Свідомі тренди

ТОП 5 книг про якісний відпочинок

11 Хв

Добірка книг про якісний відпочинок від щоденних стресів і робочої рутини та ефективне перезавантаження у відпустці.

Відпустка та здоровий відпочинок — важлива складова продуктивної роботи. Адже бути безсмертним поні, якому до снаги невпинно долати спринт за спринтом із робочих задач та домашніх справ, можуть не всі. Ба більше — це шкідливо для нервової системи. На щастя, кожен із нас може навчитися правильно та з користю відпочивати, якщо поцікавиться. Для цього ми й зібрали добірку книг, автори яких точно знають, що релаксувати та перезавантажуватися треба вміти. Як саме — читай нижче.

Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя

Крихітні звички

Браян Джефрі Фоґґ

Час читання: 36 годин.
Заряд внутрішньої батарейки: 55 зі 100%.
Кількість сторінок: 464.
Видавництво: Book Chef. 
Рік: 2021.

У цій книзі автор пропонує поглянути на відпочинок як на корисну звичку: рутину, якій ми насправді приділяємо дещо менше часу, ніж потрібно. Браян Джефрі Фоґґ переконаний: відпочинок, як і ранкова зарядка, мають стати частиною щоденних справ. Автор пропонує кілька простих, але дієвих порад, щоби проводити перерви в роботі якісно та отримати максимальний заряд енергії під час відпочинку.  

Щоб твій відпочинок перетворився на джерело енергії, потрібно опанувати метод «tiny habits» — це авторська розробка Браяна, яка ґрунтується на понад 20 роках досліджень і спостережень за 60 000 людей. Цей метод дає читачеві розуміння:

  • як почати займатися спортом і схуднути; 
  • знайти час на медитацію і ліпше спати; 
  • підвищити продуктивність роботи і якість відпочинку; 
  • відкрити двері до нового й щасливого життя. 

У книзі 8 розділів: 

  1. «Елементи дії»;
  2. «Мотивація увага на ретельний відбір»; 
  3. «Здатність — сила в простоті»; 
  4. «Поштовхи — сила послідовності»; 
  5. «Емоції створюють звички»; 
  6. «Від крихітних звичок до трансформації»; 
  7. «Розплутати погані звички:  системне рішення»; 
  8. «Як ми змінюємося разом».

Особливу увагу варто звернути на розділи «Емоції створюють звички», «Від крихітних звичок до трансформації» та «Розплутати погані звички:  системне рішення». Тут автор пропрацьовує разом із тобою проблему відпочинку, який постійно відкладається та зрештою не реалізується. Через про те, що він не є твоєю звичкою, а швидше потребою, мозок не може розслабитися на 100%. Тобто, відпочити наповну не вдається. 

Автор каже, що достатньо почати з маленьких кроків, які змінять усе — маленьких, але якісних перерв та розслабляючих справ: медитації, прогулянки, читання. Забудь про виснажливі марафони, які не приносять результату, про психологічні установки, що тривають тижнями та про почуття вини. Просто зроби відпочинок своєю щоденною звичкою та закріпи її у своєму графіку.

Доктор філософії Браян Джефрі Фоґґ заснував лабораторію формування поведінки в Стенфордському університеті, допоміг багатьом людям змінити своє життя і досягти успіху. Відтак став легендою Кремнієвої долини. Спираючись на багаторічні дослідження, він навчає новаторів різних галузей принципам формування поведінки та методам її зміни. Створив програму, а на її основі — цілу академію Tiny Habits. 

Що пишуть про книгу на HappyMonday:

«Розвиток корисних звичок і створення позитивних змін може бути простим, якщо ви оберете правильний підхід: систему, що ґрунтується на тому, як насправді працює психологія людини. Книга Браяна Джефрі Фоґґа каже «прощавай» усім тривогам, що супроводжують зміни, і — що важливіше — показує, як легко і з усмішкою можна подолати прірву (хай яку велику) між тим, хто ви є зараз, і тим, ким бажаєте стати».

Мистецтво зупиняти час. Практикум з усвідомленості для зайнятих людей

Мистецтво зупиняти час

Педрам Шоджай 

Час читання: 26 годин.
Заряд внутрішньої батарейки: 65 зі 100%.
Кількість сторінок: 288.
Видавництво: КМ-Букс. 
Рік: 2020.

Це гайд-практикум для дуже заклопотаних людей, який написав доктор східної медицини. Ідеально підійде для тих, хто в шаленому ритмі взагалі забуває про відпочинок, медитацію, психологічний та фізичний ретрит тощо. Як зазначає автор, це дуже поширена проблема у швидкому сучасному світі та шаленій гонитві за продуктивністю. Усе встигати та навіть перевищувати плани звісно круто. Але саме відпочинок дає нам ресурси, щоб створювати якісні проєкти — ніщо інше. 

Звісно, зупинити шалену гонку та перепочити буває складно. Бо ти переймаєшся, що подумають про це на роботі (адже треба негайно віддати звіт тощо); як це сприйме близьке оточення (бо треба на вихідних допомогти близьким). Ці та ще купа блокерів стають на заваді заслуженого та конче необхідного відпочинку. У своїй книзі Педрам Шоджай міркує, як ці блокери зняти та нарешті вдихнути на повні груди під час відпустки десь за містом. 

Класичних розділів у книзі немає, є розподіл на «100 днів», тому виокремити із цього щось конкретне важко. Ідеально ця книжка підійде в якості 100-денного челенджа для розуміння себе, своїх стосунків із часом, роботою, оточенням та відпочинком. Адже всі ці компоненти, на думку автора, не існують відірваними одне від одного — тільки в комплексі. Щоб навчитися гарно та з користю відпочивати, потрібно налагодити стосунки із роботою, а точніше — виставити кордони та налагодити work-life balance.

До речі, у рамках цього 100-денного курсу ти щодня отримуватимеш швидкий урок і план дій, тож усе встигатимеш, і тобі більше не бракуватиме часу для друзів та рідних, улюблених справ, медитації та відпочинку. 

Педрам Шоджай — автор бестселера «Міський монах» (The Urban Monk) за версією The New York Times, засновник оздоровчого сайту Well.org, продюсер фільмів «Життєстійкість» (Vitality), «Першопричини» (Origins), «Процвітання» (Prosperity) та ведучий подкасту The Urban Monk. Висвячений священник монастиря Жовтий Дракон у Китаї та відомий майстер цигун, травник і Доктор Східної медицини (OMD).

Що пише про книгу Дейв Еспрі, засновник компанії Bulletproof Inc:

«Вирушайте в стоденну прогулянку по своєму життю, і тоді ви по-іншому будете ставитися до свого часу, енергії, грошей та навіть стосунків. Ви змінитесь назавжди. Зробіть це!».

Усе побачиш, коли пригальмуєш. Правила виживання в метушливому світі

Усе побачиш, коли пригальмуєш

Гемін Сунім

Час читання: 19 година.
Заряд внутрішньої батарейки: 75 зі 100%.
Кількість сторінок: 232.
Видавництво: Snowdrop. 
Рік: 2019.

А цю книжку можна назвати книгою-медитацією. Бо саме такі відчуття з’являються, після її прочитання. Почуття спокою, розміреності, відновлення… Автор книги відомий буддист. І він докладно пояснює філософію відпочинку: не лише від робочих тасків та рутини, а й від галасливого світу, інформаційного шуму, глобального стресу. Можна сказати, що це своєрідна втеча від метушливості світу до власного тихого куточка в душі. Ця книжка рятує тоді, коли вже немає сил бігти зі швидкістю, яку задають сучасні тренди.

Книга розділена на 8 розділів: 

  1. «Відпочинок»;
  2. «Поміркованість»;
  3. «Пристрасть»;
  4. «Стосунки»;
  5. «Любов»; 
  6. «Життя»; 
  7. «Майбутнє»;
  8. «Духовність». 

Чудовими (як загалом і вся книжка) є розділи про «Відпочинок», «Поміркованість», «Життя» та «Майбутнє». Тут автор міркує про феномен нашої постійної зайнятості та втоми, розчарованості від життя та важливості вміння спинитися; розповідає про три спостереження, що дарують свободу та навіть про те, де шукати своє покликання, щоб назавжди забути про відчуття хронічної втоми та виснаженості. 

Також, Геном Сунім розповідає, як не потрапити в пастку повсякденності та знайти свій шлях до душевної рівноваги. А ще книга оздоблена яскравими ілюстраціями від корейського художника Янґа Чулі Лі: вони дуже медитативні та сповнені глибинних сенсів.

Гемін Сунім — буддист, письменник і засновник «Школи розбитих сердець» у Сеулі. Найвпливовіший монах у світі, з мільйонною аудиторією в Twitter, Facebook та Instagram. Народився Гемін у Південній Кореї, навчався в Гарварді, Прістонському університеті, монастирі Хайн. Його книги перекладено 20 мовами. Зараз Сунім усе продав і більше не пише, він займається духовними практиками осторонь цивілізації.

Що пише про цю книгу Ольга Фреймут: 

«Я знайшла цю книгу в книгарні аеропорту Лос-Анджелеса — і прочитала її впродовж польоту на одному подиху. Вирішила придбати на неї права й перекласти для українців. Після книги Суніма моє життя наче “пройшло хімчистку”. Простенькі поради добре врізаються в пам’ять та вистрибують на поверхню в проблемні моменти життя. Наприклад, коли маю намір сваритися із чоловіком. Я дуже рекомендую книгу всім, хто живе за чужими стандартами та піддається нав’язливим настроям метушливого світу».

Почуття і знання. Шлях до свідомого розуму

Почуття і знання

Антоніо Дамасіо

Час читання: 10 годин.
Заряд внутрішньої батарейки: 85 зі 100%.
Кількість сторінок: 160.
Видавництво: Лабораторія. 
Рік: 2022.

Це книга від одного з провідних неврологів світу. Загалом, вона не присвячена саме вузькій темі класного та продуктивного відпочинку. Але своїми роздумами сягає набагато глибше: у корінь того, що взагалі спричиняє потребу відпочивати, як з’являється втома від людей та навіть від життя загалом. Що буде, якщо ігнорувати ці свої відчуття та плисти за течією, відмовляючи собі в такій базовій потребі, як відпочинок. 

Ця книга — стисле (бо вона швидко читається), цікаве та захопливе дослідження явища свідомості та її зв’язку з реальним життям. Як зазначено у вступі до книги, протягом останніх десятиліть багато філософів та когнітивних психологів заявляли, що феномен свідомості дослідити неможливо, однак Антоніо Дамасіо переконаний, що останні відкриття в біології, нейробіології, психології та штучний інтелект дали нам необхідні інструменти для розв’язки цієї загадки. 

Книга має 5 частин: 

  1. «Про буття»;
  2. «Про розум»;
  3. «Про афект»;
  4. «Про свідомість»;
  5. «Чесно кажучи: епілог».

Особливо цікавою є частина «Про свідомість», у якій автор розмірковує про осмислення себе та всього, що відбувається навколо нас. Чому ми сприймаємо цей світ так, а не інакше, що впливає на наше самопочуття та що втомлює нашу свідомість (і, як наслідок, втомлює весь організм); чому ми видихаємося та іноді нам складно навіть подумати про активність чи роботу.

Загалом, читання цієї книги вже саме по собі створює атмосферу релаксу та дозволяє заглибитися у свій внутрішній світ. Відчуваєш, як усі дедлайни та задачі стають на паузу, і ти просто завмираєш, аби нарешті відновити витрачений ресурс.

Антоніо Дамасіо Антоніо Дамасіо — завідувач кафедри нейробіології Девіда Дорнсайфа, професор психології, нейробіології та філософії Університету Південної Каліфорнії (Лос-Анджелес), де він очолює Інститут мозку та креативності.

Що пише про книгу L’Express:

«Дамасіо має неабиякий вплив на формування сучасної думки та на всі дебати щодо питань нейробіології. Він — один із провідних мислителів нашого часу [та] піонер у своїй царині».

Мистецтво відпочинку. Як перевести подих у сучасному світі

Мистецтво відпочинку

Клаудія Гаммонд

Час читання: 21 година.
Заряд внутрішньої батарейки: 100 зі 100%.
Кількість сторінок: 256.
Видавництво: Yakaboo Publishing. 
Рік: 2020.

Авторка цієї книги пропонує цікаву теорію: а що як відпочинок це теж мистецтво? Не просто потреба організму, а окремий його спосіб функціонування, додатковий, контекстний. З огляду на таку думку, стає зрозуміло, чому відпочивати ще не означає насичуватися енергією та перезавантажуватися. Адже якщо не звертати увагу на мистецтво та підходи, з якими треба релаксувати, то і відпочинок перетворитися на щось незрозуміле та геть не продуктивне для твого організму. Бо релакс — схожий на прийоми їжі: коли ми вживаємо казна-що, то й почуваємося кепсько. І з відпочинком так само: релаксуючи казна-як, твій організм не отримувати належного відновлення.

Тому в цій книжці авторка акумулювала всі свої знання про недооцінене й мало досліджене, але життєво необхідне мистецтво відпочинку та щедро ділиться своїми неочікуваними «знахідками». 

У книзі 10 розділів, які подані реверсивно — тобто починаються з кінця: 

10. «Усвідомлено»;
9. «Перед телевізором»; 
8. «Блукаючи думками»;
7. «У гарячій ванні»;
6. «На прогулянці»; 
5. «Байдикуючи»;
4. «Слухаючи музику»; 
3. «На самоті»; 
2. «На природі»;
1. «З книжкою».

Рекомендуємо читати книгу послідовно-реверсивно, розділ за розділом. Адже авторка детально описує кожен різновид відпочинку, який тобі потрібен. Тут і про чіл на природі, і про посиденьки із книжкою десь у затишній кав’ярні чи вдома під теплим коциком; про важливість релаксу на самоті та цікаві факти про відновлювальні властивості музики. Так, ти не просто так відчуваєш кайф, коли слухаєш улюблені треки: бо музика дійсно може розслабляти та відновлювати сили, драйвити та налаштовувати на перезавантаження всього організму.  

Детально розбираючи психологію та нейромеханіку десяти найпопулярніших способів релаксуючого дозвілля, Клаудія пояснює, що, як і чому найбільш заспокійливо діє на різних людей. До речі, ця книжка написана на основі результатів опитування «Тест на відпочинок», у якому погодилися взяти участь 18 000 людей, що мешкають у 135 країнах світу. Результати показали, що сучасна людина дійсно страждає через брак відпочинку.

Клаудія Гаммонд — британська письменниця, теле- і радіоведуча, володарка декількох премій в області психології. Її основна діяльність спрямована на те, щоб розповідати читачам і слухачам про те, як психологічні та медичні дослідження можуть допомогти нам у нашому повсякденному житті. Крім письменницької діяльності, роботи на телебаченні, ведення передач на радіо та участі в подкастах, Клаудія виступає з лекціями з психології та медицини по всьому світу, а також веде колонку про медичні міфи для BBC Future. 

Що пише про книгу The Observer: 

«Захопливо, цікаво та доступно написано. Якщо погодитися з тезою, що читання є найкращим способом перепочити… то “Мистецтво відпочинку” можна вважати еквівалентом наукової сієсти. Єдина проблема в тому, що книжка надзвичайно мотивуюча, щоб зберігати повний спокій».

У нашій буремній реальності відпочинок є базовою штукою, яка дуже необхідна нашій психіці та нашому організму для повноцінного функціонування. Неможливо приймати всі виклики буденності та відповідати на них, коли твоя ментальна та фізична енергія дорівнює нулю. Але, як виявляється, відпочивати теж потрібно усвідомлено.

Сподіваємося, наша підбірка допоможе тобі розслабитися, порелаксувати, видихнути та перезавантажитися від щоденних справ та задач. Адже це так важливо: зупинитися, перевести подих, підзарядитися, щоб знову покрокувати вперед із новими силами.

178 записи

Про автора
Привіт, я Наталка – редакторка M Journal. Розбираюся в сучасних трендах, щоб купувати раціонально та жити свідомо. Разом з іншими авторами та авторками пишемо про це статті для журналу MAUDAU. Напиши мені, якщо маєш ідею для публікації або будь-які питання щодо журналу. Дякую, що читаєш!
статті
Схожі записи
Свідомі тренди

Штучний інтелект не лише для роботи

7 Хв
Розповідаємо ідеї, як можна користуватися AI-технологіями на дозвіллі
Свідомі тренди

Що таке афірмації та приклади позитивних афірмацій на кожен день

7 Хв
Розповідаємо, про те що таке афірмації та як вони працюють, розглянемо приклади позитивних афірмацій на кожен день і як правильно їх промовляти
Свідомі тренди

Що робити коли немає світла або просто нудно вдома

7 Хв
Розповіаємо, чому ми нудьгуємо, що це нормально, та даємо декілька порад що можна робити, коли скучно, немає світла або чим можна зайнятися вдома
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
ДобіркиСвідомі тренди

Що взяти на пікнік із барбекю