Розповідаємо про подарунки та як вони впливають на стосунки.
У цій статті:
Термін «мова любові» став популярним у 1992 році завдяки американському консультанту з питань сімейних стосунків та доктору філософії Гері Чепмену. Він написав книгу «П’ять мов любові», де розповів, як висловити свої почуття партнеру так, щоб він це сповна оцінив. Ідея книги проста: різні люди з різними характерами дарують і сприймають любов по-різному.
Мов кохання, за Чепменом, п’ять:
- Слова. Вербальні прояви любові, похвали, підтримки, компліменти тощо.
- Якісний час. Проведення часу в контакті з партнером, спільні активності, розмови, прогулянки, справи.
- Вчинки. Показувати любов через турботливі корисні дії.
- Дотики. Обійми, поцілунки, дотики, секс.
- Подарунки. Отримувати та дарувати великі та маленькі презенти.
@juli_nixe #психолог🇺🇦 #самооценка #психологияотношений #любовь #мовалюбові #якрозумітисебе
♬ оригінальний звук – spoti.music
Чепмен наголошує: важливо дізнатися, яка у твого партнера мова кохання, щоб зробити ваші стосунки міцнішими та демонструвати йому свою любов у зрозумілий для нього спосіб. Іншими словами, любити людину так, як це потрібно їй. В ідеалі, щоб вона робила так само у відповідь.
Важливо: люди використовують не лише одну мову кохання, а всі, просто в різних пропорціях. Одна-дві з них, як правило, домінують.
Ці мови любові проявляються не лише в романтичних стосунках, але й у сімейних, дружніх, робочих. Для когось важливо отримувати похвалу, а комусь — маленькі сюрпризи, щоби почувати себе цінним і потрібним.
Отже, сьогодні спробуємо розібратися, як працює мова любові «подарунки», чому нам подобається отримувати матеріальні штуки та що важливе про дарування потрібно знати.
Що означає мова любові «подарунки»
Якщо твій партнер купує тобі книжку улюбленого автора через два дні після того, як ти кажеш, що сильно любиш цього письменника, значить, на його думку, тобі це сподобається. У його розумінні любов має виявлятися так. Тож з великою ймовірністю його мова любові — дарування подарунків. Чепмен у своїй книзі називає подарунки «візуальними символами кохання».
Ознаки, що в людини може бути домінантною мова кохання «подарунки»:
- часто приносить маленькі презенти друзям, колегам, близьким: листівки, каву, цукерки;
- для неї важливі свята — Різдво, Новий рік, дні народження, ювілеї, річниці, День Святого Валентина та інші;
- вона не приходить із пустими руками та дуже тішиться, коли гості приносять гостинці для неї;
- обирає класні подарунки для важливих людей;
- купує сувеніри в подорожах;
- сентиментально ставиться до пам’ятних дрібничок та подарунків;
- зберігає всі (або майже всі) подарунки;
- любить пригощати та коли її пригощають;
- любить, коли близькі люди дають їй користуватися своїми речами — це сприймається як знак довіри й турботи;
- для неї важлива твоя реакція на подарунок — щоб вона була щирою і радісною.
«Люблять через подарунки та сюрпризи найчастіше візуали, тобто ті, хто сприймає світ найбільше через зображення… Такі люди в розмові багато уваги приділяють зовнішньому опису людей та явищ», — каже психологиня Марта Приріз.
Часто цю мову тлумачать неправильно. Людей, для яких мова любові — подарунки, можуть вважати жадібними, зосередженими на матеріальному, меркантильними. Проте це не зовсім так.
Насправді завдяки речам, які людина дарує тим, кого цінує, вона передає сигнал: «Я думав/-ла про тебе, коли побачив/-ла це. Ти завжди в моїх думках/ Тобі є місце в моїх думках». Часто таким людям не важлива вартість подарунка. Набагато більшу цінність має те, скільки часу, сил і креативу людина доклала, щоб обрати цей презент.
Дарування полягає в тому, щоби показати людині, наскільки добре ти її знаєш за допомогою продуманого подарунка, який виражає твої почуття у фізичному вигляді. Тобто матеріальний подарунок — це лише уособлення уваги, турботи й любові.
Людина, для якої мова любові подарунки, може висловлювати її по-різному:
- надсилати квіти, навіть якщо це не особлива подія;
- купувати улюблені смаколики свого партнера в магазині;
- дарувати партнеру подарунковий сертифікат у ресторан, який він хотів відвідати;
- замовляти каву чи обід партнеру під час роботи;
- залишати невеликий подарунок для свого партнера, який той знайде, коли прокинеться.
Чому люди дарують подарунки
Одне з найпопулярніших пояснень цьому явищу, в 1925 році запропонував французький антрополог Марсель Мосс. Він припустив, що дарування — коли ми віддаємо речі, навіть якщо залишити їх собі, має більший економічний та еволюційний сенс — поведінка цілком відома майже в кожному людському суспільстві. Мосс зауважив, що подарунки створюють три окремі, але нерозривно пов’язані дії:
Дарування. Так автор подарунка демонструє свої чесноти — уважність, щедрість — та прихильність до одержувача.
Отримання. Це свідчить про готовність людини отримати те, що їй пропонують і, таким чином, продемонструвати відкритість і вдячність.
Взаємна відповідь. Очікується, що людина, яка отримала подарунок, підготує презент у відповідь. Саме цей крок робить подарунки унікальним явищем.
Вони допомагають розвивати стосунки між людьми, які ними обмінюються — дарування пов’язує людей, запускаючи нескінченний ланцюг обміну.
Теологи відзначають, що дарування — це спосіб виразити моральні цінності такі як любов, доброту та вдячність у католицизмі, буддизмі та ісламі. Тож не дивно, що подарунки є центральною частиною Хануки, Різдва, Кванзи та багатьох інших свят. А філософи від Сенеки до Ніцше вважали дарування найкращим проявом безкорисливості.
Більшість тварин дарують подарунки як частину шлюбного ритуалу, і люди в цьому не сильно відрізняються. Один із наших найближчих «родичів», шимпанзе, дає їжу в обмін на секс і догляд, а гібони дарують подарунки, щоб зберегти наявних партнерів.
Дослідження, проведені біологами, свідчать, що люди використовують подарунки, щоб залучати й утримувати партнерів.
Це, до речі, стосується, не лише стосунків між людьми: наприклад, в 1884 році Франція подарувала США статую Свободи на знак дружби. А в Китаї використовують «пандову дипломатію»: КНР дарує панд тим країнам, з якими хоче дружити.
Як дарувати подарунки
Як і будь-яке популярне явище, процес дарування обріс стереотипами та мемами. Наприклад, до банальних і невдалих ідей подарунків вчителям (на День вчителя) відносять блокноти й цукерки, а чоловікам — шкарпетки та набори із засобів для гоління. До речі, ось кілька ідей вдалих подарунків для чоловіків:
@ladu.sick P.S. Я дарувала і отримувалв такі подарунки🤪 #подарунокнановийрік #подарунокдівчині #списокбажань #поганийподарунок #ladusick
♬ ROCKIN’ AROUND THE CHRISTMAS TREE – BRENDA LEE
Є і забобони щодо подарунків. Наприклад, вважається, що не можна дарувати ножі, годинники та пусті гаманці. Хоча треба пам’ятати, що все залежить від отримувача подарунка!
Подарунки, звісно, можуть бути невдалими, якщо їх обирати з байдужістю. На форумі Reddit є навіть великий тред, де люди діляться спогадами про найгірші подарунки, які вони коли-небудь отримували. Серед них:
- балон із гелієм для 8-річної дівчинки;
- чоловік подарував дружині на день народження мотоцикл (вона його не хотіла) і потім їздив на ньому сам;
- набір білизни більшого в кілька разів розміру, ніж потрібно;
- ваги для жінки, що нещодавно народила дитину;
- вовняний светр для людини, у якої алергія на шерсть;
- вечірка-сюрприз у заміському комплексі, на яку забули покликати іменинника;
- взятий напрокат диск із фільмом, який потім довелося повернути в сервіс і сплатити штраф.
@gina__white Побачила цей тренд в рекомендаціях і не могла не зробити🙂🎁#рекомендації #влог #подарунок
♬ оригинальный звук – Gina White
Як вибирати класні подарунки
Десять простих порад, що допоможуть здобути славу «супердарувальника».
Сюрприз
Елемент несподіванки може посилити враження від чудового подарунка. Пам’ятайте, дарунок робить важливим для людини може твоя турбота.
Список бажань
Щоб точно не прогадати із подарунком, поцікався, чи є в людини вішліст. В окремій статті ми розповідали, що таке вішліст і як його скласти.
Записуй
Заведи собі в телефоні, комп’ютері чи блокноті нотатку, і фіксуй там побажання, про які говорять або згадують твої близькі люди під час прогулянок, шопінгу, розмов тощо. Так ти точно знатимеш, чого хоче людина, та вразиш її неочікуваністю. Такий подарунок буде набагато приємнішим для людини з мовою любові «дарування», бо так ти показуєш, що слухаєш її, звертаєш увагу на її слова, побажання і для тебе важливо порадувати її.
Екстра лайфгак: якщо людина активно користується Instagram, подивись, на які сторінки брендів чи магазинів вона підписана та що вона лайкає.
Не женися за вартістю
Якщо ти маєш невеликий бюджет або не знаєш, чого напевно хотіла б людина, обери маленький продуманий подарунок, але загорни його в максимум турботи та уваги. Краще маленький букет улюблених квітів або пляшка улюбленого вина людини, аніж великий, але «емоційно пустий» презент.
Читай також: «Тиждень святого Валентина»
Акцентуй на турботі
Якщо мова йде не про подарунок на визначну дату, а про невеликий прояв уваги, можеш додатково підкреслити, чому ти це робиш. Наприклад, запропонуй оплатити рахунок за спільну вечерю зі словами: «Дозволь мені тебе пригостити. Мені важливо піклуватися про тебе, тому мені буде приємно, якщо ти погодишся».
Брейншторм
Якщо терміново потрібно вигадати класний подарунок, а вішліста й жодних натяків немає, доведеться включити креативність. Подумай:
- чим займається людина (робота, хобі);
- який у неї лайфстайл;
- які її особливості.
Тепер до кожного пункту пригадай ситуації, які трапляються з людиною найчастіше й що могло б їй у цьому зарадити.
Наприклад, якщо вона постійно губить ключі, ключниця звучить як корисний варіант подарунка. Якщо людина любить вишивати, складати пазли, грати в ігри на телефоні, де потрібно складати кульки в ряди, їй можуть сподобатися картини за номерами або діамантова мозаїка. Якщо людина часто медитує, їй стануть у пригоді зручний плед та ароматичні свічки.
Персоналізуй
Для людей-«дарувальників» дуже важливо отримувати не просто подарунки, а речі конкретно для них. Наприклад:
- не просто букет, а їх улюблені квіти, загорнуті в папір їх улюбленого кольору;
- не просто браслет на руку, а з конкретного каміння, який підходить саме їх знаку Зодіаку;
- не просто комфортний худі, а з індивідуальним принтом.
Не нехтуй упакуванням
Гарно запакований дарунок може значно посилити емоції отримувача. Адже ти витратив додатковий час на те, щоб загорнути все красиво та естетично.
Читай також: «Як пакувати подарунки»
Так само або краще
Якщо даруєш щось у відповідь і маєш таку можливість, намагайся обирати подарунок, який буде за значущістю та вартістю відповідатиме тому подарунку, який отримав ти раніше, або буде трохи «вагомішим».
Ідеї подарунків без приводу
Як ми вже розібралися, подарунки можуть покращувати стосунки між людьми, особливо з тими, у яких «дарування» — основна мова любові. Тож радимо регулярно виявляти свої теплі почуття до коханих, рідних і друзів маленькими милими штуками.
Ділимося списком простих ідей:
- букет улюблених квітів;
- квіти чи рослини в горщику, щоб насолоджуватися ними можна було довго;
- сюрприз на роботу (наприклад, обід, солодощі, квіти);
- плейлист із піснями, які нагадують тобі про цю людину;
- квиток або сертифікат на те, що вона завжди хотіла зробити (скелелазіння, масаж);
- подаруй маленький кумедний подарунок на випадкове свято — наприклад, спечи печиво на Всесвітній день пряників;
- альбом з аплікаціями, вирізками та фото про час, проведений разом;
- залишай милі записки вдома, на холодильнику, у кишенях;
- подаруй маленькі інструменти для полегшення життя, залежно від уподобань — нову рулетку, підставку для телефона;
- принеси сніданок у ліжко;
- поклади з вечора термобілизну на батарею, щоб одягати її зранку було тепло;
- подарунок, який є символом ваших стосунків чи нагадує про вашу класну спільну історію.
@katyaskripa 1 частина – у профілі 😍 Що б ви додали до цього списку? 🥰 #ідеїподарунків #подарунки #подарки #поради #новийрік
♬ Kawaii Aesthetic – LoES
То все-таки чому ми любимо подарунки
Люди люблять подарунки, тому що так вони отримують сигнал від інших про свою цінність. Так людина розуміє, що вона важлива, адже на неї витрачають сили, увагу, час, кошти, для неї стараються. Значить — вона цього варта.
Соціальна взаємодія під час дарування подарунків вивільняє окситоцин, який називають гормоном «вірності та прив’язаності». Тому дарування подарунків важливій людині може мати таку ж користь для тебе, як і для неї.
Є дослідження, які підтверджують, що витрачання грошей на когось, крім себе, підвищує рівень щастя, оскільки це викликає більше взаємодії між частинами мозку, пов’язаними з обробкою соціальної інформації та відчуттям задоволення.
Цікаве спостереження, що більшість покупців надають перевагу дарувати подарунки, які викликатимуть усмішку на обличчі отримувача. Це свідчить про те, що головна мотивація, чому ми даруємо подарунки — налагодження взаємостосунків, а не просто викреслення товарів у списку «Купити». Тобто подарунки — це спосіб будувати та зміцнювати соціальні зв’язки, а також показувати людям, що ми хочемо підтримувати з ними стосунки.
Деякі подарунки даруються без очікуваної віддачі. Наприклад, маленьким дітям або навіть своїм домашнім тваринам. Любов і вдячність — два найбільші мотиви для альтруїстичних подарунків. Є кілька теорій, які намагаються пояснити, чому люди це роблять. Одна з них стверджує, що ланцюг задоволення в мозку, який використовує дофамін, активується під час благодійних пожертвувань.
Отже, якщо підсумувати, то ми любимо дарувати й отримувати подарунки, тому що це змушує нас почуватися добре.
Бажаємо класних подарунків та емоцій від них!