Свідомі тренди

Стратегія щасливого життя

7 Хв

Розібралися, що радять робити психологи та соціологи, щоб жити краще — наповненим та щасливим життям.

Учені витратили багато часу на вивчення того, що робить нас щасливими, а що ні. Фільмів та книг, що досліджують тему щастя так багато, що неможливо буде навіть зібрати всі їхні назви в один перелік, не те що колись передивитися або перечитати їх. Це нам говорить про те, що тема щастя — важливе питання для всього людства, адже найкращі вчені, письменники та режисери присвячують багато часу її дослідженню.

Приблизно половина рівня нашого щастя залежить від генів. Деякі люди просто схильні бути щасливішими та оптимістичними, ніж інші. Але це не означає, що не можна підвищити свій рівень щастя, якщо воно не приходить природним шляхом. Фактично, дослідження показали, що 40 % щастя людей приходить від вибору, який вони роблять.

Ми зібрали дослідження та спостереження в 10 практичних порад, що допоможуть зробити своє життя щасливішим.

Базові фізичні потреби

Багатьом здається, що щастя — це щось далеке, недосяжне, воно знаходиться десь на вершині омріяної карʼєри, у власному великому будинку із садом, або в кращих спокійніших часах, яких українці давно вже не бачили.

Але насправді перший крок до того, аби бути щасливішими — це створити кращі умови для функціонування нашого організму. Здорова їжа, тривалий та якісний сон, фізична активність — це найбанальніша порада, яка насправді працює.

В одному з досліджень учені виявили, що навіть 10 хвилин фізичних вправ на день (або один день фізичних вправ на тиждень) значно сприяють підвищенню почуття щастя. Спорт знижує рівень гормонів стресу, таких як кортизол, та підвищує рівень ендорфінів — хімічних речовин, які природно підвищують настрій.

@casstherockwillson

if anyone can figure out why i’m sad, please let me know!

♬ original sound – cassie

Комфорт та затишок

На наш моральний та фізичний стан сильно впливає середовище, яке нас оточує. Ми зараз говоримо не про екологію чи суспільство, а про місця, у яких перебуваємо більшість часу. Якщо людина працює у великому опенспейсі з білим яскравим світлом, пересувається транспортом майже уникаючи контакту з містом та природою, і повертається додому де все сіре та незатишне — це пригнічує її стан.

Щоб навпаки підзаряджатися від навколишнього середовища, зроби його більш затишним. В офісі на стіл постав квіти — споглядання рослин допомагає нам зменшити стрес та підвищити концентрацію. Вдома додай яскравих кольорів: жовтий — підіймає настрій, блакитний — сприяє розслабленню, зелений — робить нас енергійнішими. Заміни лампочки з холодним світлом на теплі, вони забезпечують розслаблення, відпочинок, позитивно впливають на нервову систему та допомагають відновити сили.

Читайте також: «Як влаштувати дофаміновий дизайн вдома»

Коло спілкування

Найголовніший висновок із 75-річного Гарвардського дослідження полягає в наступному: хороші стосунки з людьми роблять нас щасливішими та здоровішими. Якісні соціальні зв’язки корисні для нас: ті учасники експерименту, які мали сім’ї, друзів, хороші контакти в спільнотах, більш задоволені життям, витриваліші фізично й живуть довше, аніж ті, у кого таких соціальних зв’язків було мало.

Тож оточуй себе людьми, вибудовуй стосунки, працюй над близькістю, приділяй людям час і матимеш більше щастя.

Улюблена справа

Робота заради грошей чи досягнень не робить нас щасливими. Займаючись справою, яка нам не подобається, заради карʼєри чи фінансів ми шкодимо самі собі. Задумайся: бути нещасливим на роботі пʼять днів на тиждень по 8 годин, заради того, аби раз на місяць отримати зарплату та купити собі щось приємне? Або гірше: орієнтуватися на підвищення чи нагороди, які трапляються набагато рідше.

Тож щоби бути щасливим потрібно працювати там, де тобі подобається сам процес роботи. Де команда підтримує, задачі зацікавлюють, а твій потенціал розкривається.

Щоденні ритуали

Що тобі подобається робити? Якісь прості, звичайні речі, які тебе тішать, добре вдаються, змушують відволіктися від справ та посміхнутися? Щоби бути щасливим, виділяй щодня 10–30 хвилин на такий ритуал. Це може бути приготування сніданку чи вечері, прогулянка із собакою, душ або ванна.

Що тобі подобається робити? Якісь прості, звичайні речі, які тебе тішать, добре вдаються, змушують відволіктися від справ та посміхнутися? Щоби бути щасливим, виділяй щодня 10–30 хвилин на такий ритуал. Це може бути приготування сніданку чи вечері, прогулянка із собакою, душ або ванна.

Важливо, аби цей ритуал був регулярним, саме постійність допомогає нам відчувати не тільки радість у моменті, а й «накопичувати» відчуття задоволеності життям, від чого ми якраз і почуваємося щасливими.

Третє місце

Третє місце (the third place) — частина простору, яка не пов’язана з домом (перше місце) або з роботою (друге місце). Наприклад, це — кав’ярня із серіалу «Друзі», де герої збиралися майже щодня, щоби поспілкуватися та відпочити. Таким місцем може бути улюблений заклад, парк, клуб по інтересах або навіть інтернет-спільнота.

Це реалізація нашої базової потреби в соціалізації, навіть якщо в нас є стосунки, робота, друзі, хобі, не в кожному із цих форматів можна просто розслабитися та поговорити ні про що: поскаржитися на погоду, похвалитися новими кросівками, обговорити новини.

До тотальної диджиталізації такими місцями були подвірʼя, де збиралися сусіди; ринки, де покупці спілкувалися з продавцями та мешканцями району. Зараз ми знаємо сусідів хіба що із чату будинку, а скупляємося самостійно в супермаркеті. Тож щоб компенсувати природну нестачу фонового спілкування, знайди своє третє місце.

Хобі

За словами керівника 75-річного дослідження доктора Роберта Уолдінгера, у міру дорослішання люди зосереджувалися більше на тому, що приносило їм радість, і не так сильно турбувалися про минулі невдачі в карʼєрі.

Ти можеш зробити те саме. Які заняття роблять тебе щасливим, а що заважає тобі займатися ними? Згадай своє дитинство. Чим ти захоплювався, коли був молодшим? Співи? Компʼютерні ігри? «Коли людина стає старшою, у неї є більше можливостей повернутися до діяльності, яку вона асоціюєте зі щастям. Тож починай колекціонувати монети, приєднуйся до хору або грай у покер чи бридж», — каже доктор Валдінгер.

Робити добро

Дослідження показали, що витрачання грошей на інших робить нас щасливішими, ніж витрачання грошей на себе, а навіть маленькі добрі вчинки підвищують задоволеність життям. Українці особливо це відчули з початком повномасштабного вторгнення. Згадай, наскільки спокійніше та радісніше тобі стає після того, як ти робиш донат?

Та мова не лише про донати, навіть маленькі речі здатні вплинути на нас. Притримай двері перед людиною, що йде за тобою; подякуй, коли береш свою каву в кав’ярні; пригости колегу його улюбленим снеком. Навіть найменший добрий жест може покращити твій день.

Враження, а не речі

Дослідження показують, що люди відчувають себе щасливішими, коли витрачають гроші на досвід, а не на речі. Ми запам’ятовуємо події протягом більш тривалого періоду часу, і наш мозок може переживати їх заново, завдяки чому наші позитивні емоції зберігаються довше. Тож замість нової пари джинсів подумай про маленьку поїздку за місто на вихідні або влаштуй звану вечерю та запроси друзів.

Щоденна подяка

Висловлення вдячності не лише покращує настрій. Люди, які записують кілька позитивних речей про свій день, стають здоровішими, енергійнішими, менше відчувають стрес і тривогу та краще сплять. Головне — зробити це звичкою і робити це з наміром. Подумай про створення невеликого ритуалу подяки. Наприклад, щоранку, коли п’єш каву, ти можеш згадати три речі, які змусили тебе радіти протягом минулого дня.

Або візьми за звичку записувати три хороші речі про свій день перед тим, як лягати спати. Ці речі можуть бути дуже маленькими — можливо, ти побачив гарний захід сонця, або ти отримав повідомлення від людини, з якою давно не спілкувався. Насправді наука показує, що невеликі повсякденні події роблять нас щасливішими, ніж великі життєві події.

Примітка: я останні два місяці активно працюю над собою, аби подолати депресивний епізод. У тексті я зібрала саме ті поради, які допомогли мені. Я справді відчула себе набагато щасливішою, коли налагодила режим сну та почала готувати собі сніданки.

В кімнаті я зробила перестановку, купила пару вазонів. Турбота про квіти змушує мене посміхатися, а простір кімнати ніби став дихати. Я веду щоденник вдячності та щовечора записую туди три речі, які мене потішили в цей день. Це може звучати абсурдно, враховуючи ситуацію навколо, але саме це мені допомагає в найважчі моменти.

Я памʼятаю день після чергового ракетного обстрілу, коли здавалося що жахливо абсолютно все. Але я змусила себе сісти за свій щоденник і згадала, що вдячна, що в мене на руках зараз сидить моя кішка; що я знайшла час трохи почитати по дорозі на роботу; що моя подруга закрила терміновий збір. І стало легше. І я посміхнулася.

Як я писала вище, дослідження показали, що 40 % щастя людей приходить від вибору, який вони роблять. Тож роби вибір, що робить тебе щасливим.

21 записи

Про автора
Мої три улюблені справи: писати, читати та смачно їсти. Адептка смарт-велнес: вважаю, що всі тренди треба адаптувати під себе, а не слідувати порадам наосліп. Вірю, що в житті завжди є місце новим досвідам, шукаю їх та ділюся ними.
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Що таке пермакультура

7 Хв
Розбираємося, що таке пермакультура і кому це підійде
Свідомі тренди

Як підвищити рівень дофаміну

5 Хв
Прості методи турботи про себе, що допоможуть відчувати більше радості та задоволення
Свідомі тренди

Чому ми постійно запитуємо «чому?»

5 Хв
Розбираємося, як працює людська допитливість. Діти мають неймовірно допитливий розум. Вони постійно запитують: «Чому?». Вони досліджують нові речі просто тому, що хочуть…
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Свідомі тренди

Що таке «повзучий спосіб життя»