Добірка ідей та штук для декору, щоб створити у своїй оселі затишну романтичну атмосферу, натхненну півднем Франції.
Продовжуємо ділитися лайфгаками, як за допомогою простих кроків та доступних штук створити у своєму домі бажану атмосферу, настрій та інтер’єр.
У попередній статті розповідали про особливості дизайну в скандинавському стилі. Сканді та прованс досить різні за настроями та оформленням, хоча мають спільні риси: обидва базуються на легкості, комфорті, затишку.
Що таке стиль прованс
Провансальський стиль або французьке кантрі, як його ще інколи називають, утілює в інтер’єрі лайфстайл французьких сіл із притаманними йому рисами — спокоєм, розміреністю і водночас вишуканістю та духом аристократичності. Він присвячений простоті, природі, сімейним цінностям, естетиці.
У таких оселях панує атмосфера тепла та затишку, час ніби рухається повільніше, а для поспіху не лишається місця. Цей стиль відрізняється своєю ніжністю і романтичністю. Завдяки своїй провінційній легкості та комфортності в середині 17 століття він почав активно набирати популярність, коли французи-містяни остаточно втомилися від показово розкішного та перенасиченого декораціями бароко.
Прованс родом з однойменного регіону, що розкинувся на теплому сонячному півдні Франції посеред лавандових полів та розкішних краєвидів, поміж Альпами та Лазуровим берегом.
Славнозвісні пейзажі Провансу — поля фіолетової лаванди та жовтогарячих соняхів, оливкові гаї, гірські масиви та береги Середземного моря — надихали багатьох художників та письменників. Серед них Пол Сезанн та Петро Майо, чиї твори, просякнуті провансальськими мотивами, сприяли росту популярності цього стилю.
Цікавий факт: саме в одному із міст Провансу, Арлі, художник Вінсент Ван Гог написав безліч своїх залитих жовтогарячими кольорами картин, які стали його візитівками. Серед них – «Спальня в Арлі», «Нічна тераса кафе», «Соняхи», «Зоряна ніч», «Поле з ірисами біля Арлю».
Прованс — популярне місце для відпочинку та подорожей. Там багато музеїв, галерей і палаців, адже регіон має багату культурну спадщину, пов’язану з історією, релігією, літературою та мистецтвом.
Крім іншого, він відомий смачною та різноманітною кухнею: там можна скуштувати автентичні страви, такі як рагу з лавандовими травами, томатний песто, рататуй, особливо смачні оливкову олію, сири та вина з місцевих виноградників. До речі, саме тут знаходиться відома виноробня Бреда Піта Chateau Miraval, якою раніше вони володіли разом з Анджеліною Джолі.
Прованс — регіон із потужно розвиненими сільськогосподарською та садовою промисловостями. Тому стиль, у якому місцеві жителі оздоблюють свої домівки, побудований на їх головних потребах у простих, функціональних і практичних рішеннях для життя в селі.
Основні риси стилю інтер’єру прованс
Матеріали
Визначальна риса цього стилю — природність. Для оздоблення інтер’єру використовують те, що завжди було легкодоступним у регіоні — дерево, камінь, глину, льон, бавовну тощо. Перевагу надають натуральним матеріалам і простим формам. Наприклад, меблі повинні бути дерев’яними (або кованими), бажано фарбованими й на ніжках.
Кольори
У підборі кольорової гами зберігається тенденція на натуральність. У цьому стилі домінують природні відтінки, що поєднуються в одній гармонійній палітрі. Колірні рішення можуть бути як світлими й пастельними, так і більш насиченими та глибокими. Потрібно лише дотримуватися загального принципу: приміщення має виглядати світлим, свіжим та спокійним.
Найпопулярніші кольори стилю прованс:
- Білий. Робить кімнати світлими і просторими.
- Бежевий та пісочний. Створюють теплу та природну атмосферу, додають затишок. Практичне рішення для стін та меблів.
- Блакитний. Беззаперечний символ провансальського стилю. Нагадує про барви неба та Середземного моря.
- Лавандовий. Колір невід’ємно асоціюється з Провансом, завдяки полям квітки, назву від якої він отримав. Цей ніжний фіолетовий відтінок надає приміщенню свіжості та спокою.
- Жовтий. Як правило, він підсилює відчуття тепла та радості. Різноманітні відтінки, такі як лимонний, сонячний або гірчичний, використовують, щоб додати яскравості та енергії дизайну.
- Зелений. Надає природності. Асоціюється з листям дерев та прованськими садами. Особливо вдалими є м’ятний та оливковий.
Текстиль
Найкращий вибір для штор, оббивки меблів та постільної білизни — лляна й бавовняна тканини в натуральних відтінках, з квітковими малюнками чи геометричними мотивами. Текстиль можуть оздоблювати вишивкою або мереживом, а штори зазвичай прикрашають розшитими деталями та доповнюють простими фіранками.
Декор
Він у прованському стилі відіграє важливу роль, адже створює в приміщеннях необхідний настрій та характер. Провансу притаманні романтичні деталі, квіткові мотиви, використання антикваріату і вінтажу.
Найпопулярніший декор у цьому стилі:
- глиняні горщики з квітами, у тому числі підвісні кашпо;
- порцеляна та кераміка (посуд, вази, глечики);
- вінтажні картини, панно, малюнки в рамах;
- вінтажні світильники;
- хендмейд (розписи та ручна робота);
- камін, облицьований каменем;
- вироби з кованого заліза та металеві деталі (ліхтарі, підвісні світильники, оздоблення на меблях тощо). Ковані елементи повинні бути не масивними, а елегантними й тонкими. Найчастіше їх фарбують білою або чорною фарбами;
- вінтажні або реставровані меблі та аксесуари (старі шафи, крісла, комоди тощо). Це додає інтер’єру унікальності та історичного контексту;
- м’які меблі з великими подушками, пухкі килими й покривала;
- рюші, ажури та мереживо, іграшки.
Як створити інтер’єр у стилі прованс вдома самостійно
Створити атмосферу Провансу удома досить легко, адже не це вимагає перепланування або проведення капітального ремонту. Достатньо використати певні поради.
Для початку — визначити, що саме тобі подобається в цьому стилі. Спробуй розвивати надивленість, шукати натхнення в прикладах дизайнів інтер’єру та використовувати певні ідеї звідти.
Ділимося добіркою книжок, що допомагають глибше зануритися в сутність прованського стилю та знайти безліч натхнення для майбутнього ремонту.
- «Provence Style: The Art of Home Decoration». Авторка Noëlle Duck досліджує історію та основні принципи стилю, пропонує багато візуальних прикладів та порад щодо втілення цього інтер’єру вдома.
- «The Provence Interiors: French Country Style in America». Betty Lou Phillips зібрала безліч варіантів прованських інтер’єрів із різних куточків світу й розповіла, як цей стиль відтворюється іншими культурами та на різних континентах.
- «Essentially French: Homes with Classic French Style». Дослідниця Josephine Ryan розповідає про класичний французький стиль, у тому числі про елементи Провансу, та ділиться секретами, як створити елегантний інтер’єр, натхненний цим регіоном.
- «French Accents: Farmhouse French Style for Today’s Home». Авторка Anita Joyce пропонує практичні поради та ідеї втілення провансальського стилю в актуальних ремонтах. Вона розповідає, як міксувати сучасні елементи з класичною естетикою.
- «The French Country House: From the Pages of Maison Côté Sud». У книзі зібрані найкращі фотографії та статті із журналу Maison Côté Sud, присвячені провансальському стилю та декору. У збірнику можна знайти ідеї для кухонь, спалень, віталень та інших приміщень.
Також натхнення можна пошукати у відеороликах на YouTube. Наприклад, тут:
- HOW TO decorate NEW Provençal Style | Top 10 Insider Design Tips
- HOW TO decorate FRENCH COUNTRY Style Kitchens | Top Insider Design Tips
- Ідеї дизайну спальні в стилі прованс (відеодобірка)
- 31 ідея декору кухні в стилі прованс (відеодобірка)
- Ідеї дизайну дому в стилі прованс (відеодобірка)
Звісно, цей естетичний, світлий і вишуканий романтичний стиль інтер’єру не могли оминути режисери та художники-кінематографісти. У багатьох популярних стрічках та серіалах герої живуть в оселях, оздоблених саме за тенденціями провансу. Найчастіше, звісно, такі інтер’єри можна побачити у фільмах, де події розгортаються в Провансі, наприклад, історичних.
Ось декілька стрічок із класними прованськими дизайнами:
- «Хороший рік». У цій комедії з Расселом Кроу в головній ролі режисер Рідлі Скотт використав провансальський стиль, щоб створити відповідну атмосферу французького виноробного маєтку, де й розгортаються події пригоди.
- «Шоколад». Драма-комедія із Джонні Деппом та Жюльєт Бінош у головних ролях відбувається в маленькому французькому містечку. Провансальські мотиви в декораціях та інтер’єрах кав’ярень і будинків підкреслюють романтичність та емоційність історії.
- «Телефонуйте моєму агенту» або «Десять відсотків» (Dix pour cent). Це французький телесеріал, який розповідає про роботу паризьких агентів акторів, їх стосунки з підлеглими та колегами, пригоди, з якими доводиться стикатися. Частина подій серіалу відбувається в Провансі, тож у цих епізодах можна почерпнути класні ідеї декору та ремонту.
- «Прованс». Французький документальний фільм розповідає про культуру та життя в Провансі. У стрічці не оминають і стиль у декорі інтер’єру та розповідають його історію, головні риси та родзинки.
- «Повня в Парижі». У романтичній комедії режисера Вуді Аллена є сцени, що розгортаються в одному із маленьких містечок Провансу. Вони відображають естетику сільського життя в регіоні — із традиційними будинками, квітковими клумбами та романтичними деталями.
- «Французький поцілунок». У комедії з Мег Раян і Кевіном Клайном є сцени, що знімали в Провансі. Там можна побачити місцеві будиночки з кольоровими дверима, традиційні вулички та приміщення з притаманними цьому стилю акцентами.
Ці фільми підтверджують, як стиль у декорі інтер’єру допомагає створювати відповідну атмосферу та місцевий колорит у кіно. Він надає стрічкам особливої естетики та характеру, що співзвучні з провансальським способом життя та красою цього регіону.
Провансальський стиль вдома: покроковий гайд
Почни з кольорів. Обери відтінки, у яких хочеш оздобити житло, і скомпонуй їй так, щоб вони доповнювали одне одного, гармонійно виглядали разом, не дратували око. Перевагу варто надавати приглушеним тонам блакитного, лавандового, бежевого, салатового та м’ятного.
Стіни. Якщо є натхнення на певний ремонт, варто подумати про оздоблення стін. Вони мають бути світлими. Найкращі варіанти — шпаклівка, фарба або шпалери із квітковими візерунками. Для ванної та кухні можна обрати кахлі (плитку) світлих кольорів, а також із рослинними чи геометричними малюнками.
Підлога. Вона має бути дерев’яною. Підійде паркет, ламінат або плитка з імітацією деревини. Для кухні та ванної можна обрати камінь або кахлі. Для затишку додай килими з природними візерунками або однотонні (наприклад, м’ятного, сіруватого чи блакитного кольорів). Вони можуть бути пухкими, тонкими, тканими, в’язаними — на будь-який смак.
Меблі. Обирай їх із натурального дерева з простими формами або скргуленими м‘якими лініями, тисненням. Певні елементи можуть бути кованими — спинка ліжка, ніжки стільців. Бажано, щоб усі меблі були на ніжках — це відповідає стилю та додає «повітряності» дизайну. Слушною думкою буде придбати вінтажні меблі з антикварних магазинів або барахолок — столики, трюмо, тумбочки, столи, крісла тощо. Меблі варто розставляти максимально природно та невимушено.
Текстиль. Його не буде багато. Ліжко та дивани задекоруй наволочками і пледами з вишивкою або квітковими мотивами, стільці — подушками, столи прикрась ажурними або лляними скатертинами чи ранерами, вікна оздоб фіранками і шторами з драпіруванням. Для кухні не забудь придбати фартушок, прихватки та рушники, для ванної — килимки.
Декоративні елементи. Додай до інтер’єру старовинні рамки для картин або дзеркал, керамічні вази з квітами, свічники з металу або глини, старовинні годинники, дерев’яні полиці з ефектом старовини, порцеляновий посуд, підсвічники. На стінах можна розмістити панно або малюнки.
Також зверни увагу на такі штуки, як:
- набори посуду в однаковому дизайні — ложки, чашки із блюдцями, тарілки, глечик;
- короби для зберігання;
- чохли для столових приборів (квіткові або однотонні);
- серветки під чашки;
- музична скринька з кроликом.
Рослини. Не забувай про природність провансу: декоруй інтер’єр живими та сушеними рослинами, особливо лавандою, яка є символом цього стилю і регіону. Використовуй горщики з глини або лози, пластику варто уникати.
Освітлення. У кімнату має потрапляти багато сонячного світла. На вечір можна застосовувати різнорівневе освітлення — тепле верхнє від люстри, приглушене від торшерів під ажурними абажурами, настінні бра, а також живі свічки, у тому числі ароматизовані.
Ще декілька порад:
- Для кухні в стилі прованс варто обирати вбудовану техніку. Слушна думка — щоб вона була тих кольорів, у яких оформлений кухонний гарнітур. Не дуже практичним рішенням, проте естетичним та характерним для цього стилю буде зробити відкритими полиці з посудом.
- У спальні варто поставити дві невеликі тумби з обох боків ліжка, а також подбати про вечірнє освітлення — бра чи торшери.
- Ванна в стилі прованс також потребує світлих кольорів та рослинних орнаментів. Вдалою ідеєю буде задекорувати її квітами лаванди – свіжими або сушеними. Якщо в кімнаті передбачається серйозний ремонт, то для провансальского стилю характерні ванни, що стоять окремо від стіни, зі скругленими краями та на кованих ніжках.
Кому підійде стиль прованс
Найбільше цей стиль відгукнеться людям, яким важливо відчувати вдома атмосферу тепла та затишку. Прованс не потребує використання надмірної кількості предметів декору, що може викликати враження захламлваного приміщення, проте на відміну від мінімалізму, він не забороняє облаштувати житло милими серцю штуками — текстилем, фігурками, рельєфними вазами, декоративними іграшками тощо.
Цей стиль — про мікс простоти та краси, автентичності, ніжності та практичних рішень, де немає розкоші заради розкоші.
Прованс ідеально підходить для осель у сільській місцевості, а також тим, хто цінує шарм французького способу життя, прагне наповнити дім відчуттям легкості, естетики й романтики.