Розібралися в тому, як погода та інші природні чинники впливають на самопочуття.
У цій статті:
До весни залишається пару тижнів, і ця новина дуже підбадьорює: здається, ось-ось буде сонячно, тепло, дні стануть довшими, а настрій кращим. Але насправді зміна сезонів впливає на наш організм із різних боків, тож ми розібралися, як зустріти весну із максимальною користю.
Зміна сезонів впливає на природу навколо: зміна кількості опадів і температури змінюють вологість ґрунту, швидкість випаровування вологи, спричиняють розлив річок. З наближенням холодного сезону листя опадає, а рослини в’януть. Навесні ж навпаки — усе розквітає та зростає. Ці зміни в рослинності впливають на тип і кількість їжі, доступної для людей та інших організмів.
@ananasa.s 🌲🌳 Carpathian Mountains in spring 2023. Travel Ukraine 🇺🇦 📍Mizhhir’ya, Zakarpattia oblast #carpathians #carpatgianmountains #travelukraine #travelideas #travelinspiration #ukrainiantiktok #ukrainiannature #discoverukraine #україна #українськікарпати #українськаприрода #подорожіукраїною #подорожіукраїною🇺🇦 #подорожікарпатами #карпатиукраїна #міжгіря #закарпаття #українськийтікток #українськийконтент #славаукраїні
♬ original sound – Ananasa
Ми звикли, що готуватися потрібно в першу чергу саме до похолодань: одягатися тепліше, харчуватися калорійніше, компенсувати відсутність сонячного світла. Але потепління, хоча й таке довгоочікуване та радісне, теж потрібно зустрічати підготовленими.
Тож як саме впливають на наш організм різні природні фактори — розберемося далі.
Як потепління впливає на організм
Весна приходить разом зі зміною температури, що впливає на терморегуляцію організму. Якщо температура навколо низька, гіпоталамус забезпечує генерацію та підтримку тепла в організмі. Якщо температура занадто висока, для охолодження шкіри виділяється піт.
Здається, усе логічно: спекотно — охолоджуємось, холодно — зігріваємось. Проте організм витрачає значні ресурси на ці процеси, тож коли дуже спекотно чи дуже холодно — ми втомлюємося швидше та рухаємось повільніше.
Системи людського організму злагоджено працюють при температурі близько 37°C. При цьому температура зовні має бути завжди нижчою і коливатися від 18°C до 30°С — це оптимальні показники.
Тож весна — добра новина для нашого організму: температура навколо стає комфортнішою і вимагає менше зусиль для терморегуляції, відповідно в нас з’являється більше енергії. Проте потепління може бути підступним: під час зміни сезонів важче одягатися по погоді, у різних приміщеннях та транспорті може бути різний мікроклімат: десь опалення вимикають із першими променями сонця, а десь батареї працюють до кінця опалювального сезону.
Головна підготовка до змін температури має відбутися в гардеробі: замість теплого пуховика варто підготувати кілька легших варіантів одягу:
- куртка або вітрівка із капюшоном для вітряної та дощової погоди;
- пальто, яке не змусить пітніти, але зігріє;
- вологонепроникне, але легке взуття, щоб впевнено гуляти під час танення снігу;
- легкий шарф або баф, у якому не буде спекотно, але шию не продує вітром.
Ще одне правило функціонального весняного гардероба — багатошаровість. Погода може сильно змінюватися протягом дня, тож варто бути готовими пройтись під теплим сонячним промінням, посидіти в холодному приміщенні, промочити ноги, а потім проїхатися в душному авто. Щоби бути готовими до всіх цих пригод, варто додати в гардероб сорочки, жилети та шарфи, які можна швидко одягнути чи зняти відповідно до обставин.
Як світловий день впливає на сон
Дні стають довшими, а кількість світла зростає. Але чи допомагає це нашому організму отримувати більше енергії?
Циркадний ритм — це 24-годинний цикл, який допомагає регулювати сон, а серед інших основних функцій організму, впливає також на настрій і апетит. Цей ритм залежить від природнього циклу світла й темряви. Саме тому ми так сильно відчуваємо джет-лаги, коли раптом час доби змінився на кілька годин: збивається цикадний ритм
Темрява посилає сигнал мозку виробляти мелатонін — природний гормон сну, він впливає на те, як легко ми засинаємо, скільки та як якісно спимо. З підвищенням рівня мелатоніну в крові, ми відчуваємо сонливість, а світло навпаки зупиняє процес вироблення мелатоніну в організмі. Тобто механіка дуже проста: ввечері, коли сутеніє, ми починаємо хотіти спати, а з появою сонця та настанням ранку — прокидаємося.
Але зі зміною сезонів прокидатися може стати набагато важче: зменшується тривалість темної пори доби, тож організму потрібен час, щоб звикнути до змін. У весняний та літній час вироблення мелатоніну в організмі зменшується, від чого ранки можуть здаватися важчими, а прокидатися стає складніше, і це попри сонячну погоду. Ось чому варто звернути увагу на режим та умови сну зі зміною сезону.
Пізніший захід сонця затримує початок вироблення мелатоніну, хоча й у холодну пору року ми не одразу відчували сонливість із приходом сутінок. Сучасне життя та різноманітні джерела світла суттєво деформували цей процес. Саме тому безліч досліджень радять не використовувати гаджети перед сном, бо світло екранів змушує наш мозок залишатися бадьорим довше.
Окрім того, що сонце сідає пізніше, воно і сходить раніше, тож наш мозок починає посилати сигнали до пробудження в наш організм усе раніше з кожним днем. Якщо ти не звик вставати о п’ятій ранку (а саме в цей час сонце сходитиме у квітні), то спати довше та якісніше допоможе темрява навколо. Можна обрати штори-блекаут для спальні, або спати в спеціальній масці.
Також 31 березня на нас чекає перехід на літній час, коли годинник змусить усіх прокидатися на годину раніше. Щоби підготуватися до цього переходу, радимо за 2–3 дні до цього ставити будильник на 20–30 хвилин раніше. Так зміна для організму буде не така різка й адаптація пройде легше.
Вологість, волосся та шкіра
Вологість повітря безпосередньо впливає на наше здоров’я та зовнішність. Середньорічна відносна вологість повітря становить 79 % і закономірно змінюється впродовж року від найвищих значень у холодні місяці до найнижчих у травні, липні й серпні.
Проте більшість часу ми проводимо в приміщеннях, де панує свій мікроклімат. Із потеплінням в офісах та будинках вимикають опалення та частіше провітрюють, тож рівень вологості навпаки зростає. Тож як вологість впливає на зовнішній вигляд?
Високий рівень вологи в повітрі призводить до закупорювання пір через накопичення бруду та пилу, також потовиділення може стати надмірним, що робить шкіру більш схильною до висипів та вугрів.
Низький рівень вологості може призвести до сухості, свербіння та запалення шкіри, а волосся стає тьмяним, сухим і кучерявиться.
Щоб мати здорове волосся та безпроблемну шкіру, слід підтримувати ідеальний баланс між вологістю та сухістю.
Як доглядати за шкірою весною
1. Чиста шкіра
Варто носити із собою вологі та матуючі серветки, які допоможуть протерти обличчя та позбавитися від надлишкового жиру чи поту на шкірі. Не торкайся обличчя часто, а також дезінфікуй телефон — смартфон та долоні збирають неймовірну кількість бактерій, які можуть стати причиною запалень та висипань на обличчі
2. Зволоження
Шкіра має бути завжди зволожена, але важливо аби крем не був занадто жирним та не закупорював пори. Окрім крему, у суху погоду можна додатково зволожувати шкіру спреєм із термальною водою.
3. Водний баланс
Підтримуй зволоження шкіри зсередини, вживаючи достатню кількість води.
Як доглядати за волоссям навесні
1. Використовуй кондиціонер
Занадто висока та занадто низька вологість може зробити волосся сухим, ламким і кучерявим. Глибоко зволожуй волосся кондиціонером чи бальзамом після кожного миття, щоб відновити втрату вологи.
2. Контролюй жирність
Вологість викликає сильне потовиділення, що призводить до жирності шкіри голови. Використовуй шампуні, які регулюють жирність — наприклад, містять саліцилову або гліколеву кислоту.
3. Мінімум інструментів для укладки
Не ускладнюй життя волоссю додаючи до перепадів вологості вплив високих температур, а якщо вже робиш укладку — не забувай про термозахист.
4. Подбай про кінчики
Перший сигнал того, що волоссю потрібна допомога — посічені кінчики. Щоб захистити їх від забруднення та екстремальних кліматичних умов, таких як вологість, сухий і холодний вітер, використовуй спеціальну сироватку або олію.
Читай також: «Гайд правильного догляду за волоссям вдома»
Харчування навесні
Весна чудова тим, що з’являються свіжі овочі, фрукти та зелень, тож у тебе є можливість отримати всі переваги від сезонного харчування.
Фрукти та овочі, які природньо дозрівають на сонці, містять більше поживних речовин, антиоксидантів і мікроелементів. До того ж — це шанс урізноманітнити харчування, додавши в раціон нових барв та смаків.
Сезонне харчування також екологічне, воно допомагає скоротити не тільки викиди палива, але і зменшує кількість енергії, необхідної для охолодження під час транспортування та зберігання.
Чудова новина полягає в тому, що сезонне харчування також корисно для твого банківського рахунку! У сезон, коли якихось продуктів багато, ціни на них знижуються. Особливо радимо звернути увагу на молоду капусту, редис, зелень.
@blessed_tea Я так на неї чекаю 🥹🙏🏻🌿 Ви теж?☺️Знову для Вас атмосферне відео🫶✨ #село #україна #весна #ностальгія #хутір #атмосфера #рек #звуки #відеодлядуші #звукиприроди #травень #квітень #хочувесну #естетика
♬ الصوت الأصلي – انمار جاكسون
Зустрічати весну потрібно не лише з радістю, а й з обережністю: зміна тривалості дня, потепління та зниження вологості можуть стати випробуванням для організму. Ми радимо провести сезонний чекап, аби переконатися, що в тебе немає дефіциту вітамінів чи мікроелементів після зими.
Із потеплінням стає все складніше одягатися по погоді, тож ризик підхопити застуду або грип збільшується. Будь уважним до змін температури та одягайся за принципом шарів, аби в будь-який момент можна було зняти зайвий одяг або додатково утеплитися.
Слідкуй за тривалістю та якістю сну, бо рівень виробтки мелатоніну в організмі падає. Піклуйся про стан шкіри та волосся, бо він може погіршитися через сухість повітря.
Але весна має одну безсумнівну перевагу: на полицях з’являються свіжі овочі та фрукти, які до того ж містять максимум корисних елементів. Зустрічай весну та радій теплу й сонячним дням!