Розповідаємо, що сталося та ділимось рецептами з сиром, який зникає.
У цій статті:
Камамбер «на межі вимирання», попереджають американські вчені. У статті ми детально розберемося, чому так трапилось та ділимось ідеями гастропоєднань і рецептів з цим сиром, поки він ще доступний.
Що сталося і до чого тут гриби
Учені Університету Тафтса (Массачусетс, США) повідомили про значне скорочення кількості штамів пліснявих грибів, необхідних для виробництва таких популярних сортів сиру, як камамбер і брі.
@butt.erhand New year, same amazing food 🤩 let’s kick off the new year with a classic baked brie (or camembert if you prefer) with garlicky croutons 🫕 #bakedbrie #bakedcamembert #bakedcheese
♬ Dream – The Pied Pipers
Учені заявляють, що за останнє десятиліття генетична різноманітність деяких із цих мікроорганізмів різко впала. Йдеться про штам грибка Penicillium camemberti. На сьогодні всі сири камамбер і брі в усьому світі щеплені саме цим штамом. Як зазначають учені, цей штам не може розмножуватися статевим шляхом, як це робить більшість цвілевих грибів. Тобто він не може «розмножуватися» з іншою особою для створення генетичної різноманітності.
Щоб створити більше цих грибів, сироварам доводиться їх клонувати.
Чи можна врятувати камамбер
За словами еволюційного біолога з Національного центру наукових досліджень (CNRS) Жанни Ропарс, спосіб врятувати ці вишукані французькі сири існує. Проте він може призвести до зміни смаку продукту, запаху та його зовнішнього вигляду.
Тобто щоби приготувати камамбер або брі, виробники сиру можуть просто щепити коров’яче молоко іншими грибами Penicillium biforme, який природно присутній у сирому молоці (ці мікроби потрібно додавати вручну, якщо сир готують із пастеризованого молока). Penicillium biforme здатна розмножуватися статевим шляхом — це найважливіше для збереження генетичної різноманітності.
«Можливо, людям колись доведеться їсти камамбер або брі із синім, зеленим або навіть помаранчевим відтінком. З іншого боку, ніхто не гарантує, що нові сири будуть такими ж смачними, як зараз», — зазначив доцент біологічного факультету Університету Тафтса (США) Бенджамін Вульф.
Але поки камамбер має звичний вигляд та смак, ділимось гастропоєднаннями та рецептами із цим сиром.
Читай також: «Закуски та напої: 5 ідеальних поєднань»
Із чим поєднувати камамбер
Для початку його потрібно правильно порізати. Дістань сир із холодильника та одразу наріж на порційні шматочки спеціальним ножем. Не їж одразу — дай сиру час трошки підтанути. Якщо камамбер не нарізати одразу з холодильника, у теплому стані його серцевина стане рідкою і буде витікати.
Сир чудово поєднується з горіхами, зеленню та солодкими фруктами. Найсмачніші комбінації — груші, яблука, диня та білий виноград. Також можна подавати його із варенням, джемом або соусами на основі кислих ягід, таких як смородина або журавлина.
У Франції сир традиційно подають із теплим хрустким багетом. До багету сир можна запекти, ось як це зробити.
Як запекти камамбер
Інгредієнти:
- 1 порція камамберу,
- 1 зубчик часнику,
- 3 гілочки свіжого чебрецю та розмарину,
- 1 ч. л. оливкової олії,
- чорний мелений перець.
Розігрій духовку до 180 градусів. Зріж верхню скоринку охолодженого сиру. На зрізане місце виклади подрібнений часник, розібрані гілочки чебрецю і розмарину. Поперчи, збризни оливковою олією і запікай близько 20 хвилин до золотистої скоринки.
Алкоголь до камамберу
Цей сир складний у фудпейрінгу, бо окрім вершкового смаку має ще пікантну нотку, яка може не підходити багатьом винам, особливо червоним. Ось варіанти вдалих поєднань:
- Сидр. Легка гірчинка яблук ідеально пасує камамберу.
- Кальвадос. Міцний напій, який містить ті ж яблучні ноти, які так пасують цьому сиру.
- Легкі білі вина. Хоч вино виробляють не з яблук, проте багато сортів мають схожу ароматику. Зверни увагу на совіньйон блан та віньо верде.
- Фруктові червоні вина. Якщо хочеш пити червоне, вибирай із яскравими ягідними нотками, як-от новозеландський піно нуар, чилійське мерло чи карменер.
Хоч камамбер не зникне просто завтра з полиць магазинів, це не привід відкладати на потім можливість ним насолодитися. Який би формат ти не обрав: їсти його шматочками із сирної тарілки, поєднувати з фруктами на брускетах і в салатах, або запекти і їсти з хрустким багетом — головне їсти із задоволенням.
Смачного!