Свідомі трендиДобірки

Cheers! як у кіно: його величність Піно Нуар

11 Хв

Зібрали 5 фільмів, серіалів та мультфільмів, герої яких насолоджувалися келихом того самого іменитого червоного п’янкого.

У світі існують сотні видів вина й кожен із них має своїх відданих прихильників.  «Зіркою» виноробного небосхилу, елегантним, витонченим, вишуканим називають французький Піно Нуар. Сьогодні спробуємо розібратися, чому так багато людей його обожнюють. 

Читайте також: Cheers! як у кіно: підбірка віскі з голлівудським минулим

Чому всі люблять Піно Нуар

По-перше, отримати гарне вино із цього винограду не просто. Піно Нуар або Піно Неро (на італійський манір) родом зі славетного французького регіону Бургундії. Він досить складний у вирощуванні, адже його лози і ягоди вразливі до шкідників, цвілі та зовнішніх факторів. У винному світі його називають «примхливим» сортом. Тобто фермери повинні бути максимально уважними, не відлучатися далеко від виноградників більше, ніж на кілька годин. Бувають випадки, коли й такого часу достатньо, щоб град, птахи чи комахи знищили цілий урожай.

Так само значну роль грає момент збору винограду: винороб вичікує найбільш вдалі години, коли ягоди максимально набираються солодким соком, а рівень кислот у них знижується. Саме з такого урожаю виходить найкраще вино. Щоб не пропустити цей момент, винороб повинен постійно слідкувати за якістю винограду та перевіряти показники цукру в ньому спеціальним інструментом рефрактометром. Він вимірює вміст сахарози в сокові. 

По-друге, Піно Нуар яскраво розкриває теруар.  Якщо говорити простими словами, то «теруар» це загальний опис природи місця, де знаходиться виноградник. До нього включають тип ґрунту (пісок, глина, чорнозем), чи є поряд річки, море, океан, гори, вулкани, ліси, поля, які рослини там ростуть і які тварини пасуться, наскільки там вітряно, як багато дощів, як часто бувають сонячні дні, яка там зазвичай температура повітря — і багато інших параметрів. Усе це має безпосередній вплив на смак майбутнього вина. Здатність перетворювати особливості природи регіону на унікальний смак вина свідчить про майстерність винороба і високу якість винограду. Це дуже важливий параметр, за яким сомельє та поціновувачі оцінюють вина. 

Піно Нуар дуже чутливий до клімату та ґрунту, де його вирощують: якщо в регіоні недостатньо сонця, багато дощів, а земля не насичена поживними речовинами, смачного вина не вийде —  воно буде кислим, «прісним» на смак та, як кажуть сомельє, «пласким». Так говорять про вино, яке нічим не запам’ятовується, у якому немає цікавих запахів, смаку чи посмаку. 

Який на смак та запах Піно Нуар? Залежно від клімату, ґрунту та технології виноробства, він може розкриватися нотами червоних і темних фруктів (вишня, полуниця, малина), спецій (кориця, гвоздика, чорний перець), трав, квітів (фіалка, троянда), земляними акцентами (гриби, лісова підстилка, вологе листя) та іншими. Завдяки цьому воно дуже гастрономічне, тобто чудово поєднується із широким спектром продуктів — від смаженого м’яса до риби, морепродуктів та овочів. 

Наприклад, Піно Нуар із прохолодних північніших регіонів світліший та прозоріший, аніж той же виноград зі спекотного Півдня. Каліфорнійський Піно Нуар смакує і пахне стиглими ягодами та фруктами, має високий рівень алкоголю та низьку кислотність, а бургундський, у порівнянні, більш кислий, у ньому з’являються ноти мінеральності. Мінеральними називають аромати та смаки, що не відносяться до трав’яних, квіткових, фруктових, тваринних та інших категорій, такі як морська сіль, йод, крейда, мокре каміння і так далі. При цьому найкраще цей сорт розкриває свої особливості саме в прохолодному кліматі, а в теплих регіонах може народити саме «пласке» вино. 

Саме завдяки обізнаності в таких нюансах та того, як вони впливають на смак, аромат та текстуру вина, професійні сомельє наосліп визначають, із якого куточку світу напій вони дегустують. Лише уяви, особливо майстерні спеціалісти можуть навіть визначити конкретний виноградник або його ділянку! 

По-третє, дослідники вважають вино із сорту Піно Нуар найкориснішим, адже саме в ньому найбільший вміст ресвератролу — протигрибкова та антибактеріальна речовина рослинного походження. Згідно із дослідженнями клініки Майо, «ресвератрол може допомогти запобігти пошкодженню кровоносних судин, знизити рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ, або поганий холестерин) і запобігти утворенню тромбів».

Ба більше: професор кафедри харчування, харчових наук та гастрономії Барселонського університету Ламуела-Равентос розповіла, що природний фенол, такий як ресвератрол, «допомагає спалювати більше калорій, спожитих із їжі». Також науковиця вважає, що поліфеноли, присутні в цьому вині, сприяють спалюванню калорій і перетворенню їх на енергію, та позитивно впливають на роботу кишківника. 

Тобто причин любити це вино —  багато. Ймовірно, саме через це його часто зображують у мистецтві й описують як вишуканий і елегантний вибір п’янкого. Популярність Піно Нуар серед персонажів різних художніх творів відображає його популярність у реальному житті: червоні сухі із цього сорту вважаються одними із найкращих вин. 

Розповідаємо, персонажі яких фільмів та серіалів виявилися прихильниками цього сорту. 

На узбіччі —  Sideways

Найзнаковіший фільм за участю Піно Нуар — «На узбіччі», про який точно чув будь-який просунутий вайнловер. Це історія двох друзів, що напередодні одруження одного із них поринули в подорож, наповнену пригодами, жінками та вином. За сюжетом вони мандрують винними заводами Каліфорнії, у своїх дегустаціях усіляко знецінюючи сорт Мерло, а на противагу йому возвеличують Піно Нуар. 

Цей сорт отримав свою роль у стрічці завдяки тому, що у свій час суттєво вплинув на життя режисера фільму Рекса Піккета: коли той був у затяжній депресії та навіть мав думки накласти на себе руки, саме захоплення вином, а конкретно Піно Нуаром, змусило його виходити в люди, відвідувати дегустації та поступово повернуло бажання жити. 

Окрім того, що стрічка отримала «Оскара», нагороду BAFTA і два «Золоті глобуси», на його вихід у широкий прокат суспільство відреагувало на нього ще одним цікавим чином: продажі Мерло упали, тоді коли попит на Піно Неро виріс у декілька разів. 

У ЗМІ це явище охрестили «ефектом “На узбіччі”» (The ‘Sideways’ Effect). У цілому, фільм позитивно вплинув на загальну популярність червоного вина. І хоча репутація Мерло постраждала через нього, згідно із дослідженням Wines&Vines, попит на цей сорт просів лише в ціновій категорії до 10 доларів за пляшку, тоді коли популярність Піно Нуару виросла у всіх цінових діапазонах. 

У фільмі герої не афішували брендів вина, проте скласти уявлення про те саме каліфорнійське червоне можна шляхом дегустації:

До речі, про цей фільм ми розповідали раніше в піддбірці фільмів, де алкоголь —  двигун сюжету. А ще ми розкрили секрет — чи п’ють актори на зйомках справжній алкоголь. 

Корона —  The Crown

Оригінальний серіал Netflix розповідає про правління королеви Єлизавети II з моменту її сходження на престол, а також про події усередині її родини. Камео в цій історії Піно Нуар отримав у одній із серій четвертого сезону, коли королеві та принцу Філіпу до вечері подали пляшку червоного сухого. 

У серіалі не рекламували бренд конкретного виробника, проте оскільки Англія не є визначним виноробним регіоном, а монархи вирізняються вишуканим смаком, ймовірно до частування їм подали саме французький Піно Нуар із Бургундії. Радимо також спробувати червоне сухе Vincent Girardin Gevrey-Chambertin Vieilles Vignes Red та червоне сухе Doudet Naudin Pinot Noir із того ж регіону. Проте якщо хочеться познайомитися із британським втіленням цього сорту — зверни увагу на розе Lyme Bay Pinot Noir Rose.

До речі, у 2022 році нині покійна королева Єлизавета вишуканим способом відзначила річницю свого правління: на честь Платинового ювілею на троні (70 років) вона випустила власне ігристе вино, що отримало назву Platinum Jubilee Release 2022. Етикетку пляшки оформили в кольорах сукні королеви із церемонії коронації, а всередину помістили ігристе вино із бленду сортів Піно Меньє, Шардоне і, звісно, Піно Нуар. Ціна такого напою — 39 фунтів.

Цікавий факт: попри те, що Піно Меньє та Піно Нуар червоні сорти винограду, королівське ігристе має світлий золотистий колір. Чому так? Бо майже всі ягоди винограду мають прозорий сік, а забарвлення вину надають завдяки контакту зі шкіркою ягоди. Тобто під час створення королівського вина сік віджали й не витримували на меззі (суміші шкірок, м’якоті, кісточок). 

Білі вина, створені із білого винограду називають Blanc de Blanc (біле з білого), червоні із червоного винограду Noir de Noir (темне з темного), а білі вина із червоного винограду —  Blanc de Noir (біле з темного).  

Друзі —  Friends 

У культовому серіалі про дружбу, стосунки та спробу, як їх зараз модно називати, янг едалтів (з англійської —  молодих дорослих) влаштувати своє життя, прихильники могли помітити багато різноманітного алкоголю. Улюбленим коктейлем для всієї компанії була Маргарита, але часто друзі пили щось інше: від пива до міцних напоїв. Не обійшлося і без Піно Нуар, хоча чесно зазначити, що в цьому серіалі цей зірковий сорт мав лише декілька хвилин слави. 

Винолюбами серіалу виявилася пара Моніки та Чендлера: час від часу вони п’ють це вино під час своїх романтичних побачень. Також вони приносили його на вечірку Роса, щоби поділитися із друзями своєю любов’ю до вишуканих смаків. Проте бажаного ефекту не сталося: вино опинилося на килимі. 

До речі, нещодавно ми розповідали, як вивести плями він вина. Це не зовсім просто, але реально. 

Гадаємо, Моніка, як знавчиня вишуканих смаків, точно оцінила б гармонійне італійське Піно Неро Cantina Terlano Pinot Noir Sudtirol Aldo Adige. Воно чудово підійде до страв із м’яса, особливо ягнятини.

Сімпсони —  The Simpsons 

У серії «Чоловік у синіх фланелевих штанях» 23 сезону Гомеру запропонували підвищення на роботі —  стати «аккаунтом» на Спрінгфілдській атомній електростанції. Його новоспечений колега Роберт Марлоу вирішує показати Сімпсону що таке світське життя: вони п’ють дорогий алкоголь, багато спілкуються, відвідують ресторан. Під час однієї із зустрічей Гомер, Роберт і мер міста розпивають пляшку Chateau de Springfield Pinot Noir

Шато означає «замок». Цим словом позначають садибу або резиденцію, заміський будинок знаті чи дворянства. Термін також часто використовується для назви маєтку виноградаря, особливо в регіоні Бордо у Франції. Зазвичай виноробні шато мають багаторічну історію, традиції, їх вина виготовляються з урахуванням досвіду роботи в цьому теруарі та із цим виноградом. Вина від знаних шато зазвичай вишукані та престижні. Схоже, такою назвою сценаристи мультсеріалу хотіли натякнути на авторитетність та витонченість напою, що розкриває Спрингфілдський теруар. 

Оскільки Сімпсон пив Піно Нуар із місцевого шато, воно має знаходитися неподалік цього міста. Хоча воно і вигадане, у Мережі йдеться, що на околицях Спрингфілду є гірський хребет, ущелини, гігантські сандали, пустеля, ліс, річка, озера, долини, рівнини, лужне плато та вулкан. Місто розташоване на березі океану. Піно Нуар із такого теруару дійсно мав би бути захопливий. Наприклад, як Antica Terra Oregon Pinot Noir Ceras Red з Орегону. 

Кінь БоДжек —  BoJack Horseman 

Цей анімований мультсеріал для дорослих розповідає про життя актора-коня, який по завершенню кар’єри перетворився на самотнього алкоголіка зі складним характером. За сюжетом БоДжек намагається впоратися із кризою середнього віку. Щоби повернути колишню славу він вирішує видати автобіографічну книгу про своє життя. Для цього він наймає Даєн Нгуєн, яка виконує функції його «літературного раба». Це розумна освічена дівчина, що допомагає йому написати книгу його життя, — феміністка третьої хвилі, американка в’єтнамського походження, а також  майбутня дружина актора-ретривера Містера Арахісовемасло. 

Саме в руках Даєн в одному епізоді прихильники помітили келих Піно Нуар, який вона потягувала під час роботи над черговим текстом.

Прихильники серіалу із чорним, різким та подекуди грубим гумором може припасти до душі funky-Піно Нуар із різким та хвацьким характером, наприклад, чеська біодинаміка Krasna hora Pinot Noir або новозеландський варіант Burn Cottage Pinot Noir Central Otago 2019. Ці вина дуже відрізняються від своїх «традиційних» родичів, і завдяки цьому точно не залишать нікого байдужими.  

Також любителів Піно Нуару можна помітити в серіалах «Офіс», «Фрейзер», «Арчер», «Хороша дружина» та «Проєкт Мінді».  Такий вибір вина зовсім не дивує: як правило, Піно Нуар подобається прихильникам і червоних, і рожевих, і білих вин, адже він не такий потужний як Сапераві або Зінфандель, водночас має виразний характер, структуру, яку хочеться пізнавати ковток за ковтком. 

Last, but not least: що ще треба знати про Піно Нуар

Якщо почитавши про всі особливості цього сорту тобі терміново захотілося перехилити келишок, маємо попередити: очікування може не збігтися із реальністю

Річ у тім, що в сприйнятті вина величезну роль відіграють натренованість смакових і нюхових рецепторів, а також контекст (тобто теоретичні знання про вино, виноробню, рік урожаю). Піно Нуар — це не той сорт, із якого варто починати знайомство зі світом виноробства — є величезний ризик розчаруватися. Він складний для розуміння для новачків. Умовно, це як шпагат, на який сісти без попередньої підготовки навряд чи вийде. 

Про це говорять багато експертів. Зокрема лекторка міжнародної школи вина WSET Анна Євгенія Янченко у своїй книзі «Вино без правил» попереджає, що до Піно Нуару потрібно «натренувати» свої смакові та нюхові рецептори, а також багато чого вивчити із теорії, щоби повноцінно оцінити його розкіш. Для знайомства із Піно Нуаром вона радить починати із вин Нового Світу, а Бургундію залишити на «потім». 

Ще один важливий нюанс, що через свою ніжність та примхливість Піно Нуар може видавати дуже неочікувані результати. Тобто дві пляшки однакового вина від одного винороба можуть бути кардинально різними на смак. 

Водночас це зовсім не означає, що Піно Нуар подобається лише снобам. 

Вайнловери кажуть, що Піно Нуар — це лотерея. Можливо тобі пощастить із першого разу зустріти «ту саму пляшку», а може доведеться пограти у винний Tinder і спершу відвідати кілька невдалих дейтів, перед тим, як зустріти когось насправді цікавого. 

Сомельє застерігають: закохавшись у це вино одного разу, потім навіки можна залишитися його адептом. Тоді на гарне вино витрачати мало точно не вдасться. Та судячи з великої кількості прихильників цього сорту, ризик виправданий. 

Як-то кажуть, хто не ризикує, той не п’єш шампанського. І Піно Нуару, — додамо від себе. Cheers!

Правова інформація. У статті міститься довідкова інформація оглядового характеру, яка не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. MAUDAU не несе відповідальності за будь-які діагнози, що можуть бути встановлені собі читачами самостійно на основі матеріалів сайту, а також не несе відповідальності за зміст ресурсів, посилання на які містить цей текст.  Надмірне споживання алкоголю може бути шкідливим для вашого здоров’я.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Екозвичка: робити заготовки їжі

6 Хв
Розповідаємо, як заготовки допомагають заощаджувати час, гроші та сили
Добірки

Ідеї подарунків на День матері

7 Хв
Зібрали ідеї подарунків для найріднішої
Свідомі тренди

Як підготуватися до появи цуценяти чи кошеняти

8 Хв
Розповідаємо, як підготуватися до появи маленьких хвостиків
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Культура споживання алкоголю в Україні