Запитали в психологів і переказуємо їхні відповіді щодо того, чому нам усім так полюбилися новорічні гноми.
У цій статті:
Гноми — це маленькі підземні жителі, які є частиною європейського фольклору. У міфах різних країн їх називають по-своєму та наділяють всілякими суперздібностями. Не зважаючи на розмір і їхнє місце у світі, гноми не вважають себе маленькими й неважливими. Це символ добра, мудрості, згуртованості та працьовитості. Цікаво, чому ж вони набули такої популярності саме зараз — про це розпитали психологів.
Чому традиції важливі
Коментар психологині Ірини Копитіної
Потреба в традиціях у кожного своя. Є люди, які насамперед цінують стабільність і для них традиції — життєво необхідна річ. Тож вони намагаються ввести у своє життя якомога більше звичаїв та ритуалів. Якщо психіка більш схильна до пізнавання нового, то така людина буде менш прив’язана до традицій, ритуалів і звичаїв. Але всі ми певною мірою потребуємо цих «якорів».
Для ментального здоров’я дуже важлива стабільність та передбачуваність — моменти, коли знаєш наперед, що буде саме так. Щоб відчути щось подібне, людям властиво створювати ритуали, традиції.
У мене є гарна метафора щодо цього: уявімо, що ми повітряні кульки, які просто літають у повітрі без мети та напряму — ми не знаємо, куди сьогодні вітер повіє та як довго треба летіти, на що наштовхнемося, а чи може щось завадить нашому руху. Такий політ можна асоціювати з відчуттям тривожності, тому що взагалі все незрозуміло й непередбачувано — є тільки безкінечна свобода. Звичайно, це дуже вагома цінність, особливо в нашій культурі. Проте, якщо вона не врівноважена стабільністю, то психікою сприймається як небезпека.
Потрібно балансувати та визначати для себе ці точки для зупинки та відпочинку — ось таку роль для нашої психіки відіграють у тому числі традиції.
Чи корисно прикрашати свої оселі
Коментар психотерапевтки Ніни Кіях
Людям важливо підтримувати свій стан у нормі, тому важливо робити це будь-якими доступними «окейними» методами. Якщо для нас, наших дітей або рідних важливо прикрашати дім і мати святковий настрій, і це не викликає внутрішніх конфліктів, то робити це важливо. У такий спосіб ми допомагаємо нашій психіці адаптуватися, відчути спокій через затишок.
Якщо купуєш гнома умовно третій рік поспіль, то він може нагадувати тобі про щасливі моменти із минулого, що створює відчуттю спокою, певної стабільності та захищеності. А зараз ми цінуємо такі відчуття ще більше, бо існує реальна небезпека, тобто війна.
Щодо того, чи корисно слідувати трендам — кожен із нас має вирішувати самостійно. Якщо подобається бути причетним до милої тенденції, значить потрібно. Якщо ні — існує безліч інших варіантів, як прикрасити свій дім. Можна зробити ялинку із книг, до прикладу.
Як святковий декор відображає покоління
Коментар психотерапевтки Ніни Кіях
У кожного покоління є важливі речі, які надають атмосферу і відчуття цілого покоління. У наші часи почали поширюватися новорічні гномики. У цьому закцентована наша надивленість, а ще це доступно. Це викликає приємні асоціації, до того ж нам хочеться мати вдома щось красиве і приємне. Як раніше, наприклад, були сервізи та інші декоративні штуки. Але є нюанс: раніше це було пов’язано із дефіцитною можливістю це отримати. У нас час це швидше про вибір: я хочу саме такий декор. У попередніх поколінь не було можливості вільно отримати бажані подарунки — потрібно було мати певний статус. Тому в наш період це більше показує смаки людей, ніж просто доступність.
Декор це насправді класний зріз покоління, за яким можна прослідкувати певні загальні тенденції. Знову-таки, не настільки яскраво, як це було в часи 90-х, коли вибірковості такої не було і брали, що було. Але все-таки це джерело для дослідження того, чим цікавиться соціум, що він вважає для себе приємним, святковим. Ймовірно наші діти будуть ставитися до гномиків так, як ми у свій час із певним подивом дивилися на сервізи у формі рибок, що були мало не в кожному домі.
Чому люди люблять новорічних гномів
Коментар психологині Ірини Копитіної
Коли ми говоримо про цих чудових новорічних гномів, я думаю, що доречно згадати два терміни: символ та традиція — адже гноми мають відношення і до того, і до іншого.
Якщо ми говоримо про новорічних гномів як про символ, то і в оригінальному скандинавському значенні, і так це перекочувало в нашу культуру — новорічні гноми символізують достаток і побажання благополуччя. По факту — виконують роль домового в тій домівці, де вони опиняються, а це означає побажання порядку, добра та достатку. Ось одна з причин покупки новорічних гномів — дуже часто їх купують саме на подарунок, який асоціюється з Новим роком.
Гноми увійшли в нашу культуру як ще один елемент новорічної традиції. Звичаї із часом трансформуються: вони можуть змінюватися, можуть збагачуватися, втрачати свою актуальність. Так Дід Мороз та Снігуронька зараз не символізують для нас новорічні свята, а мають інше значення — щось про радянщину, росію, війну. Хочеться відокремитися від цього і знайти інший святковий декор — приємний і добрий образ. Тож гноми досить природно прийшли на «вакантне місце».
Коментар психологині Олена Василенко
Хочеш чи не хочеш, але з новорічним гномом ти обов’язково зустрінешся. Тому що вони вже потрапили в наше інфополе. Коли ти запитала мене, чому їх купують, я подумала, що це не про мене — я їх не маю і мої знайомі ніби теж. А потім пішла розбирати новорічні прикраси і знайшла там купу маленьких гномів, яких я зазвичай розставляю, щоб створити магічну атмосферу в домі.
Скандинавський стиль зараз у тренді — мода, стиль життя, дизайн, декор. А гноми — це, мабуть, один із найяскравіших символів скандинавської міфології та культури. До речі, частіше в них немає очей, бо є легенда, що лялька з очима може «висмоктати» в дитини душу. Тобто, оригінально гноми — це дитячі іграшки. А дорослі, які купують ніби-то щось для дому, отримують легальний спосіб купити собі іграшку та потішити внутрішню дитину.
Читай також: «Що таке скандинавський стиль сну»
Зараз скрутні та страшні часи, коли дуже важливо підтримувати себе та тішити за будь-якої нагоди. Ми інстинктивно намагаємося створювати затишок вдома. З погляду психології це дуже корисно, тому що навколо багато всього, що ми не можемо контролювати й ця хаотичність подій ніби «збиває з ніг» — так ми втрачаємо опори. А коли ми можемо, щось контролювати — хоча б щось маленьке — це дозволяє відчути прилив сил. Ритуали, які структурують час і дають змогу контролювати простір, організовувати для себе щось затишне дуже важливі в часи нестабільності, бо дарують надію і віру в диво, у власні сили робити все, що ми можемо для того, щоби пройти цей важкий період.
Чому люди кажуть, що не хочуть гномів, а потім усе одно купують
Коментар психотерапевтки Ніни Кіях
Це може бути пов’язано з тим, що ми не хочемо бути як усі, бо це поширено. Проте із часом ми ніби піддаємося та змінюємо своє бачення, бо це вічна дилема між тим, щоби бути причетними до чогось та бути індивідуальними.
Це нагадує історію, як із котиками — коли ми кажемо, що тварини не для нас, а потім, коли хтось із родичів заведе удома кота, ми з радістю проводимо з ним безліч часу.
Ми можемо пояснювати собі що: «Ну ні, це лише декор, це не для тебе». Але все одно це важливо — давати собі навіть невеликі джерела позитивних емоцій.
А ти вже маєш вдома новорічного гнома — ділися в коментарях!
Дякую Наталка за працю! Але ні я, ні ще 20 моїх знайомих не купуємо гномів на НР.
Ірино, дякую, що поділилися власними спостереженнями! Щиро кажучи, я теж ще не купувала гномів, але помітила напередодні новорічних свят тренд у соцмережах. Тому й поцікавилася темою 🙂