Розбираємося, які напої найбільше шанують країни, що найчастіше перемагали на всеєвропейському пісенному конкурсі.
У цій статті:
Після Другої світової війни з’явилась ідея об’єднати країни Європи, але якимось не політичним способом. На той час існував італійський конкурс пісні в Сан-Ремо, концепцію якого і взяли за основу «Євробачення». Назву новому конкурсу придумав британський журналіст Джордж Кемпі, щоб описати ідею телевізійного спілкування між країнами Європи.
Перше «Євробачення» відбулося у 1956 році в Лугано. У ньому взяли участь усього сім країн: Нідерланди, Італія, Бельгія, Німеччина, Франція та Швейцарія. Повинно було бути 10 учасниць, але Австрія, Данія та Великобританія не встигли подати заявку вчасно і приєдналися до конкурсу вже наступного року. Переможницею першого «Євробачення» стала співачка Ліз Ассіа зі Швейцарії.
З того часу пісенний конкурс вийшов за межі Європи. У правилах вказано, що брати участь можна незалежно від географічного положення або членства в ЄС. Неєвропейські країни можуть подавати заявки, якщо в них є телеканал, який працює в Європі. Так, Ізраїль доєднався до «Євробачення» в 1973 році, Кіпр зробив те саме в 1981 році. Вірменія змагається в конкурсі з 2006 року, а Австралія — з 2015 року.
@missmello24 #eurovision #eurovision2024 #fyp #esc #eurovisionsongcontest #sweden #malmö #melodifestivalen #mello
♬ Europapa – Joost
Країни-рекордсмени Євробачення
У 2024 році «Євробачення» пройде із 7 по 11 травня в місті Мальме, Швеція. Напередодні першого прямого етеру згадуємо про рекордсменів-переможців конкурсу та улюблені алкогольні напої цих країн.
Бельгія
Країна з наймолодшою переможницею. Нею стала в 1986 році 13-річна Сандра Кім, яка переконала журі та продюсерів у тому, що їй 15. Пісня J’Aime La Vie принесла Бельгії першу перемогу на «Євробаченні». На цьому досягненні бельгійці не зупинились і в 1989 відправили ще більш молодшу учасницю — 11-річну співачку Наталі Пак, але вже від Франції. Після цього випадку організатори конкурсу заборонили брати участь у «Євробаченні» виконавцям віком до 16 років.
@70s80s90sthrowback Sandra Kim- J’aime La Vie #Eurovision 1986 Winner #Belgium #ForYou #FYP #ForYouPage #ESC #Eurovision2022 #eurovisionsongcontest
♬ J’aime la vie – No. 1 Eurovision Song Contest 1986 – Sandra Kim
Якби Бельгія була алкогольним напоєм, то це однозначно був би ель, який там п’ють багато й на всі свята. Це різновид пива, що виробляється верхнім бродінням при високій температурі. Тобто, на відміну від звичайного пінного при виготовленні еля дріжджі збираються на поверхні, а не осідають на дно. У Бельгії варять близько 500 сортів еля з XX століття, коли ченці-пивовари підгледіли, як це роблять у Англії, Шотландії та Німеччині. Щоб точно спробувати автентичний бельгійський ель — обирайте сорти пива від світлих до темно-коричневих, з міцністю від 6 до 10 % і вище.
Швеція
Країна стала рекордсменкою з найуспішнішим і найвідомішим виконавцем, чию кар’єру визначило «Євробачення» — гуртом ABBA. Цікаво, що музиканти намагалися пробитися на конкурс у 1973 році, але пісні «Ring Ring» не вдалося піднятися вище третього місця в національному відборі. Проте, наступного року, в 1974-му, квартет переміг на «Євробаченні» з композицією «Waterloo». Восени 2005 року на 50-му ювілейному шоу в Копенгагені цю пісню визнали найкращим хітом за всю історію «Євробачення».
Якби Швеція була алкогольним напоєм, то вона була б вином, бо на цей напій припадає 45 % від усього вживання алкоголю, а на міцні напої — лише 17 %. Ще наприкінці середини XX століття така статистика була нереальною, бо вино було дорогим привілеєм і пилось лише на Різдво в глінтвейні. Більше того, сто років тому шведи більше любили портвейн та снапс — їх імпорт у 1920 році, наприклад, становив 69 % від загального імпорту вин.
У середині XX століття шведи почали переходити на вино. Причин було декілька. Перша — виросли податки на снапс. Друга — снапс асоціювався із «чоловічим» напоєм, який жінкам було пити «аморально». Коли гендерні ролі стали розмиватися, жінки почали вживати алкоголь без забобон — снапс уже не вважається «аморальним», а пиво чи вино — тим більше.
Україна
Україна 17 разів брала участь у пісенному конкурсі та ні разу не вибула з півфіналу. Це єдина країна з таким результатом. Вісім разів Україна потрапила до топ-5, двічі — на друге місце, і тричі здобула перемогу. З кришталевим мікрофоном додому повернулися:
- Руслана — «Дикі Танці» (2004);
- Джамала — «1944» (2016);
- Kalush Orchestra — Stefania (2022).
Згідно з дослідженнями агенції Media First Ukraine 33 % українців надають перевагу горілці, на другому місці коньяк (25 %), далі йдуть ром та віскі (10 %), а також джин і текіла (6 %). Натомість — 43 % п’ють пиво, а 37 % і 34 % відповідно — вино та ігристе.
У звіті сказано, що на заході України вживають найбільше алкоголю, а саме — вино та пиво. Друге місце — займає Київ. У столиці найбільше п’ють пиво та сидр, а також шампанське та міцний алкоголь. Третя позиція — у північних регіонів, де найпопулярніші — горілка та коньяк.
Ірландія
Рекорд за кількістю перемог на «Євробаченні» належить Ірландії. Виконавці із цієї країни перемагали сім разів, при цьому Ірландія стала триумфатором конкурсу тричі поспіль у 1992–1994 роках. Єдиний виконавець, який перемагав на Євробаченні двічі — це ірландець Джонні Логан. У 1980 році він переміг із піснею «What’s Another Year», а в 1987 році — з піснею «Hold Me Now».
Один із класиків ірландської літератури Джеймс Джойс говорив, що: «ірландці п’ють віскі щоб надертися, а не проводити дозвілля». Ірландське віски можна розбавляти водою або додавати лід, змішувати з газованою водою та соками.
Читай також: «Bushmills: легендарне ірландське віскі»
Закушувати віскі не прийнято, але в цьому немає певних правил. До нього смакуватимуть:
- в’ялене м’ясо типу бастурми, хамона або прошутто;
- м’які сири: камамбер, брі, дор блю;
- кислі фрукти: яблука, цитрусові, ананаси;
- будь-які горіхи.
Норвегія
Норвегія має антирекорд у категорії переможців, бо займала останні позиції — 11 разів. Наприклад, в 1997 році музикант Тур Ендресен не отримав жодного балу у фіналі конкурсу й посів останнє місце. Проте, незважаючи на це, країні вдалося тричі перемогти на «Євробаченні».
Якби Норвегія була алкоголем, вона була б аквавітом, тобто картопляною горілкою. Алкоголь у цій суворій північній країні популярний серед усіх: вважається, що перепити норвежця може лише інший норвежець. Окрім картопляної горілки існує ще один вид — ліньє-аквавіт, який спочатку витримується в дерев’яних бочках та потім ще подорожує до Австралії. У такому «турне» горілка набуває унікального бочкового аромату, що робить її особливо цінною.
Бонус раз: ТОП-10 пісень «Євробачення» за всі роки
Цей рейтинг склав The Guardian після перегляду всіх випусків конкурсу за всі роки. Тримай першу десятку:
10. Ніам Кавана — In Your Eyes (Ірландія, 1993)
Головні правки пісні In Your Eyes запропонувала Ідіна Менцель, яка нині відома як голос Ельзи в «Холодному серці», що виконала «Let It Go».
9. Кончіта Вурст — Rise Like a Phoenix (Австрія, 2014)
Музичні критики справедливо помітили, що автор пісні надихався «Skyfall» Адель. Але чуттєвий, щирий та водночас епатажний виступ Кончіти Вурст — принесли пісні перемогу.
8. Lordi — Hard Rock Hallelujah (Фінляндія, 2006)
Безсумнівно, ця пісня переважно перемогла через зухвалий вигляд музикантів. Але й сама пісня достатньо цікава. Це такий собі смішний трек, який уміло поєднав мелодію глем-металу з голосіннями, схожими на Dio, і низкою тупих каламбурів.
7. Teach-In — Ding-a-Dong (Нідерланди, 1975)
Дуже відчутно, що автори намагился повторити успіх Abba на «Євробаченні». Ця пісня неймовірно чарівна, не дивлячись на те, що в ній досить дивна англійська лірика — «усе смішно, коли ти йдеш разом зі своїм ding-dang-dong».
6. Sertab Erener — Every Way That I Can (Туреччина, 2003)
Ця пісня звучить як хіт Холлі Веланс 2002 року «Kiss Kiss», хоча вокалістка й виконавиця танцю живота Сертаб Еренер стверджувала, що мелодія має коріння в традиційній турецькій музиці. Хоча можна почути ритм і треку «Jumpin’ Jumpin’«Destiny’s Child. Ось такі багатогранні турецькі мотиви.
5. Грете та Йорген Інгманн — Dansevise (Данія, 1963)
Ця пісня була одна з перших джазових, що була представлена на конкурсі та здобула перемогу. Тут можна почути вплив «Take Five«Квартету Дейва Брубека — його величну та дзвінку гітару.
4. Loreen — Euphoria (Швеція, 2012)
На жаль, коли заявки на Євробачення почали ставати такими ж гарними, як поп-сингли, які потрапляли в чарти, змагання дещо втратили свою привабливість: частина прихильників чекала побачити щось неправильне чи дивне. Але справедливо, що ця пісня надовго засіла в чартах і залишається актуальною і досі.
3. Джамала — 1944 (Україна, 2016)
Пісня присвячена пам’яті про депортацію кримських татар за часів Сталіна. The Guardian говорить, що це справді фантастичний трек: стриманий і похмурий, атмосферний, з власним ритмом у доповненні чудового приспіву.
2. France Gall — Poupée de Cire, Poupée de Son (Люксембург, 1965)
У Сержа Генсбура були дивні стосунки з поп-музикою 60-х: у цій пісні Франс Галл, здається, співає про те, що вона маріонетка, а її шанувальники — ідіоти. Не зрозуміло до кінця, чи це метакритика музичної індустрії чи прото різкий сарказм, але у будь-якому випадку, мелодія чудова, а її різкий ритм і вокал Галла захоплюють.
1. Abba — Waterloo (Швеція, 1974)
Кілька років тому весь пісенний конкурс Євробачення 1974 року опубліковали на BBC iPlayer. Це варто подивтись, бо можна прослідкувати, як змінювалась поп-музика й що подобалось аудиторії. А ще, щоби побачити Waterloo в контексті конкурсу. Це дійсно було потужно, бо як стверджували критики «Євробачення» того часу відчайдушно відставало від тенденцій у поп-музиці, але Waterloo Abba стали проривом та актуалізували конкурс, історія поп-музики почала творитися.
@love.music.2024 #abba #eurovision #sweden #1974 #throwbacksongs
♬ ABBA Waterloo – Love music Old and New
Бонус два: 6 цікавих фактів про Євробачення
- У 1968 році на Євробаченні перемогла іспанська пісня «Ла-ла-ла», у якій слово «ла» повторювалося близько 138 разів.
- У 1966 році ввели правило, згідно з яким учасники можуть виконувати пісню лише на одній з офіційних мов країни-учасниці.
- Конкурс транслюється на п’яти із семи континентів.
- Жодна з країн, які виступали у фіналі під номером 2, поки не перемагала в конкурсі.
- У 1974 році Великобританія виступу групи ABBA поставила 0 балів за пісню Waterloo, яку у 2006 році визнали найкращою піснею за всю історію конкурсу.
- Список «невдах» очолюють кіпріоти, які ніколи не потрапляли до четвірки кращих.
Сподіваємось, тепер тобі буде простіше обрати напої для перегляду Євробачення. Як варіант — влаштуй із друзями тематичну вечірку. Обирай важливі штуки, напої та смаколики на MAUDAU та готуйся вболівати за країну-фаворита.