Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Екозвичка: що робити з непотрібним одягом

5 Хв

Розбираємося, що робити з речами, які ти більше не хочеш носити.

У рубриці «Екозвичка» розповідаємо, як за допомогою простих рішень зробити своє життя більш свідомим та дружнім до планети. Сьогодні пояснюємо, що робити з текстилем, який тобі більше не потрібен.

Чому не можна викидати одяг у сміття

Текстильна промисловість — один із найбільших забрудників довкілля. 57 % усього викинутого одягу потрапляє на сміттєзвалища, де виділяє шкідливі випари.

Деякі синтетичні матеріали, що використовують в одязі, — це продукти нафтопереробної галузі. Вони не піддаються біологічному розкладанню або розкладаються до 200 років. Вовна, під час розкладання утворює парниковий газ метан, розповідає Людмила Буханцова, координаторка проєкту, від Podillia Fashion Cluster, мета якого — створення в Україні заводу для переробки відходів легкої промисловості.

Тобто якщо ти просто винесеш на смітник набридлий одяг, то зможеш очистити лише шафу, але не планету. Щоб зменшити пагубний вплив моди на екологію. Чому не можна викидати одяг у сміття, достатньо почати із власних свідомих звичок.

Куди здати непотрібний одяг

Щоб етично та екологічно позбавити шафу мотлоху й одягу, які занадто довго чекають свого «моменту», є декілька варіантів.

Ресайклінг та апсайклінг

Ресайклінг — це коли відходи використовують як сировину, щоб створити щось нове. Цю техніку застосовують не лише з одягом, але з ним у тому числі. Апсайклінг — це коли вживану річ покращують, доповнюють і змінюють, але не переробляють повністю.

Якщо дуже спростити, обидва ці процеси — це повторна переробка одягу, щоб дати йому нове життя. Більше про це ми розповідали в статті «Що таке ресайклінг і чому це важливо».

Дати одягу друге життя ти можеш самостійно. Наприклад, перешити старі джинси в шорти або футболку — в екоторбинку. Зараз такі речі в тренді та ще довго будуть.

@z.zironka

#апсайклінг #корсетнийтоп #reworked

♬ оригінальний звук – zironka

Якщо не маєш хисту займатися апсайклінгом самостійно, можна знайти людей, які роблять це професійно. Наприклад, здати одяг на переробку в Києві можна в Laska Store. Щоби популяризувати апсайклінг, вони запустили оригінальну ініціативу. Вони створюють апсайклінг-мерч, тобто брендований одяг. Так Laska намагається зменшити попит на вироблення корпоративного одягу.

Працівники Laska відбирають речі у гарному стані із того, що їм приносять на переробку, проводять ретельну хімчистку і професійне прання та наносять логотип бренду-замовника. Останній не знає, які речі отримає в підсумку, тому зберігається певна інтрига.

@laska.store

Відповідь користувачу @банановое молоко🪻 наш простір — два благодійні магазини в центрі міста, куди ви можете приходити на усвідомлений шопінг, що не шкодить планеті липинського,3 малопідвальна,15 із переліком того, що ми приймаємо можна ознайомитись на офіційному сайті ❤️ #laskastore #благодійниймагазин #кудипітикиїв #цікавімісцякиїв #ласка

♬ original sound – .·:*¨¨* ≈☆≈ *¨¨*:·.

Взагалі Laska — це благодійна ініціатива, що приймає вживаний одяг. Частину вона віддає тим, хто його потребує, а іншу — продає, щоб вилучені кошти направити на благодійність. Ініціатива має два магазини в Києві за адресами вул. Липинського, 3 та вул. Малопідвальна, 15. За подібним принципом працює Kengurush на проспекті Лобановського, 4Ж та проспекті Миру, 15А.

До речі, ще один актуальний зараз в Україні метод ресайклінгу для деяких речей — розрізати їх на смуги та передати для плетіння маскувальних сіток. Де можна плести сітки в Києві — шукай на сайті КМДА.

@iri_mi5

Зрозуміла, що це #екоспоживання вже в процесі #кримукраїнський🇺🇦 #кримукраїна #ресайклінг #recycling #recyclingclothes #переробкаодягу #сіткидлязсу

♬ 1944 – Jamala

Здати на утилізацію

В Україні поки що мало організацій, які займаються переробкою текстилю, тому альтернатива — віддавати речі на правильну утилізацію.

Текстильні відходи можна здати на сортувальну стацію «Україна без сміття». Вони приймають зношений одяг, взуття, м’які іграшки й сумки на високотемпературне спалювання. Воно підходить цьому типу сміття.

@nowasteukraine

#nowasteukraine #УБС #спалювання #яквоногорить

♬ оригінальний звук – Україна без сміття

Також на утилізацію текстиль можна здати в Центр управління відходами в Києві. Це коштує 10 грн за кг.

Продати

Якщо твої речі в майже ідеальному стані, наприклад, ношені кілька разів, їх можна перепродати. Для цього існує безліч майданчиків у Інтернеті, але якщо не хочеш заморочуватися з ними, допису на сторінках у соцмережах буде досить — ймовірно, щось залюбки придбають твої друзі.

Це цікавий підхід, щоб не перевантажувати гардероб зайвим одягом та заощаджувати. Коли продаєш річ, яку не носиш, отримуєш кошти, що можеш відкласти на покупку чогось дійсно потрібного. Також маєш більше вільного місця в шафі.

Тим більш, в Україні популярний одяг із секонд-хендів та вінтажних маркетів. До слова в Канаді також багато людей купують речі в стоках та секонд-хендах. Особливо актуально це для молодих поколінь: дослідження ThredUp стверджує, що 62 % споживачів мілленіалів і покоління Z у світі обирають вживані товари, а не нові.

Читайте також: «Як купують канадці»

Віддати тому, хто потребує

Речі в гарному стані найкраще віддавати в інтернати, дитячі будинки, літнім людям, малозабезпеченим сім’ям, ВПО, людям, що живуть поблизу зони ведення бойових дій. У «гарному стані» означає, що це пристойний, чистий, цілий одяг, який тобі просто перестав подобатися або більше не підходить за розміром.

Пошукай в Інтернеті, куди віддати речі на благодійність у твоєму місті. У Києві та інших великих містах можна натрапити на контейнери від громадських організацій, куди можна покласти одяг. Наприклад:

  • «Кошик добра» — карта з адресами
  • «Речі, які допомагають» — карта з адресами
  • «Зелений промінь» — карта з адресами.

Також текстиль — потрібна штука в притулках для тварин, адже його використовують як підстилки, для утеплення будок та лежанок.

Сподіваємося, ця звичка легко увійде у твоє життя та зробить його трохи кращим. Адже утилізуючи одяг правильно ти:

  • допомагаєш тим, кому це потрібно;
  • турботливо ставишся до планети, на якій живеш;
  • бережеш свій гаманець від витрат на непотрібні речі, адже відстежуєш, чим ти насправді користуєшся, а скількох речей доводиться позбавлятися;
  • почуваєшся добре, адже отримуєш дофамін від свого мозку за причетність до важливої корисної справи.

Бажаємо успіхів! 

177 записи

Про автора
Редакторка, авторка. Перекладаю зі складної на людську. Тестую на собі свідомі тренди, п'ю смачне вино, пізнаю нове та ділюся найцікавішим у статтях M Journal
статті
Схожі записи
Корисні порадиСвята

Найкращі різдвяні та новорічні фільми: добірка MJournal

10 Хв
Розповідаємо про кращі різдвяні фільми для затишних зимових вечорів.
Корисні порадиСаморозвиток

Як підвищити імунітет для профілактики застуди

6 Хв
Розповідаємо, як підвищити імунітет в домашніх умовах
СвятаКорисні поради

Що подарувати подрузі на день народження

11 Хв
Розповідаємо, що можна подарувати подрузі на день народження та даємо безліч ідей, серед яких точно знайдеться саме та
Розсилка з корисними лайфгаками
та важливими штуками

Обираємо найцікавіше та відправляємо листа раз на місяць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

×
Корисні порадиЖиттєві лайфхаки

Екозвичка: як варити мило вдома