котиками кілька годин поспіль та інших не менш приємних дій.

Коли у твоїй нервовій системі багато цього гормону, ти більш схильний закохуватися. Є і інші біологічні системи, що відповідають за любов, але коли справа доходить до нового кохання, у цьому головний винуватець саме дофамін.

Дофамін допомагає нам рухатися, відчувати мотивацію, концентруватися, а ще саме він відповідальний за формування залежностей і потяг до романтики. Якщо поглянути на просканований мозок людини із залежністю та мозок, заповнений дофаміном, вони виглядатимуть дуже подібно.

Кожного квітня мозок людини мимоволі перетворюється на фабрику дофаміну, перетворюючи тебе на любовного наркомана

Нейробіолог Хелен Фішер

З погляду науки логічно, що дофаміновий бум відбувається саме навесні, адже одне з його джерел — новий досвід. З приходом весни його стає багато: паростки рослин, барвисті квіти, пташиний спів, зміна кольорів природи, яскраві сонячні дні, люди, які поступово знімають із себе шари теплих курток і більше часу проводять на вулиці, та багато іншого.

Мозок сприймає це все як нові стимули, тому починає більш активно виробляти дофамін. Як наслідок — ти стаєш більш відкритим до нових почуттів, а людина, яка тобі подобається, у твоїх очах стає ще привабливішою.

Водночас мозок «вимикає» частини, що відповідають за гнів, страх та критичне мислення. Тому новий обранець здається ідеальним, і якщо навіть ти бачиш у ньому «червоні прапорці» — твій мозок їх одразу відкидає, мовляв: «Це нормально, люди не ідеальні, я приймаю це».

Цей піднесений настрій робить людей відкритими для кохання, і якщо ми зустрічаємо когось і відчуваємо закоханість, завдяки дофаміну ми отримуємо турбо-буст. Радість відчувається ще сильніше, а труднощі не здаються такими страшними.

До речі, про весняні квіти. У 2006 році Гарвардське дослідження показало, що вони дійсно підіймають людям настрій. Квіти можуть стати причиною миттєвого емоційного підйому, позитивних емоцій, заряду енергії, а ще — зменшити почуття смутку.

Гормон інтересу або серотонін

Поки навесні рівень мелатоніну падає, кількість серотоніну навпаки стрімко зростає. Серотонін — це нейромедіатор, який часто називають «гормоном радості та щастя». Проте насправді його біологічна функція складніша: він відповідає за пізнання, нагороду, навчання, пам’ять та багато інших процесів.

Як і мелатонін, серотонін відповідає за регуляцію настрою та енергійності. Є докази, що чим менше людина отримує сонячного світла, тим менше в неї виробляється серотоніну. Деякі науковці навіть стверджують, що сезонний афективний розлад (сезонна депресія) значною мірою пов’язаний саме зі зниженням рівня серотоніну взимку.

Читай також: «Як шукати любов у 2024 році»

З приходом весни в нас стає більше серотоніну. Дослідження в Biological Psychiatry 2011 показало, що серотонін може зробити людину більш сприйнятливою до інтимних стосунків і більшою готовою бути частиною стосунків.

Мелатонін або менше спати, більше кохати

Приток дофаміну та серотоніну особливо контрастно відчувається після зими. Шишкоподібна залоза, яка виробляє мелатонін — гормон сну — дуже активна взимку. Тому це змушує людей більше спати, бути млявими та притуплює потяг до романтики, каже Фішер.

«Навесні світло через сітківку ока потрапляє в шишкоподібну залозу і сповільнює вироблення мелатоніну. Це дає людям відчуття легкості та ейфорії. Цілком можливо, що світло впливає не тільки на сонливість, щоби було легше прокидатися, але й може стимулювати активність статевих органів і змушувати людей почуватися сексуальнішими та привабливішими», — додала науковиця.

Також є докази, що мелатонін може пригнічувати вироблення в організмі тестостерону — чоловічого статевого гормону.

Чому мозок це робить

Саме через оновлені пропорції гормонального коктейлю після зими в організмі виникає сплеск енергії та бажання закохатися. Завдяки цьому в людей з’являється потяг і бажання шукати партнера, робити романтичні вчинки, подарунки, говорити компліменти, старатися мати кращий вигляд, докладати зусиль, щоб зробити щасливою важливу для себе людину.

Читай також: «Чому люди не поспішають закохуватися»

@andreeavvaida

it’s the little things..🤍 #fyp #foryou #love #lovestory #lover #loveyou #couple #couplegoals #couples #rain #cute #aesthetic #fun #happy #happiness #beautiful #romance #romantic #dance #dancingintherain

♬ iris – 🫥

Після того, як під впливом дофаміну ти знайомишся з кимось привабливим і починаєш із ним зближуватися, у гру вступає ще один гормон — окситоцин. Його називають «гормоном прив’язаності та любові». Найінтенсивніше він виділяється під час обіймів, близькості, годування грудьми й так далі. Окситоцин робить зв’язки між людьми міцнішими.

Усе це — наслідки еволюції. Такі почуття як закоханість, любов, сексуальне тяжіння, прив’язаність з’явилися, щоб допомагати людям поєднуватися в пари, створювати сім’ї, заводити дітей та виховувати їх. Тож таким чином мозок спонукає нас продовжувати рід, щоб людство не вимерло.

І навіть якщо така ціль звучить надто прагматично, те, що людина переживає і відчуває під час побачень, закоханості, у тривалих стосунках, під час народження дітей — неймовірно цінні, насичені та приємні переживання і емоції.


Якщо цієї весни ти плануєш побачення, зробити їх цікавими та різноманітними допоможе алфавіт. Читай на M Journal, що таке алфавітні побачення і чим вони класні.

163 записи

Про автора
Копірайтерка, вайнловерка. Понад п'ять років працюю з текстами. Пишу про все, найчастіше — про лайфстайл, їжу та вино, красу, екологію, здоров'я, соціальні теми. Перекладаю зі складної на людську.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв
Розбираємося, що таке пермакультура і кому це підійде
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Свідомі тренди

Чому ми постійно запитуємо «чому?»

5 Хв
Розбираємося, як працює людська допитливість. Діти мають неймовірно допитливий розум. Вони постійно запитують: «Чому?». Вони досліджують нові речі просто тому, що хочуть…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Гайд покупця

Антиподарунки: що не варто дарувати партнеру