Ділимося добіркою літератури для справжніх бірловерів — читай, надихайся, закохуйся в культовий напій.

Є гіпотеза, що перше пиво (якщо його можна так назвати) винайшли ще печерні люди. Сучасники Флінстоунів збирали зерно, замочували та мали собі їжу. Особливо забудькуваті знаходили на її місці солодкувату хмільну бражку, споживаючи яку помітили для себе напрочуд цікаві ефекти. Зметикувавши, що так іноді можна розслабитися після полювання на мамонта, люди все частіше «забували» про кашку, попутно удосконалюючи її рецептуру.

Сьогодні пиво переживає новий бум популярності. Крафт — це не просто хіпстерське слівце. Це стиль життя. Тож пропонуємо трохи заглибитися в пивне питання з тими, хто в темі й бажає поділитися найцікавішим. Зібрали найцікавіші книги про пиво.

А тим, хто полюбляє дізнаватись нове у форматі відео, пропонуємо переглянути другий випуск подкасту “Антискептик” від MAUDAU.

Історія пива в коміксах

Джонатан Геннессі, Майк Сміт, ілюстрації Аарона МакКоннелла

  • Час читання: 2 години.
  • Рівень любові до пива зростає на 85%.
  • Кількість сторінок: 176.
  • Видавництво: Yakaboo Publishing.
  • Рік: 2020.

Бестселер відходить від стандарту сухого інформативного довідника та надає купу ілюстрацій. Без важких текстів, легко та яскраво автори проведуть тебе історією культового напою — від 7 тисячоліття до нашої ери й до сьогодення.

Фішкою видання став неймовірно крутий візуал від Аарона МакКоннелла в різних художніх стилях. Його ідеально доповнюють влучні репліки Сміта та Геннессі. Разом ці митці створили графічний роман, який здатен закохати в тему пива. Як бачимо, принцип книжок із картинками, які всі так любили в дитинстві, непогано працює для дорослої авдиторії.

Книга складається з 8 розділів:

  1. «Пиво в Стародавньому світі»;
  2. «Процес пивоваріння»;
  3. «Пиво в Темних віках і Середньовіччі»;
  4. «Хмелева революція: Пиво стає об’єктом торгівлі»;
  5. «Імперія та промисловість: Пиво набирає обертів»;
  6. «Наука й політика змінюють пиво — чи на краще?»;
  7. «Журбинка «сухого закону» й усереднення: Пиво втрачає свій смак»;
  8. «З келихом на плечах велетнів: Пиво сьогодення».

Виокремити найцікавіше важко, адже історія пінного в картинках захоплює з першої до останньої сторінки. Автори поетапно знайомлять із видатними діячами, що вплинули на розвиток пивної індустрії, та розповідають про відомі стилі — ламбік, індійський світлий ель, американський лагер тощо.

Коміксів про супергероїв написано багато. А ось про пиво — це вже щось із літературно-гурманської. Влаштувати собі лікнеп із броварських питань та зануритися в атмосферу минулих епох, буде цікаво як поціновувачам напою, так і фанам попкультури, що зробила графічні романи культовими.

Джонатан Геннессі — автор наукпоп-творів «Конституція США в коміксах» та «Геттісбурзька промова в коміксах», фантастики про подорожі в часі «Епохаліпсис». Зараз живе в сонячному Лос-Анджелесі, де реалізував себе у сферах кіно та ТВ.

Майк Сміт — бровар із 20-річним стажем. Наразі є головним пивоваром компанії Back East Brewing Company (штат Коннектикут).

Аарон МакКоннелл — випускник Род-Айлендської школи дизайну. Проілюстрував комікси про конституцію США, Геттісбурзьку промову й безліч інших графічних романів. Є членом портлендської команди Periscope Studio.

Що каже про книгу Лана Світанкова, перекладачка та пивний сомельє:

«Цей проєкт — немов освідчення в коханні. Одне з багатьох. До улюбленого напою з яскравою та цікавою культурою. Я дуже хочу, щоб дедалі більше людей дізнавалося про те, який усе ж таки захопливий цей напій, яка давня його історія і як тісно вона переплетена з історією людства. Що пиво — це значно цікавіше й різноманітніше, ніж те, що всі ми звикли вважати пивом. Це ідеальна книжка — красива, кумедна, написана зрозумілою людською мовою, щоб усе це продемонструвати, не наганяючи нудьги».

Пиво: історія і наука

Роб Десол, Ієн Таттерсол

  • Час читання: 8 годин.
  • Рівень любові до пива зростає на 65%.
  • Кількість сторінок: 256.
  • Видавництво: Наш формат.
  • Рік: 2020.

З цієї книги ти дізнаєшся все про пиво з наукової точки зору. Видання точно зайде, якщо звик копати тему до самої суті. Книжка насичена науковими фактами, які не завжди подані суперцікаво, але автори турботливо попереджають про це на початку, аби читач не витрачав дарма свій час. Якщо ж ти справжній бір-гік та хоч трохи цікавишся нейробіологією — це література для тебе.

Ієн Таттерсол і Роб Десол якісно проаналізували вплив пива на людство, починаючи з печерних часів і до цифрової доби. У своїй роботі вони пояснюють, чому промисловий напій програє крафту, як фізика води й генетичні зв’язки рослин впливають на кінцевий результат, як працює в пиві хміль тощо.

У книзі чотири частини:

  1. «Зерно і дріжджі — суміш на всі часи»;
  2. «Складники (майже) кожного пива»;
  3. «Наука ґемютліхкайту»;
  4. «Кордони: старі й нові».

Не зважаючи на науковий ухил, оповідачі досить зрозуміло подають часом нудну інформацію та жартують — тема дає для цього простір. Особливо цікавою виявилася третя глава, де розповідається, як пиво впливає на відчуття та мозок, і про важливість відповідального споживання. В останньому розділі автори роблять прогноз щодо майбутніх тенденцій в броварстві з огляду на те, що вже сьогодні впливає на галузь.

Роб Десол — куратор Американського музею природознавства, Інституту порівняльної геноміки імені Саклера та програми досліджень мікроорганізмів.

Ієн Таттерсол — співавтор книги «Містифікація. Історія обману: 5000 років фальсифікацій і неправди». Палеоантрополог і біолог приматів. Також є куратором Американського музею природознавства.

Що пише про книгу головний алкорайтер The Daily Beast — Лью Брайсон:

«Роб Десол та Ієн Таттерсол пропонують веселий і сфокусований погляд на те, як уперше з’явилося пиво, як його варять щодня і що саме відбувається, коли воно опиняється у вашому роті.»

Пиво. Еволюція смаку в 50 стилях

Наталя Вотсон

  • Час читання: 6 годин.
  • Рівень любові до пива зростає на 75%.
  • Кількість сторінок: 216.
  • Видавництво: Yakaboo Publishing.
  • Рік: 2021.

Інтерактивна книга, що пробуджує цікавість до пивоваріння не тільки цікавими фактами та енциклопедичними даними, а й кумедними деталями. Українське видання відрізняється від оригінального тим, що має кілька бонусів. Наприклад, форзац містить звірник пивних стилів — можеш промаркувати стікерами ті, що куштував. Окрім цього з обкладинки можна власноруч зробити бірдекель: треба лише натиснути — і фірмова підставка під келих у твоїх руках.

Для поціновувачів діджитал-штук: книжка містить онлайн-мапу крутих українських броварень та QR-коди, що ведуть на цікавезні відео пивблогу BEERГИЧКА.

Основна частина складається з таких розділів:

  1. «Еволюція солоду»;
  2. «Вплив пільзнера»;
  3. «Місцевість втрачає свою вагу»;
  4. «Хміль входить в історію»;
  5. «І не останньою чергою — дріжджі»;
  6. «Трохи про пшеницю».

У вступній частині Наталя Вотсон розкриває поняття пивного стилю, дає основний огляд складників та проводить короткий екскурс найважливішими історичними подіями в пивоварінні. Також авторка класифікує 50 основних стилів відповідно до 4 основних інгредієнтів: води, солоду, дріжджів і хмелю — кожному з них буде приділено вдосталь уваги, аби читачі зрозуміли важливість кожного етапу виготовлення пива. 

У висновках авторка акцентує читача на інноваціях, що є рушіями сучасного пивоварства. А ще дає багато рекомендацій — що почитати і, головне, куди з’їздити, аби пройнятися темою пива та надегустувати по самі вінця.

Наталя Вотсон — пивний сомельє та «Цицерон» (має сертифіковане звання Advanced Cicerone®). Вивчала мікробіологію в Університеті Каліфорнії. Пивний шлях почала з посади CMO в бельгійській компанії Duvel Moortgat. А через три роки переключилася на організацію лекцій та дегустацій, створення курсів, подкастів та написання власних книжок.

Що каже про книгу Yakaboo:

«Ця книжка занурить вас у мандри, які розпочнуться у Великій Британії у 1600-х димним брунатним пивом та завершаться сучасними пивними інноваціями. Авторка розповідає, як змінювалося із часом пиво, як виникали нові смаки, аромати, стилі. До кожного прикладу такої зміни Наталя Вотсон пропонує сучасний зразок пива, який допоможе сповна відчути смак історії та простежити еволюцію пива. Книга містить п’ять сторіч пивних знань, історії та цікаві факти, які дають можливість по-новому поглянути на пізнання одного з найстаріших напоїв світу, який і досі з нами.»

Читайте також: Гід українським пивом

заХалявна книжечка BEERтендерства

Лана Світанкова, ілюстрації Вікторії Візор

  • Час читання: 4 години.
  • Рівень любові до пива зростає на 200%.
  • Кількість сторінок: 101.
  • Видавництво: вільний доступ в електронному варіанті.
  • Рік: 2020, 2023 (оновлена версія).

Уже знайома нам популяризаторка пивної культури Лана Світанкова не тільки працює над чужими книжками, а й пише власні. Напередодні повномасштабного вторгнення авторка разом з учасниками проєкту Astro Beer Duck вже була готова видати паперовий варіант «заХалявна книжечка BEERтендерства» та, на жаль, не так сталося, як гадалося: спочатку література була не на часі, потім члени видавництва пішли захищати нашу країну, та й купівельна спроможність українців у той час була під великим сумнівом.

Тож автори книги зробили хід конем: вони виклали електронний примірник у вільний доступ. Згодом допрацювали його та заохочують кожного безплатно розповсюджувати плоди їхньої праці. Планують згодом випустити довідник у папері, на що з нетерпінням чекає бір-ком’юніті.

Тож перейдемо до суті. Книга має такі частини:

  1. «Beer 101»;
  2. «А поговорити?»;
  3. «Коротко про стилі»;
  4. «Бочки»;
  5. «Пивна міфологія»;
  6. «Витримка пива»;
  7. «Що ще почитати»;
  8. «Подяки»;
  9. «QR-коди».

У першій частині автори приділяють увага самому поняттю якісного пива, технологічним стандартам та санітарії. Тут можна дізнатися, чому пиво іноді пахне консервованою кукурудзою, до чого призводить нетерплячка броварів та чому, шукаючи свій крафтовий смак, не варто забувати про класичні постулати пивоварства.

Радимо також звернути увагу на розділ «Пивна міфологія»: тут можна від душі пореготати. Автори підіймають настрій, вщент розбиваючи стереотипні твердження про пивний животик, порошкове пиво чи гендерні уподобання до напою. Сміх сміхом, але інфа дійсно корисна.

У розділі з рекомендованою літературою є купа додаткового контенту — від довідників до корисних посилань. І не забуваймо подякувати: на початку книги є QR, за яким можна задонатити авторам.

Лана Світанкова — перекладачка, пивний сомельє та суддя (prov. BJCP). Блогерка та мандрівниця. Ідейна бірловерка, що вміє зацікавити темою пива навіть тих, хто не в темі.

Що скажеш про книгу… ти:

Книжка вже є у вільному доступі й кожен може прочитати її та сформувати власне враження, не чекаючи на рецензії експертів.

Beer Pairing: The Essential Guide from the Pairing Pros

Julia Herz, Gwen Conley

  • Час читання: 8 годин.
  • Рівень любові до пива зростає на 90%.
  • Кількість сторінок: 216.
  • Видавництво: Voyageur Press.
  • Рік: 2015.

Це не просто книга — це кулінарний гайд пивними гастромандрами! Англомовне видання смакуватиме тим, хто більш менш розуміє англійську чи обходиться Google-перекладачем. Їстівні поєднання — річ індивідуальна, не всім пиво пасує до рибки. Тож вирушай на пошуки свого власного натхнення, яке може ховатися в доволі несподіваних комбо.

Авторки закликають експериментувати, щоб знайти своє: розпочати з класичних пар типу барбекю з American Brown Ale, поступово переходячи до Double India Pale Ale вприкуску з ананасовим кексом. Водночас вони знайомлять читача з анатомією смаку, беруть поради в провідних броварів та підкидають трохи наукового фактажу, аби ти міг справити враження в пивній тусовці.

9 глав дають повне розуміння про зміст книги:

  1. «Розмови про пиво та пейрінг»;
  2. «Як ми відчуваємо»;
  3. «Дегустуємо пиво»;
  4. «Пейрінг на практиці»;
  5. «Мандрівки смаком»;
  6. «Пейрінг по стилю пива»;
  7. «Сир, шоколад та інші обов’язкові штуки»;
  8. «Пивні вечері»;
  9. «Готуємо з пивом».

Перша частина книги про теорію, а в другій авторки запрошують перейти до практики. Шостий та сьомий розділи — добірки готових рішень зі знайомими продуктами. Ці глави сподобаються тим, хто прийшов на сторінки з конкретною метою. Восьмий розділ стане в пригоді організаторам пивних івентів: тут є все — від правильного сервірування до підказок щодо меню. Остання глава дає уявлення про те, як можна застосувати пінне в кулінарії та як воно реагує на обробку.

Джулія Герц — директорка програми крафтового пива Асоціації пивоварів (BA) у Боулдері (Колорадо). Опікується виданням CraftBeer.com. Сертифікована суддя BJCP та Cicerone®. Також обіймає посаду прессекретарки Асоціації пивоварів.

Ґвен Конлі — бекґраунд бакалавра біології та роботи вчителькою не завадив жінці здобути посади топменеджерки в броварнях Flying Dog Brewery та Port Brewing. Окрім цього вона є суддею World Beer Cup і Great American Beer Festival, інструктором Американської гільдії пивоварів.

Що пише про книгу Ешлі В. Раутсон — авторка книги «The Beer Wench’s Guide to Beer»:

«Частково науковий експеримент, частково чарівна таємнича екскурсія — Ґвен і Джулія блискуче поєднали десятиліття досвіду та знань, щоб створити найдетальніший, інноваційний та візуально стимулюючий путівник із поєднання пива у світі. Кожна сторінка змусить ваш розум гудіти знаннями, а язик колотиме від очікування.»

Пиво можна розглядати в будь-якому контексті: історичному, соціальному, кулінарному. Воно настільки тісно вплелося в нашу культуру, що вже стало символом. А його приготування перетворилося на справжнє мистецтво. В Африці навіть є церква, у якій хрестять пінним. Не будемо зараз оцінювати, правильно це чи ні — просто приймемо як факт любові та визнання.

І, знаючи як закоханість працює на пару з рожевими окулярами, наостанок хочемо нагадати: відповідальне споживання є ключем до якісних стосунків з алкоголем та оточуючими.

33 записи

Про автора
Пройшла трансформацію з копі => в райтера: виявляється, якщо писати про цікаве – робота приносить задоволення. Вірю, що хороші тексти можуть змінювати. З MAUDAU заглиблююся в теми людських взаємин, смачної їжі, усвідомленого лайфстайлу. Маю корисливі мотиви, коли пишу про складне: трохи економлю на психологові. Кажуть, вмію жартувати, та це неточно.
статті
Схожі записи
ВиноАлкогольні напої

Що таке вермут, як та з чим його правильно пити

9 Хв
Розповідаємо про головні особливості білих та червоних вермутів.
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
КоктейліАлкогольні напої

Коктейлі з горілкою: прості рецепти в домашніх умовах

8 Хв
Розповідаємо, з чим поєднувати горілку, щоб було смачно, п’яно і легко змішувати коктейлі вдома.
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
ДобіркиАлкогольні напоїПиво

Cheers! як у кіно: час для пінного